Виховна година на тему: «БЕРЕЖІТЬ РІДНУ ПРИРОДУ»

Мета: виховувати в учнів людяність, доброту, почуття патріотизму, викликати почуття відповідальності за майбутнє нашої планети; сприяти реалізації потенційних можливостей та здібностей учнів, вирішенню їхніх комунікативних проблем

Оформлення класу: стенди: «Червона книга», «Природа – наш дім», виставка.

Хід заняття

Вчитель. Шановні учні, ми з вами вже знаємо, що на сьогоднішній день найболючішою проблемою людства є стан навколишнього середовища. Ми проводимо цю виховну годину, щоб привернути увагу до екологічних проблем Землі та розглянути можливі шляхи їх вирішення

Ведуча. Шановні слухачі, нам необхідно знати, що за останні 30-40 років на планеті зникло багато видів рослин і тварин. Кислотні дощі нищать ґрунти, тропічні ліси – легені планети – вирубуються зі швидкість 20 га/хв., забруднюються водойми, руйнується захисне озонове покриття, хвороби, спричинені екологічними проблемами, забирають кожен рік сотні тисяч жителів.

Ведучий. В останні роки слово «екологія» лунає дедалі частіше, і, на жаль, усе тривожніше. Якщо раніше ми не дуже заглиблювалися в зміст цього поняття, то сьогодні нас вражають ті жахливі факти злочинного отруєння та вбивства природи, а отже, й нас.

Учень Як тихо над краєм, а серце стривожено б’ється.

Земля промовляє як їй нелегко живеться.

Від горя і болю сміятись давно перестала,

Бо в’їлися бомби, снаряди впилися, як жала.

Виходить в дорогу в чудовім весільнім цвітінні

Збива босі ноги посипане ядом каміння.

Чудове повітря отруйним насичене газом

І дихати грудям все важче і важче щоразу.

Сплюндрована врода водою гнилою і сміттям,

Ледь видно природу під порваним сірим лахміттям.

В покраянім тілі пластами лежать хімікати,

Рубці затверділи, а їй же ще жить і кохати.

Що буде, не знає, як зміни на краще не буде.

Ви, мужні і сильні, під захист візьміть її, люди!

Ведучий. Тривожна інформація про неблагополучний стан навколишнього середовища надходить з усіх континентів, про це говорять різними мовами. Наш світ поділений кордонами тільки умовно. Екологічне теперішнє та майбутнє в усіх народів спільне. Тому кожна держава, велика чи мала, кожен житель планети Земля, – усі несуть відповідальність перед людством за збереження природи для нинішнього та майбутнього поколінь.

Ведуча. У нашому складному світі все дуже тісно взаємопов’язано, природа чутлива та вразлива, а наслідки тривалого бездумного ставлення до довкілля взагалі можуть бути катастрофічними. Планета у нас одна, одна на всіх землян. І іншої не буде. Тому бережіть її. Звідси і мета нашої зустрічі – виробити спільні позиції щодо того, як зберегти нашу природу від забруднення.

Учень. Як відомо, без їжі людина може прожити місяць, без води – тиждень, без повітря не може прожити і двох хвилин. Тому ми вважаємо стан атмосфери однією з найголовніших екологічних проблем Землі.

Учениця. Людина необдумано поводиться з цим неоціненним багатством природи. Лише один автомобіль, який пройшов 15 тис. км. Виділяє в повітря 3250кг вуглекислого газу.

Учень. Людство створило велику кількість споживачів кисню, вміст вуглекислого газу за останні роки збільшився в атмосфері на 17%. В результаті цього тільки над Україною за останні 10 років потоншав на 10% озоновий шар. Як наслідок – можливі посухи, зниження родючості ґрунтів, підвищення ракових захворювань. А також – парниковий ефект, про який нам підготували доповідь.

Доповідач. Клімат на нашій планеті періодично змінювався. За тисячі років чергувалися періоди значного похолодання і навіть зледеніння та теплі епохи. Нині ж учені дуже занепокоєні: схоже на те, що Земля розігрівається значно швидше, ніж будь-коли в минулому. Моделлю «парникового ефекту» є клімат Венери. Її щільна атмосфера, що на 98% складається з вуглекислого газу, за рахунок цього розжарена до 5000 ºС (за такої температури залізо стає червоним).

Парниковий ефект – це підвищення середньої температури на Землі внаслідок збільшення концентрації карбон (ІV) оксиду. Парниковий ефект викликає танення льодовиків на полюсах Землі й підвищення рівня Світового океану. За останні 100 років температура Землі зросла на 0,3-0,6 ºС, за 10 років – на 0,12 ºС. У разі танення льодовиків Антарктиди рівень Світового океану підніметься на 6 метрів, що призведе до затоплення багатьох територій. Парниковий ефект посилюється наявністю в атмосфері метану, оксидів нітрогену. Головними джерелами вуглекислого газу є паливно-енергетичний комплекс, транспорт, металургія.

Ведучий. Не менш болючою проблемою Планети Земля є проблема води, адже вода – початок всіх початків. Саме у воді зародилося життя, на 70-80% з неї складається все живе.

Учень Пам’ятайте, люди, назавжди:

Неможливо жити без води.

Це життя колиска, це дощі,

Це роса і квітка на межі,

Це тумани, ріки і моря,

Джерело у спеку, це – життя.

Це кришталь озер і джерела,

Це хмарки у небі, це село

У тополях й вербах над ставком,

Це криниця й квітка під вікном.

Шурхіт хвиль і шторму дикий рев,

Це струмок у травах між дерев,

Зелень трав, веселки кольори.

Пам’ятайте, люди, назавжди!

Ведуча. Природна вода має властивість самоочищення під впливом природних чинників: сонячного світла, атмосферних газів, життєдіяльності організмів – бактерій, грибів, зелених рослин, тварин. Але при сильному забруднення самоочищення води не відбувається через порушення природних біологічних процесів.

Ведучий. Виховання бережливого ставлення до води та і до природи взагалі потрібно починати ще змалку, але не пізно і тепер. А тих, хто без очищення скидає отрутохімікати у воду – називати злочинцями.

Учениця. Наша планета багата на флору і фауну, але і на них негативно впливає діяльність людини. На сьогодні з обличчя Землі зникло 150 видів і підвидів птахів, понад 100 видів ссавців. На межі зникнення перебувають 2500 видів рослин, 200 видів ссавців, 250 видів птахів та десятки тисяч безхребетних. В Україні потребують охорони майже 600 видів рослин і понад 380 видів тварин.

Учень. З цією метою у 1948 році при ООН було створено спеціальну постійну комісію з охорони зникаючих видів рослин і тварин, а згодом – міжнародну Червону книгу, куди заносяться всі рослини і тварини, яким загрожує вимирання. В Україні перше видання Червоної книги вийшло у 1980 році.

Ведуча. Всі ми зрозуміли, що сьогодні забруднення природи набуло великих масштабів. А чи задаємо ми собі питання, чи не впливає все це на здоров’я людини?

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.95MB | MySQL:26 | 2,560sec