Виховна година “Чи все мені відомо про алкоголь?”

Мета: сформувати у підлітків прагнення займати активну життєву позицію, бачення життєвої перспективи, виховувати негативне ставлення до алкоголю, як фактор ризику для здоров’я.

 

Хід заходу

 

Психолог. Токсична дія алкоголю на організм підлітка перш за все позначається на діяльності нервової системи. Мозкова тканина легко всмоктує алкоголь. Підліток стає дратівливим, швидко стомлюється, в нього порушується сон. Ці симптоми можуть проявлятися не тільки за систематичного (тобто постійного), а й за ситуативного (непостійного, час від часу) вживання алкогольних напоїв. Це пояснюється тим, що алкоголь, попадаючи в організм, залишається в ньому до двох тижнів.

Оскільки алкоголь циркулює в системі кровообігу, то потрапляє до всіх органів тіла. За кілька хвилин він досягає головного мозку. Більш ніж 30% алкоголю затримується у нервових клітинах головного мозку, які складають лише 2 % ваги тіла людини. Внаслідок одного сильного сп’яніння гине до 20 тис. клітин головного мозку (і, хоча у кожного з нас їх до 17 мільярдів, так брутально й марнотратно з ними обходитись не слід).

Алкоголь уповільнює його роботу, гальмуючи як процес нагромадження інформації, так і її відновлення у пам’яті. Алкоголь може стати причиною галюцинацій та провалів у пам’яті. У тих, хто систематично випиває, уповільнюється розвиток інтелекту, погіршується пам’ять, втрачаються набуті раніше здібності.

Руйнівним чином діє алкоголь і на внутрішні органи. Алкогольні напої подразнюють слизову оболонку шлунка, що створює умови для розвитку запалень органів травлення. Дуже страждає від алкоголю печінка. Алкоголь може буквально розщепити клітини печінки, які починають перероджуватися. Розвивається цироз печінки – це практично невиліковне захворювання, В підлітковому віці руйнівний вплив алкоголю на печінку відбувається в значно коротший термін, ніж у дорослих.

Дуже чутливі до дії алкоголю серце і судини. При вживанні алкоголю порушуються процеси обміну в серцевому м’язі. Реагують на дію алкоголю і нирки, залози внутрішньої секреції та інші системи й органи.

Вживання алкоголю може призвести до ушкодження зору і слуху. Можуть також погіршитися відчуття смаку, нюху та дотику. Оскільки усі м’язи в організмі перебувають під контролем мозку, вживання навіть незначних доз алкоголю призводить до послаблення такого контролю, і людина втрачає почуття координації та швидкість реакції.

Чим молодший організм, тим більш руйнівна дія алкоголю. Токсична дія алкоголю на організм підлітка в декілька разів більша, ніж на організм дорослого. Відомі випадки отруєння підлітків незначними, з точки зору дорослих, дозами алкоголю.

На вашу думку що тягне за собою стан сп’яніння?

(Відповіді учнів)

Він викликає зміну поведінки людини, яка стає непередбачуваною та небезпечною. Алкоголь – винуватець половини всіх скоєних убивств. Крім того, за статистикою причиною більш ніж половини всіх травм і нещасних випадків є сп’яніння. Багато випадків зараження венеричними хворобами відбувається саме тоді, коли статеві партнери перебувають у стані сп’яніння; цей стан найчастіше є й причиною незапланованої вагітності.

Чим алкоголь схожий на інші наркотики?

(Відповіді учнів)

(Учні підводяться до думки, що алкоголь викликає психологічну й фізіологічну залежність.)

 

Чим алкоголь відрізняється від інших наркотиків?

(Відповіді учнів)

 

Психолог. Алкоголь належить до легальних наркотиків, тобто його вживання та купівля не переслідуються законом. Ставлення у суспільстві до його вживання навіть позитивне, тому можна говорити про створення алкогольного культу з усіма його атрибутами і традиціями. Певна частка

суспільства створила алкогольного ідола, якому служить, підтримуючи алкогольні традиції.

 

Як ви думаєте, чому в компаніях вживають алкоголь?

(Відповіді учнів)

Психолог. Коли хтось у компанії напивається, то це стає прикрим і навіть небезпечним для всіх: поряд з вами з’являється психічно неврівноважена та, фактично, отруєна людина, яку треба відводити додому та проводити з нею комплекс певних оздоровчих заходів.

 

Психолог. Родовід алкоголіка – здебільшого дуже сумна історія.

Є таке поняття – закон трьох поколінь. У його основу покладено дослідження французького психіатра Мореля, який вивчав деградацію поколінь алкоголіків і дійшов висновку, що до четвертого покоління алкоголіків потенціал їхнього родоводу вичерпується. Рід закінчується. (Вік покоління – це етап від народження дитини до народження її дітей. Народився, виріс, створив сім’ю, народив дитину – цикл замкнувся. Цей термін становить приблизно 25 років).

Сто років тому американський лікар Дагдель зайнявся вивченням генеалогічного дерева шести в’язнів однієї з нью-йоркських в’язниць. Злочинці були родичами. Лікар розшукав відомості про їхнього родоначальника, який жив у XVIII столітті. Ним виявився гіркий п’яниця. Його потомство нараховувало 709 чол., з яких 77 були злочинцями (у тому числі 12 – вбивцями), 85 – дегенератами (основна причина — алкоголь),

174 — повіями, 18 — господарями будинків розпусти, 206 – жебраками.

Необхідно згадати і про такий вид алкогольного ураження, як алкогольний плід (дитина, народжена жінкою-алкоголічкою). Цьому явищу в останні десятиліття приділяється велика увага у зв’язку із зростанням жіночого алкоголізму, однак перші публікації на цю тему з’явилися ще 100 років тому. Відомі випадки, коли у крові немовляти на момент його народження виявляли високу концентрацію етанолу.

Ось дані обстеження 820 дітей із сімей, де батьки – п’яниці та алкоголіки.

39 з них народилися недоношеними і загинули, 16 – мертвонароджені, 121 – померли немовлятами, 38 – народилися з фізичними вадами, що призвели до непрацездатності, 145 – психічно ненормальні, 55 – з послабленим імунітетом до хвороб.

Лише близько 15 % дітей, народжених від батьків-п’яниць, розвиваються нормально психічно і фізично. Четверо з п’яти так чи інакше виявляються неповноцінними. У 100 % випадків у дітей, які народилися після 6-8 років пияцтва батька, а тим більше матері, визначається розумова неповноцінність. Тут алкоголь не лишає жодних шансів…

Не забуваймо, що неповноцінні діти стануть дорослими і самі матимуть дітей. А це – реальна і страшна загроза генофонду нації.

Отже, як і всі наркотичні речовини, алкоголь викликає залежність. Спочатку людина тягнеться до чарки, щоб уникнути якихось неприємних переживань або досягти розслаблення і нібито впевненості, але це досить швидко призводить до потреби у постійному вживанні спиртних напоїв – розвивається алкоголізм. Алкоголізм — це захворювання, яке супроводжується глибокими змінами і навіть деградацією особистості. Воно потребує дуже складного й тривалого лікування, а результати такого лікування, за свідченням фахівців, часто є невтішними.

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,305sec