Виховання особистості як творчий процес художньо-естетичної культури

Заняття 27

 музичний калейдоскоп

Мета. Формувати поняття про виражальні та зображальні можливості музики, показати учням зв’язок музики з життям, з внутрішнім світом людини, з її настроєм. Виховувати в дітей емоційний відгук на музику, підсилену їх думками і почуттями. Вчити узагальнювати свої життєві спостереження засобами музики.

Вчити бачити красу навколишнього світу..

Хід  заняття

1.Учні заходять до класу і вітаємось.

Урок цікавий у нас розпочався

І кожен до нього приготувався.

А ми сьогодні будемо фантазувати.

Разом із музикою красою милуватись

2.Повідомлення теми заняття.

– Наше заняття сьогодні незвичайне. Ми з вами будемо дивитись і слухати музичний калейдоскоп. І тому зупинимось на таких цікавих зупинках:

Країна Музика.

Музика і настрій.

Музика і природа.

Музика для душі.

3. Отож помандрували у прекрасну країну , яка називається “музика”

Напевно, немає такої людини, яка б не чула цього слова, яка б не закохувалась у прекрасні музичні звуки. Так про що ж говорить музика? Вона справді говорить. Виявляється музика має великі виражальні та зображальні можливості. Вона з нами розмовляє. Музику створює композитор. Це країна загадкових знаків і символів, які несуть у собі багато інформації, що перетворюється на прекрасну музику. Скрипковий ключ відкриває славне царство, веселі нотки розміщуються на нотному стані і з’являється чудова музика.

У цій країні є безліч різних мелодій відомих і невідомих нам. Наш калейдоскоп крутиться і ми слухаємо ці твори.( Діти слухають різну за жанрами музику)

Ми слухаємо колискову і бачимо, як мати колихає немовля, ми слухаємо обрядові пісні і бачимо як проходить свято, а класична музика нам навіює різні спогади. Ось така вона чудова музична країна.

4 Наступна наша зупинка “Музика і настрій”

Ми вже говорили, що музика розмовляє, що вона передає настрій і почуття людини. Якщо вам весело, то і музику ви б створили веселу. Якби були композитором. Якщо на душі туга, жаль , переживання, то народжується і сумна тужлива музика. Ось зараз ми прослухаємо одну музичну п’єсу. Будьте уважні, чи однакова вона за настроєм. Слухаємо п’єсу Л. Бетховена “Весела. Сумна”.

Так, справді , п’єса ніби складається з кількох частин. Перша-весела, а друга-сумна. А чи не так буває в житті? Чи тільки у нас веселий і радісний настрій? Настрій у людини змінюється. Після веселощів може настати сум, а після суму знову повернеться веселий настрій. Бачите який тісний зв’язок почуттів і думки у музиці. У цій п’єсі настрій змінювався тричі.

А ми калейдоскоп наш покрутили

І музику чарівну в гості запросили.

Із казочки, із мультику, із кінофільму

З рингтона, що звучить по нашому мобільному.

5. Гра ” З якого мультику пісенька”?

6.Наступна зупинка “Музика і природа”

Але мовою музики можна не тільки передати свій настрій, але можна і зобразити картини природи: тихе і спокійне море, тепле і лагідне сонечко, дзюрчання струмочка, шум дощу, подих вітру, шелест падаючого листя, спів пташок, хуртовину і багато різних картин природи.

Зараз я вам буду вмикати різну музику, а ви мені потім розповісте, які картини природи поставали перед вашими очима, у вашій уяві. ( Діти заплющують очі і уявляють картини природи, слухаючи музику).

7. Ми вже прослухали достатньо творів і можемо вибрати те, що більш припало до душі. Та музика може зображати і різні рухи людини, її кроки, ходу, маршування, біг. За допомогою музики можна вилити або відкрити свою душу. У важкі моменти музика підтримує нас, надихає на подвиги, дає силу.

Вона звучить у театрах, у кіно, на танцмайданчиках і в кафе. Під музику тренуються в спортивних залах, займаються в хореографічних гуртках.

Легка музика – це та музика, яку ми слухаємо щодня, яка допомагає нам, під яку ми танцюємо. Не випадково її так називають. Бо вона створює нам гарний настрій.

Завітай у країну чудову,

Слухай музику тут загадкову.

Колискову співай, чи гопак потанцюй.

Головне – веселись, головне – не сумуй.

Тут звучать дуже ніжні мелодії.

Тут є польки, а є і симфонії.

Ти хоч раз класику тільки послухай.

І побачиш,як дме завірюха.

Ти побачиш, як вітер гуляє,

Ти побачиш і небо безкрає.

Ти побачиш, як проміння грає.

І у тебе душа заспіває.

Бо така вже прекрасна й чудова

Наша музика і загадкова.

Де б не були ми вдома, а чи на роботі

Не відкажемось від душевних мелодій.

Музика може запам’ятатися на все життя. Вміння слухати серйозну музику прийде з часом, якщо ви, звичайно, будете виховувати в собі доброту, чуйність , милосердя, уважність до оточуючих. Не треба і соромитись, якщо музика змусить вас поплакати. Це означає, що ви починаєте не тільки розуміти, а й відчувати її. Це означає, що ви вже не будете холодною людиною.

8.Тепер нам потрібно провести “Музичну вікторину”.

Дітям пропонуються фрагменти з вальсу”Дунайські хвилі”, з концерту Вівальді “Пори року”, з “Музики для Кастаньєт”. Діти перераховують інструменти, розповідають, як саме тут утворюється звук.

9. і як підсумок нашого заняття буде цікава робота у групах.

Вас я поділю на дві групи, кожна з яких буде мати своє завдання. Оскільки наш калейдоскоп чарівний, тому і завдання непрості. Перша група малює малюнок, а інша група озвучує його, тобто програє мелодію веселу, а чи сумну, залежить від картини , що була зображена.

Картини малюються швидко, тільки основні елементи.

10.Тож підведемо підсумки нашої мандрівки. Отже, музика вміє багато. А нам залишається слухати її, вдумуватись у неї, розуміти і насолоджуватись.

Музика – краса, музика – багаття,

Музика – це світло, що лине звідусіль.

Музика для нас – це смуток, радість. Щастя.

Музика в житті – це є і хліб, і сіль.

Музика – краса, музика – багаття,

Допоки будем ми, вона буде лунати.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,323sec