Вихорна година: Корупція – злочин проти моралі?

/Засідання дискусійного клубу «Феміда»/

Вступне слово вчителя. Ми разом з старшокласниками створили такий вид співпраці як диспут. В нашій школі під моїм керівництвом вже декілька років працює дискусійний клуб старшокласників “Феміда”. За цей час ми відпрацювали план проведення занять, круглих столів, диспутів, які допоможуть учням стати повноцінними учасниками суспільного життя. Обов’язково працює рада клуба – це найбільш активні представники старшокласників, які обирають тему наступного диспуту, запрошують гостей, проводять анкетування з цього питання. Всі учасники наших засідань намагаються працювати згідно з пам’яткою для проведення диспуту.

    Пам’ятка для диспуту    

  • Перед виступом обов’язково подумай, про що говорити.
  • Головне – аргументи, логіка, переконливість.
  • Сперечайся чесно, не перекручуй думки і слова опонента.
  • Поважай думку опонента.
  • Якщо доведено хибність твоєї думки, май мужність визнати, що ти неправий.
  • В кінці свого виступу зроби висновок.

Наші засідання обов’язково готуються заздалегідь. Але до них готуємось дійсно разом. Для нашого засідання створюється анкета або шкільне соціальне опитування, з тем. Якій було присвячено декілька засідань .

На засіданні мають абсолютно рівне право голосу учні і вчителі, що завітали до дискусійного клубу. Ось тут діти бачать вчительські експромти, оригінальність думки, вміння сперечатись, все те, що цінують учні. Отже, диспут створює особливий психологічний клімат, приязні стосунки між учнями і вчителями, які потім переносяться і на урок.

Теми для диспуту обирались найрізноманітніші. Всі ці питання є дуже цікавими і актуальними для наших учнів. Наші диспути створюють умови для справжньої співпраці і навіть співтворчості учнів і вчителів. Дискусійний клуб “Феміда” змушує і дітей і вчителів переглянути своє ставлення одне до одного, розширює світогляд учнів. Ми разом вчимося культурі спілкування. Все це активізує діяльність учнів і позаурочний час.

Отже, темою сьогоднішнього диспуту буде «Корупція – злочин проти моралі?..». Я надіюсь, що як і до кожного диспуту ви ґрунтовно підготувались, опрацювали різну літератури, черпали інформацію з Інтернету. Тому кожен з Вас може зараз висловити свою думку.

Учень 1. У багатьох суспільствах в різні історичні епохи прояви корупції мали неоднакову етичну оцінку: одні дії вважалися злочинними, інші – лише порушенням суспільної моралі. До останніх, як правило, належать кумівство та заступництво на основі політичної орієнтації.

Проте, незважаючи на різні трактування та межі визначення поняття корупції в різних культурах, усі вони мають спільний знаменник, який можна вивести з латинської етимології цього слова: «розбещувати».

Отже, корупція – це те, що розбещує, порушує цілість, руйнує і веде до загибелі особи та суспільства.

Хабарництво для багатьох українців стало звичним явищем. Важливо змінити стереотипи суспільства та відівчити брати і давати хабарі. Проблема корупції буде існувати доти, доти у більшості громадян не сформується стійке неприйняття корупції. Ненормально і навіть безглуздо, що в Україні злодюга-корупціонер став «героєм нашого часу». Тому що «вміє жити». Це злочинна мораль, і жити з нею – означає блокувати розвиток своєї країни і себе самих.

Учень 2. Подібно до того як навчилася первісна людина прямо ходити, потрібно поступово виправити свідомість народу і в такий спосіб розблокувати шлях до розвитку країни. Необхідно культивувати повагу до Закону, виробити європейський менталітет, підвищити правову культуру, навчитися розуміти і відстоювати свої права.

Корупція в суспільстві вважається антиморальною поведінкою, внаслідок цього відбувається зниження оцінки корисності будь-якого контакту з антиморальною особою, причому це відбувається частково – через природну відразу до анти моральності.

У багатьох країнах люди намагаються боротися з корупцією. Однак, безрезультатно. Хабарництво як було, так і є. Чому? Навіть розстріли в Китаї не допомагають його перемогти.

Учень 3. Чи можна взагалі перемогти хабарництво? Можна, але тільки для цього треба подивитися в корінь проблеми. Що таке хабарництво? Це коли двоє або більше розумних людей домовляються про взаємну вигоду. При цьому один з них має державну або іншу суспільно важливу посаду, яка дає змогу розподіляти матеріальні ресурси.

Насправді корупція – це дуже небезпечне явище, тому що вона навчає того, що можна нечесним шляхом досягти успіху. Саме тому корупція є небезпечною. Вона підриває основи суспільства.

Саме тому з корупцією треба боротися, треба знову повернути в нашу культуру поняття СОВІСТІ та СПРАВЕДЛИВОСТІ, тоді зникне корупція. Наприклад, колись для офіцера або купця було найстрашніше втратити своє добре ім’я. ЧЕСНЕ ІМ’Я цінувалось понад усе.

В Україні ж, як це не сумно, корупція запроваджує власні правила життя. Вміння користуватися нею з метою реалізації своїх амбіцій та одержання матеріальної користі, на жаль, викликає схвалення більшої частини громади, яке у розвинених країнах могла би викликати професійна майстерність людини та її самореалізація в суспільстві.

Зі сказаного можна зробити висновок, що корупція в Україні має широке поле для діяльності саме через велику розбіжність між прийнятими в цивілізованому світі нормами та толерантною до корупції суспільною «мораллю».

Учні висловлюють свої думки з приводу теми заняття.

Завдання 1. Учням роздаються аркуші, на яких описані різноманітні твердження, що стосуються корупції. Прочитайте їх та висловіть своє ставлення до кожного з них. Та як саме Ви ставитеся до даного твердження.

Завдання
2. Намалюйте в групах збірний образ корупціонера «всіх часів і народів». Презентуйте роботу груп та поясніть свої асоціації щодо малюнків.

Того, хто щось коштує, досить важко купити.

Чим більше в державі корупції, тим більше законів.

Не бери хабарів ні за які гроші.

Порядна людина бере хабара в одному випадку – коли випадає нагода.

Домашнє завдання. Створіть антикорупційну соціальну рекламу, що формує негативний образ корупціонера і корупційного стилю життя.

Приклад: «Ми не даємо хабарів, а ви?..»

2. Знайдіть в історичній літературі або Інтернеті 1-2 історичні приклади корупції, які не описані в поданій темі

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,437sec