Види природних вод, їх склад, властивості. Мінеральні води – знаходження, склад, лікувальні властивості, застосування

Тема. Види природних вод, їх склад, властивості. Мінеральні води – знаходження, склад, лікувальні властивості, застосування.

Цілі: розглянути види природних вод, їх склад, властивості; ознайомитися із мінеральними видами, їх знаходженням, складом, лікувальними властивостями, застосуванням; розвивати вміння співпрацювати, робити висновки, розвивати творчу активність, науковий світогляд, формувати вміння і навички роботи з роздатковим матеріалом, удосконалювати вміння аналізувати, вміння застосовувати теоретичні знання на практиці; виховувати культуру спілкування. формувати екологічну культуру.

Обладнання: мінеральні води.

Той, хто захоплюється практикою без науки, – ніби керманич, який ступає на корабель без руля та компаса; він ніколи не зможе бути впевненим, куди пливе. Завжди практика має базуватися на гарній теорії.

Л. да Вінчі

Хід заняття

І. Організаційний етап. (Вправа «Посмішка»)

Учитель. З метою визначення вашого психологічного настрою на співпрацю, проведемо невеличкий тест, який називається «Посмішка»

(Учням пропонується намалювати усмішку на виданому малюнку:

бажання співпрацювати з учителем на занятті;

немає бажання;

байдуже.

Заняття проводиться з урахуванням результатів тестування)

ІІ. Актуалізація опорних знань. (Гра «Бліц – турнір»)        Наприклад

  • Ø Назвіть елементи , які входять до складу води.
  • Ø Перелічіть фізичні властивості води.
  • Ø Наведіть приклади аномальних властивостей води.
  • Ø Із якими речовинами взаємодіє вода. Тощо.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. (Методичний прийом «Відстрочена загадка»)

Якщо вода газована, чи означає, що вона мінеральна?

Чи справді вода у пластикових пляшках гірша, ніж у скляних?

ІV. Оголошення теми і мети заняття.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Види природних вод. Мінеральні води. (Методичний прийом «Шерлок Холмс»)

Учням пропонується прочитати текст (5 хв) і скласти до нього якнайбільше запитань, не користуючись самим текстом. (5хв) Питання мають охоплювати весь матеріал і враховувати найменші дрібниці. Визначається найдовший список запитань. Учні дають відповіді на них.

Яку воду ми вживаємо?

В наші дні вода приходить до нашої домівки з водопроводу, бюветів, криниць, а також у пляшках – з полиць магазинів. Але якість не всякої води відповідає державним вимогам та міжнародним стандартам. Найкраще пити якісну і корисну природну мінеральну воду. Але спершу маємо розповісти провластивості різних вод.

Водопровідна вода

Для міських жителів звичною є водопровідна вода. Поверхневі та підземні (не глибинні) води річок сьогодні вже не можна використовувати без попереднього очищення. Колись наш славний сивий Дніпро напував людей своєю чистою водою. Але з часом назбирав у собі стільки домішок, що поблизу великих міст у ньому навіть купатись не рекомендується. Воду із сучасних річок та підземних водойм спочатку ретельно очищують на спеціальних водоочисних станціях. Спочатку вода відстоюється у водозабірних резервуарах, далі потужними насосами подаються на хімічну обробку, знезараження. Потім її фільтрують через серію фільтрів із різною щільністю: для видалення механічних домішок, від піску та зависі глини, від мілкого пилу, відмерлих мікроорганізмів та ін.

Артезіанські води

Крім річкової води для водогону у містах використовують артезіанські води, які добувають із свердловин глибиною більше 200 метрів. Артезіанська вода є більш безпечною для приготування їжі, на відміну від водопровідної, бо не містить хлоровмісних сполук.

Останнім часом на вулицях міст облаштовують симпатичні альтаночки – бювети. Це також свердловини для видобутку артезіанської води. Більшість бюветів експлуатуються міськими спеціальними службами, працівники яких постійно проводять моніторинг (спостереження та вимірювання певних показників) свердловин: щомісячно – у зимовий період та двічі на місяць – у літній. Тут не виявлено токсичних речовин: ртуті, берилію, свинцю, миш’яку, нафтопродуктів.

Але не кожна свердловина безпечна. Щороку близько половини бюветів закривають для промивання та дезінфекції. Бюветна вода псується через не-регулярне користування колонками бюветів, наприклад, уночі. Вона стає ка-ламутною, погіршуються її мікробіологічні показники. Таку воду у жодному разі не можна пити без попереднього кип’ятіння. Інколи вода може мати неприємний запах через наявність гідроген сульфіду, який швидко вивітрюється і не становить небезпеки для здоров’я людини. Якщо ж вміст гідроген сульфіду перевищує нормативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (0,05 мг/дм), на бюветах обладнують відповідні очисні споруди.

Не варто робити навіть із якісної води запасів. Поспостерігайте – на сонячному світлі та за нормальних температур на стінках посудин з такою водою утворюється жовтуватий осад сполук Феруму та зелений наліт, бо ростуть синьо-зелені водорості.

Що виведене «на чисту воду»?

Лапки тут можна вважати зайвими, адже дійсно мова йде про те, як визначити чисту воду. А допоможе вона сама, точніше її тверда фаза – лід. Проведіть такий експеримент. Налийте у приблизно однакові пластикові пляшки воду з крану, з бювету та куплену пляшковану воду. Заморозьте її та спостерігайте за льодом. Якщо лід прозорий – вода чиста. А наявність у середині льоду кількох фаз, що відрізняються відтінками чи щільністю свідчить, що така вода містить домішки і, можливо, шкідливі.

Криниці

Сільські жителі та дачники найчастіше п’ють воду з криниць. Для українців – це сакральна споруда. Криниці копали люди, які могли знайти підземне джерело – вихід підземних вод ближче до поверхні землі. Престижно було мати у дворі криницю, якою користувались як господарі, так і сусіди. Криниці мали чудернацьку форму і називалися журавлями. Пізніше стали будувати будиночки, прикрашали їх різьбою, яскраво фарбували, доглядали, щоб було чисто навколо.

Проте в наші дні потрібно бути обережним із криничною водою. Адже глибина криниць невелика і вони не захищені від проникнення поверхневих вод і може містити хвороботворні організми та отруйні речовини. Система централізованого водозабезпечення є стратегічним об’єктом і обов’язково охороняється державою. Криниці ж не охороняються, вони відкриті і доступні подорожуючим. До того ж, санітарні служби не перевіряють криниці так регулярно, як це відбувається з водопровідною та бюветною водою.

Доочищена привозна вода

На Землі є території, де дуже мало води взагалі, а тим більше придатної для пиття. Це посушливі регіони, які є і в Україні – південні області та Автономна Республіка Крим. Тут часто використовують доочищену воду, яку привозять у автоцистернах. Не завжди її можна вважати безпечною, адже якість води може змінитись навіть під час транспортування чи розливу вже безпосередньо у споживачів.

Вода у пляшці

Природні мінеральні і штучно мінералізовані води

Чи можна вважати однаковими воду, створену природою, і воду, створену людиною?

Води різних марок, які ми купуємо у пляшках і називаємо “мінералкою”, суттєво різняться між собою. Такі води бувають природні та штучно мінералізовані. Для кращого розуміння давайте порівняємо свіжовичавлений сік зі штучним вітамінним комплексом. Обидва продукти якісні й по-своєму смачні, але не слід зневажати тим, що вони по різному впливають на організм.

Так, у європейських країнах мінеральною називають лише воду, яку в первозданному вигляді видобувають із землі та одразу розливають в пляшки, Мінеральна вода – це цінний природний ресурс, про який слід дбати і охороняти. Нині сучасні технології дозволяють виготовляти воду на будь-який смак, збагачувати її киснем, хімічними єлементами, обробляти сріблом та іншими речовинами. І все ж вчені стверджують, що оптимальний склад та найбільший позитивний вплив на здоров’я людини має та вода, яка в процесі видобутку не зазанала технологічного втручання – природна мінеральна вода.

Деякі спеціалісти впевнені, що цілющі властивості мінеральної води визначаються лише її хімічним складом, тобто тими солями, що в ній розчинені. Користуючись сучасними методами аналізу, встановили точний хімічний склад води і шляхом синтезу приготували штучну мінеральну воду. Склад її відтворили, але цілющих властивостей не отримали.

Очевидно, справа не лише і не стільки в розчинених речовинах, як у властивостях самого розчинника, тобто у властивостях води. Вода в мінеральних джерелах — це вода, що прийшла з глибин. Циркулюючи у гірських породах протягом довгого часу, підземні води проходять різноманітну природну обробку: хімічну, газову, електричну. Піднімаючись вгору, вода піддається гравітаційному, біологічному, енергетичному впливу. Отже природна мінеральна вода – це продукт підземної природної лабораторії, умови якої неможливо створити штучно.

Подолавши шлях із глибини до поверхні, вона зберегла набуті нею властивості, а людство отримало від природи джерело бадьорості та здоров’я.

Пляшкована вода: визначення за європейською класифікацією

Штучна (синоніми: збагачена, підготовлена, скоригована, очищена, кондиційована) вода може походити з будь-якого типу водних ресурсів, як надземних, так і підземних. Це вода, яка одразу не була придатною для безпечного вживання людиною. Тому людина удосконалила її. Хімічне очищення, обробка ультрафіолетом, демінералізація – після такого втручання природна структура води зникає. Штучна вода може вироблятись будь-де – поблизу мегаполісів, навіть у промислових зонах. Адже часто вона є не що інше як дистильована вода, в яку спеціально додали певний набір мінеральних речовин. В результаті технологічних процесів навіть найгірша вода може перетворитись у безпечну рідину з необхідними хімічними речовинами у відповідній кількості. І такими є чимало представлених в Україні розлитих у пляшки вод. Найчастіше це продукція приватних виробників, розташованих в промислових районах країни, хоча є транснаціональні корпорації, які продають воду з однією і тією ж назвою в багатьох країнах, видобуваючи її із будь-якої зручної свердловини.

Природна (натуральна) вода – це така, що зберігає ті ж властивості, як і у джерелі. Її дарує нам природа. Тобто людина не втручається в хімічний склад та фізичну структуру води. Вона має постійний хімічний склад та сталу температуру при добуванні з джерела. В ній є природна мікробіологічна чистота та природний хімічний склад, бо розливається поблизу місця видобутку.

Природна мінеральна вода є найбільш цінною. За своїм складом вона поєднує комплекс мінералів, макро- і мікроелементів, які мають сприятливий вплив на людський організм. У різних народів існує безліч легенд і міфів про чудодійну дію мінеральних джерел, вода з яких повертає здоров’я і силу, молодість та красу.

Вода у пляшці може бути природною лише в тому випадку, якщо вона розливається із джерела де вода дуже високої якості. Як, наприклад, Моршинське джерело. Тут вода має оптимальний для людини мінеральній склад і є кришталево чистою, оскільки добувається в екологічно благополучному регіоні Прикарпаття.

Моршинський край – місце, в якому сама природа створює підземні мінеральні води – це заповідна зона. Навкруги дубово-букові ліси, які зберігаються неушкодженими століттями. До речі, за народними спостереженнями, вода у тих місцях, де ростуть дуби, смачніша, ніж у тих де, наприклад, росте верба. Поблизу Моршина немає великих підприємств і заводів. Тут заборонені будь-які роботи, що можуть зашкодити екології. Тому ніщо не заважає воді з Моршинського джерела зберігати свою первозданну чистоту, якість та смак.

Види мінеральних вод

Мінеральні води бувають столові, лікувальні та столово-лікувальні. Різняться вони за рівнем мінералізації, тобто за кількістю розчинених у воді мінеральних солей.

Газована вода не означає мінеральна!

Не можна ставити знак рівності між газованою і мінеральною водою. Як природна мінеральна, так і штучно мінералізована вода можуть містити «бульбашки», або ж ні. Воду газують, насичуючи її вуглекислим газом (СО2). За рівнем газації пляшковані води поділяються на негазовані, слабогазовані та сильногазовані. Газація впливає на смакові властивості води, а також підвищує її кислотність, тобто виконує функцію консерванта.

Мінеральні води також різняться набором хімічних компонентів.

Столові води

Лікувально-столові води

Лікувальні води

не більше 1г/л

Такі води можна пити щодня без обмежень

у межах 1-8г/л

Можна вживати за рекомендацією лікаря із профілактичною, або нерегулярно як столовий напій.

більше 10г/л

На організм людини вони здійснюють активний вплив, тому їх п’ють лише за призначенням лікаря переважно на курортах.

Загальний хімічний склад підземних вод визначається вмістом в них найбільш поширених у природі аніонів та катіонів. Співвідношення зазначених шести йонів визначають основні властивості вод – лужність, солоність та твердість. Залежно від аніонного складу розрізняють кілька типів вод: гідрокарбонатні, сульфатні,

хлоридні та змішаного складу: гідрокарбонатно-сульфатні, хлоридно- сульфатні.

Аніони Катіони
, , , ,

За вмістом катіонів води можуть бути кальцієвими, магнієвими, натрієвими або змішаними кальцієво-магнієвими, кальцієво-натрієвими, тощо. При характеристиці води на перше місце ставляться аніони, які переважають у загальному складі води: гідрокарбонатно-кальцієві, або гідрогенкарбонатно-кальцієво-магнієві; сульфатно-кальцієво-магнієві. У природних джерелах мінеральні водирізнятьс також температурою.

Мінеральні води

Холодні,

<20°С

Теплі,

20-37°С

Термальні,

37-42°С

Гарячі, гідротермальні,

>42°С

За багатством та різноманітністю мінеральних вод Україна посідає провідне місце у світі. Широко відомі лікувально-столові та столові води: «Миргородська», «Свалява», «Поляна Квасова», «Лужанська», «Трускавецька», «Моршинська».

Десятки тисяч людей щорічно відпочивають на 42-х курортах України: в Карпатах, Одесі, Моршині, Миргороді, Слов’янську, Трускавці, Миронівці, Бердянську, Хмільнику та інших мальовничих оздоровницях, використовуючи мінеральні води майже всіх різновидів.

2. Вправа «Інтерв’ю» із виробником вод.

Запитання. Чи правда, що чим глибша свердловина, тим чистішу воду з неї добувають?

Відповідь. – Не обов’язково. Все залежить від конкретного водного горизонту й екології регіону. Шар ґрунту, який лежить над підземним джерелом, справді слугує щитом, але багатолітні викиди промислових та сільськогосподарьских відходів можуть проникати в ґрунт на значну глибину.

Запитання. Якщо вода газована, чи означає, що вона мінеральна?

Відповідь. – Це різні поняття. Газованість води свідчить лише про наявність в ній вуглекислого газу (СО2), і не має стосунку до вмісту мінеральних речовин. Природна мінеральна вода може бути і газована, і негазована. Так само газованою може бути і природна мінеральна вода й звичайна вода з крана, якщо до неї додати вуглекислого газу.

Запитання. Чи правда, що пляшкована вода нічим не відрізняється від фільтрованої?

Відповідь. – Відрізняється. По-перше, вода в бутлях може бути і природною, і підготовленою. Підприємства, які розливають підготовлену воду, добирають комплекс фільтрів, які забезпечують ефективне очищення води. Побутові фільтри – універсальні, тому не завжди цілковито ефективні. До того ж фільтри потребують регулярного оновлення картриджів, інакше фільтр сам перетворюється на джерело зараження води.

Запитання. Чи справді вода у пластикових пляшках гірша, ніж у скляних?

Відповідь. – Ні. Сучасні якісні пластикові (ПЕТ) пляшки не впливають на якість води. Тут більше спрацьовує естетичний аспект. Наприклад, в європейських країнах прийнято ставити на стіл лише скляні пляшки, хоча на вулиці чи вдома європейці споживають воду тих самих марок в ПЕТ-пляшках.

3. Лабораторний дослід. (Індивідуальна робота)

Тема. Визначення виду мінеральних вод за інформацією на етикетках.

Мета: навчитися визначати вид мінеральних вод за інформацією на етикетках.

Обладнання: пляшки мінеральних вод із етикетками.

Хід роботи

  1. Розглянути етикетки мінеральних вод.
  2. Прокласифікувати мінеральні води за рівнем мінералізації (столові, лікувально-столові, лікувальні).
  3. Прокласифікувати мінеральну воду за рівнем газації (негазовані, слабо-газовані, сильногазовані).
  4. Прокласифікувати мінеральну воду залежно від катіонного та аніонного складу.
  5. Висновки оформити у вигляді таблиці.

Назва води

Вид води

За рівнем мінералізації

За рівнем газації

Залежно від катіонного та аніонного складу

Прозора

столова негазована йодо-кальцієво-натрієво-магнієво-калієва
       
       

 

VІ. Узагальнення та систематизація знань. (Гра «Куля»)

Перший учень каже слово. Другий учень –  речення із цим словом. Третій учень складає запитання із цим словом. Четвертий учень дає відповідь на запитання.

Наприклад:

Слово – «вода».

Речення – «Мінеральна вода може бути штучна  і природна».

Запитання – «Як класифікують мінеральні води за рівнем мінералізації?»

Відповідь – «Мінеральні води за рівнем мінералізації поділяють на столові, лікувально-столові, лікувальні».

VІІ. Підведення підсумків.

VІІІ. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення про чинники забруднення води.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Види природних вод, їх склад, властивості Мінеральні води – знаходження, склад, лікувальні властивості, застосування (161.4 KiB, Завантажень: 14)

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,476sec