Види і типи ліній. Виражальні можливості лінії. Створення виразного образу лінійними засобами на основі творчої уяви. Тематичне завдання

Тема: Види і типи ліній. Виражальні можливості лінії. Створення виразного образу лінійними засобами на основі творчої уяви. Тематичне завдання «Добрий і лихий звір».

Мета: вчити передавати форму, будову і фактуру звірів графічними засобами; оволодівати лінією як засобом виразності; розвивати спостережливість, графічні уміння і навички; виховувати любов до мистецтва, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: ілюстративні таблиці, альбоми, підручники, педагогічні малюнки.

 

Хід уроку

 I.  Організація уроку. 

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно усім працювати.

 П. Актуалізація опорних знань.

–   Розгадайте слово з семи букв, що означає вид мистецтва. (Графіка).

–   Назвіть інші види образотворчого мистецтва.

–   Що зображають у своїх творах художники-графіки?

–   Якими інструментами працюють графіки?

III. Повідомлення теми і мети уроку.  

Загадки

По полю гасає, овечок хапає і нас лякає.

(Вовк)

Пролетіла на мітлі і сховалась у гіллі.

(Білка)

Хто влітку гуляє, а зимою спочиває?

(Ведмідь)

Влітку сірий, взимку білий.

(Заєць)

 

IV.  Вивчення нового матеріалу.
1. Усний виклад матеріалу.

–  Лінія. Що таке лінія? Як утворюється? Якою вона може бути? Ці та інші запитання може поставити собі кожен з нас, дивлячись на чисте поле нового аркуша паперу.

–  Художники стверджують, що звичайний слід, який ми залишимо від ручки, олівця чи пензля, може перетворитися з невиразної лінії в динамічну, з нерухомої – в рухому, зі скучної – в цікаву і жваву.

–  Лінія може ожити, говорити, сміятися, об’єднувати, виражати спокій, пробуджувати фантазію, хвилювати уяву.

–  Якщо провести тонку лінію зліва направо, то можна стверджувати, що вона не хвилює, така лінія малоцікава.

–  Біля неї проведемо іншу лінію з потовщенням по посередині, але так, щоб не було видно, де вона починається і де закінчується. Таке зображення стало цікавішим. Воно – мов звук, що наближається до нас і йде в простір. Зігнемо лінію і зробимо її на початку дуже тоненькою, потім все товстішою, а в кінці знову тоншою .Вона стала ще напруженішою, ніж попередня.

– Де  в навколишньому світі живуть лінії? Чи можна їх побачити?

–  Так, їх можна побачити Нони живуть поміж нас. На пелюстках алое проживають колючі , листях дуба, берези, верби та ін. лінії живуть сім’ями. Вони утворюють жилки листків. Від головної жилки ідуть тонші бічні, від них ще тонші і далі зовсім зникають А всі лінії листків і гілок об’єднує одна або кілька головних ліній, які оперізують крону дерева і стовбура. Вони теж живі. В освітлених місцях гака лінія стає тонкою, інколи розчиняється в повітрі, а в тіньовій частині дерева стає товстою і важкою. Якщо подує вітер на крону, то разом з нею рухається лінія.

–  Цікавою є лінія людини. Ми можемо провести погляд лінією брів, носа. Всі люди захоплюються красивою лінією губ, шиї, є лінія руки. Скільки зусиль докладають люди, щоб створити незвичайні лінії зачісок! Вони можуть бути прямі, похилі, хвилясті, закручені, тоненькі і широкі, легкі і важкі.

–  Також цікавою є лінія тварин. Ми можемо це побачити на таблицях.

У процесі розповіді учитель демонструє наочність і показує лінії, про які йде мова.

2. Робота з ілюстрованими таблицями, фотографіями, художніми творами.

–  Які тварини ви бачите на таблиці?

–  Опишіть їх.

–  Чим відрізняється птах від звіра?

–  Яка особлива прикмета у них?

–  Якими лініями намалювати пір’я птаха?

Далі вчитель демонструє репродукції графічних творів, і коротко описує їх, звертаючи увагу на будову, форму, фактуру і техніку виконання

3. Виконання педагогічного малюнка.

Крейдою на дошці вчитель поетапно показує, як намалювати , звертаючи увагу на особливі риси кожної тварини.

Потім фломастером або пензлем на великому аркуші демонструє, як виконати графічне зображення. Показую прийоми роботи графічними матеріалами.

4. Фізкультхвилинка.

 

По долині ми гуляєм,
Фізкультхвилинку починаєм.
Справа – ліс, а зліва – поле,
Унизу іскриться море.
В небі сонечко сіяє
І з нами промовляє.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Будем дружними зростать.
Дуже добре будем вчитись,
Вдома, в школі не лінитись.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

–  Діти, погляньте на сторінку альбому авторів (с. 8-9) з назвою «Добрий і лихий звір». Тут показано, як виконувати роботу.

–  На початку легкою лінією визначаємо розмір і форму тварини, його характер.

–  Пізніше прописуємо, використовуючи різні за характером лінії.

VII . Практична робота.

В індивідуальній роботі учитель демонструє прийоми виконання, вчить користуватися лінією як художнім засобом, при потребі допомагає окремим дітям.

VIII. Підсумок уроку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                              Урок 5

Тема: Елементарні засоби компонування простих форм на площині. Створення композиції з крапок, ліній, плям. Правила користування гуашевими фарбами та пензлем. Тематичне завдання «Святковий салют».

 

Мета: знайомити з графічними художніми матеріалами та інструментами; вчити передавати характер силуетної форми; вивчати можливості лінії, штриха, крапки, плям.; розвивати спостережливість, зорову пам’ять, уяву і фантазію; виховувати любов до мистецтва та природи.

Обладнання: педагогічні малюнки, фотографії, альбоми, дитячі книжки.

 

 

                                              Хід уроку     

 

  1. I.                                       Організаційний момент.

Щось відоме та нове

Зустрічає скрізь тебе.

Все уважно розглядай,

Точну відповідь шукай.

Щоб помилок уникати,

Треба розум розвивати,

Гостре око, слух, терпіння –

І тоді прийде уміння.

 

  1. II.  Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда

–     З яким матеріалом для малювання ми з вами ознайомилися на попередньому уроці?

–     Які можливості нам надають акварельні фарби?

Розповідь учителя.

(Учитель демонструє учням баночки з гуашшю. Пропонує назвати матеріал з яким вони працюватимуть на уроці.)

Гуаш – це матеріал для тих, хто полюбляє яскраві насичені кольори.

Гуаш, як і акварель, – водорозчинна фарба, але вона не прозора, а покривна. Ця фарба ідеально підходить для накладання шарів один на одний. Гуаш дозволяє легко виправляти помилки, тому її дуже полюбляють художники-початківці.

 

 2. Відомості з теорії образотворчої грамоти.

– Жила на світі одна велика сім’я ліній. Як і годиться у сім’ї, кожна лінія мала своє призначення, а щоб було їм веселіше, вони старалися бути поруч, допомогти одна одній.

– Погляньте навколо себе і ви побачите багатий лінійний світ. Он двері. Їх обгортає гарна пряма лінія. В тіні дверей вона є товстішою, а на світлі стає тонкою. Ця лінія живе на багатьох предметах. Вона обводить стіни, стелю, шафу, вікно, малює дороги ділить їх навпіл, стелиться на залізничні рейки. За допомогою прямих ліній можна намалювати будинок, вулицю і навіть ціле місто.

– Діти, погляньте на сонечко (учитель показує малюнок). Яка лінія обгортає його? На яких інших предметах живе вона? (яблуко, тарілка, годинник).

– Цікаво, яка лінія подружилася з ялинкою? Така лінія називається ламаною. Вона іде то в один, то в інший бік.

– Діти, а які лінії живуть у морі? Звичайно, що там є багато хвилястих ліній. Одні з них мають дуже плавні хвильки, а інші від вітру стають трішки загостреними і навіть похилими.

– Діти, а на деревах теж живуть лінії. Вони не є прямими, круглими чи хвилястими. Можна

 

сказати, що ці лінії є довільними, бо легко переходять з однієї форми в іншу, десь згинаються, десь випрямляються тощо.

 

3. Загадка

Квіти в небі розпустилися

І на землю покотилися

Палахкоче там і там

Наче золотом ——–

(Салют)

III. Повідомлення теми та мети уроку.

–     Діти, саме про салют ми говоритимемо та ще й малюватимемо його портрет.

 

IV. Пояснення нового матеріалу.

–     Хто бачив салют?

–     Коли  його видно чітко і далеко?

–     Загадки

Чорне сукно лізе у вікно.

(Ніч)

Махнула птиця  крилом –

Закрила пів світу чорним рядном

(Ніч)

–     Що відбувається коли блискає?

 

  1. Виконання педагогічного малюнка.

Учитель малює на дошці.

–     Діти, якими лініями можна намалювати салют?

–      Звідки іде салют?

–     Так, у малюнку потрібно намалювати різні салюти маленькі, великі, різнокольорові у темному небі.

Виконується малюнок різними штрихами, крапками, смугами.

  1. Тренувальні вправи.

Учитель виконує на дошці, а учні у повітрі за зразком альбому. Можна запропонувати трьом учням виконати вправу крейдою на дошці.

  1. Робота над композицією малюнка.

Учитель виконує кілька різних варіативних композицій, показує виражальні особливості ліній, аналізує зміст і спосіб виконання графічних малюнків, демонструє закінчені педагогічні малюнки.

 

  1. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
    Ведмежата в лісі жили,
    Головою вертіли.
    Ось так, ось так – головою вертіли.
    Ведмежата мед шукали,
    Дружно дерево гойдали,
    Ось так, ось так – дружно дерево гойдали.
    Вперевалочку ходили
    Та із річки воду пили.
    Ось так, ось так – та із річки воду пили.
    Ну, а потім танцювали,
    Вище лапи піднімали.
    Ось так, ось так – вище лапи піднімали.

V. Практична робота.

Учні працюють самостійно. Учитель пояснює, як утворити образ салюту, як поєднати лінії тощо..

VI. Обговорення робіт.

Відібравши кілька вдалих малюнків, учитель коротко аналізує їх, вказує на позитивні якості композиції, вказує на допущені помилки і радить як виправити малюнок. До обговорення приєднуються діти.

VI I.  Підсумок  уроку.

–     Про які лінії сьогодні йшла мова?

–     Як утворити лінію?

–     Намалюйте на дошці хвилясту лінію.

–     Яка лінія  підкреслить хмаринку: пряма, плавно зігнута чи ламана?

 

Прибирання робочих місць.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 4 5 (59.0 KiB, Завантажень: 5)

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,309sec