ВИБІР ПРОФЕСІЇ – ВИБІР МАЙБУТНЬОГО


Як вибрати професію?

Якщо Ви з дитинства мріяли стати лікарем чи космонавтом, і до цього часу не сумніваєтесь у правильності свого вибору – у Вас немає проблем. Що б не говорили тато, мама чи бабуся, Ви з впертістю фанатика вивчаєте посібники з хімії чи біології і добре уявляєте, що будете робити після закінчення школи.

Якщо це так, то Ви – щаслива людина. Тому що багато випускників взагалі не уявляють собі “ким бути” і у який учбовий заклад вступати чи поступати взагалі, коли пролунає довгоочікуваний останній шкільний дзвінок.

Добре, якщо проблема вибору професії турбує – це свідчить про Вашу соціальну і психологічну зрілість. Гірше, якщо Вам поки що все одно. Труднощі професійного самовизначення виникають, звичайно, в двох категорій людей. Перші – поки не знайшли в цьому житті нічого цікавого. Так склалося, що вчителі не зуміли прищепити їм любов до яких-небудь предметів, а таланти поки що “зариті в землю”. Такі люди можуть добре вчитися, але вони нічим не захоплюються, життя їхнє досить нудне або просто монотонне. От і не можуть визначитися, чим хотілося б займатися – оскільки з того, що оточує їх у світі, ніщо особливо не приваблює.

Друга категорія людей дуже активна й у навчанні, і в різних інших формах активності. Їм цікаво все, вони відвідують одночасно три гуртки, п’ять факультативів і десять спортивних секцій. Більш того, у них все виходить. Як говориться, якщо людина талановита – вона талановита в усьому. За що не візьметься ця чудо-дитина – в усьому домагається успіху. Однак, вона також не може визначити, що подобається їй більше, з чим вона хотіла б пов’язати своє життя.

Як же розібратися в собі? Психологи вважають, що під час вибору професії дуже важлива відповідність між психологічними особливостями людини і відповідних характеристик професії. Професія повинна бути ЦІКАВОЮ. Якщо Вам подобаються тварини, рослини, то Вам буде цікаво у своїй професійній діяльності зіштовхуватися з об’єктами живої природи. Якщо Ви любите техніку – інтерес до неї буде підтримувати Вас у діяльності інженера або фізика.

 Будь-яка професія вимагає, щоб у людини були присутні так звані “професійно важливі якості” – наприклад, інженеру важлива точність, художникові – образне мислення тощо. Тому, вибираючи визначену професію, необхідно усвідомити, чи є у Вас ЗДІБНОСТІ, що відповідають професійно важливим якостям. Якщо Ви маєте сумнів то вибирайте ту професію, де Ваші здібності будуть максимально реалізовані, у цій діяльності Ви можете досягти найбільшого успіху.

Нарешті, тип реалізованої професійної діяльності повинен збігатися з Вашим типом характеру. Наприклад, якщо Ви комунікабельний, товариський – Вам більше підійдуть професії, пов’язані з численними контактами, а якщо – емоційно хиткий, неврівноважений – не зможете виконувати рутинні види діяльності, що вимагають концентрації протягом тривалого часу.

Отже, для того, щоб вибрати професію, необхідно, насамперед, пізнати себе. Ви напевно часто задаєте собі запитання: “Який я?”, “Хто я в цьому світі?”, “Навіщо я живу?”. Допомогти краще довідатися про себе і частково відповісти на ці запитання (повністю Ви на них не відповісте ніколи) допоможе нехитра вправа: подивіться на себе очима іншої людини. Конкретної людини, яку Ви добре знаєте – скажімо, друга або сусіда по парті, мами або коханої людини. Спробуйте пояснити свої вчинки так, як це зробила би інша людина не знаючи щирих мотивів. Ви зрозумієте, яким Вас бачать інші люди, але, з іншого боку, позбудетесь суб’єктивізму.

Ваш характер поки тільки формується, тому не потрібно наклеювати собі ярлик і відмовлятися від професії, наприклад, менеджера лише тому, що Ви нібито “сором’язливий”. Боріться, працюйте над собою, пізнавайте себе. Пам’ятайте, що психологічні властивості людини (будь то здібності, інтереси чи риси характеру) – винятково гнучкі і вони змінюються з часом. Відомо чимало випадків, коли людині, яка не має здібностей до музики, але жагуче бажаючій нею займатися, вдавалось розвинути музичний слух. Головне – інтерес; запам’ятайте: здібності формуються під час діяльності, тому звикайте працювати. На одних здібностях далеко не заїдете. З іншого боку, інтерес – річ також не зовсім стійка. Багато людей вважають, що люблять якийсь навчальний предмет, а насправді їм дуже подобається вчитель.

Для того, щоб не помилитися, потрібно розширювати свій кругозір стосовно світу професій. Задавайте дорослим людям питання про їхню професійну діяльність – як правило, люди із задоволенням розповідають про свою дійсну роботу і про студентські роки. Тоді Ви зможете усвідомлено вирішити, чи цікава Вам ця сфера, чи все знаєте про спеціальність, на яку подаєте документи.

Отже, розібравшись у своїх здібностях, інтересах і особистісних рисах, Ви приступаєте до вибору не тільки професії, а й ВНЗ (вищого навчального закладу). З’ясуйте, які спеціальності відповідають зацікавленому виду діяльності. Це не завжди однозначна відповідність. Ухвалення рішення повинне ґрунтуватися на багатьох факторах не тільки психологічного характеру: репутація ВНЗ і конкурс, думка друзів, батьків, вартість навчання тощо. Випишіть плюси і мінуси кожного з варіантів. Проаналізуйте отримані дані разом із друзями, батьками і родичами. І завжди пам’ятайте: остаточний вибір тільки за Вами, оскільки вибираючи професію, Ви вибираєте майбутнє. Професія повинна приносити задоволення (позитивні емоції Вам) і забезпечувати максимальну реалізацію Ваших можливостей (користь суспільству).

 

 

 


 

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,657sec