ВСЕСВІТ В УЯВЛЕННІ ДАВНІХ ГРЕКІВ

Мета: сформувати уявлення про «світове дерево », «світова гора», «пуп землі» у давніх греків, уявлення про потойбічний світ; критично мислити, працювати в групах висловлювати власну думку.

Тип уроку:засвоєння нових знань та вмінь

Обладнання: додатковий матеріал, ілюстрації.

Поняття:«світове дерево », «світова гора», «пуп землі».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку

ІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь учителя, демонстрація ілюстрацій «світове дерево»


Зображення Дерева життя на рушнику.    Світове дерево у кафедральному соборі.Лінчепінг, Швеція.

СередняНаддніпрянщина

 


Iсландський варіант Дерева життя,

1600 рік    Дерево життя, вітраж роботи Л. К. Тіффані(1848—1933)

 

Світове дерево, Вічне Дерево Життя — уособлення єдності усього світу, своєрідна модель
Всесвіту й людини, де для кожної істоти, предмета чи явища є своє місце. Це також посередник між світами — своєрідна дорога, міст, драбина, якими можна перейти до світу богів
або в потойбіччя. Про древо життя у світі створено безліч легенд, казок, цей символ знайшов відображення в орнаментах
багатьох народів.

Символ Світового дерева в міфологічних уявленнях багатьох народів, зокрема, й українців, слугував своєрідним зразком космоустрою, переходом від хаосу до упорядкованого світу.

У давньому Ірані
вірили, що священне дерево росте біля джерел Ардвісури. На ньому нібито жив цар птахів Сенмурв, який розсипав насіння по землі. Інший птах відносив насіння до джерела, з якого пила зірка, що осипала землю дощами. Здощем насіння поверталося назад у землю.

У скандинавських міфах
бачимо вічнозелене древо життя Іґґдрасиль, просякнутеживлющимсвященниммедом. Цевелетенськийясен, що є структурною основою всьогосущого і єднає собою дев’ятьсвітів. На вершині дерева сидитьорел, корінняпідгризаютьзмії та драконНідхьогг. Слово «Іґґдрасиль» буквально значить «кіньІґґа», тобтокіньОдіна. Цяназвапідкреслює роль дерева ще і як шляху, котримбожественнийшаман (Одін) мандрує з одного світу в інший.

У слов’янськійміфологіїпершодеревомвважалидуб, в Україніцетакожбулаще йверба.

Найдавніші українські колядки донесли до нас стародавні уявлення про те, як із хаотичного
первісного океану з’явився світ. У них мовиться про часи, коли не було ще ні неба, ні землі, а було тільки синє море. На тім морі стояло дерево (явір
чи сосна). На дереві три птахи радили раду: як заснувати світ?

  • Один птах упірнув у море — виніс золотий
    камінь. Повстало сонце.
  • Другий пірнув — виніс срібний
    камінь. Повстав місяць.
  • Третій — мідний
    камінь. Повстали зорі.

Першодерево світу слов’яни
розташували у вирію, згідно з їх віруваннями, на «прадубі» росли плоди безсмертя. Сюди ж зліталися птахи на зиму.

Одночасно із творенням в уяві первісних людей образу світового дерева виникла й розгалужена система протиставлень:

день — ніч

літо — зима

життя — смерть

праве — ліве

пряме — криве

верх — низ

вогонь — вода

чоловік — жінка

парне — непарне

На вершечку дерева днює сонце, саме його «рух» зумовив «поділ» простору довкола нього на четверо у горизонтальній площині, виражаючи уявлення про:

  • час (ранок, день, вечір, ніч; весна, літо, осінь, зима);
  • простір (схід, південь, захід, північ).

За вертикаллю дерево
ділиться на три частини, до кожної «приписані» певні істоти:

  • нижню — коріння (підземний світ) — змії, жаби, риби, водоплавні птахи і тварини, бо низ дерева символізує не лише підземний світ, а й воду;
  • середню — стовбур (земнийсвіт) — великі тварини: тури, олені, коні, ведмеді, вовки, цетакож і світ людей;
  • верхню — крону (небеснийсвіт) — птахи і бджоли, небесні світила.
  1. Робота з роздатковим матеріалом

    «Світ в уявлені древніх народів », клас ділиться на дві групи, опрацювавши матеріал, дають відповіді на запитання:

  • Вавілоняни вважали, що Земля має вигляд…
  • Яке мали уявлення палестинці про форму Землі?
  • Хто вважав Всесвіт рідкою масою?
  • Що таке «пуп Землі»?
  • Яке найбільш правильне уявлення про Землю?
  1. Повідомлення учня:

    Уявлення про потойбічний світ з пройденого матеріалу «Орфей у підземному царстві»

IV. Закріплення нового матеріалу

Гра «Чи правильна відповідь»(1-ша група ставить запитання 2-гій, і навпаки)

V. Домашнє завдання

Скласти своє «світове дерево»

завантаження...
WordPress: 22.77MB | MySQL:26 | 0,353sec