Вплив вмісту солей на процес утворення піни. Усунення твердості води. Видалення накипу

Тема. Вплив вмісту солей на процес утворення піни. Усунення твердості води. Видалення накипу.

Цілі : визначити вплив солей на процес утворення піни; навчити учнів усувати твердість води та видаляти накип з посуду.

Реактиви та обладнання: розчин оцту, уротропін, мило, пральний порошок, тверда вода, пробірки.

Хід заняття

І. Організаційний етап

ІІ. Інструктаж з техніки безпеки

ІІІ. Проведення практичної роботи

Дослід 1. Видалення накипу з посуду.

Заповніть посуд (чайник) розчином харчового оцту (4столові ложки на 1л води) й енергійно, але обережно струсіть, щоб він змочив внутрішню поверхню. Якщо внутрішня поверхня посуду не покрита емаллю, то на накип треба подіяти харчовим оцтом, але попередньо добавте до нього на кінчику ножа уротропін, для чого це потрібно зробити?

Що відбувається при цьому ? Яка зовнішня ознака дії кислоти на накип?

Після закінчення реакції (як це визначити?) розм’якшені продукти реакції видаліть (як це треба зробити?), а посуд ретельно промийте чистою водою. Припускаючи, що до складу накипу входять нерозчинні карбонати, і знаючи склад і основність оцтової кислоти, складіть рівняння реакцій між кислотою і цими солями у молекулярній та йонно- молекулярній формі. Які властивості кислоти застосовуються для видалення накипу.

 

Дослід 2. Утворення стійкої піни у розчині мила та         прального порошку.

      У твердій воді мило погано піниться. Утворенню піни заважають йони кальцію і магнію. Спочатку приготуємо тверду воду. Можна, наприклад, розвести в склянці водопровідної води дві столові ложки розчину кальцій хлориду. Розчиняємо шматок господарського мила розміром 2-3 сірникові головки у твердій воді і для порівняння такий же шматок –  у склянці звичайної води. В обох випадках вийде мутний розчин. Тепер через трубочку продуємо в мильні  розчини повітря, У звичайній воді з’явиться піна, а у твердій – ні. Напишіть рівняння відповідних реакцій, що відбулися.

ІV. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення: «Забруднення води та його наслідки».

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,351sec