Вплив неживої природи на живі організми

Тема: Вплив неживої природи на живі організми.

Мета:

  • поглибити знання учнів про вплив неживої природи на живі організми, місце людини в природі та взаємозв’язок із нею;
  • розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки;
  • виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї.

Терміни і поняття: ґрунт, вода, температура, світло.

Обладнання: таблиці, фотографії рослин, тварин.

Хід заняття

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. 1.     Бесіда.

–         Пригадайте, що ми відносимо до факторів неживої природи?

–         Як вони впливають на живі організми?

–         Що потрібно тваринам та рослинам для життя?

Отже, для всіх процесів життєдіяльності організмам потрібні: світло, температура, ґрунт, вода.

ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття. 

IV. Мотивація навчальної діяльності.

–         Вивчаючи природу, люди навчилися використовувати для своїх потреб воду, землі, повітря. Дізналися, з яких рослин можна виробляти борошно, з яких – олію, а з яких цукор, крупи. Стали краще обробляти землю, правильно доглядати сільськогосподарські рослини, щоб отримувати високі врожаї. Поліпшуючи догляд за тваринами, почали одержувати від них більше молока, м’яса, вовни та інших продуктів.

–         Отже, вивчення природи допомагає людині використовувати її багатства для задоволення своїх потреб.

V. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.              

  1. 1.     Пояснення вчителя. 

Вода – регулюючий фактор розподілу рослин, різні рослини потребують неоднакову кількість води.

Повітря – це не тільки джерело вуглекислого газу і кисню, а й середовище життя, яке завдяки вітру перебуває у постійному русі.

Ґрунт – є середовищем існування для рослин і тварини. Вони беруть з нього воду і мінеральні речовини для живлення. Одні рослини живуть на багатих поживними речовинами ґрунтах, інші, навпаки – на дуже бідних (верес, росичка).

Рослини Тварини
                     Світло  
–         світлолюбні;

–         тіньовитривалі;

– денні;

– нічні;

Температура  
– теплолюбні;

– холодостійкі;

– морозостійкі;

– теплокровні;

– холоднокровні;

Вологість  
а) гідатофіти – вологі місця проживання;

б) мезофіти – помірне зволоження;

в) ксерофіти – посушливі місця проживання;

А) первинно водяні (риби);

б) вторинноводяні (кити);

в) тварини суходолу;

г) використання метаболічної води (у верблюда).

  1. 2.     Хвилинка – цікавинка.

(Робота в групах)

1група: Вода.

–         Людині необхідно щодоби близько 10л води. Споживаємо – 2-3л, решта утворюється в організмі (слина, шлунковий сік).

–         Береза за вегетацію вбирає і транспірує 7тис л води, старий бук – 9 тис л, стеблина кукурудзи 200л.

2 група: Ґрунт.

– 1см родючого ґрунту природа нагромаджує за 250-300р, якщо їй ніхто не заважає.

– Гниє в лісі: папір – 2-3 роки, консервна банка – 50, поліетиленовий пакет – 200, скло – понад 1000р.

– Гниє в ґрунті: целюлоза – 6 місяців, папір натуральний – від 60 днів до 1,5 року, синтетичний папір – до 40 років, пластикові пляшки – 180-300р.

3 група: Повітря.

– Від промисловості в атмосферу надходить понад 10млрд. т вуглекислого газу за рік.

– За рік з атмосфери поглинається понад 10млрд т  кисню.

– Автотранспорт створює 66,6 % забруднення від загального забруднення. Один автомобіль за 10км пробігу спалює річну норму кисню для однієї людини і 8-9кг бензину. За 1 рік один автомобіль залишає в повітрі 1кг резинового пилу.

«Боїнг»при перельоті з Парижа до Нью-Йорка спалює 34 800кг кисню.

VI. Узагальнення та систематизація знань.  

Гра «Сонце і рослини» 

Ігрова дія: із низки малюнків і фотографій, прикріплених до дошки, вибрати ту рослину (світлолюбну, тіньолюбну чи тіньовитривалу), групу яких представляє команда.

Правила гри: клас поділити на три команди. За сигналом учителя представники команд по черзі підходять до дошки, вибирають малюнок із зображенням рослини, пояснюють свій вибір і прикріплюють його у відповідній колонці на дошці.

VII. Підсумок заняття.

VIII. Домашнє завдання.

Дібрати матеріал про зникаючі види рослин та тварин вашої місцевості.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

07 Вплив неживої природи на живі організми (19.4 KiB, Завантажень: 4)

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,331sec