Вплив куріння на здоров’я людини

Урок – рольова гра

Тема: Вплив куріння на здоров’я людини

Мета :розповісти про шкідливий вплив нікотину на організм людини, використовуючи наукові дані про хімічний склад тютюнового диму, патологічні реакції організму на нікотин; формувати в учнів стійке бажання вести здоровий спосіб життя.

Обладнання: учнівські плакати «Вибір за тобою», виставка книжок «Радимо прочитати», афоризми і вислови, аудіозапис пісні «Бросай сига­рету» групи «Отпетые мошенники».

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Юні друзі! Сьогодні ми поведемо розмову про одного з підступних ворогів людства — тютюн. Ви, напевно, не раз чули від до­рослих, батьків та вчителів про шкідливість куріння. Я хочу нагадати вам, що кожна людина сама обирає свій шлях у житті й повинна навчи­тися критично ставитися до людських слів і справ. Вибір має бути само­стійним, але свідомим, тобто треба усвідомлювати наслідки кожного вчинку не тільки для себе особисто, але й для оточуючих.

Часто буває, що людина, раз зазнавши «втіхи» від куріння, назавжди залишається його рабом: хотіла б кинути сигарету, та вже не може. Такі підступні властивості має тютюн. Недаремно його з давніх-давен нази­вають викрадачем розуму і здоров’я. Але хто в юності замислюється над тими наслідками, до яких призводить куріння? А замислитися варто за­раз, щоб потім не було пізно, адже курцями не народжуються. Ними стають люди, яких вчасно не застерегли, не зупинили, коли їхня рука тяглася до сигарети.

Шкідливі звички заважають стати повноцінною людиною: здоровою, сильною, гарною, діяльною і щасливою. Вам може видатися, що пра­цездатність і щастя навряд чи можна ставити в залежність від таких «не­серйозних забавок», як сигарети. Але не поспішайте з висновками. Пе­ріод 12—16 років — найважливіший рубіж для кожного: ви стартуєте в доросле життя. Пам ‘ятайте! Ви маєте право на вчинок, тільки добре ус­відомлюючи його наслідки.

Я вірю, що всі ви ставитеся до життя серйозно: мрієте про майбутню професію, багато уваги приділяєте спорту, намагаєтеся бути стрункими, підтягнутими і модними.

На нашому відкритому засіданні наукової ради виступатимуть учні та спеціалісти різних профілів: історик, хімік, біолог, юрист, медик, соціолог. Ми послухаємо також монологи різних систем внутрішніх органів курців,

 

визначимо переможців у конкурсі плакатів «Вибір за тобою», проведемо бліцтурнір приказок, прислів’їв та повір’їв. Сподіваюся, що наша конфе­ренція допоможе вам зробити важливий вибір: курити чи не курити?

Історик. Як фахівець з історії, хочу познайомити вас з історією при­лучення європейців до куріння, адже тютюн потрапив до нас із Амери­ки. А починалося все так…

12 жовтня 1492 р. матрос Родріго Тріана з корабля «Пінта» славно­звісної флотилії Христофора Колумба вигукнув: «Попереду земля!» Се­ред подарунків, які піднесли острів’яни Колумбові, було сушене листя рослини «петум». Згорнуте листя цієї трави тубільці курили. У пошуках золота Колумб поплив далі на південь і 28 жовтня 1492 р. зійшов на берег Куби. Мешканці острова зустріли прибульців травою для куріння, яку вони називали «сигаро».

Після другого плавання Христофора Колумба (1493—1496) насіння тютюну було завезено до Іспанії. Потім воно потрапило до сусідніх євро­пейських країн, а в період великих географічних відкриттів морськими та караванними шляхами його доставили практично в усі куточки зем­ної кулі.

Швидкому поширенню тютюну сприяла його дивовижна властивість — виробляти в людини звичку до куріння, яку дуже важко перебороти. За тих далеких часів цій рослині приписували надзвичайні властивості: вважалося, що тютюн цілющий, його дим відганяє хвороби, злих духів тощо. Це зілля використовували як лікувальну речовину.

У середині 30-х рр. XVII ст. славетний шведський природознавець Карл Лінней, який класифікував тваринний і рослинний світ, дав тютю­нові родову назву «нікотіана» — на честь Жана Ніко, який першим у Європі почав культивувати тютюн.

Не можна сказати, що тютюн скрізь проникав без перешкод. З релі­гійних і економічних мотивів у ряді країн, наприклад в Італії, його ого­лосили «травою диявола». Римські папи навіть пропонували відлучати від церкви тих, хто нюхав або курив тютюн. П’ятьох ченців, спійманих на курінні, замурували живцем у монастирській стіні. В Англії, за ука­зом Єлизавети І (1585), курців прирівнювали до злодіїв і водили вулиця­ми з мотузкою на шиї. Яків Стюарт оголосив куріння шкідливим, неблагочестивим і негідним цивілізованої людини заняттям. Свою знаме­ниту працю «Про шкідливість тютюну», опубліковану в 1604 р., Яків І закінчив словами: «…звичка, на яку гидко дивитися, нестерпна для нюху, шкідлива для мозку, небезпечна для легенів…» Це була перша популяр­на книжка про шкідливість куріння.

У Росії за царювання Михайла Федоровича спійманих на курінні впер­ше карали 60 ударами палиць по ступнях, удруге відрізали носа або вуха. Після спустошливої пожежі 1634 р. в Москві, причиною якої було курін­ня, його заборонили під страхом смерті. У Росії торгівля тютюном і куріння дістали дозвіл лише у 1697 р. за царювання Петра І, який сам став запеклим курцем, побувавши в Голландії. Більше того, цар дозволив ввозити тютюн з-за кордону, наклавши, щоправда, на нього дуже високе мито.

Біолог. Механізм куріння полягає в тому, що крізь повільно тліючий тютюн (у цигарці, люльці, сигареті) всмоктується повітря. Кисень, що міститься у вдихуваному повітрі, проходить крізь шари тліючого тютю­ну, посилює його горіння, і продукти згоряння разом із частиною по­вітря надходять у легені. Щоб викурити сигарету, потрібно зробити 12—18 затяжок. Продукти горіння тютюну у вигляді твердих частинок і краплин рідини, кількість яких вимірюється десятками й сотнями тисяч мільярдів, спрямовуються в легені.

Як відомо, легені складаються з великої кількості найдрібніших альве­ол, сумарна поверхня стінок яких досягає в момент вдиху більш як 100 м2. Неважко уявити, яка величезна кількість частинок диму осідає в легенях.

Медик. Дозвольте сказати! Маю суттєві доповнення! Упродовж кількох хвилин після першої затяжки реєструються негайні короткострокові негативні наслідки паління: посилення серцевого ритму; підвищення кров’яного тиску; подразнення тканин гортані; потрапляння оксиду вуглецю в кров; негайне потрапляння канцерогенів у легені; подразнен­ня очей; зниження температури тіла.

Біолог. Дуже дякую за своєчасне доповнення, колего.

Хімік. Серед продуктів сухої перегонки тютюну найбільше значення мають аміак, чадний газ та канцерогенні речовини (від лат. «канцер» — рак), які сприяють виникненню злоякісних пухлин. Є в тютюновому димі радіоактивний полоній у вигляді ізотопу з періодом піврозпаду понад 138 діб. За даними фармакологів, унаслідок викурювання однієї пачки сига­рет утворюється 0,0012 г синильної кислоти, приблизно стільки ж сірко­водню, 0,18 г нікотину, 0,64 г аміаку, 0,92 г чадного газу і не менш як 1 г концентрату з рідких і твердих продуктів горіння та сухої перегонки тю­тюну, які називають тютюновим дьогтем. У тютюновому дьогті міститься близько сотні хімічних речовин, зокрема бензпірен, радіоактивний ізо­топ калію, миш’як та близько 15 канцерогенних речовин.

(Демонструється плакат, на якому виписані назви речовин та їх кон­центрація.)

Біолог. Народна мудрість стверджує, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Тому ми з колегою хіміком виготовили спеціаль­ний прилад, щоб продемонструвати вам фізіологічні наслідки куріння. (Демонструється дослід (див. додаток 1).)

Хімік. Більшість курців переконані, що сигаретні фільтри, очищаю­чи дим від частинок, роблять його нешкідливим. На жаль, це не так. Застосовувані вбирачі поки що не виконують цієї функції. Фільтри, ви­готовлені із спеціально оброблених сортів паперу, затримують не більш ніж 20 % речовин, що містяться в диму. Нещодавно вчені дійшли вис­новку: фільтри поглинають приблизно 40 % нікотину, але на 28 % збільшують надходження в організм оксиду вуглецю (СО).

Таким чином, курець подібний до фаталіста, який тримає біля скроні наган. Курець натискає на курок, стріляє по беззахисному організму, нагороджуючи себе букетом смертоносних хвороб.

Соціолог. Прошу слова для статистичної довідки!

Якщо підліток викурив хоча б дві цигарки, то в 70 випадках зі 100 він буде курити все життя. За даними радіологів, куріння з 12 років посилює ймовірність захворіти на рак легенів вже до 40 років.

Біолог. Пропоную надати слово деяким системам органів курців.

Нервова система. Куріння викликає безперервне збудження, що по­слаблює гальмівний процес і призводить до мого виснаження. Англійсь­ке прислів’я стверджує: «Курець пускає в свої уста ворога, який викрадає його мозок». У мого хазяїна погіршилася пам’ять, він став робити в 1,5 раза помилок більше, ніж до куріння. Тепер він відстає у навчанні, а в молодших класах вчився дуже добре. Хлопець став вразливим, знер­вованим, у нього знизилася працездатність, конфліктує з учителями, спе­речається з товаришами. Він зовсім змінився, а в мені порушився пе­ребіг психічних процесів.

Опорно-рухова система. Мій господар став втомлюватися під час бігу або навіть від тривалої ходьби. З’явилися сильні болі в ногах. Це симп­томи захворювання на облітеруючий ендартеріїт — ураження кровонос­них судин нижніх кінцівок.

Травна система. Мій господар втратив апетит. Він так схуд, пожовтів, і в нього погані зуби. Систематично пропускає уроки, адже їздить до стоматолога лікувати зуби. А йому лише 15 років! Усе через те, що ніко­тин із слиною потрапляє в організм. Після кожної викуреної цигарки різко підвищується кислотність шлунка. їжа вчасно не перетравлюєть­ся, можлива загроза виразки дванадцятипалої кишки. Куріння притлум­лює почуття голоду, порушується дія ферментів, їх розщеплення та всмок­тування. Хлопець погано їсть, через те так відстав у розвитку від своїх однолітків.

Кровоносна система. Поки я не одержувала згубної отрути — ніко­тину, я була здорова. Серце могло скорочуватися 100 тис. разів за добу і перекачувати 100 тонн крові. Мій серцевий м’яз працював легко, ритмічно, не втомлюючись, забезпечуючи клітини організ­му достатньою кількістю кисню, підтримуючи тиск крові 120/70 мм рт. ст. Але поганий хлопчисько почав курити. І останнім часом я відчуваю, що число серцевих скорочень під впливом куріння збільшилося на 30—40 ударів за хвилину. Це позначилося на серце­вому м’язі, він став гірше працювати — і серце за добу стало одер­жувати на 2—3 тонни крові менше. Воно почало зношуватися, втом­люватися, старіти.

Слух. Тютюновий дим подразнює слизові оболонки ротової і носової порожнин, дихальних шляхів. Мій господар став вранці кашляти, на уро­ках фізкультури не може пробігти 200 метрів. Через те, що знижуються захисні властивості слизових оболонок, він часто хворіє на застудні за­хворювання. Подивіться у класний журнал, скільки він пропустив уроків, і ви переконаєтеся в моїй правоті.

Тютюновий дим, потрапляючи у внутрішнє вухо, викликає запа­лення євстахієвої труби. Пошкоджуються слухові рецептори, з’являєть­ся біль у вусі. Хлопець уже трохи недочуває, а товариші глузують з нього.

Зір. Нікотин пошкоджує органи чуттів, знижує функцію зорового нерва. У хлопця вже знизилася гострота зору, здатність розпізнавати кольори. А зовсім недавно я попросив його пересісти на передню парту, я погано бачу, що написано на дошці.

ПОВІДОМЛЕННЯ! ТЕРМІНОВЕ ПОВІДОМЛЕННЯ З ТЕЛЕТАЙПУ!!! На кожен мільйон людей у світі фатальний випадок в результаті авіакатастрофи припадає в середньому один раз в 50 років, при автомо­більних катастрофах — кожні 2—3 дні.

Смерть від куріння настає кожні 2—3 години! Згідно з останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щодоби у світі від хвороб, пов’язаних з курінням, помирають 2,5 млн. людей. Одна люди­на кожні 13 секунд!!!

Лікар. Цей скорботний дзвін дзвонить за кимось у понеділок, вівто­рок, середу, четвер, п’ятницю, суботу і неділю. Цілодобово! Цілорічно! Думайте, курці, думайте! Ваше життя і ваше здоров’я у ваших руках.

Коли мені доводилося відвідувати палати, у яких лежать хворі на рак легенів, які занедужали внаслідок багаторічного куріння, бачити їхні виснажені обличчя, чути надсадний кашель, бачити, як вони буквально задихаються, у мене виникало бажання вийти на вулицю, взяти за руку будь-якого молодика чи дівчину, що з таким шиком покурює цигарку, привести їх сюди і сказати: «Дивись, ось чим усе це може закінчитися!» Я впевнена, що після таких відвідин навряд чи знайшовся б хоч один курець, який би негайно не кинув курити. Але ми, медики, звичайно, не можемо піти на такий «експеримент» і тому змушені ось так звертатися до всіх, хто курить: повірте нам на слово, що все це дуже серйозно! Підступність тютюну полягає в тому, що розплата готується поволі, не­помітно, але вона неминуча!

Пам’ятайте про наслідки куріння: виникнення надсадного кашлю, послаблення здатності відчувати запахи, жовті плями на зубах, поганий запах із рота і захворювання ротової порожнини. До довгострокових не­гативних наслідків куріння належать рак легенів, ротової порожнини, стравоходу, гортані, підшлункової залози та жовчного міхура, захворю­вання серця, виразка шлунка, судинні захворювання, емфізема, хроніч­ний бронхіт

 

Чи можна всьому цьому протиставити оманливе почуття розслабле­ності та задоволення від куріння?

Учитель. Проведені дослідження свідчать про те, що, незважаючи на усвідомлення небезпечності куріння для здоров’я, учні продовжують курити. Чому ж вони свідомо наражають себе на небезпеку?

Слово соціологу.

Соціолог. Серед підстав, які змушують їх не розставатися із шкідливою звичкою, учні наводять такі: це 14 розслаблює; розважає, коли вони нудьгу­ють; рятує від зайвої ваги; усі друзі курять; це їм подобається; дає можливість відчувати себе більш дорослим, самостійним; курити -— це шикарно.

Декому цигарка додає впевненості, особливо у спілкуванні з дівчи­ною, у незнайомій компанії. Цигаркою притлумлюють хвилювання, не­приємності, страх. Поширення куріння серед дівчаток — певна данина моді. 60 % дівчат, які курять, вважають, що курити — «це красиво». Інші відповідають, що «сподіваються сподобатися», «хочуть привернути до себе увагу — мати самостійний вигляд».

Лікар. Дозвольте, колего! Кілька слів для доповнення.

У дівчат-підлітків, що почали палити, крім всіх перелічених проблем, гірше розвиваються груди, вони частіше хворіють на застудні захворю­вання, особливо бронхіт, порушується гормональний стан, що негатив­но впливає на загальний розвиток, спостерігається затримка статевого дозрівання, частішають випадки запальних та передпухлинних процесів. Безперечно, страждає і дітородна функція.

Ведучий. Дякуємо за своєчасне доповнення!

(Звучить запис пісні «Бросай курить» групи «Отпетые мошенники». Учні розглядають плакат «Вибір за тобою».)

Настав час надати слово нашому шановному юристові.

Юрист. У законах деяких країн встановлена сувора відповідальність за отруєння оточуючих тютюновим димом. Наприклад, у японському місті Вакіо кожний сьомий день місяця заборонено курити в громадських місцях, закладах, на вулиці. Порушників штрафують. У місті Торонто на вулицях не побачиш людину з цигаркою в зубах. Це заборонено спеціальним дек­ретом, і порушникові загрожує чималий штраф, який тут же накладає поліція. У Нью-Йорку недавно ухвалено закон, згідно з яким за куріння в громадських місцях каратимуть штрафом у розмірі 1000 доларів або ро­ком тюремного ув’язнення. У Швеції на вулицях можна побачити вели­чезні щити з таким написом: «Хочеш жити — кидай курити». У Болгарії закон про охорону здоров’я передбачає, що куріння на робочих місцях у приміщенні, де знаходяться службовці, можливе лише з їх письмового дозволу. Якщо ж серед них є вагітні, то куріння заборонено за будь-яких умов. Більшість фірм при конкурсних випробуваннях ввели ще одну ви­могу: перевага надається тим, хто не курить.

Учитель. Боротьба з курінням передбачає збереження здоров’я лю­дини і забезпечення її довголіття. За останній час понад ЗО млн. курців

світу позбулися цієї звички. Будемо сподіватися, що в майбутньому всі люди усвідомлять шкідливість тютюнового зілля і відмовляться від його вживання. А про відчуття людини, яка відмовилася від куріння, чудово сказав В.Маяковський у вірші «Я щасливий»: «Я дихаю нині, як слон. Хода у мене легка, і ніч пролетіла, як дивний сон, без кашлю і без плюв­ка. Я став дотепником, веселуном, просто — душа товариства. Я поро­жевів, поповніло лице, енергія так і кипить. Громадяни, вас цікавить рецепт? Відкрити? Чи не відкрити? Повідомляю: віднині я назавжди ки­нув курити».

А які ви знаєте приказки, прислів’я, повір’я або вислови видатних людей щодо цієї шкідливої звички?

(Слово надається учням.)

Учитель Шановні вчені, порадьте нам, чим можна замінити куріння.

Історик. Замість куріння краще стрибати, плавати…

Хімік. …вдихати пахощі квітів, грати в спортивні ігри…

Біолог. …танцювати, кататися на велосипеді…

Лікар. …слухати спів солов’я, поговорити з друзями…

Соціолог. …співати, бігати підтюпцем…

Юрист. …малювати і просто нічого не робити!

Соціолог. Всім, хто бажає, ми даруємо пам’ятку «Поради, як кинути курити» (додаток 2).

IV.Узагальнення

Учитель. Тим, хто не дбає про своє здоров’я, хотілося б нагадати слова видатного вченого-фізіолога І.Павлова: «Ми самі своєю не­стриманістю, своєю безладністю, своїм недбалим ставленням до власного організму зводимо нормальний строк життя до значно мен­шої цифри».

Висновок простий: щоб бути здоровим, енергійним, творчо актив­ним, не скорочувати власне життя, необхідно змолоду боротися за збе­реження й поліпшення свого здоров’я. Адже людина сама творець свого здоров’я.

(Проводиться анкетування і тестування учнів (додаток 3).)

V. Домашнє завдання

Розповісти у своїх родинах про те , що ви почули на сьогоднішньому уроці.

Додаток 1 Виготовлення приладу для демонстрації процесу куріння

Мета: продемонструвати учням, що шкідливі речовини під час вдиху проникають через рот у легені.

Обладнання: прозора пластикова пляшка з-під мийних засобів, гумова трубка довжиною з сигарету (5—7 см), кульки з вати, клей, сигарета (ба­жано без фільтру), сірники.

Порядок роботи

1. Сполоснути пляшку.

2. Зробити отвір у кришці за діаметром трубки.

3. Вставити трубку в отвір та заклеїти клеєм.

4.На дно пляшки покласти кульки вати.

5.Закрутити кришку.

6.Сильно стискаючи пляшку, витіснити з неї все повітря.

7.Запалити сигарету і повільно та рівно працювати пляшкою, як насосом.

Ваші спостереження

 

Сигарета Клей, що закупорює отвір у кришці

Кришка

Гумова трубка

Вата

 

1.Як виглядає кулька з вати після експерименту?

2.Як ви думаєте, що відбувається в легенях під впливом сигаретного диму?

Додаток 2 Поради, як кинути курити

1.Оголосіть своїм друзям та родині, що ви кидаєте курити. Прилюд­не прийняття зобов’язання зміцнює силу волі.

2.Не прагніть кинути курити «назавжди», киньте тільки на один день. Наступного дня спробуйте знову кинути курити тільки на один день, наступного дня — знову, і так далі.

3.Призначте день «В» (день відмови від куріння) і киньте в цей день курити. Разом зі своїми друзями-некурцями знайдіть якесь заняття на цілий день.

4.Ліквідуйте будь-які нагадування про куріння — попільнички, сірни­ки тощо, щоб не згадувати про свою шкідливу звичку.

5.Зробіть запаси без цукрової жуйки, крапель від кашлю, моркви тощо.

6.Нагадуйте собі про те, що після відмови від куріння ви зможете повністю керувати своїм життям. Крім того, після цього буде легше прий­мати й інші важливі рішення.

7.Нагадуйте собі про свої життєві цілі та про те, що куріння тільки заважатиме вам у їх досягненні.

8.   Продумайте можливість створення групи для вашої підтримки.
Працюйте над можливістю зміни своєї поведінки. Добре обміркована програма зміни поведінки може сприяти усвідомленню питання про те, як покинути палити.

 

Додаток З Анкета курця

Це опитування покликане допомогти вам та вашій команді ознайо­митися із характерними особливостями курця. Чи правда те, що курці так відрізняються від некурців? Опитайте всіх, кого тільки зможете, особ­ливо підлітків, і впишіть їх відповіді у відповідні графи. По-перше, пере­конайтеся в тому, що ці люди згодні поговорити про куріння. І якщо це так, переконайтеся в тому, що ніхто з ваших однокласників ще не опи­тував цю людину. Поясніть, що учні вашого класу проводять опитуван­ня стосовно проблеми куріння, і що вам потрібна його допомога. За­певніть, що прізвище того, кого опитують, ніде не фіксується і що він може відмовитися відповідати на будь-які запитання. До некурців відно­ситься тільки запитання

1.       Чи ви курите?    Підліток:   так      ні     Дорослий: так ні

Якщо ви курите, дайте відповідь на такі запитання.

2.       Коли ви викурили першу сигарету?

а) до 14 років      б) до18-річчя         в) після 18 років

3.       Чому ви почали курити? а)  тому, що ваші друзі курили

б)      тому, що ваші батьки вдома курили  в) тому, що ваш старший брат або сестра курили  г)   щоб змінити свій образ

д)      щоб виглядати більш дорослим   є) інше

4.       Як багато ви тоді курили?а) менше 10 сигарет на день

б)      приблизно одну пачку на день в)  більше однієї пачки на день

5.       Чи багато ви курите зараз? а)       менше 10 сигарет на день

б)     приблизно одну пачку на день в)  більше ніж одну пачку на день, але менше двох   г)      дві та більше пачок на день

6.      Чи курять більшість ваших друзів? так        ні

7.   Чи курить ваш друг чи подруга? Якщо ви одружені, чи курить ваш
чоловік чи дружина?  так     ні

8.   (Тільки для підлітків.) Як би ви оцінили вашу успішність?

а)   вище середнього рівня    б)  на середньому рівні

в)   нижче середнього рівня

9.     (Тільки для підлітків.) Чи ви працюєте?   так ні

10.Чи ви плануєте вчитися далі?    так ні

11.Чи ви намагалися кинути курити?  так     ні

12.Якщо так, то скільки разів? а) 2 рази        б) 3-5 разів в) більше 5 разів

13.Чи вважаєте ви, що куріння небезпечне для вашого здоров’я? так       ні

14.Якби ви знали те, що знаєте тепер про куріння, чи почали б курити?  так          ні

15.Чи хотіли б ви стати некурцем, якби кинути курити не було так важко?

так       ні

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Вплив куріння на здоров’я людини (40.8 KiB, Завантажень: 5)

завантаження...
WordPress: 22.98MB | MySQL:26 | 0,461sec