Вокальна музика (продовження)

УРОК 17

Тема уроку. Вокальна музика (продовження).

Мета:

  • познайомити учнів з особливостями виконання вокальної музики, групами голосів;
  • розвивати вокально-хорові навики учнів;
  • виховувати любов до музичного мистецтва в цілому та,
  • зокрема, до вокальної музики;
  • Тип уроку: урок поглиблення теми.

    Обладнання: диск з музичними творами по темі уроку, музичний інструмент,

    магнітофон, ілюстрації до музичних творів, портрет видатних співаків.

Орієнтовний план уроку:

1. Музичне вітання.

  • Норвезька народна пісня «Чарівний смичок» – виконання.
  • Продовження бесіди про вокальну музику.
  • “O, Sole Mio” у виконанні Енріко Карузо – сприймання.

    «Аве Марія» у виконанні Марії Каллас – сприймання.

  • І Карабиць. «Пісня на добро» – виконання.
  • Узагальнення.

    Хід уроку


    1. Організаційний етап уроку.

    Вхід учнів до класу під звучання «Пісні на добро» І. Карабиця.

    Виконання музичного вітання.


    2. Актуалізація музичних вражень учнів.

    Бесіда про музичні враження учнів від прослуханої музики.

    Виконання норвезької народної пісні «Чарівний смичок».

    3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

    Продовження бесіди про вокальну музику.

    Учитель. Вокальну музику можна виконувати соло
    (один виконавець), ансамблем ( від 2 до 11 виконавців) та хором (від 12 та більше виконавців).

    Голоси розрізняють між собою за звуковим діапазоном, а також забарвленням звука – тембром.

    • Діапазон – це відстань між найнижчим і найвищим звуками, які може здолати голос або інструмент.

       

      Музичний калейдоскоп.

      Діапазон голосу людини змінюється з віком. У немовляти він становить 1-2 ноти, у дванадцятирічного підлітка 1,5 октави, у професійного співака – не менше 2 – 2,5 октав. Рок-співак Фреді Меркурі володів діапазоном у 3 октави.

    Голоси співаків поділяються на групи (робота за таблицею у підручнику).

    Мелодія музичної фрази народжується з інтонацій словесної мови. Коли звучать окремі короткі фрази, мелодія дуже схожа на декламацію. Таке виконання називають речитативом.

    • Речитатив – напівспів і напіврозмова.

    4. Слухання (демонстрація портретів оперних співаків, додаток до уроку №17).


    “O, Sole Mio” у виконанні Енріко Карузо.

    «Аве Марія» у виконанні Марії Каллас

    Завдання учням. Порівняйте голоси видатних співаків ( регістр, сила, тембр)

    Відомості про виконавців.


    Енрі́ко Кару́зо (1873 —1921) — видатний італійський оперний співак, тенор.

    Народився в Неаполі. Популярність прийшла до Карузо в 1897 році, коли він виконав в Палермо партію Енцо («Джоконда» Понк’єллі). Найбільша слава пов’язана з нью-йоркським театром Метрополітен-опера, провідним солістом якого він був з 1903 по 1920 роки.

    Карузо одним з перших серед оперних співаків зафіксував основну частину свого репертуару на грамофонних платівках. Володів голосом неповторного тембру, в якому природне баритонове, оксамитове звучання нижнього і середнього регістрів поєднувалося з блискучими теноровими верхами. Завдяки винятковому володінню диханням, бездоганній інтонації і, головне, високій виконавській культурі став легендою вокального мистецтва ХХ столітя, зразком для майбутніх поколінь оперних тенорів.

    Марі́я Ка́ллас (1923—1977) — грецька співачка (сопрано), яка прославилася у період після Другої світової війни. Марія народилася в Нью-Йорку у мішаній греко-американській сім’ї. Ще дитиною дуже розвинула музичний слух, слухаючи грамофонні записи й радіо; займалася фортепіано, потім брала уроки співу. Через бідність у 1936 сім’я повернулася до Греції, і там Каллас почала займатися співом в Афінській консерваторії. 3 ранньої юності потужне звучання голосу, а також його трьохоктавний діапазон визначили основне амплуа співачки — найскладніші партії італійського репертуару, а також опери Вагнера.

    5. Розучування пісні І. Карабиця «Пісня на добро».

    Продовження розучування «Пісні на добро».


    Робота над звуковеденням, диханням, характером твору.

    6. Підсумок уроку.

    Запитання до учнів.

  • Яка музика на сьогоднішньому уроці, вас вразила?
  • З яким стилем сучасної музики можна порівняти речитатив?
  • Поміркуйте, до якого тембру належить ваш голос?
    • Яких ви знаєте українських видатних співаків? ( Соломія Крушельницька, Анатолій Солов’яненко).

    Оцінювання активності, музично-творчої діяльності учнів на уроці.

    7. Домашнє завдання.

  • Слухати вокальну музику за власним вибором. Звернути увагу на її зміст, звучання.
  • Виконувати пісню Івана Карабиця на вірші Юрія Рибчинського «Пісня на добро».
ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Додатки до уроку 17 (70.0 KiB, Завантажень: 1)

завантаження...
WordPress: 22.82MB | MySQL:26 | 0,320sec