Вказівні, й означальні займенники. Їх відмінювання

Тема. Вказівні, й означальні займенники. Їх відмінювання

Мета: ознайомити учнів з поняттям про вказівні та означальні займенники та особливості їх відмінювання; навчити знаходити ці займенники в тексті; розвивати мислення, пам’ять, увагу, уміння виділяти головне; виховувати старанність і наполегливість у навчанні; за допомогою дидактичного матеріалу  сприяти вихованню любові до рідного краю його символів.

Тип уроку: комбінований

 Хід уроку

 Організаційний момент.

Актуалізація опорних знань.

  1. Перевірка домашнього завдання (вибірково)
  2. Вправа «Дуель»

Біля дошки 2 учні записують словосполучення з присвійними займенниками. Хто більше напише, той і переміг. Завдання виконується протягом 2 хв.)

 Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

 Робота з текстом.

Прочитайте текст. Доберіть заголовок до тексту. Знайдіть займенники. З’ясуйте розряд за значенням виділених займенників.

Рушник – символ краси, злагоди, оберіг у народних обрядах. Тому наші предки в нього завертали найсвятіше – хліб.

У відомій пісні на слова А. Малишка про рушник співається, що мати вишивала його ночами, не спала, щоб дати синові в дорогу. У цій пісні рушник – поетичний образ оберіга, у ньому закодовані найрідніші для кожного українця поняття.
        Вишиваючи,  мати вкладала у свою працю частку душі, любов до сина, побажання щасливої долі. І дала в дорогу, щоб її любов берегла сина від всяких негараздів. ( З журналу)
Цій – вказівний займенник, кожного – означальний.

Сформулюйте тему  та цілі уроку.

  • Що потрібно знати?
  • Чого потрібно навчитися?
  • Для чого – це треба знати?

 Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу в процесі практичної роботи.

 Слово вчителя.

Вказівні займенники вживаються для виділення якогось одного предмета з ряду інших. Вказівні займенники цей, той, такий змінюються за відмінками, числами й родами (в однині), займенник стільки — тільки за відмінками

Означальні займенники весь, всякий, кожний, інший вказують на узагальнену ознаку

 

Лінгвістичне дослідження .

Робота біля дошки .

Знайдіть у реченнях означальний займенники. Що він виражає

1) Я сам буду відповідати за цей вчинок.

Висновок. Займенник сам виражає значення самостійності особи чи предмета.

2) По діброві вітер віє, гуляє по полю, край дороги гне тополю до самого долу. (Т. Шевченко)

Займенник самий вживається для того, щоб точніше позначити місце, час чи вказати на простір.

 

Мовне спостереження
Провідміняти займенники ( за варіантами і біля дошки):
I в. – цей, всякий;
II
в. – стільки, інший;
III
в.- той,  кожний.
– Що спільного між прикметниками й означальними займенниками? ( рід, число, відмінок).
– Як змінюють займенники ці? ( як прикметники).
– Чи змінюється вказівний займенник тільки за родами і числами? ( Ні, тільки за відмінками).
Вибірково – розподільний диктант.
Виписати і розподілити займенники : 1 – присвійні; 2 – вказівні; 3 – означальні.

  • Звучав наш сміх в широких коридорах під час перерв у той далекий час. Інші квіти в диханні весни розцвітуть. Я сам буду відповідати за цей вчинок. Добре жить тому, чия душа і дума добро навчилася любить. Все він знає, в нашім ділі, не юнак і не старий. У всякого своя доля і свій шлях широкий. Хто людей питає, той і розум має. (З творів В.Сосюри)

Знайди помилку.

Усякій – присвійний, ж. р., Р.в.

Собі – зворотний, ж.р., Н.В.

Того – вказівний, с.р., Д.в.

Іншою – особовий, ж.р, О.в.

Стількома – вказівний, ч. р., З.в.

 

 

Конструювання.

Доповнити прислів’я вказівними або означальними займенниками. Розкрити зміст прислів’їв.

Яка головонька, … розмовонька. (Така)

… себе раз на рік любить. (Сам)

… молодець на свій образець. (Усяк)

… родич, як чорт козі дядько. (Такий)

…. пташка своїм носиком живе (Кожна)

… по сім, а нам по вісім.  (усім)

 

Закріплення знань, формування умінь і навичок.

Бесіда:
– На що вказують присвійні, вказівні та означальні займенники?
– Яка особливість їх відмінювання?
– Які морфологічні ознаки цих займенників?
Творча робота.

Скласти невеликий твір( 4-5 речень), використовуючи вказівні та означальні займенники «Неофіційні символи України»

 

Підсумок  уроку.
« Мікрофон».
– Що ми сьогодні вивчали?
– Чого ви навчилися?
– Як ви розрізняєте вивчені розряди займенників?
– Чи досягли ми мети і завдань уроку?

Домашнє завдання.

  1. Вивчити теоретичний матеріал з теми «Вказівні та означальні займенники»
  2. Обов’язкове на вибір.
  3. Складіть тестові завдання з теми «Вказівні та означальні займенники»

(6 завдань по 3 варіанти відповідей)

2) Складіть міні твір на тему «Пісня – душа народу», використовуючи у тексті вказівні та означальні займенники

  1. Необов’язкове

Скласти кросворд або ребус на тему «Займенник»

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,350sec