Вітаміни, їх роль у життєдіяльності організмів. Аскорбінова кислота і вітамін А

Тема. Вітаміни, їх роль у життєдіяльності організмів. Аскорбінова кислота і вітамін А.

Цілі: познайомити учнів з поняттям «вітаміни», визначити зміст їх у продуктах харчування та роллю для життя людини; поглибити і узагальнити знання про значення вітамінів, вмісту їх у продуктах харчування; умов

збереження та правила прийому вітамінних препаратів, ролі вітамінів в

обміні речовин;показати пріоритет вітчизняної науки у відкритті вітамінів. Формувати вміння самостійно працювати з текстом і малюнками, даними в підручнику, витягуючи з них потрібну інформацію, логічно мислити і оформляти результати розумових операцій в усній і  письмовій мові.
Обладнання та реактиви:
таблиця «Добові норми вітамінів», презентація «Вітаміни», комп’ютер і мультимедіа для демонстрації презентації і слайдів, листи з питаннями симпозіуму та тестовими завданнями для закріплення матеріалу.

Хід заняття

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань мотивація навчальної діяльності. Фронтальна бесіда.
Випереджальні завдання.
1. Хто вперше довів наявність в їжі речовин, названих вітамінами?
2. Що таке вітаміни? Що між ними спільного?
3. Класифікація вітамінів.
4. Що таке авітаміноз і гіповітаміноз? Назвіть причини авітамінозу та гіповітамінозу.
5. Властивості вітаміну А (Де міститься? Значення для організму. Які хвороби розвиваються при нестачі вітаміну?).
6. Властивості вітамінів групи В (Де міститься? Значення для організму. Які хвороби розвиваються при нестачі вітаміну?).
7. Властивості вітаміну С (Де міститься? Значення для організму. Які хвороби розвиваються при нестачі вітаміну?).
8. Властивості вітаміну D (Де міститься? Значення для організму. Які хвороби розвиваються при нестачі вітаміну?).
9. Властивості вітаміну PP (Де міститься? Значення для організму. Які хвороби розвиваються при нестачі вітаміну?).
10. Властивості вітаміну Е (Де міститься? Значення для організму. Які хвороби розвиваються при нестачі вітаміну?).
11. Властивості вітаміну K (Де міститься? Значення для організму. Які хвороби розвиваються при нестачі вітаміну?).
12. Способи збереження вітамінів в харчових продуктах.

13. Чому вітаміни не можна віднести до живильних речовин?
14. Джерела надходження вітамінів в організм людини? Необхідні дози вітамінів.

ІІІ. Оголошення теми і мети заняття.

Вчитель.

Тема нашого уроку – Вітаміни та їх роль в організмі людини. На уроці ми познайомимося з історією відкриття вітамінів, їх особливостями, змістом в різних продуктах і впливом вітамінів на організм людини.
I
V. Вивчення  нового матеріалу.
Вітаміни були відкриті в кінці минулого століття російським лікарем М. І. Луніним. Він показав їх значення для життєдіяльності організмів.
Вітаміни – це низькомолекулярні речовини, що володіють великою біологічною активністю. Дія їх проявляється в малих кількостях і виражається в регулюванніпроцесів обміну речовин.

Робота з текстом. Заповнення схеми « Класифікація вітамінів».
Класифікація вітамінів.
Водорозчинні – С, Р, РР, Н, групи В.                Жиророзчинні – А, D, Е, К.

Робота в групах.Клас поділено на дві групи. Кожна група отримує завдання.

Група 1.

Що таке авітаміноз і гіповітаміноз?

Група 2.

Назвіть причини авітамінозу та гіповітамінозу.
Робота з текстом. Заповнення таблиці.

Назва вітаміну Де міститься Значення для організму  Хвороби – при нестачі вітаміну
       

Повідомленні учнів.

1. Способи збереження вітамінів в харчових продуктах.
Для збереження вітамінів в приготуванні  їжі необхідно знати, що висока температура руйнує вітамін С і значно знижує вміст вітамінів групи В. Одним з кращих методів збереження продуктів з порівняно невеликими втратами вітамінів є консервування за допомогою низької температури,  тобто шляхом охолодження і заморожування.
Охолодження передбачає підтримання в товщі продукту температури в межах 0 … +4 ° С. Заморожування пов’язано з утворенням в цитоплазмі клітин кристалів льоду. Особливо цінним є метод швидкого заморожування продуктів, так як при цьому добре зберігаються вітаміни. У цьому випадку потрібно також використовувати швидке розморожування.
Звичайна природна (сонячна) сушка продуктів супроводжується значним руйнуванням вітамінів. Найбільшою мірою забезпечує збереження вітамінів вакуумна сушка. Вона проводиться в умовах розрідження при температурі не вище 50 ° С.
Одним зі способів збереження вітамінів є квашення продуктів, коли в процесі молочнокислого бродіння утворюється молочна кислота, яка сприяє збереженню в квасить продуктах вітаміну С.
2. Чому вітаміни не можна віднести до живильних речовин?
Живильні речовини – це органічні сполуки, які є для організму джерелом енергії і будівельним матеріалом. Основними поживними речовинами є білки, жири і вуглеводи. Крім цього важливу роль у харчуванні людини відіграють органічні кислоти, вітаміни, мінеральні солі і вода, без яких неможлива нормальна життєдіяльність організму.
Вітаміни – це низькомолекулярні речовини, що володіють великою біологічною активністю. Дія їх проявляється в малих кількостях і виражається в регулюванні процесів обміну речовин.
Вчитель.

Джерелом надходження вітамінів до нашого організму є продукти харчування.
Здорове харчування населення є одним з найважливіших умов здоров’я нації. Масові обстеження, проведені Інститутом харчування РАМН, свідчать про дефіцит вітамінів у більшої частини населення Росії. Найбільш ефективний спосіб вітамінної профілактики – збагачення вітамінами масових продуктів харчування.
Вітамінізація (іноді в комплексі із збагаченням мінеральними мікроелементами) дозволяє підвищити якість харчових продуктів, скоротити витрати на медицину, забезпечити соціально незахищені верстви населення вітамінами, заповнити їх втрати, що відбуваються при отриманні харчового продукту на стадіях технологічного процесу або кулінарної обробки. При цьому необхідні наступні рішення:
а) вибір відповідного продукту для вітамінізації
б) визначення рівня вітамінізації
в) розробка системи контролю
ОСНОВНІ ГРУПИ ПРОДУКТІВ ХАРЧУВАННЯ ДЛЯ ЗБАГАЧЕННЯ ВІТАМІНАМИ:
-Борошно та хлібобулочні вироби – вітаміни групи В;
-Продукти, дитячого харчування – всі вітаміни;
-Напої, в тому числі сухі концентрати, – всі вітаміни, окрім А, D;
-Молочні продукти – вітаміни A, D, E, C;
-Маргарин, майонез – вітаміни A, D, Е;
-Фруктові соки – всі вітаміни, окрім A, D;
Більшість вітамінів швидко руйнується в організмі, і тому необхідно постійне їх надходження ззовні. Кількість вітамінів, щоденний прийом яких необхідний для нормального розвитку організму і попередження гіпо-і авітамінозів, називається профілактичною дозою. Більша кількість вітаміну необхідно для лікування вже розвиненого авітамінозу. Ця кількість називається лікувальною дозою.
Деякі люди, припускаючи, що вітаміни «не зашкодять», приймають їх у надмірних кількостях. Стани, при яких спостерігаються передозування вітамінів, називаються гіпервітаміноз. У своїй більшості вітаміни швидко виводяться з організму, але такі вітаміни, як А, В1, D, РР, утримуються в організмі більш тривалий час. Тому використання високих доз вітамінів може привести до передозування – викликати головні болі, порушення травлення, зміни шкіри, слизових, кісток і т. д. Однак токсичні дози, що ведуть до передозуванні, для цих вітамінів у багато разів перевищують звичайну для них добову потребу.

V. Узагальнення і систематизація знань.
1.Як ви думаєте, що заважає засвоєнню вітамінів в організмі?
2.Які вітаміни та вітамінні комплекси ви знаєте, і які приймаєте самі?
3.Які вітаміни ви приймаєте?
VІ. Підбиття підсумків заняття.

VІІ. Домашнє завдання.
1. Підготувати проект « Дія аскорбінової кислоти і вітаміну А на організм людини».

2.Підготуватися до семінарського заняття.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Вітаміни, їх роль у життєдіяльності організмів Аскорбінова кислота і вітамін А (28.3 KiB, Завантажень: 10)

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,320sec