Відомості про шкідливу дію наркотичних речовин на організм людини

Тема. Відомості про шкідливу дію наркотичних речовин на організм людини

Мета. Сформувати уявлення про механізм дії наркотиків на основні органи й системи людини; переконати учнів у недопустимості вживання наркотиків; виробити навички протидії шкідливим звичкам; виховувати негативне ставлення до наркотиків та бережливе до свого організму.

Обладнання: плакати із висловами відомих людей про здоров’я та здоровий  спосіб життя.

Хід уроку

Епіграф уроку:

 «Що за дивовижне творіння – людина!

Шляхетна розумом!

Безмежна в своїх здібностях, обличчях і руках!

Точна і чудова в дії!

Краса Всесвіту!»

(В.Шекспір).

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1)       Мозковий штурм

–            Що таке наркотики і наркоманія?

2)Розповідь вчителя з елементами бесіди

Головна цінність суспільства – життя й здоров’я людини. Державний курс освітньої політики України зорієнтований на пропаганду здорового способу життя. Ще в ІVст. До н.е. Демокріт висловив таку думку: «Люди вимолюють своє здоров’я у богів. Їм невідомо, що вони самі можуть впливати на своє здоров’я».

–            Як ви розумієте цей вислів?

–            Чи всі люди на землі мають міцне здоров’я?

На здоров’я людини впливає багато чинників. Але сьогодні  поговоримо про наркотики.

(Повідомлення теми та мети уроку)

ІІІ. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу

Загальні відомості про наркотики та їх вплив на поведінку людини

 

Робота в групах

Групи  отримали від вчителя випереджувальне завдання:

Історики

Історія наркоманії

Наркотик (від грец. – той , що призводить до заціпеніння, одурманює) – група природних і штучних речовин, які діють болезаспокійливо і снодійно та викликають фізіологічне звикання. Наркотики впливають на нервові центри  головного мозку, штучно створюють радісний настрій, хворобливу, незвичайну веселість – ейфорію, а іноді й порушення свідомості. У патологічних випадках цей стан може бути цілком нереалістичним, викликати манію величі та невразливості.

Більшість сучасних наркотиків виготовляється хімічним способом – кокаїн, героїн, ЛСД. Амфетаміни мають рослинне походження, традиції вживання на Сході сягають тисячі років. Європейська цивілізація стала по-новому відкривати для себе ці речовини лише у ХІХ ст. (при цьому лікарі сподівалися, що синтез нових ліків допоможе здійснити прорив у терапії). Так, у 1845р. психіатр Жак Жозеф Морно заснував у Парижі клуб аматорів гашишу. До речі, членами цього клубу були Олександр    Дюма, Теофіл Готьє, Ежен Делакруа. 1860 р. німець Альберт Німан  виділив із листя коки хлор гідрат кокаїну, а через 20 років Зигмунд Фрейд уже пропонував його своїм пацієнтам. Німець Генріх Дрезер у 1898 р. синтезував героїн, що діє в сто разів сильніше  ніж опіум-сирець. Морфій був отриманий німцем Фрідріхом Сертюрмером ще в 1803р. з опіуму.

Винахід у 1853 р. Шарлем Габрілелем Провазом шприца для ін’єкцій започаткував новий етап у вживанні наркотиків. Дія речовин, що потрапляють безпосередньо в кров посилюється багаторазово. Сьогодні вживання наркотиків пов’язують насамперед з ін’єкціями (хоча  їх ще курять, їдять, п’ють і нюхають).

В Європі спалах наркоманії прийшовся на 1840 р., коли в Англії тривала боротьба з алкоголізмом. Тоді в манчестері аптечні торгівці виготовляли опіумні пігулки для робітників, яким алкоголь, що подорожчав, був недоступним. В Ірландії

Вибухнула епідемія ефіроманії (щоправда, завдяки цьому було відкрито загальний наркоз). Застосування морфію під час громадянської війни у США для знеболювання поранених призвело до поширення морфінізму. У 70-х роках ХХ ст.   емігранти з Китаю заразили Новий Світ згубною пристрастю до куріння опіуму. У Росії у період революції та громадянської війни використовувався кокаїн, який вважався ліками від депресії. У США у 1920-1930-ті рр.. у часи сухого закону багато людей перейняли у робітників латиноамериканського походження звичку курити марихуану.

Групу наркотиків у вузькому розумінні складають так звані опіати – речовини, які добувають з маку:морфін, кодеїн, героїн, метадон. При їх вживанні виникає ейфорія, тіло стає начебто невагомим, зникають тимчасові та просторові межі. Проте ціна гострих відчуттів є дуже високою: людина швидко опиняється у фізичній та психологічній залежності від опіатів, що змушує її постійно підвищувати дозу. Передозування нерідко призводить до пригноблення діяльності дихального центру та смерті.

У десять разів сильніший за морфін інший оплат – героїн. Він викликає відчуття блаженства, яке незабаром змінюється на почуття задоволення, захищеності. Але виявилося, що фізична залежність від цього препарату в 915 осіб, які почали його  вживати, виникає менше ніж через три тижні. Героїн швидко  руйнує мозок і нервову систему, людина миттєво деградує. Смерть від передозування героїну може настати вже рік-півтора після першого прийому.

Бензендрин був першим амфітаміном. Його застосовували в роки Другої світової війни для подолання втоми солдат. У 1970-х рр. цей препарат лікарі призначили для зниження апетиту і схуднення. Джон Боулбі описав клінічний стан застосування бензендрину, коли людина, що приймає цей препарат, не відчуває провини за свої злочини. Встановлено, що амфетаміни пригнічують апетит, збільшують частоту серцевих скорочень, підвищують кров’яний тиск і увеликих дозах викликають почуття ейфорії. Вживання амфетамінів початково викликає відчуття фізичного задоволення, людина почувається у формі. Внутрішньовенна ін’єкція амфетаміну увеликій дозі відразу ж викликає спалах гострої насолоди. Потім настає стан інтелектуального збудження, у людини з’являється не переробне бажання говорити , творити, а також – шлюзоване почуття переваги над іншими.

Соціологи

Проблеми наркоманії і токсикоманії довгий час замовчувалися і приховувалися, що створило умови для їх значного поширення серед молоді, особливо підлітків. Це явище стало справжньою загрозою для молодого покоління. У підлітків, які вживають наркотики, перш за все пошкоджується нервова система, може виникнути епілепсія, недоумкуватість. Грубі зміни, що призводять до інвалідності, настають при наркоманії і токсикоманії катастрофічно швидко: в 19-20 разів швидше, ніж при алкоголізмі. Крім того, в одурманеному стані підлітки втрачають контроль за кількістю наркотичної речовини, що часто призводить до смертельних отруєнь.

Причини вживання наркотиків підлітками

Підлітки через наркотики втікають від гнітючої дійсності: жорстокості дорослих, байдужості, психічного і фізичного насилля, бідності, зневаги тощо. Фантастичний світ наркотичного сп’яніння на якусь мить відволікає їх від проблем, яких вони не можуть вирішити.

Іншим вирішальним фактором, що впливає на прагнення підлітка спробувати наркотик, є колектив. Коли друзі вживають наркотики, дуже важко встояти проти їх тиску. Люди бояться виглядати «білими воронами», що їх будуть обговорювати, переслідувати. «Краще я прийму наркотик, буду своїм, ніж самотнім». 15-річний підліток говорить: «Майже всі вважали, що приймати наркотики – це засіб знайти друзів, подруг і просто бути «крутим». Тому я не відмовився.

Ще одним важливим фактором, що підштовхує неповнолітнього до вживання наркотиків, є складні фізіологічні та психологічні процеси, які відбуваються в організмі підлітка і викликають у батьків і вчителів труднощі у спілкуванні, непорозуміння, конфлікти. У підлітковому існує гостра потреба в самореалізації, самоствердженні, самовизначенні, а також прагнення не бути гіршим за інших і мати можливості виявити себе. Психологічна особливість неповнолітнього така, що він не може довго залишатися в ізоляції і шукає товариство, де його зрозуміють, оцінять і приймуть як свого. Цю особливість необхідно врахувати батькам і вчителям, щоб вчасно підтримати підлітка і не виштовхувати його на вулицю.

Деякі люди хочуть виділитися, прагнуть самоствердження: «От я який».  Наркоманія їх приваблює, тому, що забороняється законом. Деякі люди вважають, що вживання наркотиків виділяє їх серед інших людей. Це може бути способом ствердження власної незалежності, проявом протесту проти складних життєвих обставин.

Незважаючи на небезпеку, декого приваблює стан розкутості, а також виділення та галюцинації, які супроводжують стан наркотичного сп’яніння. Не вистачає уваги, любові, турботи, існує якась порожнеча в душі. Коли в дома нема чим заповнити цю порожнечу, вони починають шукати емоційні переживання в іншому місці. Якщо у сім’ї є тепло та турбота, підліток ніколи не стане на цей

шлях.

Наркологи

Процес звикання організму до наркотиків

Процес фізичного та психологічного звикання відбувається у кілька стадій:

  • 1-ша – пробна. Звичайно перший досвід з наркотиками відбувається випадково, через допитливість: «Я просто зараз спробую і більше не буду його торкатися. Але я буду знати, що це таке. І нічим воно мені не зашкодить»;
  • 2-га — соціальна. Людина продовжує вживати наркотики під впливом ореолу, що створюється соціальним середовищем навколо наркотиків, а також бажання ви­пробувати їх ефект на собі, тому легше піддається спокусі спробу­вати ще раз і навіть проекспериментувати з іншими;
  • 3-тя — звикання. Прийман­ня наркотиків стало звичкою, людина повністю опиняється під їх впливом. Фізична та психоло­гічна залежність розвинулися до такої стадії, що наркотик просто необхідний для підтримки «нор­мального» існування. На цій стадії наркотик абсолютно контролює поведінку людини, яка повністю втрачає волю своїх дій;
  • 4-та — наркотична за­лежність (стійка наркоманія). Коли людина продовжує прийма­ти наркотики, незважаючи на їх негативний вплив на здоров’я, життя у суспільстві та власне фінансове становище;
  • 5-та — повна та абсолютна залежність. Людина безсила опи­ратися наркотикам. Наркотики стають найголовнішим у його житті. Наркоман витрачає весь свій час на придбання та вживання нар­котиків. Він живе, щоб вживати наркотики, і вживає їх, щоб жити. Медики так описують стан нарко­мана: «Суб’єктивно наркомани відчувають цілий комплекс відчуттів, із яких основним є відчуття теплової хвилі, які інколи порівнюються з відчуттям оргаз­му… У наркомана в стані ейфорії з’являється бажання усамітнитися. Всілякі спроби зайнятися будь-чим безплідні… У стані ейфорії у лю­дини пропадає відчуття часу… Інколи виникають слухові галюци­нації… Наркоманам сняться ней­мовірні «сни», і їхня власна дум­ка, як вони розповідають, не бере ніякої участі у їх фантазіях». А про­фесор Карл Шрофф описує влас­ний наркотичний експеримент: «Раптом я відчув, що в голові і ву­хах сильно зашуміло. Здавалось, ніби шумить кипляча вода. Одно­часно все навколо засвітилося при­ємним світлом, яке, здавалось, просвічувало моє тіло і робило його прозорим. Свідомість прояс­ніла, почуття загострились, і пе­ред очима швидко промайнули казкові видіння і картини».

Життя безнадійного наркома­на майже завжди закінчується в’язницею, ізоляцією або смертю.

Процес відвикання від нарко­тику дуже важкий, тому що нар­котична залежність не тільки фізична, а й психологічна. Нар­комана зупиняє страх ломки, коли болить та ломить усе тіло: руки, ноги, поперек, розколюється го­лова, очі не витримують світла, кашель, нежить, блювота — і так продовжується досить довго. Ба­гато разів наркомани намагають­ся зупинитися, але у процесі лом­ки багато хто здається.

 

ІV. Узагальнення. Бесіда.

1. Які речовини називають наркотиками? На яку систему впливають перш за все?

2. Які чинники сприяють уживанню наркотичних речовин?

3. Чому люди з обмеженим колом інтересів більше піддаються наркоманії, ніж ті, які ведуть активний спосіб життя?

Додаток

 

Марихуана. Це – найпоширеніший наркотик се­ред підлітків, які починають експериментувати з наркотичними речовинами. Фахівці відзначають, що, незважаючи на те, що марихуана відома людст­ву більш як 5 тисяч років, це найменш досліджений з усіх наявних у природі наркотиків. Вона впливає на настрій і процес мислення. Може призводити до виникнення незначних галюцинацій. Куріння марихуани підвищує ризик таких захворювань як бронхіт, емфізема та рак легенів. Куріння марихуа­ни в 4 рази швидше призводить до раку легенів, ніж куріння тютюну (один «косяк» маріхуани прирівнюється до 25 сигарет). Крім того, погір­шується розумова діяльність, зростає неуважність, знижується імунітет організму, ушкоджуються ста­теві органи. Продукти розпаду маріхуани відклада­ються у печінці, легенях, мозку, селезінці, лімфа­тичних тканинах і статевих органах. Цей наркотик містить речовину, що гальмує мозкову діяльність і залишається в мозку протягом місяця після куріння лише однієї сигарети з марихуаною. Після вживан­ня марихуани підлітки, як правило, переходять до більш «важких» наркотиків.

Гашиш. При вживанні гашишу абстинентний синдром дуже слабкий або навіть повністю відсутній, що стало причиною поширення думки, що це слабкий, а тому нібито безпечний наркотик. Однак тривале вживання цього наркотику призво­дить до формування таких психічних захворювань як шизофренія, органічне ураження або параліч мозку. Крім того, куріння гашишу дуже часто стає передумовою вживання більш «важких» нарко­тиків, оскільки, відчувши незвичайні відчуття одно­го разу, людина бажає відчути їх знов, а потім -підсилювати.

Стероїди. Поширеним є міф про те, що вживан­ня стероїдів підвищує продуктивність фізичної діяльності, тому їх потрібно вживати для досягнен­ня значних спортивних результатів. Справді, сте­роїди збільшують вагу і масу м’язів, проте водночас спричиняють тяжкі наслідки для організму людини. Вони можуть призвести до погіршення настрою від «качання м’язів», агресивної поведінки, запалень і прищів на шкірі, ушкодження кісток, зниження по­тенції.

Кокаїн. Кокаїн – здавна відомий наркотик. Здебільшого він має вигляд порошку яскраво-білого або темнувато-сірого кольору. Внаслідок формуван­ня залежності від цього наркотику людина не може контролювати потребу збільшення дози. На перших етапах вживання кокаїн нібито активізує діяльність людини, але дієздатність швидко знижується, й лю­дина, хвора на кокаїнову наркоманію, не усвідо­млює своєї хвороби або не вірить у неї, оскільки кокаїн одурманює розум: хворому здається, що все чудово. Насправді ж ситуація дедалі погіршується після кожного чергового вживання наркотику.

Під дією психостимуляторів (кокаїн, фанамін, ефедрин, фенциклідин) людина часто вчиняє без­глузді акти насильства, проявляє нічим не вмотиво­вану озлобленість, бажання завдати болю іншому, познущатись.

Транквілізатори. Належать до групи ліків, які застосовуються для розслаблення або заспокоєння центральної нервової системи. Вживання препаратів цієї групи може викликати ціаноз – нестачу кисню в крові.

Одночасне вживання транквілізаторів і алкоголю є однією з найпоширеніших причин передозування. Ці наркотики підсилюють дію один одного, тому значно зростає динаміка гальмування роботи мозку, серця, дихальної системи. Одним з найпоширеніших наслідків передозування при одночасному вживанні алкоголю та депресантів є незворотне ушкодження мозку. Хворі перебувають у коматозному стані про­тягом днів, місяців, років і навіть можуть взагалі ніколи не опритомніти.

Уживання транквілізаторів і холінолітичних ре­човин з немедичною метою в дозах, яка в кілька разів перевищує терапевтичну, дає ефект ейфорії, що призводить до виникнення галюцинацій. Зло­вживаючи як транквілізаторами, так і снодійними препаратами, людина, в першу чергу, сприяє порушенню власної інтелектуальної діяльності. Це виявляється у виснаженні, розладах уваги, немож­ливості зосередитись, порушеннях пам’яті (послаб- люються оперативна та короткочасна пам’ять, ж потім – пам’ять на давні події). Окрім того, спос­терігаються розлади мови, в ряді випадків виника­ють затяжні депресивні стани, а постійним фоном настрою людини стає смуток.

Барбітурати. Лікарські препарати, які викори­стовуються медициною як снодійні засоби, є не менш шкідливими наркотиками, ніж опій. У багать­ох країнах їхнє призначення перебуває під таким са­мим суворим контролем, як призначення препаратів опійної групи. При вживанні цих речовин коротко­часний стан розслаблення тривалістю 1-2 . хв. змінюється станом збудження, який характери­зується суттєвим зниженням самоконтролю, гальму­ванням рухів, різкими змінами настрою; з’яв­ляється страх переслідування. Внаслідок такої дії барбітуратів наркомани іноді називають їх «скаже­ними таблетками». Зловживання барбітуратами. су­проводжується найтяжчими порівняно з дією інших лікувальних препаратів емоційними порушеннями нападами злоби, агресії, тривалими депресіями з суїцидальними тенденціями. Швидкодіючі барбіту­рати можуть паралізувати частину мозку, яка кон­тролює процес дихання, і тим самим спричинити смерть. Ознаками передозування є ціаноз, серцева недостатність, утруднення і затримка дихання.

Інгаляційні наркотичні речовини та засоби по­бутової хімії. Йдеться про ряд органічних речовин, таких як розчинники, клеї, бензин, ефір, леткі ре­човини, що потрапляють в організм унаслідок їхньо­го вдихання. Це призводить до виникнення відчуттів, близьких до алкогольної інтоксикації. Вживання таких речовин може призвести до серйоз­ного незворотного ураження нервової системи, моз­ку, шлунка, легенів, кісткового мозку, печінки, а часто викликає і смерть. Інгалянти проникають в організм через ніс, що може спричинити нежить і кровотечу з носа. Можуть постраждати також очі та дихальна система. Інгалянти потрапляють з легень до системи кровообігу та починають циркулювати в організмі, змінюючи перебіг хімічних реакцій у моз­ку та характер передачі інформації нейронами. Во­ни можуть викликати блювоту і головний біль. Вживання інгалянтів іноді настільки уповільнює діяльність дихальної системи, що людина перестає дихати. Смерть може настати від зупинки серця.

В Україні найбільш поширені наркотичні речо­вини опіатної групи. їх отримують з олійного та опійного маку. За допомогою різноманітних техно­логій (від кустарних до наукомістких) виготовляють як примітивні суміші (кухнар), так і морфій, героїн тощо. Речовини опіатної групи вживають внут­рішньо: вколюють під шкіру, у м’язи чи вени або курять чи нюхають. Морфін, кофеїн та інші подібні речовини використовуються у медицині, і тому їх виробляють і розфасовують на фармацевтичних фаб­риках і продають в аптеках.

Останнім часом у різних країнах в молодіжному середовищі набули значного поширення синтетичні наркотики. Підлітків приваблює їх порівняно неви­сока ціна та значний ейфорійний ефект. Ці речови­ни синтезуються на основі лікарських препаратів.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Відомості про шкідливу дію наркотичних речовин на організм людини (30.7 KiB, Завантажень: 4)

завантаження...
WordPress: 22.97MB | MySQL:26 | 0,448sec