Відомості про шкідливу дію алкоголю на організм людини

Урок-тренінг

             Тема. Відомості про шкідливу дію алкоголю на організм людини.

Демонстрація:коагулюючи дія етанолу і водовбирна дія етанолу

Мета: ознайомити учнів з небезпечними наслідками вживання алкоголю; навчити приймати свідомі рішення; розвивати особисту і громадянську відповідальність підлітків; формувати необхідність в організації дозвілля; навчити робити вільний вибір за умови повної обізнаності.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вправа «Знайомство і пере­творення»

Мета: визначити особливості самовираження учасників за до­помогою метафоричних засобів.

Всім учасникам роздаються аркуші, на яких вони пишуть своє ім’я. Потім кожному учаснику пропонується закінчити речення.

Якби я був книжкою, то я був би…(словником, детективом, віршами тощо)

Якби я був явищем природи, то я був би… (вітром, сонцем, бурею тощо).

  • •Якби я був музикою, то я був би… (романсом, класикою, джазом тощо).

Якби я був напоєм, то я був би… (джерельною водою, кавою, вином тощо).

Усі учасники по черзі зачитують свої відповіді.

 

Правила роботи групи

Учитель. Для чого в нашому житті існують різні правила?

Після відповідей учасників пропонується прийняти правила роботи групи під час проведення тренінгу, які записуються на дошці.

Орієнтовні правила тренінгу:

—брати участь у виконанні вправ і завдань добровільно;

—говорити від свого імені, про себе, висловлювати власні думки;

—один говорить — усі слухають;

—  обговорювати дію, а не особу;

—повага до почуттів інших;

—нікого не критикувати;

—відвертість;

—конфіденційність і довіра;

—  активно брати участь у роботі групи.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

 

      Вправа «Торбинка на пам’ять»

Учитель. Ми приходимо в цей дивний світ усі такі різні, неповторні. Кожен із нас має три шляхи: вищий, пересічний, нижчий. Вищий шлях у житті обирають одиниці — високодуховні люди. Нижчим шляхом ідуть слабкі, безвольні люди, в народі їх часто не люблять, часом навіть ставляться з презирством. Пересічний шлях – це шлях більшості людей: чесних, порядних, тих, хто любить природу, працю.

Жоден із нас не може обирати собі колір волосся та шкіри, розріз очей, зріст. А от який шлях у житті обрати — вищий, звичайний чи нижчий, залежить виключно від кожного з нас.

Тема нашої сьогоднішньої зустрічі: правда про алкоголь.

Запис на дошці:

«Хмільне завжди протягує нам руку, коли ми зазнаємо невдач, коли ми слабнемо, коли ми втомлені, і вказує надзвичайно легкий шлях виходу з обста­вин, що склалися. Але обіцянки ці неправдиві: фізична сила, яку воно обіцяє примарна, душевне піднесення оманливе; під впливом хмільного ми втрачаємо істинне уявлення про цінності речей» Джек Лондон

Люди здавна не любили п’яниць, алкоголіків, про що свідчить народна мудрість, що знайшла відображення у фольклорі. Пропоную всім учасникам розділитися на групи, кожна група має написати на аркушах паперу якомога більше прислів’їв і приказок про алкоголь, які, на вашу думку, є найбільш влучними. Потім кожна група по черзі повинна зачитати їх (не повторюючись). А всі аркуші ми складемо у «Торбинку на пам’ять», в якій накопичуватиметься загальний досвід.

 

Мозковий штурм «Що таке алкоголь?»

Мета: актуалізувати особисте розуміння учнів, що таке алкоголь.

Кожному учаснику пропонується записати на аркушах паперу, з чим у них асоціюється поняття «алкоголь», і прикріпити його до відповідного плакату.

 

Гра-розминка

Мета: активізувати учасників до роботи в групі, тренувати увагу до дій іншого, вміти знаходити засоби невербального спілкування.

Тренер. Алкоголь грабує люди­ну більше, ніж злодій. Злодій бере речі, рідше — життя пограбованого. Алкоголь же обов’язково заби­рає здоров’я, душу, розум. Злодій краде тихенько, алкоголю ж людина сама відчиняє двері своєї хати. Злодіїв судять, карають, алкоголь же завжди лишається без покарання. Він шкодить всім внутрішнім органам, та найбільше він вражає мозок.

«П’яні подібні до тварин, у яких видалено головний мозок», — писав І.П. Павлов.

Коли людина вживає алкоголь, наступає сп’яніння. Залежно від кількості випитого алкоголю можна диференціювати кілька ступенів сп’яніння. Арабський письменник II ст. Абуль-Фараді охарактеризував ступені сп’яніння поведінкою чотирьох тварин.

Кожна група витягує карту з назвою тварини і без слів за допомогою пантоміми намагається показати цю тварину іншим групам. Завдання інших груп — вгадати цю тварину.

Учитель зачитує слова Абуль-Фараді: «Вино надає кожному, хто його п’є, якості чотирьох тварин: спочатку людина стає схожою на павича—її рухи плавні й величаві, потім вона набуває характеру мавпи — починає з усіма жартувати, загравати, а потім нагадує лева — стає гордою та самовпевненою, в кінці перетворюється на звичайнісіньку свиню і подібно їй валяється в багнюці».

 

6.   Система «Допомога»

(Методика критичного мислення)

Кожна група отримує текст (додаток) з певною інформацією, де учасники мають поставити умовні позначки стосовно інформації:

«+» — нова;

«—» — уже відома;

«!» — сумнівно;

«?» — хотілося б дізнатися більше.

 

      Гра-розминка «Зіпсований телефон»

Мета: активізувати увагу учнів, розвивати навички активного слухання.

Учасники утворюють «ланцюжок». Тренер каже на вухо найближчому учаснику речення, яке складається не менше як із 5 слів. Учасник має передати речення (як він його почув і зрозумів) наступному, і так далі за «ланцюжком». Наприкінці тренер пропонує останньому учаснику виголосити те, що він почув, а потім сам голосно промовляє початкове речення.

 

Вправа «Вільний час»

Мета: реалізація активного творчого потенціалу учасників щодо створення ними альтернативних пропозицій проведення вільного часу.

Кожна група отримує одне і те саме завдання: намалювати у будь-якій формі, чим можна було б зайнятися у вільний час замість того, щоб вживати алкоголь. Кожна група презентує свою роботу.

 

9 Прикінцеве слово «Все залежить від тебе»

Колись давно у Стародавньо­му Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий Мандарин (знатний вельможа). Весь день його складався з примірок багатого вбрання та розмов з підданими про його розум. Так минали дні за днями, роки за роками… Аж ось країною почали поширюватися чутки, що неподалік від кордону з’явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Дійшли ці чутки і до Мандарина. Дуже розлютився він: хіба може бути хтось розум­ніший за нього? Але виду про своє обурення не подав, а запросив мудреця до себе у палац. Сам же задумав обдурити ченця. «Я візьму в руки метелика, — вирішив Мандарин, — сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в руках — живе чи мертве. Якщо він скаже «живе», я роздушу метелика, а якщо «мертве» — випущу його».

І ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, всім хотілося послухати сло­весний поєдинок найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинилися, і до зали ввійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до Мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. Тоді, зло всміхаючись, Мандарин промовив: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках — живе чи мертве?» Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках!» Збентежений Мандарин випустив метелика з рук, і той полетів на волю, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.

Отже, лише від вас залежить, який шлях ви оберете в своєму житті.

ІІІ. Підсумок уроку

Вправа «Дерево підсумків»

На столі лежить 2 стовпчики липкого паперу різного кольору — синього і рожевого. На рожевому потрібно написати позитивні враження від тренінгу, а на синьому — про те, що не сподобалося на уроці і чому саме.

Після того як учні занотують свої враження, вони підходять до малюнка дерева і наклеюють свої аркуші на нього, озвучуючи написане.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

IV. Домашнє завдання

Намалювати плакат, який би пропагував здоровий спосіб життя

 

 

Додаток                                          Історичні відомості

«Злодій, який краде розум» — так називають алкоголь з давніх часів. Людина не знала алкоголю довгі сотні тисяч років. Пияцтво-порівняно молода помилка людства. Перейшовши до осілого способу життя, люди почали займатися землеробством, гончарством, а згодом прилучилися до алкоголю.

Вони спостерігали, що досить залишити в закритій посудині ягоди винограду або якісь інші плоди, як через кілька днів вони перетворювалися на напій, що мав дивні властивості. Після його вживання у людей з’являлися хвалькуватість, агресивність та інші небажані риси характеру.

Проте наші далекі пращури пили не часто, а за певних обставин, пов’язаних зі звичаями та обрядами. У Давній Русі алкоголю вживали дуже мало. Лише на деякі свята варили медовуху, брагу чи пиво, міцність яких не перевищувала 5—10 градусів. Чара пускалася по колу, кожен чоловік мусив відпити із неї кілька ковтків. Зазвичай у будні ніяких спиртних напоїв люди не вживали. Пияцтво вважалося ганьбою та гріхом. Звичай

пити з однієї чари символізував повну довіру один до одного. Протягом століть пияцтво насаджувалося народові. Згодом люди почали турбуватися лише про те, щоб якомога більше одержати прибутків від продажу горілки. Майже ніяких заходів, спрямованих на захист здоров’я народу, його моральності, не було вжито.

Людство з давніх-давен знало про шкідливі наслідки зловживання алкоголем і робило спроби поставити перешкоди на його шляху.

У Стародавньому Китаї був виданий наказ, який забороняв вживання спиртних напоїв. У Спарті навмисно споювали рабів і демонстрували їх молодим людям, намагаючись у такий спосіб показати згубну дію алкоголю на людину. В Індії жорстоко карали жінок, які вживали спиртні напої.

Відомо, що український народ здавна турбувався про душевний та фізичний стан молодого покоління. Найкращим знаком уваги було пригощання гостей хлібом-сіллю.

Не можна було вживати спиртні напої під час роботи. Особливо це заборонялося молодятам.

Історія не зберегла для нащадків імені першої людини, яка відкрила етиловий спирт. За легендами, він був уперше одержаний шляхом перегонки виноградного соку в XI ст. арабським лікарем Альбуказесом. За іншими джерелами, ми зобов’язані цим відкриттям італійському монаху-алхіміку Валентиніусу. При вживанні спирту люди були вражені його незвичайними властивостями і дали йому поетичну назву «алкоголь», що в перекладі  з  арабської означає «ніжний», «благородний». Алхіміки називали його «аква віте» — «вода життя», оскільки людина, яка випивала алкоголь, ставала веселою, жвавою, у неї виникало відчуття здоров’я, сили, енергії.

Але швидко прийшло розчарування: «вода життя» зіграла з людиною злий жарт, блаженство виявилося несправжнім. І тоді вчені та лікарі назвали алкоголь «аква моріс» — «вода смерті».

Виробництво спиртних напоїв в останнє десятиріччя досягло астрономічних цифр. Нині

у середньому на Одного мешканця планети на рік припадає л спирту, 8,3 л вина, 17,6 л пива (усього приблизно 5 л спирту). Найбільше вживання алкоголю на душу населення у Франції—18,6 л, в Іспанії — 11,6 л, в Австрії—13,2 л, у Швейцарії — 11,6 л, у США — 9,5 л. Порівняно низький показник вживання алкоголю на душу населення в Польщі —4,8 л, Фінляндії—4,3 л, Норвегії—3,3 л.

Наслідки зловживання алкоголем

• Агресивна нераціональна поведінка.

• Насильство.

• Депресія.

• Нервовість.

• Тремтіння кінцівок рук, погіршення тактильних відчуттів.

• Погіршення ходи.

• Болі в стопах, віднімаються пальці на ногах.

• Серйозна втрата пам’яті.

• Передчасне старіння.

• Характерний «ніс п’яниці».

Проблеми здоров’я, пов’язані зі зловживанням алкоголем

• Часті простудні захворювання.

• Зниження імунітету.

• Авітаміноз.

• Безсоння.

• Ризик запалення легенів.

• Ожиріння печінки.

• Гепатит (запалення печінки).

• Цироз печінки.

• Рак печінки.

• Гастрит (запалення шлунка).

• Кровотечі, виразка шлунка, недоїдання.

• Запалення підшлункової залози.

• Рак ротової порожнини, горлянки, стравоходу.

• Порушення обміну речовин.

• Ожиріння.

• Діабет.

• Кардіміопатія (порушення серцевого м’яза).

• Підвищений кров’яний тиск.

• Гостре порушення мозкового кровообігу.

• Захворювання нервової системи.

• Міопатія.

• Сексуальні дисфункції: у чоловіків — зниження сексуальної

потенції, у жінок — ризик розвитку деформованого плоду, недорозвиненість дитини, низька вага народженої дитини.

•Безпліддя.

• Внутрішньоутробні порушення плоду.

• Токсичне порушення кровотворення.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Відомості про шкідливу дію алкоголю на організм людини (30.9 KiB, Завантажень: 7)

завантаження...
WordPress: 22.95MB | MySQL:26 | 0,490sec