Відмінювання прикметників

Тема. Відмінювання прикметників

Мета:з’ясувати особливості відмінювання прикметників твердої і м’якої групи; розвивати мислення школярів; виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми

Бліц-опитування.

  1. Яка частина мови називається прикметником?
  2. Як змінюються прикметники?
  3. На які групи поділяються прикметники?
  4. Які прикметники утворюють ступені порівняння?
  5. Як утворюються вищий і найвищий ступені порівняння прикметників?

Повідомлення теми, мети,завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів. Засвоєння нового матеріалу. Виконання системи завдань.

  1. Морфологічне дослідження за таблицею.
Відмінок Тверда група
Однина Множина
Чоловічий рід Середній рід Жіночий рід Для всіх родів
Н.

Р.

Д.

З.

О.

М.

         теплий

         тепле

       теплого

       теплому

      як Н. або Р.                          

           тепле

           теплим

теплому(теплім)

тепла

теплої

теплій

теплу

теплою

теплій

теплі

теплих

теплим

як Н. або Р.

теплими

теплих

Н.

Р.

Д.

З.

О.

М.

       материн                         материне

материного

материному

як Н. або Р.                     материне

материним

материному(материнім)

материна

материної

материній

материну

материною

материній

материні

материних

материним

як Н. або Р.

материними

материних

2.

Відмінок М’яка  група
Однина Множина
Чоловічий рід Середній рід Жіночий рід Для всіх родів
Н.

Р.

Д.

З.

О.

М.

         синій                               синє

синього

синьому

      як Н. або Р.                      синє

синім

на синьому(синім)

синя

синьої

синій

синю

синьою

синій

сині

синіх

синім

синім

синіми

синіх

Н.

Р.

Д.

З.

О.

М.

       безкраїй                       безкрає

безкрайого

безкрайому

безкраїй                      безкрає

безкраїм

(на) безкрайому(безкраїм)

безкрая

безкрайої

безкраїй

безкраю

безкрайою

безкраїй

безкраї

безкраїх

безкраїм

безкраї

безкраїми

безкраїх

 

Творча  лабораторія.Складіть речення з поданими словосполученнями, поставивши їх у непрямих відмінках і запишіть. Виділені словосполучення провідміняйте в однині.

Тихий ранок, новий капелюх, спокійне озеро, чиста ріка, блакитне небо, нічне повітря, тепла дощова весна, прибережний шлях, невідкладне завдання, широкий простір.

 

Подані прикметники з іменниками провідміняйте в множині і запишіть. Підкресліть закінчення і поясніть їх правопис.

Складіть речення з словосполученнями четвертого ряду.

  1. Синій плащ, синя хустка, синє пальто.
  2. Всесвітній конгрес, всесвітня конференція, всесвітнє об’єднання.
  3. Середній ряд, середня школа, середнє вікно.
  4. Пізній вечір, пізня весна, пізнє курча.

Складіть і запишіть речення з поданими словосполученнями, поставивши їх у давальному і місцевому відмінках.

  1. Весінній шум, весіння погода, весіннє поле.
  2. Дружній усміх, дружня порада, дружнє привітання.

Складіть і запишіть речення з поданими словосполученнями, поставивши їх у родовому й орудному відмінках.

  1. Новий будинок, нова будова, нове приміщення.
  2. Бурхливий потік, бурхлива течія, бурхливе море.

Підсумок уроку.

Завдання для взаємоперевірки

Провідміняйте такі словосполучення:

Гаряча каша, широка межа, щира душа, найбільша площа, затишна дача, безкрая дорога.

Домашнє завдання.

Скласти опис зимового ранку, використовуючи прикметники.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,314sec