Відмінювання іменників третьої відміни

Тема.  Відмінювання іменників третьої відміни

Мета:  пояснити особливості відмінювання іменників третьої відміни,   формувати вміння їх  відмінювати, виділяти відмінкові закінчення, визначати орфограму “Одна і дві букви  перед закінченням орудного відмінка однини іменників третьої відміни” та обгрунтовувати написання  закінчень орудного відмінка однини відповідним орфографічним правилом; удосконалювати навички роботи з таблицею; удосконалювати граматичний лад мовлення учнів та їхню орфографічну грамотність; виховувати повагу до майстрів образного слова.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

 Актуалізація опорних знань.

Вибірковий диктант. Виписати іменники третьої відміни. Пояснити, чому іменники поділяються на відміни. Чому іменники третьої відміни не поділяються на групи?

Де мир та лад, там у хаті благодать. Хто любить піч, тому ворог Січ. Природа, час і терпеливість – найкращі лікарі. Міль їсть одежу, а печаль – серце.

Народна творчість.

 Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

 Вивчення нового матеріалу.

Словниковий диктант

Швидкість, вогкість,ненависть,осінь,мазь, молодь, міль,міць, кров, любов, подорож, ніч, мати,.

Виразно прочитати подані іменники, визначити ,до якої лексичної  групи на-

лежить кожен з них, назвати кінцевий приголосний основи.

Висновок: в українській мові основа іменників ІІІ відміни може закінчуватися як на твердий, так і на м’який приголосний.

 

Робота з таблицею.

Відмінювання іменників третьої відміни

 

Однина

 
 

   
Н.

Р.

Д.

З.

О.

М.

Кл.

 

відповідь

відповіді

відповіді

відповідь

відповіддю

(у) відповіді

відповіде

суміш

суміші

суміші

суміш

сумішшю

(у) суміші

мати (матір)

матері

матері

матір

матір’ю

(на) матері

мати

Множина

 

 

Н.

Р.

Д.

З.

О.

М.

Кл.

відповіді

відповідей

відповідям

відповіді

відповідями

(у) відповідях

відповіді

суміші

сумішей

сумішам

суміші

сумішами

(у) сумішах

матері

матерів

матерям

матерів

матерями

(на) матерях

матері

 

 

 

(Назвати відмінкові закінчення)

Висновок:у закінченнях орудного відмінка однини іменників ІІІ відміни пишеться –ю  (сіллю,міддю, повістю)

 

Дослідження- аналіз.Проаналізуйте і сформулюйте  орфограми в закінченнях іменників ІІІ відміни в орудному відмінку.

І.Міццю, тінню, подорожжю.

2.Радістю, вістю, честю, смертю.

3.Любов’ю, матір’ю, верф’ю.

 

Робота біля дошки. Провідміняти іменники сіль, радість, любов.

 

 Виконання  вправ  на закріплення.

Записати іменники, поставити їх у формі орудного відмінка  однини.  Відмінкові закінчення звірити з таблицею.

Тінь, ніч, подорож, радість, повість, гордість, любов, кров, верф, Об, матір, кіновар.

 

Переписати,  ставлячи на місці крапок пропущені букви або апостроф.

Кожна гілка пажовт..ю укрита, відгорить, щоб знов за рік горіти. (П.Дорошко.) Ззирається мовчки із матір..ю матір. (П.Куліш.) Війна струшує в пітьму людське життя, обжирається кров..ю… (Григорій Тютюнник.) Тільки згадка стежиною стелеться і ляга на осонні тін..ю. (В.Вільний.) І я зливаюсь вечорами із дал..ю зір, печал..ю трав. (Т.Масенко.) Під вуал..ю метелиці ранок, як обличчя таємне й близьке. (М.Доленго.) Волохаті нічні сутінки переливались оксамитовою син..ю (Є.Гуцало.) Довершеніст..ю літо тішить нас. (Г.Турелик.) Пахне грудочка квітнева свіжіст..ю ріллі. (В.Кочевський.) Знялась над далеч..ю пилюга, повисла обрію на віях. (А.Волощак.)

 

 

Подані іменники поставити у формі кличного відмінка. Два з них увести до самостійно складених речень.

             Ніжність, свіжість, пристрасть, Січ.

 

Творча робота.

1.Утворити з наведених дієслів та іменників словосполучення, не змінюючи форми дієслів:

Захоплююсь , блакить; пишаюся, мужність; пахло, вогкість.

2.Утворити від основ наведених прикметників іменники ІІІ відміни, вставивши пропущені букви.

Ле…кий,шви..кий,во…кий,сміливий,гордий,свіжий,зелений,блакитний,мужній.

 

 Підсумок уроку.

«Займи позицію».З відмінюванням іменників ІІІ відміни випливають правила подовження приголосних в орудному відмінку.Чи поділяєте ви цю думку?Обгрунтуйте відповідь.

 

Домашнє завдання. Вивчити матеріал підручника.Скласти й записати діалог на основні завдання  «Займи позицію.

завантаження...
WordPress: 22.84MB | MySQL:26 | 0,318sec