Відмінювання іменників першої відміни

Тема. Відмінювання іменників першої відміни

Мета: пояснити особливості відмінювання іменників першої відміни, формувати вміння самостійно відмінювати такі іменники, визначати орфограми у відмінкових закінченнях іменників першої відміни та пояснювати їх за допомогою відповідних орфографічних правил; формувати навички колективної та самостійної роботи з підручником та з таблицею; розвивати логічне мислення; виховувати любов до природи.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

Організаційний момент.

Установчо-мотиваційний етап.

Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.

Дослідження – спостереження.Прочитайте текст.Визначте тип і стиль мовлення.Поміркуйте, що відбиває заголовок: тему чи основну думку?Розкажіть, що ви любите найбільше.

 

Що я люблю

Люблю матусю,батька люблю,

Люблю хатину рідну свою,

І рідну школу, і вчителів.

Село, де вперше світ я уздрів.

Люблю в криниці блакитну глиб,

І лан що родить для мене хліб.

Садок, з якого грушки несу,

Горбок, на якім корів пасу,

Бо ті горбочки, лани,ліси –

Для мене повні добра й краси,

Бо все, що бачу навколо я, –

То люба, рідна моя земля!

*Назвіть іменники.Визначте, до якої відміни вони належать.Аргументуйте відповідь.

 

Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку

Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи.

 

Аналіз таблиці,  поданої у підручнику.

 

Коментар учителя.В орудному відмінку однини іменників І відміни закінчення –ою пишеться в словах на твердий приголосний(дорогою, річкою), закінчення –ею в словах з основою на м’який та шиплячий приголосний (ріллею,тишею), – єю – в іменниках з основою на (й) (шиєю,мрією).

У кличному відмінку іменники чоловічого і жіночого роду І відміни закінчуються на –о, – е(є), -ю.Закінчення –о мають іменники І відміни твердої групи: сестро, Миколо.Закінчення –е мають іменники м’якої і мішаної груп: душе, земле, мріє.Графічне закінчення –ю мають іменники м’якої групи, що означають пестливі імена та загальні назви: дядю, бабусю, матусю, Галю.

У родовому відмінку множини іменники І відміни мають, як правило, нульове закінчення і зрідка-ів(сусідів), -ей (сімей).Приголосні перед закінченням –ей не подвоюються:статей(стаття).

 

Опрацювання таблиці за підручником « Поділ іменників І відміни на групи».

Висновок: залежно від того, на який приголосний- твердий, м’який, шиплячий –  закінчується  основа слова, іменники І відміни поділяються на три групи: тверду, м’яку, мішану.

 

Вибірковий диктант. Виписати іменники першої відміни. Пояснити, на якій підставі  іменники поділено на відміни.

Гай, осика, узгір’я, море, вітер, паляниця, глибінь, глибина, тиша, Дніпро, Славута, гуркіт, дитинча, життя, площа, відповідальність, ім’я, честь, воля, стаття, завдання, жито, пшениця, колосся, обличчя, надія, блакить, хмара, рукавиця, пагорб, підземелля, гривня, сім’я, мати, теля, буря, товариш, селище, школяр.

 

Робота біля дошки. Провідміняти іменники  калина, доля, душа, звіряючи закінчення з поданою таблицею.

 

Самостійна робота. Подані іменники поставити у формі орудного відмінка однини.

Ліщина, земля, лінія, межа, полонина, шабля, хвиля, пісня, країна, пуща, круча, пороша, Лука, суддя, таблиця,  Мар’яна, Марія, Софія, гуща, сажа.

 

Творче завдання.

 Переписати, подані в дужках іменники ставлячи в потрібній формі. Закінчення виділити.

Світанки пливуть над (земля). (А.Малишко.) Байрак під (круча) шумить. (М.Чернявський.) Усе небо було вкрите густими хмарами, неначе чорною (рілля). (І.Нечуй-Левицький.) Жито з (пшениця) родить нам поле не для одних нас, на всякого долю! (А.Метлинський.) Як мак, (душа) рожевійте, серця піснями вщерть налийте! (П.Тичина.) (Тигриця), яку печуть тавром, ревла земля під кінським копитом. (Ю.Клен.) Ніч нерухомо (тиша) блищить. (Є.Маланюк.) Під (груша) у дикій моркві до ранку ходять їжаки. (Л.Костенко.)

 

Дослідження- моделювання.

Поставити іменники у формі кличного відмінка. Два-три іменники в кличному відмінку ввести до самостійно складених речень (усно).

Галина, Галя, Галюня, Марина, Маня, Микола, Микольця, Колюня, Ілля, Сава, Лука, Ярема, Дарина, Софія, Меланія, бабуся Гафія, бабуня Ольга, тітонька Ганнуся, сестриця Маруся, добродійка Ганна Семенівна, сусідонька Харитя, пані Орися, панна  Зося.

*Поставити іменники у формі  давального відмінка однини. Вказати приголосні, що чергуються.

Ольга, Ївга, ріка, лисичка, Марічка, дочка, свекруха, муха, Мартоха.

 

Підсумок уроку.Рефлексія.

Що нового дізналися про іменники Івідміни?

Яке завдання було виконувати найважче? Чому?Що потрібно,аби матеріал ви краще засвоїли?

 

 Домашнє завдання.

Уявіть ситуацію: ви випадково зустрілися зі своїм однокласником( однокласницею)в осінньому парку.Скласти діалог, який міг би відбутися між вами.Використати іменники І відміни, визначити їх групи.

завантаження...
WordPress: 22.84MB | MySQL:26 | 0,314sec