Відмінювання іменників ІІ відміни з кінцевою літерою –р

Тема. Відмінювання іменників ІІ відміни з кінцевою літерою –р

Мета: виробити вміння визначати групи іменників ІІ відміни з кінцевою літерою –р. формувати вміння відмінювати іменники другої відміни,поглибити знання учнів про поділ іменників на групи,розвивати логічне мислення, уміння аналізувати матеріал; за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу виховувати увагу до слова.

Тип уроку:урок формування практичних умінь і навичок.

 

Хід уроку

 

Організаційний момент.

Установчо-мотиваційний етап.

 Ознайомлення учнів з темою, метою, і завданнями уроку.

Актуалізація  опорних знань(задля зіставлення базових знань з новими )

Бесіда з учнями.

І.Які іменники належать до другої відміни?

2.На які групи поділяються ?

3.Як розрізнити кожну групу?За якими ознаками?

Створення проблемної ситуації.

Визначити усно відміну і групу записаних на дошці іменників:

Школяр,столяр, автор,буквар, газетяр.снігур,Ігор.

Висновок:Попередньо вивчені способи визначення групи іменників І відміни і другої не можна в даному випадку використати).

*Як же їх визначити?

Складання алгоритму судження (Див.додаток №1)

Робота з таблицею  (Див. підручник)

 

Усвідомлення учнями теоретичного матеріалу

Розподільний диктант. Записати іменники в три колонки за групами

Буквар, директор, явір, тесляр, лікар, командир, коментар, календар, пісняр, сувенір, ювіляр, каменяр, школяр, пасажир, писар, базар, вугляр, гіпюр.

 

Пояснювальний диктант. Іменники другої відміни підкреслити, визначити групу кожного, його відмінок.

 

Не дім господаря красить, а господар дім. Лев – цар звірів, а боїться комарів. Комар і цареві на носі грає. Їсть за вола, а робить за комара. Не всяк кобзар Лазаря співає.

Народна творчість.

Подані іменники поставити у формі  орудного відмінка  однини.

Автор, репетитор, шахтар, вугляр, лектор, лікар, кесар,  рицар, архітектор, косар, гусляр, екземпляр, табір, дояр, старовір, тренажер, яр, козир, пастор, аптекар, бондар, семафор.

Переписати речення, на місці крапок уставляючи пропущені букви. Іменники другої відміни підкреслити, визначити групу кожного.

 

Захотілось перечитати том улюблений “Кобзар..”. (К.Гордієнко.) У Римі я згадав далекий Львів, Каменяр… над аркушем папер.. . (Л.Дмитерко.) Скажіть, а ви не муляр..м працюєте, бува? (Б.Олійник.) А калина – у дозрілих гронах. А калина – вся у снігур..х. (Є.Гуцало.)

 

Підсумок уроку.

Діалог-консультація з учителем.Поставте запитання вчителеві, що стосується вивченої теми.

 

Домашнє завдання.Виконати вправу за підручником.

 

 

 

Додаток №1

Алгоритм-судження  для розрізнення групи іменників другої відміни з основою на –р

1.Чи іменник має суфікс або кінцеве сполучення –яр?

Так                                             Ні

 

 

 

ІІ.Чи суфікс або кінцеве сполучення    ІІ.Чи іменник має суфікс або кінцеві

    -яр наголошені?                                       звуки основи –ар, -ир?

Так                                    Ні                                     Так                            Ні

 

 

 

тверда група                                                                                                       тверда група

ІІІ.Чи іменник означає назву людини     ІІІ.Чи іменник багатоскладовий

за професією або виконуваною                 ( має два і більше складів)?

роботою?

Так                               Ні                                  Так                                 Ні

 

 

 

мішана гр.               тверда гр.                                                          тверда група                 

 

ІУ.Чи наголос у множині переходить на

закінчення?

так                               ні

 

 

                                                м’яка група                            тверда група

 

 

завантаження...
WordPress: 22.77MB | MySQL:26 | 0,314sec