Відмінювання іменників чоловічого роду в родовому відмінку.Буква –а(-я), -у(-ю) в закінченнях іменників чоловічого роду

Тема. Відмінювання іменників чоловічого роду в родовому відмінку.Буква –а(-я), -у(-ю) в закінченнях іменників чоловічого роду

Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, з’ясувати правила правопису букв-а (-), -у (-ю)в іменниках ІІ відміни однини в родовому відмінку; формувати загально пізнавальні вміння знаходити іменники ІІ відміни в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використання іменників чоловічого роду в родовому відмінку у власних висловлюванняху ; виховувати повагу до усної народної творчості.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок

 

Хід уроку

 

Організаційний момент

Оголошення теми, мети й завдань уроку

Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми

Пригадати, які існують лексичні групи іменників.

(Іменники можуть означати назви істот, речовин і матеріалу, географічних об’єктів, явищ природи, установ і організацій, почуттів, дій,ознак тощо )

 

Поставити за поданим зразком іменники ІІ відміни у формі родового відмінка однини; визначити, до якої лексичної групи належить кожен із них.

Зразок:

Учень – учня ( назва істоти)

мед – меду (назва речовини ).

 

Молот, Київ, цукор,рукав, хліб, гай, соловей, гість, село, вухо, плече, метр

 

Висновок: іменники ІІ відміни в родовому відмінку однини можуть мати закінчення-а або –у, залежно від того, до якої лексичної групи вони належать.

Усвідомлення учнями теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи

Аналіз таблиці у підручнику «Правила написання закінчень(-а(-я). –у (-ю) в родовому відмінку однини іменників ІІ відміни з різним лексичним значенням.

Дібрати власні приклади і записати їх.

 

Виконання системи творчих завдань.

Розподільний диктант

Записати іменники у дві колонки: у першу ті, що мають закінчення-а(-я) в родовому відмінку однини, в другу – -у (-ю).

Сад, дуб, ясен, ведмідь, стіл, Київ, Голосіїв,  Париж, Тетерів, Донець,  метр, понеділок, іменник, радіус, водень, віск, борщ, очерет, комиш, ячмінь, завод, палац,  абзац, землетрус, гнів, жаль, роман, нарис, волейбол, краков’як, рукопис, Дон, Ніл, Алжир, Китай.

 

Переписати, вставляючи на місці крапок потрібне закінчення.

Велика дорога починається з першого крок.. . Головою мур.. не проб’єш.  Передав куті мед.. . З доброго плот…  –  добрий кілок. Води – хоч топися, камен… – хоч бийся, хліб.. – хоч плач. Дорога ложка до обід… . Без кожух.. нема дух.. . 

 

Пояснювальне письмо з використанням методу «Прес»

Подані іменники поставити в родовому відмінку однини і пояснити їх правопис за допомогою методу « Прес» (таблиця спроектована через проектор)

 

« Я вважаю  що…», « Тому що…»,

 

Висновок ( оскільки, згідно з правилом…)

 

Автобус, цукор, хлібороб,фініш,успіх, технікум,суфікс,розклад, табель, птах, технік,супутник,прогрес,план,пилосос,пил, авсажир,вітер,вокзал,грам,документ,бетон, бульдозер,асфальт.

 

Підсумок.Рефлексія.

Дайте розлогу відповідь на запитання: «Що я дізнався на уроці про відмінювання іменників ІІ відміни?»

 

Домашнє завдання.Записати 5-6 прислів’їв з іменниками ІІ відміни в родовому відмінку, визначити закінчення,пояснити їх правопис.

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,741sec