Відмінювання іменників четвертої відміни

Тема. Відмінювання іменників четвертої відміни

Мета: пояснити особливості відмінювання іменників четвертої відміни, формувати вміння відмінювати такі іменники; удосконалювати навички самостійної роботи; удосконалювати культуру усного і писемного мовлення; виховувати повагу до влучного слова.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

Перевірка домашнього завдання.

Робота біля дошки. Виконання індивідуальних завдань за картками.

 

Картка 1

Переписати, на місці крапок уставляючи пропущені букви. Подані в дужках іменники поставити в потрібній формі. Визначити їхні відмінки, виділити закінчення.

 

Вийшла з хати стара мати, з (мати) д..тина. (П.Грабовський.) Води цілющої нап’юсь і стану знов душ..ю ясний, як образ (мати) пр..красний. (С.Черкасенко.) Як на ті ч..рнобривці погляну, бачу (мати) стареньку… (М.Сингаївський.)

 

 

Картка 2

Переписати, на місці крапок уставляючи пропущені букви. Подані в дужках іменники поставити в потрібній формі. Визначити їхні відмінки, виділити закінчення.

 

Ти геній і г..рой, ти ріки пов..ртаєш і зсуваєш гори, але дозволь мені почути, як ти з (мати) говориш. (Д.Чередниченко.) Не шкодуй, моя мила (мати), що я степ рясний зал..шив. (М.Хвильовий.) У (матері) немає вих..дних, ш..ршавіють, немов коріння, руки. (М.Малахута.)

 

 

Картка 3

Переписати, на місці крапок уставляючи пропущені букви. Подані в дужках іменники поставити в потрібній формі. Визначити їх відмінки, виділити закінчення.

 

 Слова л..няють лиш від позолоти, іржавіють від (фальш) і пр..крас. (В.Бичко.) Тремке чуття своєї (т..мчасовість) усе частіш  охоплює мене. (А.Кацнельсон.) Нема долі без (сіль). Хвали день увечері, а ж..ття перед (смерть). (Нар.творч.)

 

Робота біля дошки.  Провідміняти іменники мідь, горідість, кров. Пояснити, чому ці іменники  не мають форми множини.

Підготовка до сприймання нового матеріалу.

 

Прочитати речення. Вказати іменники четвертої відміни, визначити відмінок кожного.

Мати колихала дитинча, серце билось в радості й тривозі… (Д.Луценко.) Материна пісня залетіла в груди немовляті… (М.Рильський.)  Я схилюся, дитя, над тобою, все віддам тобі: небо й ріку (Д.Кремінь.) Ти сили дай, кохана мати, до боротьби зі злом! Зроби, щоб з кволого пискляти я став орлом! (Р.Завадович.) Впала крапля дощу у криницю, і заплакала хмара, наче мати за дитям. (М.Аронець.) Мати до дитинчат, як ластівка до ластів’ят. (Нар.творч.)

 

Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

Вивчення нового матеріалу.

 

Дослідження-гіпотеза на основі спостереження.

З-поміж поданих іменників випишіть іменники четвертої відміни.

Кішка, кішечка, кошенятко, котик, кошеня ; козенятко, козлик, козеня, козлятко,, кізка;

пташеня, пташенятко, пташечка, пташинка, птах.     

Чому подані іменники належать до четвертої відміни?

 

Ознайомлення з поняттєвою базою.

Провідміняти іменники маля, курча, плем’я.

Запам’ятайте! При відмінюванні іменників ІУ відміни у непрямих відмінках з’являються суфікси –ат(-ят), -ен.

 

Робота з таблицею « Відмінювання іменників ІУ відміни».

З’ясувати особливості відмінювання іменників.

 

Виконання  вправ  на закріплення.

 

Переписати речення, подані в дужках іменники ставлячи в потрібній формі. Визначити їх відмінки, виділити закінчення.

 

Індик зробив перестановку кадрів, він Селезня направив до (курчата), а Півня до (качата). (П.Ключина.) Орле! Зглянься над моїми (совенята) малими,  що зостались там у гаю, не займай ти їх, благаю! (Олена Пчілка.) Ізнемігся старий Вовк, ледве що плететься, аж з (Ягнята) Вівця на полі пасеться. …Аж дивиться – із (Лоша) Кобила пасеться. Підійшов він і туди, став на задні п’яти, просить собі на обід в Кобили (Лоша). (С.Руданський.) Аж суне Вовк і до (Ягня): “Я з’їм тебе, прокляте!” (Ю.Кругляк.) Не доручай (лисеня) курей стерегти, а (зайченя) моркву  берегти. (Нар.творч.)

 

 

Вибірковий диктант

Записати із сприйнятих на слух іменників тільки ті, що належать до ІУ відміни.

Зима, Петро, мати, дівча, дівчина, плем’я, полум’я, сім’я, тиша, ведмежа, яблуко, сіль, життя, ягня, подорож, вогнище, сирота, радість.

*З’ясувати орфограми у виписаних іменниках.

Скласти 3-4 речення з поданими іменниками.

 

Гра «Відгадай, хто я».

Вам його дано, а люди користуються  (ім’я )

Слово-відгадку записати і провідміняти.

 

Підсумок уроку

«Мікрофон»

Які іменники належать до ІУ відміни?

Чи поділяються на групи іменники ІУ відміни?

 

Домашнє завдання.Опрацювати матеріал підручника.Виконати завдання за підручником.

завантаження...
WordPress: 22.77MB | MySQL:26 | 0,319sec