Відмінки іменників (повторення). Кличний відмінок. Поділ іменників на відміни й групи

Тема. Відмінки іменників (повторення). Кличний відмінок. Поділ  іменників на відміни й групи

Мета: повторити  вивчене про відмінки іменників, формувати вміння визначати відмінки іменників, ставити іменники в потрібній відмінковій формі; поглибити знання про кличний відмінок та його використання в реченнях зі звертаннями; систематизувати й узагальнити відоме про відміни іменників, пояснити, які іменники належать до ІV відміни, звернути увагу на іменники, які не належать до жодної з відмін;  розвивати логічне мислення; удосконалювати культуру усного та писемного мовлення; виховувати повагу до материнства, любов до природи.

Тип уроку: комбінований урок  (повторення вивченого; вивчення нового матеріалу)

Хід уроку

Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.

Дізнайтеся, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці із записаного речення.

Відмінок– це форма імені ,яка виражає його відношення до інших слів у мові.

В.Виноградов.

Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів. Засвоєння нового матеріалу.Виконання системи завдань.

Слово вчителя.

Одного разу запитали Рід та Число в Іменника.

– Навіщо тобі Відмінки? Яка з них користь?

– Як це навіщо?- здивувався Іменник.- Без них не можна ,вони вказують на моє відношення до інших слів,зв’язують мене з цими слова.

– А яким чином? – запитали Рід Та Число.- Це вам краще спитати у самих відмінків, – відповів Іменник.Пішли Рід та Число до Відмінків і попросили пояснити їм,чому це вони такі важливі і необхідні.

Робота з таблицею.

Н. хто? що?

Р.кого? чого?

Д.кому? чому?

З. кого? чого?

О.ким? чим?

М. на кому? на чому?

Слово вчителя. І знову Рід був здивований.Можливо,знаєте чому?

-Так.Бо десь відлучився сьомий відмінок.А як він називається?.Отже, кличний відмінок з’являється тоді, коли хтось до когось звертається:Жінко!Друже!

Кличний відмінок успадкований від давньоруської мови.

Щоб ви добре все усвідомили,проведемо граматичну розминку.

Спробуйте прочитати словосполучення без відмінків, а потім з ними.

Розв’язувати(задача),зустрітися з (друг), дякувати (батько),грати в (гра), спіймати (заєць), дивитись на (картина), їхати на (кінь), немає (книга),

бути (герой),малювати (олівець).

Запишіть ці словосполучення, розкриваючи дужки,і спробуйте визначити відмінки іменників.

Як пов’язуються іменники з іншими словами?

(за допомогою закінчень або закінчення в поєднанні з прийменником).

Вчитель.Тільки іменник у називному відмінку не залежить від інших слів у реченні.Тому цей відмінок називається прямим, а всі інші- непрямими.

Корисна порада.Щоб правильно визначити відмінок іменника, треба:

А) знайти слово, до якого відноситься іменник;

Б) поставити від цього слова питання до іменника.

 

Пам’ятка.

В українській мові є іменники, які не змінюються за відмінками:

  1. Іншомовні слова: Дюма,Токіо,Тбілісі, Гейне,Перу.
  2. Загальні іменники,що закінчуються на –а(-я), -е(є),-і(ї),-о(, -у(ю):

    кашне, фойє,колібрі,парі,рагу,бюро,метро,меню;

3.Жіночі прізвища, що закінчуються на приголосний або на о: Олени Палій,з Ганною Шевченко.

 

Зміна іменників за відмінками називається відмінюванням

 

Аналіз попередньої таблиці.

Запитання для учнів:

1.У яких відмінках іменники вживаються без прийменників?

2.У якому відмінку іменник завжди вживається з прийменником?

3.У яких відмінках іменники вживаються як з прийменниками, так і без них?

 

Висновок: у називному і кличному відмінках іменники вживаються без прийменників; у місцевому – тільки з прийменником;у родовому, давальному, знахідному, орудному відмінках – з прийменниками та без них.

Називний відмінок становить початкову форму відмінюваних слів.

 

Диктант із завданням. Записати речення, ставлячи іменники в потрібній формі. Визначити відмінки цих іменників.

Як присягу підношу голос я! (Шипшина) й (пісня) не віддам нікому! (М.Рильський.) Цілюще зілля нам на (допомога) зелені рученята простягло. (М.Доленго.) Рідне все мені в ріднім (край). Я в безлистій (діброва) стою. (Є.Гуцало.)

 

Робота біля дошки. Записати речення. Пояснити вживання розділових знаків. Вказати звертання. Якими частинами мови виражено звертання? Визначити відмінки цих іменників.

Вділи мені, доле, тернової рідної мови (Є.Гуцало.) .)  Пречудесно, пречудово розцвітай же, слово! (П.Тичина.) Спасибі, земле, за твої щедроти! (Л.Костенко.) Повій, вітре, на Вкраїну… (С.Руданський.).

 

Творча робота.Подані іменники поставити у формі кличного відмінка. Вказати приголосні, що чергуються.

Друг,  луг, козак, мак, горох, кожух, кравець, молодець.

 

Слово вчителя.За характером відмінкових закінчень іменники поділяються на чотири відміни.

На підставі поданої таблиці у підручнику відповісти на питання:

1.За якою ознакою в українській мові поділяються іменники на відміни?.

2.До яких відмін належать іменники жіночого і середнього роду?

Примітки.

До ІІІ відміни належить також іменник мати.

2.Невідмінювані іменники та ті, що вживаються тільки в множині, до жодної відміни не належать.

 

Розподільний диктант.  Записати іменники в чотири колонки за відмінами,

Троянда, вишуканість, суддя, лінія, селянин, батько, гордість, мати, маля, лоша, Дніпро, місце, любов, курча, м’ята, висновок, відстань, тім’я, яйце, Тетяна, Лука, верф, плем’я, враження, позиція, весло, груша, ніч, кров.

 

Пояснювальний диктант. Визначити відмінок та відміну кожного з іменників.

На світанку сину нашептала мати в час, коли про долю зорі лебедять: “Глянь, моя дитино, через Україну, через нашу хату вже качки летять.”(М.Ткач.) Мати колихала дитинча. Серце билось в радості й тривозі. Сонячний промінчик, як зайча, бавивсь біля неї на порозі. …Вірність материнська і любов пильно берегли нас у колисках. (Д.Луценко.)

 

Підсумок уроку.Рефлексія.

Ситуативна вправа.

Відповідаючи на уроці,Оленка сказала,що слово поросятко належить до ІУ відміни.Вчителька виправила її.Оленка здивувалася,адже,на її думку,вона добре засвоїла матеріал про відміни іменників і пам’ятала ,що іменники середнього роду із суфіксами –ат(-ят) належать саме до ІУ відміни.

  • Невже це слово є винятком із правила?- запитала дівчинка.

Як ви гадаєте,що відповіла вчителька?

 

Домашнє завдання.

Повторити теоретичний матеріал.

Виконати вправу.

завантаження...
WordPress: 22.78MB | MySQL:26 | 0,325sec