ВІДЛІК ЧАСУ В ІСТОРІЇ

ТЕМА. ВІДЛІК ЧАСУ В ІСТОРІЇ.

Мета: формувати початкові знання про історичний час, історичний простір та одиниці його вимірювання; знайомити учнів у загальному вигляді з поняттями хронологія, дата, лінія часу, легенда карти; розвивати хронологічні просторові вміння; формувати історичну свідомість, прищеплювати відчуття причетності до минулого України, бажання більше дізнатися про нього.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання: роздавальний матеріал, атлас «Історія України. 5 клас», презентація

Поняття: «хронологія», «дата», «лінія часу»,

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ . Актуалізація знань учнів

1.Назвіть, на які питання дає відповідь історія.

2. яких вчених істориків ви знаєте

ІІ . Мотивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь. Щоб зрозуміти, як давно і де саме сталася та чи інша подія, ми повинні навчитися працювати з стрічкою часу.

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ . Вивчення нового матеріалу

Працюємо з поняттями «хронологія», «дата», «ера»

У ч и т е л ь. Досліджуючи минувшину, завжди відповідаєш на запитання: коли сталася та чи інша подія? Дізнатися про це дозволяє хронологія — наука про час. (Записати визначення поняття в зошити.)

Які одиниці виміру часу ви знаєте? (Доба, тиждень, місяць, рік)

У ч и т е л ь.

Оскільки хронологія — наука про час, то основою цієї науки є конкретні дати. Дата — це точний час певної події. (Записати визначення поняття в зошити.) Назвіть по одній даті зі свого життя.

Лічба років від певної події — літочислення або ера. (Записати визначення поняття в зошити.) Великі проміжки часу лічать століттями — 100 років, тисячоліттями — 1000 років.

Наша ера бере свій початок від дати народження Ісуса Христа. Отже, зараз 2012 рік від Різдва Христового, 2012 рік нашої ери.

Працюємо зі стрічкою часу

Учитель.Учні , ось у мене в руках паперова стрічка, але це не просто стрічка – стрічка часу. Ось так, як розмотується ця стрічка так само спливає час. На цій стрічці ми з вами позначатимемо різні роки. Праворуч розташуємо рік у якому живемо, ліворуч попередні роки. Перше століття нашої ери починається у 1-му році, а закінчується у 100-му. Відповідно друге починається у 101-му, а закінчується у 200-му. Отже початкові роки століть це – 201, 301, 401, 501 і т.д., а кінцеві 200, 300, 400, 500 і т.д..

( Стрічка часу має бути рухомою. Помічники вчителя пересуваючи фішки, показують початок та кінець століть).

Вчитель Учні , хто із вас має бажання помандрувати за допомогою стрічки часу?

( Учні по черзі виходять до дошки. )

Вчитель На стрічку нанесіть рік, коли розпочалася:

– наша ера

– друге тисячоліття

– ХХІ століття і т.д.

Молодці , учні! Історія не можлива без цифр, без часу

 


Показуємо 0 від початку нашої ери.

Наголошуємо на тому, що 100, 200 — останні роки століття, 101, 201 — перші роки наступного століття.

Роздаємо картки з датами кожному з учнів (100 р. до н. е., 359, 782, 814). Учні мають визначити століття, до якого належать запропоновані дати.

Учитель записує на дошці слова «тисячоліття», «ера», «століття», «десятиліття». Учні мають розташувати у зростаючому порядку відрізки часу: тисячоліття, ера, десятиліття, століття.

Історична довідка


Давній календар ацтеків

Давайте познайомимося з фрагментами історії нашого календаря і літочислення. Календар – це система відліку днів і великих проміжків часу, список днів з певним поділом (тижні, місяці). Цей термін має давньоримське походження (від лат. Calendarium). З початком Різдва Христового настала нова ера, римське літочислення поширилося у всьому світі. На укорінення поняття “календар”  вплинули і даревні уявлення про матінку-природу у протослов’ян (предків слов’ян) і протоукраїнців.

Прикладом є традиції свята Коляди, яке відбувалося взимку. Це було свято народження Сонця з атрибутикою хліборобів, що мала місце вже у неолітньому періоді історії, коли ще не було знарядь для перемелювання зерна. Коло – давнє найменування сонця і слова “дай” (санскрит: “da” – “давати”). Коляда – свято, під час якого дається (народжується) коло (сонце). Як вірили наші пращури, кругообіг сонця і проходить “від Коляди до Коляди”, свідченням цьому є “Велесова книга”.

 

Фішки для допитливих

Що таке місячний календар Місячний календар – це циклічна зміна чотирьох фаз нічного світила. Місяць тут складається із 29 чи 30 діб (у залежності від довжини першого дня). Кожен місячний день містить певну інформацію для людини. Особливо виділяються 4 дні, які розділяють чверті місяця місячного календаря. Вони є критичними, оскільки відображають несприятливі місцезнаходження Сонця й Місяця у відношенні один одного,(з`єднання, опозиція або протистояння, квадратури). Критичні дні свідчать про перехід Місяця в іншу фазу, а значить – про зміну його впливу.

У народі вважають, що сприятливим є початок нових справ під час зростаючого Місяця (перша й друга фази), але не в перші 2 дні після молодика, а завершення справ матиме успіх на спадаючому Місяці.

 

IV. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.

1..Практична вправа «Доповніть речення»

А) Хронологія — наука про…

Б) Дата — це ….

В) Календар – це

2.Перевірте себе:

Розташуйте у зростаючому порядку дати народження своїх рідних та власний день народження. Прокоментуйте зроблене

3.Накресліть в зошиті лінію часу, позначте відповідні дати на ній та розв’яжіть хронологічну задачу.

Скільки років тому вперше було вжито назву «Україна»? (Назва Україна вперше зафіксована у літописі під 1187 р. для позначення Київщини, земель Переяславщини і Чернігівщини.)

 

V. Домашнє завдання.

1.Розташувати наведенні одиниці виміру часу у відповідній послідовності:

Століття, місяць, день, тиждень, рік, тисячоліття.

2. Визначити до якого століття відносяться наведені дати:

988рік, 1240рік, 1200рік, 1015рік, 1362рік, 2000рік.

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,520sec