Відділ папоротеподібні. Різноманітність папоротеподібних

Тема : Відділ папоротеподібні. Різноманітність папоротеподібних.

Мета: Ознайомити учнів з представниками і особливостями будови і життєдіяльності папоротеподібних, їх значенням в природі та житті людини; продовжувати формувати вміння самостійно працювати з текстом підручника і комп’ютером; розвивати практичні навички учнів, робити самостійні логічні висновки; виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань, формування умінь і навичок.

Форми і методи: Інтерактивні навчально-дослідні, елементи інтерактивних технологій «Експрес-тести», «Все навпаки», «Фантастична добавка». «Прес-конференція».

Основні терміни і поняття: Папороть, щитник чоловічий, соруси, ваййі.

Обладнання: Слайди, живі рослини, гербарні зразки, таблиці, лупи, мікроскопи, препарувальні набори, постійні мікропрепарати сорусу папороті.

      Епіграф уроку:

У навчанні важливіша методика, а не знання.

Ашлі Монтагю

Хід уроку.

 

  1.       I.      Організація класу.
  2.    II.      Психологічна розминка: часто бажання людини не співпадають з можливостями. Щоб навчитися  корегувати їх, використайте Т-схему і перелічіть асоціації, що спадають на думку.

 

 

Я не хочу і не можу      Я хочу і я можу

 

 

 

 

 

  1. III.       Актуалізація опорних знань учнів.

Експрес тести.

Вибрати одну правильну відповідь:

  1. Сучасні плауноподібні це:

а) однорічні трави

б) багаторічні трави

в) кущі

г) дерева

  1. До вищих спорових рослин належать:

а) мохоподібні

б) водорості

в) голонасінні

  1. Фотосинтез у хвощів здійснюється :

а) листками

б) стеблом

в) коренем

  1. Хвощі належать до вищих спорових рослин тому що:

а) тіло розчленоване на органи

в) в життєвому циклі є лише гаметофіт

г) спостерігається чітке чергування гаметофіту і спорофіту

  1. Спорангії у плауноподібних зібрані в :

а) коробочці

б) стробілах

в) сорусах

  1. Корені у плаунів:

а) головні

б) бічні

в) додаткові

 

  1. IV.      Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вправа «Фантастична добавка».

Існує в народі повір’я, що в ніч на Івана Купала розцвітає ця рослина. Квітка її охороняється нечистими силами. І тому знайти її в глухому лісі і здобути надто важко. Легенда стверджує, що були в народі сміливці, які вирушали шукати таємничу квітку. Чи могли вони її знайти? Чому? Що ж  являє собою ця таємнича рослина, про яку складають легенди?

 

V. Повідомлення теми, мети уроку. Основні питання уроку.

–       Основні ознаки папоротеподібних.

–       Будова щитника чоловічого.

–       Життєвий цикл папоротеподібних.

–       Значення папоротей в природі і в житті людини .

V.  Вивчення нового матеріалу.

1. Інформаційне повідомлення вчителя.

2. Інтерактивна вправа «Все навпаки». На моніторі комп’ютера висвітлюються не зовсім вірні матеріали. Учні шукають в підручнику потрібний матеріал, виправляють написане. Наприклад:

v Папороті поширені лише у водоймах.

v Папороті представлені лише мікроскопічними формами.

v У життєвому циклі переважає гаметофіт.

v Листки папороті прості, овальної форми.

v У молодому віці листки розправлені і ростуть стрілеподібно.

v На верхній частині листка знаходяться соруси.

3.Практична частина уроку. Лабораторна робота виконується згідно інструктивних карток на слайдах.

4. Значення папоротеподібних в природі і в житті людини.

Гра «Чорний ящик»

На слайді характеристика предмета, а учні за підручником знаходять назву предмета. Наприклад:

  1. Корисні копалини, що утворилися з давніх папоротеподібних… .
  2. Як використовують в харчовій і хімічній промисловості кореневище орляка, яке багате на крохмаль?
  3. Які ліки виробляють з кореневища щитника чоловічого?
  4. Як використовують папороті в побуті?
  5. Листки орляка використовують як зелену тару. Чому?

 

VI. Рефлексія.

Метод «Прес-конференція».

 

VII. Підведення підсумків.

 

VIII. Домашнє завдання. Опрацювати текст підручника. Підготовити повідомлення «В яких регіонах України є поклади кам’яного  вугілля»? «Чому папороті, хвощі, плауни об’єднують в один відділ Папоротеподібні? Які підстави для такого об’єднання?»

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

39 Відділ папоротеподібні Різноманітність папоротеподібних (39.1 KiB, Завантажень: 32)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 39 Відділ папоротеподібні (1.0 MiB, Завантажень: 14)

завантаження...
WordPress: 22.81MB | MySQL:26 | 0,316sec