Відділ мохоподібні. Середовище існування. Пристосувальні риси будови і процесів життєдіяльності

Тема : Відділ мохоподібні. Середовище існування. Пристосувальні риси будови і процесів життєдіяльності.

Мета: Ознайомити учнів з характерними особливостями відділу Мохоподібні та їх життєвими циклами, вивчити ускладнення їх організації і риси пристосованості до умов життя, розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити логічні висновки, виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.

Форми і методи: словесно-інформаційні; елементи інтерактивних технологій (мозкова атака, робота в парах, конкурс запитань)

Основні терміни і поняття: мохи, спорофіти, спорогон, ризоїди, гаметофіт.

Обладнання: слайди, живі рослини, гербарні зразки, таблиці.

Девіз уроку:

Мохи – це рослини, у яких все навпаки.

А. Бардуков

 Хід уроку.

 

  1.       I.      Організація класу.

Налаштовуємося на біологію. Усміхнімося один одному і побажаймо успіхів.

  1.    II.      Актуалізація опорних знань учнів.

а) Вправа «термінологічне лото». Зв’яжіть між собою термін і слово, що його доповнює, пояснює. Наприклад: гаметофіт – статеве покоління; спорангій -орган, де утворюються і дозрівають спори.

б) Вправа «Чомучка». Учні обмінюються підготовленими вдома запитаннями, які починаються словом «Чому?». Наприклад: Чому водорості називають нижчими рослинами? Чому деякі рослини мають назву рівноспорові, а деякі – різноспорові?

  1. III.      Мотивація навчальної діяльності учнів.

Метод «Дивуй». Ці рослини здатні дуже висихати залишаючись при цьому живими. Фотосинтез у них може відбуватися навіть під снігом і в дуже темних печерах. Надарма А. Бардуков назвав їх рослинами, у яких все навпаки. Що це за рослини?

 

IV. Повідомлення теми, мети уроку. Основні питання уроку.

–         Середовище існування мохоподібних.

–         Загальна характеристика мохів, риси будови і життєдіяльності.

–         Розмноження мохів.

V.  Вивчення нового матеріалу.

1. Інформаційне повідомлення.

2. Інтерактивна вправа «Учитель – учень». Учні працюють в парах, вивчаючи новий навчальний матеріал, потім один стає «вчителем» та пояснює іншому прочитане, після цього вони міняються ролями.

Завдання для пар на моніторі комп’ютера.

а)     Середовище існування мохів.

б)    Риси пристосованості до умов існування.

в)     Як пояснити залежність мохів від наявності води?

г)     Як пояснити вираз «чому мохи вважають сліпою гілкою еволюції»?

3. Після роботи в парах колективне обговорення питання «життєвий цикл мохів».

 

VI. Рефлексія.

Метод «Уявний мікрофон»

Відділ Мохоподібні.

 

Середовище існування………………………. .  Кількість видів……..……… .

 

Наука , що вивчає відділ Мохоподібні, – ……. Термін життя виду..……….. .

 

 

 

Будова мохів

Тіло

 

 

 

 

Живлення- ………………., у зелених клітинах постійно відбувається…………………………………………….. .

 

Розмножуються мохи ……………., для процесу запліднення необхідна…………………… .

 

 

Характерні ознаки мохів

 

 

 

Життєвий цикл мохів – це чергування ………….. та ………………. з переважанням .

 

Спорофіт мохів називається…………………, формується на …………, термін життя спорогона – …………… .

 

Коробочка

 

Будова споргона                                               Ніжка

Стопа(гаусторія)

 

 

VII.Підведення підсумків.

VIII. Домашнє завдання. Опрацювати текст підручника. Випереджуюче завдання: підготувати цікаві повідомлення про різноманітність мохів.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 36 Відділ мохоподібні (1.0 MiB, Завантажень: 20)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

36 Відділ мохоподібні Середовище існування Пристосувальні риси будови і процесів життєдіяльності (16.2 KiB, Завантажень: 24)

завантаження...
WordPress: 22.81MB | MySQL:26 | 0,343sec