Версаль – зразок Європейського парку. Природні парки Великобританії. Духовне явище японського ландшафтного саду. Філософія ікебан та чайної церемонії

Тема: Версаль – зразок Європейського парку. Природні парки Великобританії. Духовне явище японського ландшафтного саду. Філософія ікебан та чайної церемонії

Мета: дати знання про розвиток світової паркової культури, різновиди парків (природний, ландшафтний); ознайомити учнів із особливостями японської чайної церемонії та філософії ікебани; розвивати в учнів уміння робити узагальнення, формулювати висновки, висловлювати власні спостереження; виховувати естетичні почуття.

Обладнання: світлини палацово-паркового ансамблю Версаль, англійських парків, японського саду, зразків ікебани, комп’ютерна презентація.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (заочна подорож з елементами профорієнтації)

 

Хід уроку

І.Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Доброго дня, любі друзі! Сьогодні ми ознайомимося з мистецтвом паркової культури як одним із різновидів образотворчого мистецтва. Тема нашого уроку – паркова культура. Попереду – знайомство з європейськими парками, природними парками Великої Британії та японськими ландшафтними садами. Сьогодні нас запросили у подорож наші іноземні друзі – Мішель, Майкл, Накате, Аіноко, Фудіко.

Ми мандруватиме з нашими друзями сторінками японського мистецтва й ознайомимося з філософією ікебани та чайної церемонії, що є гордістю цього народу.

«Мозковий штурм». Дати визначення терміну «парк», «сад».

Робота з енциклопедією.

ІІ. Засвоєння нового матеріалу.

Учитель. Під час подорожі пропоную вдосконалити журналістські навички – підготувати стислі – замітки-враження. А для цього вам знадобиться «Щоденник вражень мандрівника»:

 

Країна Особливості паркового мистецтва Мої враження після перебування у парку
     
     

Ви готові до мандрівки? Отож, наша перша зустріч !

 

Мішель. Вітаю вас, мої українські друзі, у Франції! Ви готові в дорогу? Сподіваюсь, що після нашої екскурсії Версалем у вас залишаться прекрасні враження.

Версаль – один з наймолодших і найбільш блискучих палаців у світі. Туристи десятками тисячами осаджують цей дивовижний ансамбль. Версаль споруджувався під керівництвом Людовіка XIV з 1661 року, і став своєрідним пам’ятником епохи «короля-сонця», художньо-архітектурним вираженням ідеї абсолютизму. Провідні архітектори – Луї Ліво і Жюль Ардуен-Мансар, творець парку – Андре Ленотр. Ансамбль Версаля, найбільший у Європі, відрізняється унікальною цілісністю задуму і гармонією між архітектурними формами і переробленим ландшафтом. З кінця XVII століття Версаль був зразком для парадних заміських резиденцій європейських монархів і аристократії, проте прямих наслідувань немає.

З 1666 по 1789 роки, до Великої французької революції, Версаль був офіційною королівською резиденцією. У 1801 році отримав статус музею і відкритий для публіки; з 1830 року музеєм став весь архітектурний комплекс Версаля; в 1837 році в королівському палаці відкрився Музей історії Франції. У 1979 році Версальський палац і парк включені до списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

З Версалем пов’язано безліч значимих подій у французькій і світовій історії. Так, у XVIII столітті королівська резиденція стала місцем підписання багатьох міжнародних договорів, в тому числі договору, що завершив Війну за незалежність США (1783). У 1871 році, після поразки Франції у Франко-пруській війні, у Версалі, окупованому німецьким військами, було проголошено про створення Німецької імперії. Тут же в 1919 році був підписаний мирний договір, який завершив Першу світову війну і поклав початок так званої Версальської системи – політичній системі післявоєнних міжнародних відносин.

Регулярний парк Версальського палацу – один з найбільших і значущих в Європі. Він складається з безлічі терас, які знижуються у міру віддалення від палацу. Клумби, газони, оранжерея, басейни, фонтани, а також численні скульптури представляють із себе продовження палацової архітектури. У версальському парку також розташовані кілька невеликих двірцеподібних споруд.

Великий Канал – найоригінальніше творіння Ленотра, перетворив вісь схід-захід в довгу, залиту світлом водну поверхню. Будувався канал протягом 11 років (1668-1679). Довжина його становить 1670 метрів. Тут проводилися незліченні морські спектаклі з безліччю морських і річкових суден. Влітку по каналу ходив королівський флот, а взимку він ставав льодовим катком. У 1674 році Венеція прислала в подарунок королю дві гондоли і чотирьох гондольєрів, яких поселили в невеликих будиночках біля узголів’я каналу, це селище після цього назвали Маленькою Венецією.

Статуї Версаля відображають чотири пори року і стихії чотирьох елементів, пов’язаних із сонцем. Центральна композиція – фонтан Аполлона, який стрімко мчить на колісниці. Інший фонтан, присвячений матері Аполлона Латоні, також розташований на центральній осі палацу. Ще три скульптурні групи, які зображують купання Аполлона, розміщені з північного боку палацу.

Наступна наша зупинка – Великобританія.

Майкл. А я запрошую вас до англійського саду.

Англійський парк – один з видів ландшафтного парку. Являє собою довгасту ділянку неправильної форми, головні елементи якої – річка, звивисте озеро чи великий ставок, зелені луки на ледь хвилястому (часто штучно горбистому) ґрунті і тінисті групи дерев. Водні потоки течуть по природних руслах, біля них прокладені доріжки, несподівано відкриваючи ефектні краєвиди. Влаштовуються водоспади. Особлива увага приділяється розкриттю живописного краєвиду з місць, що служать для відпочинку. В глибині острівків розташовуються ніби випадково забудовані альтанки, павільйони, храми. В Європі пейзажні парки стали поширюватись з XVIII ст., перш за все в Англії, де їм сприяли природні умови. Звідси і пішла назва англійського парку.

Садівництво в Англії пройшло довгий шлях розвитку до середини 18 століття. Острівна відокремленість Англії сприяла появі своїх власних законів в плануванні садів, незважаючи на запозичені зразки садів Голландії чи Франції, що існували паралельно. Великі сади бароко на зразок Версалю мали місце лише біля королівських замків. Великі домішки культури середньовіччя виявилися і в англійському садівництві. Так, в планування садів Англії часто вводили різні лабіринти, поширені з часів готики. Геометричні форми регулярних садів тут швидко набридли. Теоретичні пошуки призвели до визнання принципу, що «Вся земля— сад». Але цей сад зовсім не геометричних, регулярних форм, а пейзажний.

Тому в Британії почали рано відмовлятися від регулярних садів. Виник англійський, пейзажний сад. Він був значно дешевшим за парк французького зразку, не потребував армії садівників і копіював форми навколишніх краєвидів. На його форми мали вплив пейзажний живопис Пуссена, Сальватора Рози і, особливо, Клода Лоррена. Тому в пейзажних садах Британії не відмовлялись від будівництва окремих павільонів, мостів, штучних ставків .

Неможливо уявити випас худоби в регулярному саду, бо худоба цей сад зіпсує. Але цей сад і не призначений для худоби, у нього інша функція і друге ідейне навантаження. Випас худоби в пейзажному саду Англії— звичайна річ, до того ж практична в міщанській і поміркованій країні. Зовні це були залишки великих вольєрів садів бароко і гра в сільську простоту. Монотонні галявини англійських пейзажних парків домашні і дикі тварини (а також птахи) робили живими і схожими на краєвиди за парковими огорожами. Дикі олені і птахи і досі окраса і характерна «деталь» багатьох пейзажних парків країни, як і «англійська нудьга».

Рептон сформував такі принципи побудови пейзажного парку:

  • Вільне планування;
  • Використання природних ландшафтів — підкреслення природної краси і маскування недоліків ландшафту;
  • При створенні пейзажних композицій надавати їм ілюзію природності;
  • Всі елементи саду підпорядковуються цілісності

Один з перших пейзажних парків (Стоурхед, Англія).

 

В побудові пейзажного саду вітається нерівний рельєф — підвищення, схили, рови, природні водойми і навіть болота. Всі природні недоліки місцевості згладжуються, а переваги обігруються. Плоский ландшафт вимагає змінити штучно, створити водойми, насипи чи впадини, затушовуючи їх рукотворність.

Накате. Вітаю вас у прекрасній країні – Японії.

Японський сад – складний і крихкий для сприйняття твір мистецтва, який, як і будь-який інший аспект культури, неможливо зрозуміти і вивчити поза історією культури цієї країни. У свою чергу історія культури сягає своїм корінням в теперішній релігійний світогляд, що отримав у Японії назву синтоїзм (поклоніння духам вогню, гір, вітру, дерев, покровителям місцевості, ремесел і т.д.) У міру проникнення до Японії буддизму (IX століття) відбулося взаємопроникнення і доповнення цих релігій, що отримало назву подвійного шляху духів, де синто – це обряди й зовнішній прояв релігії, а буддизм – внутрішній світ людини. Найбільш відомим і популярним в японському буддизмі вчення секти Дзен.

Вважається, що це особливий тип світобачення, цілісного осягнення світу, де особливе місце відводиться естетичному сприйняттю і глибокому чуттєвому переживанню. Не маючи уявлення про сенс цих традицій неможливо зрозуміти справжню красу живого втілення душі того чи іншого майстра у витворі, названому Японським садом.

Японські сади відрізняються від усіх інших тим, що в них велика кількість символічних елементів, і зорові образи, які постають перед очима відвідувача – це тільки половина інформації, укладена в кожну з композицій саду. Знання розшифровки цих символів дає можливість створити в своїй свідомості той образ, який був закладений в дану композицію майстром.

Так, наприклад, деякі числа вважаються в буддизмі священними, спираючись на певні поняття, пов’язані з міфологією , відповідно до якої число «три» може означати «три скарби буддизму» (Будду, його закон і буддійську чернечу громаду), Будду і двох його учнів. Число «п’ять» символізує п’ять буддійських заповідей, число «вісім» пов’язано з восьми ступінчастим шляхом, методом досягнення істини Будди, вісім спиць має колесо сансари (колесо переродження), на вісім частин був поділений прах Будди і т.д. Таким же чином у руслі споконвічних релігійних традицій кам’яні ліхтарі Японських садів беруть свій початок від ритуальних курильниць пахощів, які розміщені перед залом Будди. Проте, історія їх виникнення має, ймовірно, набагато глибше коріння. Досить імовірно, що прообразом кам’яних ліхтарів були речі, в яких Китайські імператори приносили жертву неба. Ритуальна ж чаша для омивання рук цуку-бай має істинно японське походження. У стародавній Японії камені з природними поглибленнями посередині використовувалися для різних господарських потреб, а потім і для символічного очищення перед входом в синтоїстське святилище. Пізніше ця традиція була перенесена і до буддійських храмів, оскільки сама процедура лише воду на руки означала в буддійських практиках завершення якого-небудь справи. Тварини і рослини (вірніше їх властивості) завжди відігравали значну роль у створенні певного образу. Журавель і Черепаха – давні символи довголіття на сході. Черепаха справді живе дуже довго, а Журавель злітає в небо і «розчиняється» в ньому, відлітає в інший світ до богів, а там, як відомо, живуть вічно.

Крім цього ці тварини уособлюють єдність протилежностей, незмінно присутнє в японських садах: плоска повільна Черепаха і високий енергійний Журавель. Їх союз – запорука рівноваги в природі. За східним уявленням риби – це діти міфологічного дракона, який є покровителем водної та повітряної стихій. Вода, як один з найважливіших компонентів саду символічно зображується аралельними хвилястими лініями на гравії або концентричними колами. Так, камінь, що впав у воду, залишає після себе концентричні кола на її поверхні, і це застиглий рух води можна побачити практично в будь-якому саду, де використовується техніка сухого пейзажу. Завдання відвідувача – не просто побачити застиглу картину, зосередитися, змусити свою свідомість створити реальний зоровий образ, але і дійсно побачити і повільно занурюється у воду камінь, і плавно розходяться концентричні хвилі. За вченням Дзен, світ такий, яким його створює нашу свідомість. І, тим не менш, вода як така присутня в садах Японії дуже часто. Досить подивитися на плани садів, буддійських храмів, синтоїстських святилищ, імператорських міських садів і парків. Вони буквально оточені озерам

Аіноко.

Чайна церемонія, відома в Японії як тяною, є естетичним обрядом, властивим японській культурі, який визначає порядок і процес чаювання подрібненого в порошок зеленого чаю матча.

Як відомо, у японців своя філософія спілкування з людьми – зрозуміти один одного можна і без слів, без знайомства. Подивитися на людину і зрозуміти її турботи, настрій… Наповнити мовчання – інтуїтивним розумінням – в цьому особливість практики спілкування.

Чайна церемонія, така багата традиціями і романтичними оповіданнями, являється, на думку японців справді мистецтвом життя, зведеним в культ. Знання її розцінюється японцями, як міра освіченості, це – свідоцтво духовної культури людини.

Овіяна численними легендами і переказами, чайна церемонія – зовсім не звичне чаювання. Вона вимагає дотримання найдрібніших деталей етикету як при приготуванні чаю, при подачі його гостеві, так і при самому питті. Це мабуть саме самобутнє мистецтво народу. Згідно легенді, вона бере свій початок з Китаю з часів першого патріарха буддизму Бодхідхарми.

До Японії чай потрапив в VIII в. Його могли привезти буддійські ченці з Китаю, Кореї або Індії, а також японські мандрівники, що відвідували танський Китай. Вважається, що перші плантації чаю були розбиті ченцем Сайсьо в Кіото, біля підніжжя священної гори Хейдзан в 802 р. Проте тільки з XII в. вживання чаю набуває в Японії широке поширення. Це було пов’язано з діяльністю священика Ейсая (1141-1215). Разом з декількома японськими буддійськими ченцями він побував в Китаї. Повернувшись на батьківщину в 1191 р., Ейсай почав проповідувати серед японців дзен-буддизм. Крім того, він привіз з Китаю чайні кущі і став вирощувати чай при дзен-буддійському монастирі.

Чай підносили Будді. Його пили під час релігійних ритуалів і медитацій. Ейсай в своїх творах особливо підкреслював користь чаю для збереження і зміцнення здоров’я.

Починаючи з XII в. з Китаю до Японії проникає спосіб приготування роздрібненого чаю. Звідти ж прийшов і звичай влаштовувати своєрідні розваги у формі чайних турнірів. Спочатку такі турніри проводили ченці в монастирях, причому в них брали участь і самураї – прихильники дзен-буддизму. Особливо широке поширення чайні турніри набули в XIV-XV вв. В аристократичних кругах їх влаштовували в двох’ярусних павільйонах, перший поверх яких іменувався “гостьовою терасою”, а верхній – “чайним павільйоном”.

У чайному павільйоні в “червоному кутку” вивішувалися китайські буддійські свити, іноді це були і китайські картини із зображенням квітів і птахів або пейзажів. На столи перед свитами ставили китайські вази для квітів, курильні і свічники. Всі ці предмети іменувалися “китайськими речами”. На інших столиках поміщали тарілки з легкою закускою і посудини з напоями.

Звичайно гості збиралися на першому поверсі павільйону, де їм подавалося пригощання. Після невеликого бенкету гості виходили в сад і прогулювалися по його алеях. Сади при павільйонах, де проводилися чайні турніри, були прогулянковими, а не “споглядальними”. Поки гості милувалися садом, “господар” чайного турніру закінчував всі приготування. Після його запрошення гості розсаджувалися в певному порядку на ослін, покриту шкурою леопарда, а “господар” – на бамбуковий стілець.

Спочатку три чашки чаю ставилися перед свитами із зображенням Будди. Потім “подавець чашки” (ним, як правило, був син “господаря” чайного турніру) вручав кожному гостеві по черзі чашку з потовченим порошком зеленого чаю, вносив вазу з киплячою водою і бамбуковий чайний віник, наповнював чашу гостя кип’ятком і розмішував чайний порошок віником. Коли всі гості випивали перший запропонований сорт напою, вносилися нові чашки і пропонувався новий сорт. В ході чайного турніру гості повинні були відібрати “хороші” і “погані” сорти. Той, хто правильно вгадував більше число сортів, відзначався призом. Чаювання тривали довго, протягом декількох годин, і носили назви “турнір десяти чашок”, “турнір п’ятдесяти чашок”, “турнір ста чашок”. Чайні турніри перетворювалися на веселі розваги.

Здавна тяною була неодмінним атрибутом зустрічей японських філософів, поетів і художників. Поступово ця процедура захоплювала і інші шари суспільства, і в XVI – XVII вв. вона стала популярною серед японської аристократії і самураїв. Чайна церемонія як мистецтво тяною оформилася у свого роду систему відпочинку від буденних турбот. В самій класичній формі вона стала відбуватися в чайних будиночках “тясіцу”.

Існує ціле мистецтво приготування такого чаю – тя-до, перейняте строгістю буддизму і яке ставить за мету допомогти душі знайти спокій. Як і багато інших елементів японської культури та релігії, запозичені з Китаю, воно пристосоване до способу життя і мислення остров’ян. Століттями дотримуються правила і декорум – жести, церемоніальні вирази, предмети, які оточують людей під час чаювання.

Повна ж церемонія можлива лише в інтимній обстановці спеціальної чайної кімнати в чайному будиночку, де господарі беруть найпочесніших гостей. Посередині приміщення – квадратна виїмка, де на керамічному піддоні тліє деревне вугілля. Над ним – котел, схожий на чавунець. Гостей розсаджують біля нього з двох сторін на ватяних подушках – дза-бутонах, дотримуючись субординації. Сидіти, схрестивши ноги, вважається розв’язаним, а витягнувши їх у бік сусіда – непристойним.Сидять лише на власних п’ятах, підклавши під коліна дзабутон. Господиня священнодіє теж на колінах. Дерев’яним черпаком наливає кип’яток в порцелянову піалу, ополіскує її, ретельно витирає краї серветкою. Кладе в чашку-піалу щіпку найдрібнішого порошку церемоніального зеленого чаю “Тен-ча”, доливає кип’яток і збиває вміст бамбуковою мішалкою-мутовкою до густоти сметани, поки зеленувата піна не підніметься до країв. Першу чашку з поклоном подає першим гостям. Уся церемонія передбачає певний аскетизм в деталях. Брати участь у ній може не більше п’яти осіб, причому суспільство підбирається дуже ретельно.

Гості повинні бути одягнені відповідним чином, передбаченим ритуалом. Більше того, перед початком чаювання вони проводять 20-30 хвилин в передній кімнаті, де скидають з себе разом з взуттям буденну суєту і настроюються на піднесений лад. Вся обстановка чайного будиночка теж позбавлена надмірностей – тут все гармонійно і сприяє зосередженому роздуму. Чаювання та супутня йому некваплива бесіда тривають 4-5 годин. Чайна церемонія дозволяє поєднати буденне і святкове, вона заспокоює душу, допомагає самозаглибленню і самоспогляданню, виховує стриманість, врівноваженість, філософське сприйняття світу. Словом, чайна церемонія – це, скоріше, бенкет розуму, ніж шлунка.

Звичайно, існує безліч різних шкіл тяною, де деякі речі тлумачаться по-різному, але чотири основні принципи чайної церемонії завжди одні і ті ж. Це Гармонія, Шанобливість, Чистота і Спокій.

 

Фудіко.

Ікебана – японське мистецтво оформлення букета. Слово «ікебана» означає «живі квіти». Інше японське слово для того самого поняття – kadō («шлях квітів»). Зародження мистецтва ікебани тісно пов’язане з буддизмом в Японії, де вже в VI столітті буддійські ченці здійснювали ритуальні приношення квітів на вівтар.  Поступово ікебана розвинулася в окрему школу, навчання в якій те саме що священнодійства. Під час навчання вчитель дотримується повне мовчання, а учні повинні повністю зосередитися на процесі складання букета, який є своєрідною медитацією. Учень повинен зуміти злитися з духом квітів, щоб повністю виразити себе за допомогою букета. Основне правило, супроводжує аранжування букета, полягає в наступному: хто говорить, той не знає, хто знає, той не говорить. Складові частини букета утворюють собою символи, а їх розташування вказує на життя і рух. Основні символи ікебани: небо, земля, людина.

У наші дні ікебана стала традиційним японським мистецтвом, таким як чайна церемонія і каліграфія. Кожна японка при підготовці до весілля повинна була навчитися мистецтву оформлення ікебани. У Японії ікебана має таке ж велике значення в дизайні інтер’єру, як картини, статуетки та інші твори мистецтва. За допомогою ікебани створюється невидима, воістину містичний зв’язок між внутрішньою частиною будинку і природою за його межами.

Ікебана – це асиметричний букет. До його складу входять не тільки квіти, але й маленькі гілочки. Це можуть бути гілки абсолютно висохлі, з нирками, з пофарбованими листочками, з квітами. Також букет можуть становити стебла трав, листя дерев і рослин. Ваза або посудина – також частина оформлення ікебани. Місткість може бути низькою і наповненою камінчиками. Ще один найважливіший компонент ікебани – порожнеча.

На відміну від звичних нам букетів квітів, ікебана підкоряється законам геометричної побудови, де суворо витримуються правила колірного оформлення; ікебана має свій «ритм». Західний букет – це велика кількість квітів, зібраних разом, в якому більша увага приділяється самим суцвіттям та їх колірним комбінаціям. Японський букет – це, перш за все, лінійні аспекти оформлення, за допомогою яких підкреслюється природна простота природних елементів.

Потяг і відраза – саме на цих двох поняттях, властивих кожній людині, базується справжня ікебана.

Термінологія ікебани

Іемото (Iemoto) – глава школи ікебани;

Кензан (Kenzan) – металевий тримач з щільною щіткою загострених голок або цвяхів;

Комі (Komi) – дерев’яний тримач для квітів, зроблений у формі латинської букви V;

Мізугіва (Mizugiwa) – підстава оформлення ікебани, її нижня частина;

Морибана (Moribana) – аранжування ікебани в низькому неглибокій судині. Цей стиль був створений в XIX столітті і покликаний втілити пейзаж у мініатюрі;

 

ІІІ. Творче моделювання

1.Підготувати замітки про свої враження до шкільної газети.

2.Розробити проект або виготовити макет куточка англійського саду для шкільного подвір’я, продемонструвавши свої дизайнерські навички.

3.Створити буклет для туриста .

4.Інсценізація чайної церемонії.

5.Виготовлення ікебани.

Підведення підсумків уроку.

Метод «Відкритий мікрофон»:

  • Визначте найбільш важливі моменти уроку.
  • Що найбільше запам’яталося на уроці?
  • Що найбільше вразило під час «подорожі»?
  • Чи хотілося б вам продовжити знайомство з парковим мистецтвом у майбутньому?
  • Які навички майбутніх популярних професій ви змогли сьогодні здобути? Яку з цих мистецьких професій ви б обрали?
ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

09 Версаль – зразок Європейського парку Природні парки Великобританії Духовне явище японського ландшафтного саду (294.9 KiB, Завантажень: 18)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Паркова культура (3.3 MiB, Завантажень: 17)

завантаження...
WordPress: 23.05MB | MySQL:26 | 0,327sec