Вчимося пояснювати і доводити

Тема. Вчимося пояснювати і доводити

Мета. Ознайомити дітей зі змістом тексту – роздуму, його складовими, розвивати вміння пояснювати причини будь – якого факту абу доводити правильність своєї думки. Довести до свідомості учнів, що роздуми необхідні, щоб довести щось співрозмовнику. Виховати ввічливе ставлення до співрозмовника, подавати приклад поваги до чужої думки.

 

Хід заняття

І. Повідомлення теми й мети заняття.

1) Наше заняття я хочу почати з уривку із книги Ф.Крівіна.

«Тебе оточують різні «чому». Навіть не зрозуміло, як вони вміщаються в кімнаті.

Якось «чому» стоїть перед дзеркалом і запитує׃ «Чому я там, коли я тут?»

І те, яке в дзеркалі, йому відповідає׃ «А я чому там, коли я тут?»

– А вам часто трапляється «чому»? На які «чому» ви б хотіли дістати відповідь?

– Чи часто вам ставлять запитання «чому?» Хто це робить найчастіше?

– Чи завжди легко відповісти на ці запитання?

– Чому вам буває важко в такій ситуації?

– То як ви гадаєте, як потрібно вчитися пояснювати?

 

ІІ. Пояснення нового матеріалу.

1) Актуалізація опорних знань.

– Пригадайте, як називається текст, який відповідає на запитання «чому»?

2) Ознайомлення зі складовими частинами пояснення і доведення.

– Перше «чому» прийшло із казки «Снігуронька».

– Поясніть, чому Снігуроньку так назвали. Тільки пам’ятайте, що відповідь має бути вичерпною, чіткою, зрозумілою.

– Що ви пояснюєте у своїх роздумах? (Снігуроньку так назвали.)

– Саме пояснення? (Дід і баба зліпили її зі снігу.)

– Що ми пропустили. (Тому, що.)

– Яку роль відіграють ці слова? (Роль місточка.)

– Тож давайте повторимо, як будується пояснення. Виставляю на дошці схему.

3) Спроба самостійно за схемою побудувати роздум.

– Чому Незнайка так назвали? На дошці поміж словами׃ Незнайка так назвали тому що…

4) Вибір правильного пояснення з двох поданих, Запис на дошці׃

Коту в чоботах удалося допомогти своєму господареві тому, що…

а) Кіт був боягузом, безпорадним;

б) кіт був сміливим, винахідливим.

5) Знаходження помилки в поясненні.

– Поясніть, чому образилася б Попелюшка, якби прочитала про себе таке׃ «Попелюшка не потрапила на бал тому, що була ледаща, неохайна».

6) Встановлення запитання за відповіддю.

а) Учень пояснює вчителю׃

– Я запізнився до школи тому, що забув зошит і мені довелося повертатися додому.

б) А тепер ви назвіть відповідь, а ми спробуємо дізнатися. На які запитання ви відповідаєте.

7) Складання пояснень з використанням опорних слів.

– Ви пам’ятаєте мультфільм «Ну, постривай!»

– Чому великий і сильний Вовк ніяк не може впоратися з маленьким Зайчиком?

– Чи можете ви пояснити чому?

Вам допоможуть слова (вивішую таблицю).

8) Вправи на доведення правильності своєї думки.

– А чи могли б ви навести приклади винахідливості Зайця?

Приклад, конкретний випадок допоможуть зробити вам пояснення зрозумілішими.

9) Перенесення доведення на навчальний матеріал.

а) На уроці української мови ми вчили правило про те, коли вживається префікс «з-» а коли – «с-».

Пригадайте це правило.

– Подивіться на схеми і скажіть. Як правильно на писати ці слова? Чому?

б) Перед учнями стояло завдання написати споріднені слова із коренем «-вод-».

– Хто виконав завдання правильно? Чому так думаєте?

 

ІІІ. Узагальнення знань.

– Що виробили сьогодні?

– Як будується пояснення або доведення?

– Де ви використаєте набуті знання?

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,976sec