Узагальнююче корекційне заняття для 4 класу

Тема: Узагальнююче корекційне заняття для 4 класу

Мета: узагальнити знання учнів, стимулювати мовленнєву функцію дітей, розвивати увагу, уяву, мовлення учнів. Виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: м’яч,

Хід заняття

І. Організаційний момент.

– Доброга ранку, доброго дня!

Зичу сьогодні дітки вам я

Щоб були дружні, хоробрі, швидкі.

Гарними темпами до перемоги йшли!

Станьмо діти дружно в коло, передаймо тепло своїх долоньок своїм сусідам. А тепер передайте один одному м’ячик і свої побажання.

  • Сьогодні ми з вами проведемо мовний турнір за вивченим матеріалом. Тож поділимось на команди і будемо працювати дружно.

 

ІІ. Основна частина заняття.

Завдання.

  1. Поясніть значення українських народних висловів.

 

Команда “Питайлики”

  1. Тримати ніс за вітром.
  2. Язик до Києва доведе.

Команда «Всезнайки»

  1. У кишені вітер гуляє.
    1. Танцювати під чужу дудку.

 

  1. Завдання. Із окремих слів скласти прислів’я. Пояснити його зміст.

     

І команда

  1. Як, мова, саме, дорога, життя, рідна, людині.
  2. Тому, хто треба, хоче, мало, знати, спати, багато.

 

ІІ команда

 

  1. Диво, українська, калинове, мово, наше, ти.
  2. Людський, мова, скарб, є, то.

 

 

  1. Завдання. Дібрати антоніми.

 

І команда Старий бук –

Старі рукавиці –

Старий журнал –

ІІ команда Важкий пух –

Складне завдання –

Легке покарання –

 

Завдання 4 Замінити в реченнях слова антонімами.

 

І команда Перед дощем навкруги стає сонячно. (похмуро).

Льодовитий океан знаходиться на півдні. (Півночі.)

Це не фініш нашого змагання. (Старт).

 

ІІ команда Моя сестра уже дитина (доросла).

Я сьогодні прокинувся дуже рано. (Пізно).

Троє велосипедистів наближалися до початку змагань (кінця).

 

Завдання 5 Хто кого переговорить?

 

Команди по черзі мовлять скоромовки. Хто швидше і правильно?

 

Сидить праля та й пряде —
Сніг — іде, іде,
Нитка рветься де-не-де,
А вона пряде, пряде.

 

Соню сонечко любило,
їй волосся золотило,
Ластовиннячком кропило.

– Гуси, гуси, гусенята!
Гусенят багато в Гната.
– Гей, гилля! – їм Гнат гука,
Відганяє гусака.

Кіт котові каже:
– Коте, до комори кадуб вкотим.
Кинем в кадуб капустину,
Кілька китичок калини Для Катрусі-Катерини.

Жовтий жук живе у житі.
Жука не можу я зловити.
Жовтий жук і жовте жито
 – Важко тут жука помітить.

Ішла баба дубнячком,
Зачепилась шапличком.
Сюди смик, туди смик:
– Одчепися, мій гаплик!


Сім братів-королів
В королівстві кольорів.
Кожен кольором керує,
В королівстві королює.


Біля броду бусол бродить,
Бусленя з собою водить.
– Бережись, зелена жабко,
Бо вполює бусленятко.

Пиляв Пилип поліна із лип,
Притуляв пилку Пилип до липи.

 


Віє вітер, дощ іде,
Під дощем ведмідь бреде,
І Мариночку веде.

Бук бундючивсь перед дубом,
Тряс над дубом бурим чубом.
Дуб пригнув за чуба бука
 – Буде букові наука.

 

На городі бараболя,
Горох, біб і квасоля,
Морква, огірки, буряк,
Редька, мак і пастернак.

 

Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки – раз!
На носках стоїть весь клас,
Два присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! – і вгору,
Два! – і вниз,
На сусіда подивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз – присіли, два – піднялись.
Хай мужніє ваше тіло.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.        

Завдання 6. Кожна команда по черзі пише слово, а інша відгадує. Виграє та, котра відгадає більше слів.

«Напишіть» у повітрі носом і підборіддям слова (наприклад дієслово, прислівник, іменник тощо). Робити це слід з максимальним повертанням голови ( букви мають бути високими і великими). Можна малювати в повітрі різні предмети, фігури тощо, писати добрі слова. Виконуючи вправу, потрібно рухати шиєю плавно, без ривків і зайвого напруження. Тулуб тримати нерухомо, спину прямо.

Ця вправа покращує кровообіг головного мозку, роботу шийних хребців, позбавляє обличчя подвійного підборіддя.

 

Завдання 7 . Гра «Відгадай хто це, що це?»

Капітани команд описують предмет, використовуючи прикметники, а суперники повині відгадати слово-предмет. Описувати треба чітко і коротко

 

Завдання 8. Знайти у тексті слова з НЕ. Записати їх у два стовпчики: у перший – прислівники, у другий – прикметники. Пояснити їх написання.


Українська народна пісня є особливим явищем у світовій культурі. Вона вражає нас, слухачів, багатством жанрів та стилів. Народна  пісня є незбагненною й незрівнянною за своєю красою й простотою поезії.
Народна пісня творилася протягом багатьох віків і збереглася, дійшла до нашого часу. Вона звучить на сцені, на уроках музики в школі, вдома під час сімейних свят.
Наш народ дбайливо зберігав ці пісні , передавав їх із уст в уста. В історії нашої країни були часи, коли розмовляти та писати рідною мовою не дозволяла влада. Та, незважаючи на це, народна пісня звучала раніше і нині радує нас своєю красою.
В чому ж цілюща  дія пісні? Це так званий спеціалізований жанр, у якому майже нічого, іншого, крім емоцій немає. Недарма пісня приваблює всіх: і виконавців, і слухачів.

Завдання 9. Мовні загадки.

І команда Що стоїть посеред Одеси. (е)

Яке слово має сорок а? (Сорока)

Гора і людина – що між ними стоїть? (Буква і)

ІІ команда Що стоїть посеред Землі? (Буква м.)

Чого нема у вола, а є у корови, кози, коня? (Буква к.)

Що є у Дніпрі, Дністрі й Десні крім риби? (Буква Д)

 

Завдання 10. Прочитати слова:

Г1а пі2л ві3ло

Пі100лет пер6 мі100

100янка 7я за3мка

Ві3на 100ляр 3буна

 

Завдання 11. «Відновіть» прислів`я та приказки

Добери до першої частини прислів`я другу, яка підходить за змістом
Без добра / вік не прохолоне.
Казало лихо: / ходить у світі тихо.
Добре діло / як мине зле.
Раз добром налите серце / і лихо не родить .
Буде добре/  щоб не вийшло на добре.                                                             
Часок у добрі побудеш/ злу жди .                                  
За доброю хвилею / все горе забудеш.
Добро не пропадає / а зло умирає.
Нема того злого/ твори сміло.
Добро не лихо/ не буть добру.
Знайдіть у прислів`ях прислівники та доберіть до них синоніми та антоніми.

 

ІІІ. Підсумок заняття.

Підведення підсумків мовного турніру. Визначення переможців.

завантаження...
WordPress: 22.98MB | MySQL:26 | 0,320sec