Увага і пам‘ять учня

Урок  31.  Увага і  память  учня

Мета.  Дати  уявлення  про увагу  та  пам‘ять,  їх зв’язок  із  здоров ям людини;ознайомити учнів з видами уваги, властивостями пам’яті;  розвивати  спостережливість;  виховувати  інтерес  до  навчання

Хід  уроку

І.  Організаційний  момент

Як є здоров’я – буде все, як треба,

Сміятиметься сонечко із неба.

І дітям світ простелиться під ноги,

Щоб з радістю пройти усі дороги!

ІІ. Актуалізація  опорних  знань

З  чого  складається  людське   «Я»?

Як  треба   змінювати  свій  характер?

Що  таке  самооцінка?

Над  чим постійно має  працювати  людина?

ІІІ.  Повідомлення  теми  й  мети  уроку

До  компонентів  здоров я  відносяться увага  та  пам‘ять. Це  дуже  складні  якості  людини. Сьогодні  на  уроці  ми  ознайомимося  видами   уваги  та  властивостями  пам‘яті.

ІV. Вивчення  нового  матеріалу

1. Пояснення  вчителя

Ефективність сприйняття, розуміння і запам’ятовування інформації значною мірою залежить від уваги. На уроці, слухаючи вчителя, читаючи, учні намагаються запам’ятати текст підручника, основні поняття нового матеріалу, зберегти їх у пам’яті. Для цього вони мусять бути уважними.

Увага – це чинник, який керує, спрямовує вибір інформації для сприйняття. Увага – це процес, у результаті якого інформація свідомо обробляється. Увага спрямовує нашу свідомість на сприйняття певного виду діяльності, об’єктів, явищ. Добра увага є неодмінною умовою успішної діяльності навчання учнів і людини будь-якої професії: лікаря, водія, вчителя, слюсаря чи наукового працівника.

Розрізняють мимовільну і довільну увагу. Мимовільна увага не залежить від свідомості і волі людини, не вимагає зусиль з її боку. Важливим джерелом мимовільної уваги є зацікавлення людини певними предметами або явищами, наприклад, читанням цікавої книжки, перегляду фільму.

Довільна увага залежить від нашої волі та свідомості. Вона виникає внаслідок свідомо поставленої мети і потребує певних вольових зусиль. Це допомагає дитині досягти значних успіхів у навчанні, у спорті чи творчій діяльності. Наприклад, щоб добре знати іноземну мову чи математику, треба щоденно вправлятися у запам’ятовуванні іноземних слів чи у виконанні математичних задач і вправ. Стійкий вольовий контроль над виконуваною роботою сприятиме її успішному завершенню.

У життєвих ситуаціях мають місце постійні переходи від довільної до мимовільної уваги, їхнє чергування. Уявімо, що по телевізору передають цікавий фільм, але в цей час потрібно вивчити уроки. Учням потрібно зробити над собою вольові зусилля, щоб почати виконувати домашнє завдання, спрямовуючи увагу на сприйняття і запам’ятовування навчального матеріалу.

Люди поділяються на уважних і неуважних (розсіяних). Кожна людина може розвинути в собі увагу, здатність уважно слухати, читати, сприймати прочитане. Уважні учні досягають кращих успіхів у навчанні, а ті, хто постійно відволікається на уроці, займається іншими справами, не зможуть розвинути свої здібності.

Увагу можна і треба тренувати. Це допоможе й у самовихованні своїх вольових якостей, підвищенні внутрішньої дисципліни. Такі діти менше хворіють, мають добрий настрій, намагаються робити добро іншим, хто їх оточує.

Зосередження уваги залежить від індивідуальних особливостей учня і від дій, які він виконує. Одні види діяльності потребують високої концентрації уваги, зосередженості на певному об’єкті чи явищі, а інші вимагають більшого її обсягу. Є такі сфери діяльності, де необхідні і концентрація, і обсяг уваги. Відповідно до цього розрізняють такі основні властивості уваги: концентрація, розподілення, обсяг і переключення. Учні мусять докладати зусиль, щоб зосередити увагу на поняттях, які треба запам’ятати.

– Чи все вдається запам’ятати? Як довго і скільки інформації може тримати пам’ять? Що таке пам’ять?

Пам’ять – це процес, який сприяє людині запам’ятовувати, зберігати і відтворювати у потрібний момент раніше закладені інформацію, минулі дії, переживання. Пам’ять допомагає учням оволодівати знаннями, вміннями, які вимагає шкільна програма. Пам’ять зберігає як індивідуальний досвід організму, так і все те, що накопичило людство за тисячоліття. Пам’ять забезпечує використання цього досвіду для формування поведінки і звичок. Вона є основою постійного підвищення інтелекту людини, передачі знань наступним поколінням.

Пам’ять кожної людини має свої особливості: кількісні характеристики, тобто обсяг і тривалість, та якісні – швидкість, точність і готовність.

Основними процесами пам’яті є запам’ятовування, збереження і відтворення інформації. Запам’ятовування – це закріплення у пам’яті певних знань. Розрізняють запам’ятовування механічне і осмислене, мимовільне і довільне.

Людині властиво забувати окремі деталі інформації, що є зворотним процесом до запам’ятовування.Як і всі функції організму, пам’ять можна і треба розвивати, тренувати і зміцнювати. Щоб процес запам’ятовування відбувався найпродуктивніше, потрібно намагатися ставитися до того, що треба запам’ятати, з цікавістю. Потрібно намагатися зрозуміти матеріал, осмислити його, зосереджувати увагу на основних поняттях, тоді залишиться більше шансів запам’ятати більший об’єм інформації, матеріалу. Щоб запам’ятовування було успішнішим, треба дотримуватися певної послідовності. У цьому допоможуть складання плану, конспекту, схем, які дають змогу відтворити послідовність майбутньої відповіді чи викладу матеріалу під час тематичного оцінювання. Важливе значення має повторення матеріалу, зокрема осмислене повторення. Запам’ятовується краще матеріал, основні поняття, коли цей процес поєднується із приємними враженнями від прочитаного або почутого, коли нові знання ґрунтуються на попередніх, коли учень впевнений, що ці знання будуть корисними у майбутньому.

Діти, в яких добре розвинена пам’ять, які легко запам’ятовують поняття і терміни, почуваються здоровішими. Вони менше нервуються, швидше орієнтуються, відповідаючи на певні питання, розв’язуючи задачі чи виконуючи вправи.

Дітей треба навчити тренувати, розвивати увагу і пам’ять. Це можна і слід робити систематично.

2.   Робота  з  підручником

Опрацювання  статті   ст._.

3.Фізкультхвилинка

Щоб гарно все зробити,

Треба трішки відпочити.

Трава низенька, низенька

Дерева високі, високі.

Вітер дерева коливає, гойдає

То вправо, то вліво гойдає.

То вперед, то назад

То вниз пригинає.

Птахи у лісі літають,

Птахи комах поїдають.

Пір’ячко чистять, крильця виправляють.

Пісеньку гарну на весь ліс співають,

А діти тихенько за парти сідають.

І до роботи приступають.

V. Закріплення  та  осмислення  знань

1 Ігри на  розвиток  уваги

 «Меблі»

Учасникам гри пропонують уявити себе якимось предметом інтер’єру і зайняти відповідні місця в приміщенні. Один із гравців – «господар» кімнати – ознайомлюється з інтер’єром. Його можна уявити за допомогою виразних поз учасників гри. Після цього «господар» виходить із приміщення. Проте, з’являється його «син» – пустунчик і робить перестановку у приміщенні. «Господар» повинен усе розставити так, як було.

«Які звуки повторюються?»

Варіант 1. Ведучий зачитує 4-5 слів, у кожному з яких зустрічається якийсь один звук. Наприклад: хліб – відро – пролісок – камінь. Учні визначають звук, який повторюється в кожному слові.

Варіант 2. Дається набір слів, у яких повторюються 2 звуки. Наприклад: книжка – нитка – тканина – нирка – ноги.

 Ігри  на  розвиток  пам яті

«Повтори навпаки»

 Ведучий зачитує 1-3 складові слова – учень повторює їх, вимовляючи навпаки. Наприклад: сон – нос, бар – раб, село – олес і т.д.

Вправа «Чи пам’ятаєш ти…»

Мета. Розвивати спостережливість, привертати увагу до оточуючих.

Двоє бажаючих стають спиною один до одного. їм по черзі ставлять запитання:

— Якого кольору очі у партнера?

— Яка зачіска?

— У що одягнений партнер?

— Якого кольору взуття? тощо.

2. Робота в  зошитах

VІ. Підсумок  уроку

–          Яке значення має увага у житті людини?

–          Що таке пам’ять?

–         Які є процеси пам’яті?

–          Що таке запам’ятовування?

–          Чому потрібно повторювати вивчений матеріал?

Вправа «Усмішка по колу».

Усміхніться і побажайте один одному успіхів, гарного настрою аж до наступної зустрічі.

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,320sec