УСВІДОМЛЕНИЙ ВИБІР ПРОФЕСІЇ ЯК ЗАПОРУКА ЖИТТЄВОГО УСПІХУ

УСВІДОМЛЕНИЙ ВИБІР ПРОФЕСІЇ ЯК ЗАПОРУКА ЖИТТЄВОГО УСПІХУ

ЗАНЯТТЯ З ПРОФОРІЄНТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Мета: сприяти усвідомленню взаємозв’язку між особистими цілями та професійним вибором, актуалізувати процес професійного самовизначення учнів; допомагати учням у визначенні своїх інтересів — основи професійного визначення; збагатити знання підлітків про світ професій.

Вступ

Вибір професії — одне з найбільш відповідальних рішень, які приймає людина у житті. Звичайно, можна перервати навчання, якщо на третьому курсі інституту ти зрозумієш, що ця справа — не твоя, а можна за декілька років залишити роботу, яка не подобається. Однак час буде втрачено, та й розчарування неминуче… Вибір професії, як і будь-який вибір — це прийняття рішення при великій кількості альтернативних варіантів та необхідності враховувати різноманітні фактори. Є такий вислів: «Щастя — це коли ранком хочеться йти на роботу, а після роботи — додому».

Відколи живе людство — існує і проблема вибору занять, трудової діяльності, професійної кар’єри. Слово «професія» виникло як найвище, найдосконаліше творіння природи. Це підтверджують найдавніші пам’ятки, знайдені археологами, лінгвістами та істориками. Свідчення ролі усвідомленого вибору професійної сфери діяльності ми знаходимо навіть у Новому Заповіті (Послання св. апостола Павла до римлян 12: 6—8):

«І ми маємо різні дари, згідно з благодаттю, даною нам: коли пророцтво — то виконуй його в міру віри, а коли служіння — будь на служіння, коли вчитель — на навчання, коли втішитель — на потішання, хто подає — у простоті, хто головує — то з пильністю, хто милосердствує — то з привітністю!». З різних історичних пам’яток відомо, що процес формування суспільних відносин супроводжувався розвитком ремесел, занять, появою різних професій. Відповідно, виникали і проблеми з їхнім вибором, перші прояви невідповідності професії, справи уподобанням. Давно, дуже давно люди збагнули: справжню насолоду приносить лише та праця, яка обирається за власним бажанням, відповідно до інтересів, покликання, здібностей особистості. Ще відомий давньогрецький філософ Платон (427—347 рр. до н. е.) говорив: «Пізнай себе і роби свою справу». Саме про це ми сьогодні і говоритимемо.

Вправа «Знайомство»

Всім учасникам пропонується по черзі назвати своє ім’я та професію, яку вони хотіли б отримати. Якщо хтось ще не вирішив — краще не поспішати з вибором, а поміркувати над цим питанням.

Профорієнтаційна гра «Вгадай професію» (10 хв.)

Клас ділиться на дві команди. Перша команда загадує професію і за допомогою іменників та прикметників характеризує її. Друга команда відгадує.

Потім учні міняються ролями. Перемагає той, хто вгадає задуману професію.

Педагог наголошує на тому, що вони намагаються вгадати професію, аналізуючи певні її ознаки (класифікує отримані дані).

Психолог. Це допомагає вам виконати завдання. Далі ми познайомимось із загальноприйнятою класифікацією професій, яку розробили вчені. У світі існує понад 40 тисяч професій. У такому різноманітті складно орієнтуватись. Тому усі професії умовно об’єднали у п’ять груп-типів. За головну класифікаційну ознаку взяли предмет праці — роботу, на яку фахівець витрачає фізичні та інтелектуальні зусилля.

Інформаційне повідомлення «Типи професій»

Найчастіше професії ділять за предметом праці. Відповідно до такої класифікації виділяють категорії професій: «людина — людина», «людина — природа», «людина — техніка», «людина — знакова система», «людина — художній образ». Проаналізуємо особливості кожної категорії професій.

Професії категорії «людина — людина» спрямовані на процеси навчання, виховання, управління, медичне та торгове обслуговування інших людей. Приклади таких професій: екскурсовод, лікар, продавець, офіціант тощо.

Зрозуміло, що важливим у роботі професій цього типу є: потреба у спілкуванні, уміння розбиратися в людських взаєминах, гарна пам’ять, терпіння, сталий настрій у процесі роботи з людьми.

Якщо об’єктом праці є різні знаки: цифри, малюнки, схеми, фізичні та хімічні символи, ноти тощо, то такі професії належать до категорії «людина — знакова система». Це, наприклад, професії програміста, топографа, бібліографа, економіста, перекладача художньої та наукової літератури тощо.

Людина, яка працює зі знаками, повинна володіти гарним абстрактним мисленням, відтворювальною уявою, уміти добре зосередитись, мати стійку увагу, бути посидючою. Професії, пов’язані з образотворчою, музичною, художньою діяльністю належать до типу «людина — художній образ». Це професії модельєра, художника, фотографа, настроювача музичних інструментів. З-поміж найважливіших вимог до них виділяють: здібності до мистецтва, творчу уяву, образне мислення, працелюбність, цілеспрямованість.

Професії, пов’язані з живою природою (рослинні та тваринні організми, мікроорганізми), належать до категорії «людина — природа». Це професії: ветеринарного лікаря, рибознавця, мікробіолога, гідромеліоратора тощо. Такий вид професій передбачає ініціативу та самостійність у вирішенні конкретних завдань, творчу уяву.

І, нарешті, остання категорія «людина — техніка» використовує різноманітну техніку як предмет праці. Сюди належать всі професії, пов’язані з обслуговуванням техніки, її ремонтом, установкою і налагодженням, виробництвом та збиранням обладнання (водій механік, слюсар-ремонтник, сталевар тощо). Людина, яка працює з технікою, має відзначатися високою виконавчою дисципліною та акуратністю, мати творчий потенціал, практичне мислення, технічну уяву.

 

Вправа-дослідження «Професійна спрямованість»

У кожному прямокутнику представлено чотири професії (див. бланк). З чотирьох пропонованих професій оберіть ту, яка приваблює вас найбільше, та виділіть її. Якщо ви не знаєте, чим займається людина тієї чи іншої професії, зверніться по допомогу до дорослих та відповідної літератури.

Таким чином, усього у вас буде виділено 25 професій, по одній в кожному прямокутнику. Потім ви працюєте з бланком по вертикалі. П’ять професій ви оцінюєте за п’ятибальною шкалою: найцікавіша для вас оцінюється 5 балами, найменш цікава — 1. І так — по всіх стовпчиках. Свої бали ви вписуєте у квадратики всередині прямокутника.

Аналогічно дієте по горизонталі, але тепер бали вписуються у відповідні трикутники.

Після цього в кожному прямокутнику ви обчислюєте суму чисел у трикутнику і квадратику.

І, нарешті, визначаєте суму балів за кожною з п’яти категорій. Для цього ви сумуєте отримані бали у кожному прямокутнику у тому порядку, в якому вони пропонуються нижче.

«Людина — людина»: 1, 10, 14, 18, 22; «Людина — техніка»: 2, 6, 15, 19, 23; «Людина — природа»: 3, 7, 11, 20, 24; «Людина — знакова система»: 4, 8, 12, 16, 25;

«Людина — художній образ»: 5, 9, 13, 17, 21.

Порівнюємо отримані результати: там, де сума виявилась найбільшою, можна говорити про схильність учня до тієї чи іншої категорії професії. Результати також визначатимуть напрям подальшої роботи із цим учнем.

Бланк методики «Професійна спрямованість»

1

6

11

16

21

Продавець,

юрист,

бармен,

диспетчер АТП

Збирач літальних апаратів, машиніст крану, штукатур, слюсар
Садівник, зоотехнік, чаєзнавець, птахівник

Кресляр,

паспортистка,

секретар-

машиністка,

друкар

Каменяр,

гравірувальник,

облицювальник-мозаїчник,

гример

2

7

12

17

22

Пакувальник,

автослюсар,

токар,

фрезерувальник

Ветеринарний

лікар,

скотар,

мисливець,

лісник

Завідувач архіву, оператор ТБ, бібліограф, менеджер

Архітектор,

фотограф,

різьбяр по

каменю,

художник-

костюмер

Учитель, гувернант, провідник вагона, спортивний тренер
3

8

13

18

23

Геолог,

ґрунтознавець,

квітникар,

гідромеліоратор

Економіст, касир, топограф, бухгалтер

Артист,

облицювальник-плиточник, скульптор, паркетник

Вихователь,

офіціант,

інспектор

у справах

неповнолітніх,

перукар

Столяр,

тесляр,

конструктор-

раціоналізатор,

елетрогазозварювальник

4

9

14

19

24

Коректор, програміст, штурман авіації, перекладач
Художник,

шліфувальник-

полірувальник,

музикант,

кораблебудівник

Викладач технікуму, диктор, журналіст, екскурсовод
Шофер, водій трамвая, електромонтер, оператор верстатів
Агроном,

рибалка,

оператор

машинного доїння

5

10

15

20

25

Модельєр,

манекенник,

бутафор-

декоратор,

настроювач

музичних

інструментів

Викладач Вишу,

лікар,

майстер

виробничого

навчання,

працівник

будинку культури

Інженер, сантехнік, механік, контролер ОТК

Лісник, бджоляр, ветеринар-фельдшер, технік-землеупорядник

Податковий інспектор, лаборант СЕС, оператор зв’язку, набірник тексту

Обговорення ситуацій

Учням пропонується розглянути ситуації та висловити свої думки про них.

Ситуація 1

Ми багато сперечалися з подругою — яку професію вибрати. І те начебто не підходить, і це…

Я точно знаю, куди не піду: на вчителя — не хочу псувати нерви; не піду в хімічне виробництво, тому що від роботи з хімічними препаратами можна втратити здоров’я; на фабрику не піду, бо там перетворишся на робота, виконуючи механічну й одноманітну роботу. Я хочу, щоб на моїй роботі не псувалося здоров’я, й було цікаво. Хотілося, щоб вона була пов’язана з тваринами і подорожами.

«Тоді тобі потрібно йти працювати в цирк! — вигукнула подруга й додала, — як на мене — аби лиш отримувати пристойні гроші».

Я потім довго думала. Сумніваюся, чи є в мене талант для цирку. Може, подруга мала рацію, і, якщо нема покликання, треба думати про заробіток?

Питання й завдання

—    Які мотиви вибору професії у дівчат?

—    Який прийом педагогічного впливу був використаний у цій ситуації?

Ситуація 2

Під час зустрічі випускників між хлопцями відбулася така розмова.

Віра — маленька худенька дівчина. Вона вже фармацевт. Слухати, як вона говорить про свою професію — одне задоволення:

—    Ліки, — говорить вона, — це дуже відповідально. Найменша помилка, і навіть страшно подумати, що може трапитися… Люди ж можуть отруїтися… Я ледве сама не постраждала, так напробувалась…

Вона сипле назвами ліків, рецептами. Хлопці сміються:

—    З тобою неможливо говорити по-люд-ськи, усе латина, і все про ліки.

—    Так це ж моя робота, — усміхається вона.

Серед випускників — ще один майбутній медик — Алла П. Вона буде стоматологом.

 • Алло, чому ти пішла в стоматологічний?
  • Марина вирішила, ну і я з нею.
  • І як, подобається?
 • Так, нічого, тільки багато, знаєте, різних непотрібних предметів. Ну, хоча б англійська. Нащо зубному лікареві потрібна англійська мова? А взагалі, я хочу перейти в стоматологічний технікум. Буду техніком.
 • З університету в технікум? Але навіщо?
 • Набридло вчитися, та й ми проходили практику в поліклініці, і я довідалася, що технік може заробити більше за лікаря.

  Обговорення

 • Порівняйте ці два підходи до вибору професії.
 • Яка позиція відповідає вашим особистим переконанням?

  Підбиття підсумків

  Педагог підбиває підсумки та наголошує на тому, що хоч яку професію виберуть учні – головне, щоб вони її вибрали усвідомлено.

   

   


ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

УСВІДОМЛЕНИЙ ВИБІР ПРОФЕСІЇ ЯК ЗАПОРУКА ЖИТТЄВОГО УСПІХУ (67.0 KiB, Завантажень: 4)

завантаження...
WordPress: 23.12MB | MySQL:26 | 0,330sec