Усний твір-опис приміщення в науковому стилі на основі власних спостережень

Тема. Усний твір-опис приміщення в науковому стилі на основі власних спостережень

Мета: навчити шестикласників складати усні твори-описи приміщення на основі особистих вражень, дотримуючись відповідного типу і стилю мовлення; формувати в учнів поняття про твори-описи та їх особливості; удосконалювати вміння аналізувати такі твори, викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас; виховувати естетичний  смак.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

Хід уроку

Організаційний момент.

Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності.

Пригадайте, що таке опис-приміщення (один із видів, в якому розкриваються характерні ознаки інтер’єру).

– З якою метою в текст вводиться опис-приміщення? (Опис приміщення допомагає розповісти про життя людей, їх працю та побут, інтереси й захоплення. Часто саме такий опис допомагає зрозуміти внутрішній світ людини)

Актуалізація опорних знань.

– Які особливості наукового стилю мовлення?

(Точність, конкретність, наявність слів-термінів, вживають ся слова в прямому значенні…)

– Що таке інтер’єр?

(Внутрішній вигляд приміщення)

Підготовча робота до складання твору-опису приміщення на основі особистих вражень.

Коментар учителя.

Науковий опис приміщення передбачає надання максимально точної інформації про розміри приміщення, розміщення меблів, про освітлення, опалення тощо.

Складовими частинами опису приміщення є опис місця та опис предметів

Робота над текстом:

прочитати зразок опису приміщення. Визначити, до якого стилю мовлення належить текст. Довести свою думку.

Ця кімната площею 12 м?. Висота стін 2м. 60см.

         Вікно кімнати виходить на південь. Тому приміщення достатньо світле в будь-яку пору року.

         Підлога в кімнаті паркетна, стіни та стеля обклеєні шпалерами. На підлозі – килим синього кольору. На вікнах – блакитні  штори.

         Ліворуч від входу, у кутку, стоїть диван-ліжко. Біля вікна письмовий стіл та стілець. На столі – настільна лампа.

         Справа (від вхідних дверей) стіна зайнята полицями-стелажами, заповненими книгами. У кутку між вікном стелажами – тумбочка, на  якій стоїть музичний центр.

–          Виділити в тексті мовні особливості наукового стилю.

–           Пригадати, які структурні частини властиві тексту-опису приміщення (загальне враження від приміщення, опис деталей, висновок, оцінка).

–           Чи спостерігаємо ми ці структурно-композиційні частини у прочитаному висловлюванні? Обґрунтувати свою думку.

Колективне складання плану твору-опису приміщення.

Орієнтовний план твору

  1. Призначення приміщення.
  2. Його розмір, форма, освітлення.
  3. У яких кольорах оздоблено інтер’єр.
  4. Наявні в приміщенні меблі та речі. (Де їх розташовано і які вони).
  5. Моє враження від приміщення.

Колективний добір матеріалу до твору

назв предметів, які є у вибраному для опису приміщенні (їдальні, читальному залі бібліотеки, вестибюлі, шкільній майстерні тощо), та означень, які характеризують ці предмети за розміром, формою, матеріалом, кольором тощо (записи робляться у чернетках).

Слова для довідок

Навісні шафи, дверцята зі склом, зручне розташування,  кольорова гамма, оригінальний дизайн, просторе приміщення, світла кімната, килимок, журнальний столик, крислатий вазон, широке вікно, широка шухляда, дзеркальні двері, паркетна підлога, на підлозі постелений лінолеум, гармонійне поєднання кольорів, вдале доповнення, стильні, сучасні меблі, зручний м’який стілець, письмовий стіл з полицями для книг, чудовий, яскравий візерунок, затишок, дизайнерське рішення, оздоблення стін.

Словникова робота

Дизайнер (англ. designer) – проектувальник, творець оригінальних ескізів, зразків, моделей, візерунків і ін. В англійську мову це слово прийшло з латинського – designer (лат.) – показувати, намічати, робити. Основне завдання дизайнера – гармонійне поєднання корисності, зручності та краси в промислових виробах, побутових приладах, меблях, житлових масових, інтер’єрах квартир, офісів.

Самостійне складання твору учнями.
Скласти твір-опис  будь-якого шкільного приміщення (класу, їдальні, бібліотеки, майстерні тощо)

Приклади творів-описів

Моя кімната

Моя кімната невелика, але дуже затишна. Мені дуже приємно і зручно тут, бо є все, що мені необхідно. Кімната квадратної форми, дуже світла, тому що велике вікно виходить на південь.
Перед вікном стоїть письмовий стіл з настільною лампою, поряд з нею — підставка для ручок і олівців. У шухлядах столу я зберігаю зошити та інші шкільні речі. Біля столу — стілець, на якому я сиджу, коли роблю домашнє завдання.
Біля стіни поряд зі столом — книжкові полиці з моїми улюбленими книжками і шкільними підручниками. Далі — шафа для одягу.
З іншого боку вікна розташований мій спортивний куточок — шведська стінка, поперечина, на якій можна підтягуватися, щоб тренувати руки, а також шкіряна

боксерська “груша”. Тут я роблю ранкову зарядку.

Біля цієї ж стіни стоїть диван-ліжко. На стіні над диваном висить невеличкий килим. Постільна білизна зберігається в комоді, що стоїть у кутку. На комоді сидять мої пухнасті м’які друзі: ведмедик, заєць та собака з одним

вухом. На стіні над комодом — кілька моїх малюнків.

На підлозі лежить килим сіро-блакитного кольору. Шпалери на стінах кімнати блакитні, меблі зі світлого дерева. Ось такий у мене в кімнаті інтер’єр

 

Мій клас

Наше шкільне навчання часто проходить у кабінеті української мови та літератури. Я хочу описати його, бо це сучасна класна кімната. Вона простора та світла, тому що в ній великі вікна. На вікнах висять білі мережані гардини та прозорі блакитні штори.

У класі стоять нові світло-бежеві парти та такі ж стільці, тільки ще з зеленою облямівкою з боків. Від світлих меблів вся класна кімната видається ще світлішою. Меблі в класі зроблені з дерева.

Стіни класної кімнати пофарбовані в блідо-зелений колір. На стінах висить кілька портретів українських поетів та письменників. Над класною дошкою знаходиться портрет Тараса Шевченка, прикрашений двома рушниками. А на стінах висять портрети Лесі Українки та Івана Франка, а також репродукція картини про козака Мамая.

У класі ще є гарні нові шафи, такого ж світлого відтінку, як і парти. На їхніх полицях розставлені книги в яскравих обкладинках та літературні журнали.

Ще в кабінеті багато живих квітів, великих та маленьких. Вони стоять на підвіконнях і на шафах. Квіти приносять до школи зі своїх домівок вчителі або дарують для кабінету учні.

Я недаремно написав, що кабінет української мови та літератури – сучасний. У ньому є плазмовий екран для перегляду навчальних матеріалів, фільмів та презентацій. Поруч з ним на спеціальній поличці розміщено медіаплеєр, який підключається до екрану. Сюди можна вставляти диски і «флешки». Ці нові технології в класі розташовані по-сусідству  із звичайною чорною дошкою, на якій пишуть крейдою.

 

Підведення підсумків уроку

  • Отже, пригадаємо, що ми робили на уроці?
  • Чи досягли ми поставленої мети?
  • Виставлення оцінок за урок.

Домашнє завдання

Скласти усний твір-опис в науковому стилі з елементами опису приміщення: «Школа майбутнього»

завантаження...
WordPress: 22.84MB | MySQL:26 | 0,313sec