Урок природознавства на тему: Рослини рідного краю

Тема: “Рослини  рідного  краю.

Мета: Дати характеристику лікарських рослин, які ростуть на території нашого краю. Сформувати в учнів уявлення про різноманітність рослинного світу нашого краю, навчитись роз-поділяти рослини на три групи: дерева, кущі, трави; вчити визначати плоди дерев; розкрити цінності рослини для людини; навчити розпізнавати рослини, порівнювати, робити висновки, розвивати спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю; почуття прекрасного в природі, бажання охороняти та примножувати її красу.

Обладнання: Малюнки різних рослин; дерев, кущів, квітів, грибів, трав’янистих рослин; плоди різних лікарських рослин; роздавальні картки; чай з лікарських рослин (липа, шипшина, м’ята, ромашка, калина).

Хід уроку:

I. Привітання.               

Ми вам раді, люди добрі.

І вітаєм щиро Вас

І запрошуєм ласкаво

На урок в наш дружний  клас.

II.  Актуалізація опорних знань.

– Які прислів’я ви знаєте про природу?

Багато лісу – не губи

Мало лісу – бережи

Нема лісу – посади.

III. Оголошення теми і мети уроку.

Cьогодні на уроці ми поговорим про природу нашого краю. Пригадаєм , як поділяються рослини.Навчимося розпізнавати плоди. Розкриємо чим цінні лікарські рослини для людини. Багато цікавого нас чекає на цьому уроці.

Робота в групах.

Командири починають знайомство з командою і презентують вибрані рослини:

1-й командир: Наша команда називається “Дерева”. Ми знаємо такі дерева (по черзі учасники стають і називають  дерева і показують їх на малюнках).

(Дуб, каштан, клен, липа, верба, осика).

 

2-й командир: Наша команда називається “Кущі”. Ми знаємо такі кущі: (шипшина, калина, ліщина, бузок, порічки, горобина).

 

3-й командир: Наша команда називається “Трав’янисті рослини”. І ми знаємо такі рослини: (полин, кульбаба, мати-й-мачуха, сон-трава, кропива).

Пояснення кожної групи , за якими ознаками виділили категорії рослин.

 

 

Робота в парах.

– Бачу, ви багато рослин знаєте. Зараз попрацюйте в парах. Візьміть білу карточку і відшукайте назви дерев і кущів, які поширені в нашій місцевості. (Відштовхуйтесь від крапочки).

Хто знайшов зразу називає.

С

Ш

Л

И

Н

А

Л

А

М

И

Б

Е

Р

Е

З

А

В

О

П

Г

Л

І

Д

Д

С

Р

Р

Ш

И

Н

А

У

О

А

О

Д

И

Н

А

Б

С

Н

Робота з підручником

– Зображення цих дерев і кущів ви можете побачити у підручнику.

–          Вдумайтесь і ви зрозумієте , що всі вони мають цілющу силу.

–          Які дерева і кущі вам невідомі, або малознайомі?

Учні: Глід, лавр.

Вчитель: Лавр – це південне дерево. Його листочки використовують для приготування їжі, як ароматичну приправу.

Глід – росте у всіх областях. Має лікувальні червоні продовгуваті плоди, які використовують з лікувальною метою.

Вчитель: Не тільки дерева й кущі прикрашають наш край і мають цілющу силу, а й ягоди.

Відгадайте загадку:

У зеленому лісочку

Під мережаним листочком

Червоніє невеличка

Спіла ягідка …. (суничка)

Рекомендую вам з’їсти навесні 10 стаканів свіжозібраної суниці і ваш організм буде забезпечений вітамінами на цілий рік.

Як називаються ягоди на наступних малюнках?

Діти називають:

–          Чорниця – дуже корисна для зору.

–          Малина – допомагає при застуді, гілочками лікують серцево-судинну систему.

–          Ожина – знижує кров’яний тиск.

 Індивідуальна робота.

Вчитель:  А зараз ми з вами з’ясуємо, які частини зображених вище рослин, люди використовують з лікувальною метою.

Візьміть карточки і з’єднайте рослину з її цілющою частиною.

 

Сосна

Дуб

Береза

Ялина

Шипшина

Лавр

Хвоя

Сік

Бруньки

Листок

Плід

Кора

 

У кого сосна поєднана з бруньками. У кого ялинка – з хвоєю.

Діти (індивідуально) поєднують.

– А тепер подивіться на дошку , перевірте себе. Чи правильно ви визначились.

– Крім цих рослин, в Україні використовують ще дуже багато (200) цілющих рослин. Їх називають лікарськими. Люди, що знаються на рослинних ліках називаються – фітотерапевтами. Перевага трав над хімічними препаратами в тому, що вони добре лікують і не шкодять організмові.

 

Фізкультхвилинка.

  –  А зараз давайте відпочинемо.

Цвіт із липи ми зривали,

                                                У торбиночку складали,

А зимою чай варили

І ніколи не хворіли.

Раз здорові всі малята,

В путь почнемо вирушати.

 

Зустріч з казкою.

А вирушати ми будемо в гості до бабусі Квіткознавці.

Сядьте зручно, не забувайте , що ви учні і вмієте себе чемно поводити в гостях.

“Казка”

  Стоїть на краю лісу хатинка. Навколо росте багато Квітів. Там живе бабуся Квіткознавця. Стежка до хатки ніколи не заростає травою, бо зранку до вечора ідуть до старенької відвідувачі.

–          Бабусю! Допоможіть – це прилетів Щиглик. Застудив горлечко холодною водицею, не можу співати.

–          Не хвилюйся пташечко, дам тобі ромашечку (і пішла заварювати цілющий чай).

–          Ой, бабусю, бабусю, відчини і мерщій допоможи, – знову стукіт у двері.

Це ведмідь причвалав. Він ягід немитих наївся і в нього живіт болить.

–          На ведмедику, попий, це цілющий звіробій.

Он зайчисько вже стрибає і на лапку все кульгає.

–          Рятуй, бабусенько, рятуй! Поранив я лапку, кров тече.

Не біда, каже, подорожник цей візьми і до рани приклади.

Дякують усі мешканці лісу бабусі, бо всім вона допомагає.

 Вчитель: Чим бабуся Квіткознавця лікувала хворих?  (Відповіді дітей).

А ви, хочете завітати до Зеленої Аптеки бабусі Квіткознавці?

– А як ви думаєте, чому бабусю назвали Квіткознавця?

Робота в групах.

– Відгадайте загадку, і тим хто відгадає загадку бабуся пригостить своїм гос-тинцем.

Загадка 1.

За хатиною в садочку у зеленому віночку,

Та в червоних намистинках стала пава молода.

І збігаються всі діти, щоб на неї поглядіти,

За намисто смик, та й укине на язик.

( калина)

Ось бабуся передала вам гостинця (вчитель дає на підносі).

 

–           стакани з чаєм;
–           одноразові ложечки;
–          блюдце з перетертою калиною з цукром;
–          гроно калини;
     –    карточка з цілющими властивостями калини.

 

  Карточка 1.

Ягоди калини їдять при застуді, кашлі, лікують печінку.

 

Загадка 2.                           

Рясно в липні зацвітає,

Дуже гарний запах має.

( липа)

Вчитель дає піднос тому хто відгадав.

 

–           стакани з чаєм;
–           трубочки для напою;
–          блюдце з цвітом;
–          чайник з чаєм;
     –    карточка з цілющими властивостями липи.

 

  Карточка 2.

Чай із квітів липи п’ють при застуді. Відваром полощуть горло при ангіні. Листям і корою лікують опіки і рани.

 

Загадка 3.

Стережуть колючки їй,

Цвіт весняний запашний.

А осінньої години,

Червонясті намистини.

( шипшина)

Вчитель дає піднос тому хто відгадав.

 

–           стакани з чаєм;
–           трубочки для напою;
–          блюдце з ягодами;
–          чайник з чаєм;
     –    карточка з цілющими властивостями шипшини.

 

  Карточка 3.

Шипшина – лікує шлунок і печінку.

 

Загадка 4.

У білому віночку, сонечко засяяло.

( ромашка)

Вчитель дає піднос тому хто відгадав.

 

–           стакани з чаєм;
–          Трубочки для напою;
–          блюдце з цвітом;
–          чайник з чаєм;
     –    карточка з цілющими властивостями ромашки.

 

  Карточка 4.

Ромашка лікує болі в животі. Нею можна промивати очі, рани.

 

Загадка 5.

Зелений листочок у руці пом’яти,

То умить впізнаєш запах…

( м’яти)

Вчитель дає піднос тому хто відгадав.

 

–           стакани з чаєм;
–           трубочки для напою ;
–          блюдце з листочками;
–          чайник з чаєм;
     –    карточка з цілющими властивостями м’яти.

 

 

  Карточка 5.

М’ятний чай, заспокоює, викликає апетит, зміцнює серце.

 

Практичне знайомство з лікарськими рослинами.

– А зараз спробуйте на смак цілющі чаї, які передала вам  бабуся.

Я, думаю, що ви встигли роздивитись свої гостинці. А ще у вас є карточка з інформацією про цю рослину, поділіться цією інформацією з усіма нами за таким планом:

1. Де росте лікарська рослина? (ліс, сад, луг).

2. Це дерево, кущ чи трав’яниста рослина?

3. Яка частина рослини?

4. Які цілющі властивості має?

Робота в зошитах.

–          Відкрийте зошити і самостійно обведіть лікарські рослини.

–          Віднесіть стрілочкою зображені рослини до певної групи: дерева – кущі – трав’янисті рослини.

 

Висновок.

– Збирати лікарські рослини слід в екологічно-чистих місцях.

–          Всі рослини прикрашають наш рідний край.

–          Серед рослин є багато цілющих.

Слід оберігати рослини. Насаджувати дерева, доглядати за вже ростучими деревами і завжди пам`ятати про красу рідного краю і примножувати її.

 

IV.Підсумок уроку.

– Що ви зрозуміли на уроці?

–  Як ви вважаєте, у якій місцевості рослини мають більше цілющої сили: біля доріг, заводів чи в лісі?

Що цікавого про урок ви розповісте батькам?

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Rosl (25.5 KiB, Завантажень: 3)

завантаження...
WordPress: 22.95MB | MySQL:26 | 0,391sec