Урок – проект на тему «Небесні тіла»

Урок – проект на тему

                       «Небесні тіла»

 

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про Всесвіт, Сонячну систему та планету Земля через учнівські проекти. Формувати наукову картину світу.

Розвивати пізнавальний інтерес учнів, вміння самостійно конструювати свої знання, вміння критично мислити.

Виховувати самостійність, уважність.

Обладнання та матеріали: учнівські проекти, модель Сонячної системи, модель Всесвіту, мапи зоряного неба, матеріал для дослідів, компютер.

Базові поняття та терміни: Всесвіт, Галактика, Сонячна система, зорі, сузір’я, Планета Земля.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань

 Мудрість людей вимірюється не досвідом,

а їх здатністю набувати досвід.

 Б.Шоу

 

Хід уроку

І. Психологічний настрій.

Елемент тренінгу. Вправа  Станьте в коло. По черзі потисніть своїм сусідам руку і висловіть свої побажання на цей урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вікторина між командами

  1. 1.     Який з цих мінералів найтвердіший?Алмаз,залізо, кістка.
  2. 2.     Якого з цих металів у земній корі найбільше? Заліза, міді, алюмінію.
  3. 3.     Яка планета за розміром така ж як  Земля?  Марс,Плутон, Юпітер.
  4. 4.     Яке коштовне каміння має зелений колір ? Топаз, Смарагд,Сапфір.
  5. 5.     Як називається відстань від даної географічної точки до екватора – довготою чи широтою?
  6. 6.     Від чого залежить погода того чи іншого сезону – від широти чи довготи?
  7. 7.     Чи змінюється нахил земної осі, коли Земля обертається навколо Сонця? Ні.
  8. 8.     Альдебаран – це зірка із сузір’я – Лева,Близнюків чи Тільця.
  9. 9.     Першими астрономами були – єгиптяни, греки, ассиро – вавилоняни.
  10. 10.                      Скільки кілець має Юпітер – 1, 16, жодного?
  11. 11.                      Яка планета є найменшою – Плутон, Меркурій, Нептун? 
  12. 12.                      Яка планета має крижану шапку – Марс, Юпітер, Уран?
  13. 13.                      Яка планета не має супутників – Венера, Меркурій, Сатурн?
  14. 14.                      Яка планета обертається навколо своєї осі за годинниковою стрілкою – Земля, Нептун, Венера?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель (на фоні «космічної» му­зики). З давніх-давен людей притя­гувало зоряне небо, його безмежний простір і величезна таємниця. У ба­гатьох давніх цивілізаціях для перед­бачення пір року спостерігали за зо­рями і планетами. Проте лише давні єгиптяни і давні греки почали їх вивчати. Виникло слово, яким на­звали цілу науку, «астрономія», що означає «закони (руху) зір».

Перші астрономи використову­вали дані спостережень для відліку часу і навігації, стежили за зміною фаз Місяця, об’єднали зорі у су­зір’я. Вдень вони спостерігали, як Сонце піднімається небокраєм, а потім зникає за обрій, їм здавало­ся, що всі світила обертаються нав­коло Землі, яка була для них цент­ром. Усе це було оточене сферою, усіяною зорями.

Ці уявлення були названі сис­темою Птоломея і проіснували сотні років, аж поки досягнення М.Коперника, Д.Бруно (XVI ст.), Г.Галілея (XVII ст.) не спростува­ли їх. Зародилася сучасна наука астрономія,  яку ми з вами вивчали на протязі 5 уроків.

А допоможуть нам краще закріпити знання ваші проекти.

Ви об’єдналися у 3 групи. 1 група працювала над розкриттям теми «Всесвіт» і має має назву ……

2 група – «Сонячна система»…..

3 група – «Планета Земля»…..

Перед тим, як розпочати захист ваших проектів ми проведемо вікторину. Яка команда дасть більше правильних відповідей?

ІV. Оголошення теми та мети уроку

План підготовки до презентації.

  1. Оголошення теми (на 1 уроці учнів цікавило:)
  2. Що таке галактика,Всесвіт?Як утворився Всесвіт?
  3. Що може бути моделлю розширення Всесвіту?
  4. Що таке зірка, сузір’я та як  народжуються зірки?
  5. Що відбувається усередині Сонця?
  6. Що таке Сонячна система?
  7. Чому планети такі різні?
  8. Як побудована Земля та що усередині Землі?
  9. Чи можна буде жити на Місяці? Яким буде місячне місто?
  10. Чи можна жити у космосі?
  11. Підсумок.

Робота над проектом закінчилась , учнів заздалегідь  було поділено на групи, які мали розкрити питання 2 -10.  За результатами створено презентації учнів.  Пункти 1, 11 готує вчитель.

V.   Презентація учнів 1 групи.  Тема «Всесвіт».

1. Учні презентують назву команди і захист емблем.

2. Презентація робіт.

1 група   Як утворився Всесвіт?

    Вчитель. Учені довели, що у Всесвіті відбувається дуже багато явищ, пов’язаних з його розвит­ком та існуванням. Одні космічні тіла народжуються, інші — зника­ють. Досліджуючи Космос і Соняч­ну систему, учені дійшли виснов­ку, що нам приблизно 5 млрд років. Існує теорія, що Сонце і всі тіла які навколо нього обертаються, утворилися з велетенської хмари газу і пилу. Під дією всесвітнього тя­жіння хмара рухалась, оберталась, поступово утворюючи гігантське космічне тіло. В її центрі було стільки енергії, що ядро цієї «хма­ри» спалахнуло. Так з’явилася наша зірка — Сонце. У Сонячній системі є безліч небесних тіл, але два з них — Сонце і Місяць — цікав­лять людей найбільше. Місяць довгий час лишався таємничим і незвіданим — він змінював свою форму, ставав то світлим, то темним і «світив» тоді, коли наставала ніч. Що ж це за небесне тіло? Відповідь на ці за­питання спробують дати учні 1 групи..

Згідно з найбільш розповсюдженою теорією, Всесвіт утворився у результаті так званого Великого вибуху, що стався біля 15 млрд років тому. З цього моменту почалося розширення Всесвіту, що продовжується й дотепер. Про це свідчить постійне віддалення галактик одна від одної. З матерії, що потроху вистигала, утворювалися планети, зірки та галактики.

ЩО ТАКЕ ГАЛАКТИКА

Галактики – це гігантські скупчення зірок, газу та пилу, цо утримуються разом завдяки силі тяжіння. Вони звертаються навколо центральної точки. У всесвіті мільярди галактик, і кожна може містити від одного до десятків мільярдів зірок. Вони мають різні форми. В еліптичних галактиках знаходяться здебільшого старі зірки, вони зазвичай дуже великі та яскраві. Спіральні галактики мають довгі рукави, що відходять від центрального ядра. В них є багато молодих зірок, а також народжуються нові. Неправильні галактики не мають визначеної форми, зазвичай вони невеликі й складаються з газу та пилу.

Вибух великої зірки може призвести до утворення чорної діри – небесного тіла, яке має величезну силу гравітації та втягує у себе все, що знаходиться поблизу, в тому числі й світло. Тому чорну діру неможливо побачити навіть у найпотужніший телескоп.

Ядра багатьох спіральних галактик перетинає зоряна смуга, кінцівки якої виступають, немов рукави. Такі галактики називають пересіченими спіральними.

ЧУМАЦЬКИЙ Шлях – це наша галактика. Вона зветься так тому, що своїм , виглядом нагадує сіль, що її  просипали чумаки на своєму   шляху. Чумацький Шлях і  спіральна галактика. Сонце, і   Земля та інші планети і знаходяться в одному з її   рукавів, Оріоні, на відстані 33 тис. світлових років від  центру галактики. Усе, що  ми бачимо у небі неозброєним оком, І відноситься до нашої галактики. Винятком є лише три плями – це інші 5 галактики.  Чумацький Шлях, як і усі галактики, повільно обертається навколо своєї осі та здійснює повний оберт протягом 230 млрд років.

Найближчі до нас галактики – Велика та Мала Магелланові Хмари. Вони менші за Чумацький Шлях, але їх можна побачити неозброєним оком.

Найвіддаленіша від нас галактика, яку можна спо¬стерігати неозброєним оком, – Андромеда. Світло від неї до Землі йде 2 млн років, тобто ми бачимо її такою, якою вона була 2 млн років тому.

Діаметр Чумацького Шляху – 100 тис. світлових років.

Що таке зірка.Зірки, що сяють у нічному небі, – це сферичні тіла з розжареного газу. Вони випромінюють яскраве світло тому, що їхня температура досягає 10 млн градусів! Колір зірок залежить від їхнього розміру та температури. Найбільші з них одночасно є і наигарячішими; вони випромінюють світлої блакитного кольору, а маленькі зірки бувають білими, жовтими, помаранчевими або червонуватими. Видима яскравість зірки залежить також від того, наскільки вона віддалена від Землі: чим ближче до нас зірка, тим яскравішою вона нам здається. Діаметр малих зірок – декілька тисяч кілометрів, а у великих він досягає 3 млрд км!

Учені вважають, що у Всесвіті всього біля 200 млрд зірок. Із Землі неозброєним оком ми можемо спостерігати приблизно 3 тис. зірок у кожній півкулі. Нам здається, що всі зірки однаково віддаленні від нас, насправді ж вони знаходяться на різних відстанях від Землі.

Як вимірюють відстань у космосі?

Відстані у космосі величезні, і щоб їх виміряти, використовують особливу одиницю – світловий рік. Він дорівнює шляху, що долає світло протягом року, – це 9460 млрд км. Спробуй обчислити діаметр Чумацького Шляху (100 тис. світлових років) у кілометрах, і ти отримаєш… нескінченно довге число!

Як народжується зірка

Життя зірки розпочинається у центрі туманності: газ та пил стискаються та утворюють ядро, що стає більш щільним та гарячим. Коли температура у ядрі досягає приблизно 10 млн градусів, воно спалахує — і зірка починає світити. Світить вона мільярди років, поки у ній не вигорить весь водень, її головне «паливо».

Найбільші зірки (надгіганти) згоряють дуже швидко, а наприкінці життя вибухають – у цей час вони називаються надновими. Зірка середнього розміру, наприклад, якийсь жовтий карлик, подібний до нашого Сонця, витративши весь водень, вистигає, розширюється та перетворюється на червоний гігант. Потім її ядро знову стискається й стає менш гарячим. Зірка перетворюється на застигаючий білий карлик та зрештою згасає взагалі.

Що таке комета

Комети – це невеликі космічні тіла, що складаються з льоду, пилу та каміння. Вони обертаються навколо Сонця за дуже витягнутими еліптичними орбітами. Коли комета проходить поблизу Сонця, лід на її поверхні починає випаровуватись, і в неї утворюється газова голова, що світиться, а під впливом сонячного вітру виростає хвіст довжиною до 1 млн км. Цей хвіст завжди повернуто від Сонця. Голова та хвіст комети видимі, тому що вони розсіюють сонячне світло. У   ^ міру віддалення Сонця хвіст її згодом зника

Коли востаннє у небі над Землею з ‘являлася комета ?

Найбільші комети мають витягнуті довгі орбіти. Щоб здійснити повний оберт за такою орбітою, потрібні тисячі, а іноді й мільйони років, тому поява комети побли¬зу нашої планети – справжня подія. Комета Галлея – єдина комета, що повертається до нас кожних 76 років. Востаннє вона відвідувала нас у 1986 році.

ЩО ТАКЕ ПАДАЮЧІ ЗІРКИ

Падаючі зірки – це дрібні частинки гірських порід, що відкололись від комет. Коли вони потрапляють до атмосфери Землі на великій швидкості, то згоряють і залишають темному небі яскравий слід.

СОНЦЕ «З’ЇДАЄ» КОМЕТИ

Комета, що проходить поблизу Сонця, втрачає 1 см товщі своєї оболонки на добу. Будь-якій кометі з часом призначено загинути.

і назва падаючої зірки – метеор. У Іемля проходить крізь метеорний ми можемо спостерігати велику ь падаючих зірок. Окремі крупні і не згоряють у атмосфері, а  на Землю – у цьому випадку їх ггь метеоритами. Особливо крупні іти утворюють величезні кратери ій поверхні.

Найбільший метеорит було знайдено у Африці в 1920 р. Його вага 60 т, а розміри 2,7×2,4 м.

Найвідоміший метеоритний кратер – Арізон-ський (СІЛА), його називають Каньйон-Диябло.

Його діаметр 1300 м, а глибина 183 м. Імовірний вік кратера — 25 тис. років.

ЩО ТАКЕ СУЗІР’Я

Сузір’я – це групи зірок, що утворюють у небі умовні фігури. З найдавніших часів люди використовували їх для орієнтування. Усього нараховують 88 сузір’їв. Ті, що відомі з давніх часів, мають назви тварин та міфологічних героїв, а більш пізні – назви геометричних фігур чи вимірювальних приладів (Компас, Секстант, Трикутник та ін.) Оскільки Земля постійно рухається, положення сузір’їв на небосхилі змінюється у залежності від часу та пори року. Крім того, у Північній півкулі видно одні сузір’я, а у Південній – інші. Тому для різних пір року та часових поясів складено різні мапи зоряного неба.

ЩО ТАКЕ ЗОДІАК

Зодіак – це уявне коло небесної сфери, яким видимо рухається Сонце на протязі року. Зодіак розділено на 12 рівних секторів по ЗО градусів. Кожний сектор має одне з 12 сузір’їв – за числом знаків Зодіаку. Ось ці знаки: Овен, Тілець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій та Риби. Протягом місяця Сонце знаходиться в одному з цих знаків.

Місяць – єдиний супутник Землі та єдине небесне тіло, де побувала людина. Він обертається навколо нашої планети та супроводжує її на шляху обертання навколо Сонця. Місяць сам не світить, він лише віддзеркалює сонячне світло. Його кора складається з гірських порід та мінералів. Місяць не має атмосфери, тому протягом мільйонів років метеорити безперешкодно бомбардували його та залишали на поверхні численні кратери.

Вік Місяця

Імовірний вік Місяця – 4,5 млрд років. Згідно з найбільш популярною теорією, Земля стикнулася з великим небесним тілом, в результаті чого до космосу вилетіла велика кількість уламків, які згодом утворили Місяць.

Ц. И-Ф-Р-И

•Середня відстань від Землі до Місяця –

384 600 тис. км. Орбіта Місяця має форму еліпса, ТОМУ він знаходиться то ближче до Землі, то далі.

•Діаметр Місяця у чотири рази менший за діаметр Землі і складає 3475,6 км.

• Середня температура на Місяці коливається від +100° С удень до -150° С уночі. На видимому боці Місяця могла б розташуватись Європа.

Чи існують інші місяці?

Планети Сонячної системи мають різну кількість природних супутників, або місяців. Марс має 2, Юпітер – 16, Сатурн – 18, Уран – 15, Нептун – 8, Плутон – 1.

Найбільші супутники Юпітера – Ганімед, Калісто, Іо та Європа, їх було виявлено Галілео Галілеєм у 1610 р.

Учені вважають, що Європа (супутник Юпітера) має воду у стані рідини.

Навколо Марса обертається два маленьких місяці – 16 та 28 км у діаметрі.

Один із супутників Сатурна – Титан – другий за величиною супутник у Сонячній системі. Титан має атмосферу, що складається з азоту та метану, вчені припускають, що там можливе існування примітивних форм життя.

Єдиний супутник Плутона – Харон – лише вдвічі менший за свого «хазяїна».

Міранда – це супутник Урана. Уся його поверхня вкрита кратерами та каньйонами.

Тритон – найбільший супутник Нептуна; це найхолодніше тіло у всій Сонячній системі.

ЧОМУ МІСЯЦЬ НЕ ЗАВЖДИ КРУГЛИЙ

Місяць світиться тому, що віддзеркалює сонячне світло. Він обертається навколо Землі і, разом з нею, – навколо Сонця, тому видима частина його поверхні, що освітлена, змінюється. Від повного диску до тонкого серпа, у залежності від взаємного розташування Сонця, Місяця та Землі. Коли Місяць молодий, ми не бачимо його взагалі, тому що він звернений до нас своїм затемненим боком. Потім у небі з’являється тонкий серп, що росте та перетворюється на півмісяць. Коли Місяць знаходиться позаду Землі (не потрапляючи до її тіні), видно повний диск. Потім усе відбувається у зворотному порядку. Коли Місяць знаходиться у стані між молодим та повним, його називають щербатим.

Що таке затемнення?

Іноді, рухаючись навколо Сонця, планети відкидають одна на одну свою тінь. Коли Місяць

опиняється між Сонцем та Землею, він частково чи повністю затуляє Сонце. Тоді тінь Місяця спадає на Землю та відбувається сонячне затемнення. Під час повного затемнення небо темніє, а від Сонця залишається лише корона, що її можливо розгледіти за допомогою спеціальних світлових фільтрів. Місячне затемнення виникає тоді, коли Місяць потрапляє у тінь Землі. Однак Місяць не зникає, а набуває червонуватого відтінку, тому що на нього потрапляє сонячне проміння, розсіяне у атмосфері Землі.

МІСЯЧНИЙ СЕРП

Якщо місячний серп розвернутий горбом праворуч і його можна веретворити на літеру «Р», підставивши вертикальну рисочку до кінчиків його «рогів», це значить, що місяць «Р»осте. Коли ж серп має форму літери «С», то Місяць «С»падає.

П*Р*0*В*Е*Д*И     д*о*с*л*і*д

Щоб усвідомити, яким чином відбувається обертання Місяця, візьми ляльку (вона буде Землею) та іграшкову машинку (вона буде Місяцем).

1) Посади ляльку на стіл, візьми машинку та прокоти її навколо ляльки. Якби ти опинився на місці ляльки, ти бачив би весь час тільки один бік машинки.

2) А тепер забери ляльку та знов прокоти

машинку по колу таким чином, щоб твої очі знаходились на рівні столу. Машинка здійснила повний оберт навколо власної осі, а ти побачив усі її боки.

МІСЯЧНИЙ  місяць

Період між двома молодими Місяцями називається місячним місяцем. Його тривалість 29,5 доби.

Чому ми бачимо тільки один бік місяця?

Місяць обертається навколо своєї осі у напрямку проти годинникової стрілки та здійснює повний оберт за 27,3 дня. Стільки ж часу потрібно йому для того, щоб обернутись навколо Землі. Саме тому Місяць завжди звернений до Землі одним боком, і нам здається, що він не обертається взагалі. Але спробуй постежити за Місяцем неначе збоку.

У жовтий колір обарвлено той бік Місяця, що звернений до Землі. Здійснюючи повний оберт навколо Землі, Місяць здійснює також повний оберт навколо власної осі.

 

     Презентація учнів 2 групи.  Тема «Сонячна система».

 

   Вчитель. У середні віки в Ук­раїні дуже популярною була про­фесія торгівця сіллю і рибою. їх на­зивали чумаками. Ці люди вміли дуже добре орієнтуватися на місце­вості: чи то за Полярною зіркою, чи то за Сонцем. Разом з тим вони не здогадувалися, що Земля, якою вони мандрували, і Сонце, що їх супроводжувало, були частинкою нашої Галактики Молочного (Чу­мацького) Шляху. Ми вже знає­мо, що наша зірка Сонце і всі не­бесні тіла, які обертаються навко­ло нього, належать саме до цієї Галактики. Сьогодні на уроці учні 2 групи оз­найомлять нас із «сім’єю Сонця» і дізнаємося, як небесні тіла руха­ються навколо Сонця.

ЩО ТАКЕ СОНЯЧНА СИСТЕМА

 Навколо Сонця, що має величезну силу тяжіння, рухаються за круговими орбітами дев’ять планет (у тому числі й Земля) з 68 супутниками, міріади астероїдів та комет, а також величезна кількість пилу та газу. Планети – це сферичні тіла, вони світяться сонячним світлом, що віддзеркалюється від них.  Деякі з них мають супутники. Астероїди являють собою невеликі кам’янисті тіла. їхня орбіта пролягає між орбітами Марса та Юпітера. Вони утворюють плаский диск  діаметром 12 млрд км – Пояс астероїдів.

НАПРЯМОК ОБЕРТАННЯ

Усі планети рухаються навколо Сонця проти годинникової стрілки. Усі вони, окрім Венери, обертаються навколо власної осі тому самому напрямку. Венера ж обертається у протилежний бік.

П *Р* 0*В*Е*Д*И     д*о*с*л*і*д

Фломастером намалюй на повітряній кульці декілька .«галактик» різної форми. Коли малюнок висохне, почни надувати кульку – ти побачиш, що «галактики» розбігаються. Чим сильніше надувається кулька, тим далі вони розходяться одна від одної. Те ж саме відбувається й у Всесвіті. Це є одною з моделей, що пропонуються вченими задля наочної демонстрації розширення Всесвіту.

Як УТВОРИЛАСЬ СОНЯЧНА СИСТЕМА

Більше 5 млрд років тому гігантська хмара космічного пилу та газу почала стискатись та стрімко закручуватися навколо власної осі. У центрі цього вихору утворилось ущільнення, що й сформувало нашу зірку – Сонце. У віддаленні від центру частинки продовжували обертатись та злипатись одна з одною, утворюючи все більші згустки – майбутні планети. З найменших згустків сформувався Пояс астероїдів.

ФОРМА ОРБІТ

Усі планети Сонячної системи обертаються навколо Сонця в одному напрямку за еліптичними орбітами, тобто орбітами, що мають форму сплюснутого кола.

 

ЧОМУ ПЛАНЕТИ ТАКІ РІЗНІ

Усі дев’ять планет Сонячної системи утворилися майже одночасно, однак вони багато чим відрізняються одна від одної. Це пов’язано з розбіжностями у відстані планет до Сонця та із силою сонячної

гравітації у період формування Сонячної системи. Меркурій, Венера, Земля та Марс – це відносно невеликі, так звані внутрішні планети. Головним чином вони складаються з гірських порід та металів. Юпітер, Сатурн, Уран та Нептун – «газові гіганти» – набагато більші та знаходяться далі від Сонця. Вони мають невелике тверде ядро, що вкрите щільними шарами газів та рідин. Навколо «газових гігантів» обертаються численні супутники. Найвіддаленішою від Сонця є маленька зледеніла планета Плутон. Деякі вчені схильні вважати, що Плутон взагалі не

Чи можуть астероїди впасти на Землю?

Деякі з астероїдів просуваються досить близько планета, а комета.

до нашої планети і навіть могли б стикнутися з нею, коли б не спеціальна служба космічної безпеки. її працівники постійно стежать за астероїдами, що наближаються до Землі, та можуть змінювати їхню траєкторію, коли існує загроза зіткнення із Землею

ЦИФРИ

Юпітер – найбільша планет Сонячної системи. За обсягом вона у 1300 разів більша, ніж Земля. Меркурій – найближча до Сонця планета, що має найбільшу орбітальну швидкість. Один оберт навколо Сонця вона здійснює протягом 88 земних діб. Сатурн оточений великою кількістю кілець. Ця планета має дуже коротку добу, вона триває трохи більше 10 годин. Крім того, Сатурн має найбільшу кількість супутників. Плутон – найменша, найхолодніша та найвіддаленіша від Сонця планета. її орбіта нахилена та витягнена. Один оберт навколо Сонця вона здійснює протягом 248 років.

Венера – найяскравіша планета, тому що її оточують хмари, що добре віддзеркалюють сонячне світло. На відміну від інших планет вона обертається навколо своєї осі за годинниковою стрілкою. Температура її поверхні досягає 460° С. Марс віддалений від Сонця приблизно на 225 млн км. Його поверхню вкрито оксидом заліза (іржею), тому він здається нам червоним. Уран. Вісь його обертання майже паралельна площині його орбіти, тому виникає враження, ніби планета котиться по орбіті. Уран має 15 супутників. Земля рухається навколо Сонця із швидкістю 29,8 км/с. Учені вважають Землю єдиною планетою, на якій є вода та існує життя Нептун – яскраво-блакитна планета. Період його обертання навколо Сонця

 ВОНИ БУЛИ ПЕРШИМИ

4 жовтня 1957 р. на навколоземну орбіту бу виведено радянський супутник. Це був перший у світі космічний апарат, що подолав силу тяжіння. У 1961 році у космосі побувала перша людина – радянський космонавт Юрій Гагарін. На кораблі «Восток-1» він один раз облетів навколо Землі. Політ тривав 1 год 29 хв, а летів корабель зі швидкістю приблизно 28 тис. км/год.

Перший космічний апарат здійснив повний оберт навколо Землі за 1 год 35 хв. Він зібрав багато цінної інформації щодо атмосфери Землі.

Перша жива істота у космосі

З листопада 1957 року на навколоземну орбіту було виведено другий штучний супутник Землі. На його бррті знаходився собака на ймення Лайка. Його було відправлено у політ для того, щоб вивчити поведінку живого організму в умовах космосу.

Валентина Терешкова із СРСР стала першою жінкою, що побувала у космосі. У 1963 р. вона здійснила політ на космічному кораблі «Восток-6» та протягом двох діб облетіла навколо Землі 48 разів.

 

ЯКІ ПЛАНЕТИ ЛЮДИНА ВЖЕ ОБСТЕЖУВАЛА?

Місяць – це поки що єдине небесне тіло, де тобувала людина. Усі інші космічні об’єкти досліджували за допомогою зондів – безпілотних літальних апаратів, керованих із Землі. Зонди можуть долати великі відстані та досягати дайвіддаленіших куточків Сонячної системи. Вони передають на Землю зображення небесних тіл, інформацію щодо їхнього хімічного складу та фізичних властивостей. Деякі зонди здійснювали посадку на поверхню планет та супутників, що досліджувалися: наприклад, радянський зонд «Венера» досягнув поверхні планети Венера, а з борту американських зондів «Вікінг-1» та «Вікінг-2» на Марс були спущені посадочні модулі. У 1997 р. американський зонд «Пасфайндер» доставив до Марса мінівсюдихід «Соджернер».

Численні зонди, що знаходяться зараз у космосі, передають до Землі детальні зображення планет Сонячної системи.

ЯК ЗА ДОПОМОГОЮ ГРАВІТАЦІЇ КЕРУЮТЬ КОСМІЧНИМИ ЗОНДАМИ

Палива космічні зонди мають не так уже й багато, тому двигуни малої тяги, що змінюють траєкторію польоту зонда, намагаються вмикати якомога рідше. А для керування польотом використовують силу гравітації планет, повз які пролітає зонд. Вони притягують зонд та змінюють траєкторію його польоту та швидкість.

ЧИ МОЖНА БУДЕ ЖИТИ НА МІСЯЦІ?

Освоєння Місяця могло б дозволити  використовувати корисні копалини, якими багаті його надра, створити там наукові лабораторії, збудувати  космодроми, обсерваторії. Проекти освоєння Місяця вже пропонують різноманітні вирішення проблем виробництва харчових продуктів, електроенергії, захисту від сонячної радіації, перепадів температур та подолання невагомості. Незрозумілим є  лише одне: де взяги воду? Втім, у 1996 р. зонд «Клементіна» передав до Землі інформацію про те, що біля полюсів Місяця є водень. І ця інформація через два роки була підтверджена зондом « Проспектор». За розрахунками вчених, що грунтуються на цих даних, на Місяці може знаходитись біля 300 мдн т води у вигляді льоду. Це відкриття пожвавило ідею створення місячних міст.

Чи можна жити у космосі?

Нещодавно на орбіту було виведено унікальну космічну станцію. Над її створенням багато років працювали конструктори з США, Росії, країн Європи, Канади, Японії. На борті станції планується створити шість лабораторій, де будуть працювати вчені з усього світу. Екіпаж та вчені пройдуть серйозну підготовку, а під час перебування у космосі за ними буде вестись постійний медичний контроль. Це ще одна спроба освоєння космосу – створення умов, за яких людина у невагомості зможе жити та працювати так само комфортно, як і на Землі.

 

Презентація учнів 3 групи.  Тема «Планета Земля».

 

    Вчитель.  У природі існують певні ритми. Це зміна дня і ночі, поведін­ка тварин та рослин протягом доби, зміна часу доби тощо. Наша планета Земля, залежно від всесвітнього і со­нячного тяжіння, рухається, оберта­ючись навколо Сонця і навколо своєї осі. На минулих уроках ми дізналися про річний рух Землі нав­коло Сонця і наслідки цього руху, а сьогодні ми детально ознайомимося з добовим рухом Землі, її формою і розмірами.

ЯК ПОБУДОВАНА ЗЕМЛЯ ? Планета Земля має форму кулі, трохи сплюснутої біля полюсів. На фотознімках, отриманих із супутників, видно, що більшу частину поверхні планети займають океани, а між ними розмістились континенти з їхніми горами, рівнинами, лісами, озерами та ріками. Шар гірських порід, із яких складені континенти та дно морів і океанів, називається земною корою.

Земля отримала  назву БЛАКИТНА ПЛАНЕТА тому, що з космосу вона виглядає блакитною: адже води морів та океанів укривають майже дві третини її поверхні.

Як називають вчених, що займаються вивченням Землі?

Геологи вивчають склад”, будову та історію розвитку земної кори. Геофізики досліджують процеси, що відбуваються в атмосфері, на поверхні Землі та в її надрах. Географи вивчають та описують ландшафт нашої планети, розподілення природних ресурсів, народонаселення тощо. Вони також складають географічні мапи.

ЩО ЗНАХОДИТЬСЯ УСЕРЕДИНІ ЗЕМЛІ

Земля – це куля, що складається з ядра та його оболонки. Зовнішня оболонка зветься земною корою, під нею знаходиться мантія, що складається з розплавлених порід, а ще глибше – ядро. Його зовнішня частина рідка, внутрішня ж, хоча й теж розжарена, тверда, тому що вона дуже сильно стиснута. Щодалі у глибини Землі, то вище температура.

Верхній шар мантії утворено щільною та в’язкою розплавленою породою – магмою, поверх неї «плаває» земна кора. Магма перебуває у постійному русій іноді проривається назовні -тоді відбувається виверження.

Товщина земної кори складає у середньому 35 км. Лише у деяких місцях, під гірськими хребтами, вона сягає 70 км.

Що таке коштовне каміння ?

Коли магма вистигає, мінерали, що входять до її складу, твердішають та утворюють кристали. Коштовне каміння -це кристали, що мають особливі якості: одні мають незвичайний колір, інші дуже тверді або сяють всіма кольорами веселки. їх видобувають із надр землі, обробляють спеціальним чином, аби виявити усі їхні чудові якості, та викори¬стовують для виготовлення ювелірних прикрас. Найдорожчими із коштовного каміння вважаються діаманти та рубіни.

Як РУХАЄТЬСЯ ЗЕМЛЯ

Земля перебуває у постійному русі: вона повертається навколо своєї осі та одночасно навколо Сонця. Таке безперервне обертання визначає зміну дня та ночі, а також зміну пір року. Земна вісь – це уявна лінія, що проходить крізь полюси. Повний оберт навколо своєї осі – проти годинникової стрілки – Земля здійснює за 24 години. Навколо Сонця Земля обертається теж проти годинникової стрілки; вона рухається за еліптичною (овальною) орбітою і повний оберт здійснює за 365 діб та б годин.

П *Р* 0*В*Е*Д*И     д*о*с*л*і*д

Щоб накреслити земну орбіту, візьми аркуш цупкого паперу та увіткни в нього дві булавки  -приблизно  посередині аркуша, не дуже далеко одна від

одної. Надінь на олівець та на дві булавки  круглу гумку таким чином, щоб вона утворювала трикутник. Натягни гумку та прокресли олівцем лінію навколо булавок: ти отримаєш еліпс — сплюснуте коло.

Рік складається з 12 місяців. Один місяць – це проміжок часу, протягом якого Місяць здійснює повний оберт навколо Землі (він дорівнює 29,5 доби)

Що таке високосний рік?

Щоб обійти один раз навколо Сонця, Землі потрібно не точно 365 діб, а на 6 годин більше. Ці додаткові години обов’я¬зково необхідно враховувати у календарі, тому існує договір: кожні чотири роки додавати до лютого одну добу (24 години) саме стільки набігає за цей період. Тому високосний рік має 366 діб.

ЧОМУ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗМІНА ПІР РОКУ

Земна вісь трохи нахилена у бік площини навколосонячної орбіти, тому верхня частина земної кулі – Північна півкуля -звернена до сонячного проміння під іншим кутом, ніж нижня частина, тобто Південна півкуля. Зміна пір року відбуваєтеся тому, що Земля обертається навколо Сонця і то одна її половина, то інша освітлюється сильніше. У тій півкулі, куди сонячне проміння спадає під прямим кутом, літо. У протилежній півкулі – зима: сонячне проміння спадає на неї під похилим кутом, і день коротший за ніч. Восени та навесні тривалість дня і ночі приблизно однакова. На полюсах влітку видно і вдень і вночі, а взимку – там цілодобова ніч.

Найдовший день року у Північній півкулі -21 червня. Влітку на Північному полюсі світло цілодобово, а Південний полюс у цей час занурений у пітьму. У протилежній півкулі 21 червня -найкоротший день.

23 вересня у Північній півкулі день дорівнює ночі.

21 березня, як і23 вересня тривалість дня і ночі однакова. 21 грудня – найкоротший день у Пн. Півкулі. А в Пд. – найдовший.

Робота в групах

Кожна із 3 – х груп складає по 4 запитання (по 2 на кожну групу)із теми, яку вони розкривали і обмінюються. (4 хв.)

Гра «Пантоміма».

Завдання для1 групи . Назвати планети Сонячної системи у порядку збільшення їх відстані від Сонця.

(Ми — Меркурій

Всі — Венера

Земні — Земля

Мешканці — Марс

Юні — Юпітер

Сучасники — Сатурн

Утворення — Уран

Небесного — Нептун

Простору — Плутон)

Завдання для 2 групи  Назвати відомі вам зодіакальні сузір’я (Овен Тілець Близнюки Рак Лев Діва Терези Скорпіон Стрілець Козеріг Водолій Риби).

Завдання для3 групи. Намалювати малюнки космічних тіл (піщинки, каміння,брили, метеорити, комети).

Рефлексія

Бліц опитування:

  1. Які сторони горизонту ти знаєш?
  2. Назви приклади, за допомогою яких можна орієнтуватися на місцевості(гномон, компас, сонячний годинник).
  3. Як визначити північний напрямок у сонячний день? (Сторона горизонту, куди падає тінь людини – Північ, праворуч – Схід, ліворуч – Захід, позаду – Південь)
  4. Які народні прикмети повязані із небесними тілами?
  5. 5.    Яку форму має Земля?
  6. Які явища природи можна спостерігати в приполярних райо­нах Землі?
  7. Яка пора року була б наХмельниччині, коли земна вісь стала б пер­пендикулярною до орбіти Землі?
  8. Чому на Місяці «розмовляти» можна тільки жестами?
  9. Перша космічна швидкість (8 км/с).
  10. Друга космічна швидкість (11 км/с).
  11. Першим земну кулю з космосу побачив …(Юрій Гагарін).
  12. Першим космонавтом незалежної України став …(Леонід Каденюк).
  13. Нрилад для дослідження небесних тіл. (телескоп).
  14. Спеціально обладнані споруди для дослідження небесних тіл і явищ(обсерваторії).

Фотозапитання «Що це? » (На слайдах.)

V І.  Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

Елемент тренінгу «Я дякую тобі за…». Учні стають в коло, беруться за руки і дякують один одному за …

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок (131.0 KiB, Завантажень: 11)

завантаження...
WordPress: 22.97MB | MySQL:26 | 0,353sec