Урок – подорож по країні «Алкалоїди»

Тема:Урок – подорож по країні «Алкалоїди».

Мета:розширити знання про алкалоїди, охарактеризувати роль алкалоїдів у повсякденному житті і у хімії в цілому, показати їх вплив на організм людини; виховувати інтерес до вивчення даної теми.

Обладнання:формули речовин алкалоїдів.

Форми роботи : урок- подорож, пояснення вчителя.

Хід уроку.

І.Організаційний момент.

Вправа « Я зичу тобі…» ( Учні стають у пари і вголос бажають одне одному успіху , гарного настрою і т. д.)

ІІ. Актуалізація опорних знань .

Чи відомий вам термін «алкалоїд»?

Що ви знаєте про алкалоїди?

ІІІ. Поясненя вчителя у вигляді бесіди.

Вчитель. Алкалоїди – органічні нітрогеновмісні сполуки переважно рослинного походження , також є продуктом життєдіяльності грибів та деяких нижчих тварин (молюсків, жаб). Майже всі алкалоїди мають високу біологічну активність, що обумовлено їх захисною функцією в рослинах. Відкриття алкалоїдів на початку XIX ст. порівнюють за значенням для медицини з відкриттям заліза для світової культури. В даний час виділено близько 5000 різних алкалоїдів, представлених в рослинах у вигляді органічних, іноді неорганічних кислот.

Я хочу запрпонувати вам сьогодні подорож в містечко алкалоїдів.

Зупинка хімічна. Алкалоїди – складні органічні нітрогеновмісні сполуки основного (т. с. Лужного) характеру, що володіють сильною фізіологічною дією на організм. Свою назву отримали від арабського слова «Алкали» (луг) і грецького слова «эйдос» (подібний). Хімічна їх структура різноманітна і складна. Алкалоїди зустрічаються у вигляді солей з органічними кислотами – щавлевою, яблучною, лимонною в розчиненому клітинному соку (морфін, кофеїн, атропін, бруцин, нікотин та інші), є найважливішою групою біологічно активних речовин, з яких отримують найбільшу кількість високоефективних лікувальних препаратів. Солі алкалоїдів добре розчиняються у воді ( у вільному стані алкалоїди, як правило, нерозчинні у воді). Більшість алкалоїдів у чистому вигляді – кристали, а деякі – рідини. За хімічною будовою алкалоїди поділяють на похідні : піридину, піролідину, хіноліну, індолу та пурину.

Зупинка біологічна.Алкалоїдовмісні рослини складають 10% світової флори. Це складні хімічні сполуки, що відрізняються різноманітним хімічним складом і будовою.Виділені з рослини, вони є в більшості випадків кристалічними речовинами без кольору і запаху, зазвичай гіркі. Алкалоїди знаходяться головним чином в квіткових рослинах, можуть знаходитися у всіх органах рослини або вибірково накопичуватися у всіх частинах рослин, але частіше переважають тільки в одному органі, наприклад в листі , в траві чистотілу, плодах дурману індіанського, в кореневищі скополії, корі хінного дерева, у деяких інших. Їх зміст зазвичай невеликий – від слідів до 2-3% (на суху вагу рослини), на різних стадіях розвитку рослини зміст алкалоїдів міняється, досягає максимуму найчастіше в стадіях бутонізації і цвітіння. Крім того вміст алкалоїдів залежить від пори року та природніх умов місцевості (складу грунту, вологості, клімату та ін )Характеризуючись значним терапевтичних ефектом, вони відносяться до групи сильнодіючих. Деякі алкалоїдовмісні рослини надзвичайно отруйні. Найбагатші на алкалоїди рослини родини макових, метеликових, жовцевих, пасльонових

Зупинка технологічна. Під час виділення алкалоїдів із рослин використовують те, що багато солей алкалоїдів добре розчиняються у воді, а вільні алкалоїди – основи погано розчинні у воді , проте добре розчинні у спиртах, ефірі, хлороформі. Для того, щоб виділити алкалоїд алкалоїдну рослину подрібнюють і обробляють лугами, а потім виділяють утворені алкалоїди – основи за допомогою хлороформу, ефіру.

Зупинка фармацевтична.Ліки, приготовані з алкалоїдовмісних рослин, активізують ділення клітин, підвищують артеріальний тиск, підсилюють загальний обмін речовин, покращують секрецію шлункового соку, надають фізіологічну дію на нервову систему. Алкалоїди мають дуже широкий спектр фармакологічної дії, активно впливають на сердечносудинну, медіаторну, мязову , ендокринну і інші системи, володіють широкою лікувальною дією — спазмолітичною, болезаспокійливою, заспокійливою, і збудливою. Алкалоїди стимулюють центральну нервову систему, володіють гіпертензивною і гіпотензивною, жовчогінною, судинорозширювальною і судинозвужувальною властивостями. Вони входять до складу препаратів відхаркувальної і жовчогінної дії, а також служать джерелами для синтезу цінних гормональних стероїдних препаратів. Всі ці можливості алкалоїдів пов’язані з їх складним і різноманітним хімічним складом.

Зупинка фізіологічна.Алкалоїди – надзвичайно фізіологічно активні речовини. Дія їх на організм людини ,як сказав мій колега, дуже складна і багатогранна. Наприклад, алкалоїд хелідонін, що міститься у чистотілі звичайному , розслаблює гладенькі мязи кровоносних судин, знижуючи артеріальний тиск. Інші алкалоїди того ж чистотілу впливають впливають на обмін речовин та поділ клітин, завдяки чому перешкоджають росту і розвитку пухлин. Тобто є антимітозними засобами. Алкалоїд тирамін, виділений з омели білої і грициків, спричиняє звуження судин і підвищує артеріальний тиск. Атропін, що міститься в дурмані звичайногму. Блекоті вибірково блокує М – холінорецептори. Після вживання атропіновмісних рослин зменшується секреція залоз травного апарату, розширюються зіниці очей, пульс прискорюється, знижується тонус гладеньких мязів. Перебільшення допустимої дози аротропіну може призвести до гострого отруєння. У людини спостерігається різке рухове збудження ( «лізе на стіну, ніби блекоти наївся»), надмірно розширюються зіниці. Тахікардія, спостерігається сухість шкіри і слизових оболонок.

Зупинка наркологічна.За дією на організм людини алкалоїди можна розділити на наступні групи:

1) транквілізуючі центральну нервову систему;

2) стимулюючі (що підсилюють діяльність) ЦНС;

3) гіпертензивні (що підвищують кров’яний тиск);

4) гіпотензивні (що знижують кров’яний тиск);

5) судинозвужувальні;

6) судинорозширювальні;

7) що впливають на медіаторную систему;

8) впливаючі на функціональний стан м’язової системи.

Вчитель . Наша подорж продовжується , слідуюча зупинка «Підручник».

Самостійна робота з підручником . Ознайомитися із деякими представниками алкалоїдів.

ІУ.Узагальнення уроку.

Вчитель .Отже, серед алкалоїдів ми знаходимо сильні яди(нікотин, стрихнін) і корисні ліки(хінін –для лікування малярії, пілокарпін –для лікування глаукоми,папаверін – судиннорозширююче при гіпертонії) До алкалоїдів відносять і широковикористовувані збуджуючі речовини – кофеїн, теофілін.

Цікавим є той факт, що деякі алкалоїди є протиядом по відношенню до своїх братів. Так, у 1952 році із однієї індійської рослини був виділений алкалоїд резерпін, за допомогою якого можна лікувати людей , що отруїлися галюциногенами і тих, що страждають на шизофренію.

Тому ми можемо зробити висновок: алкалоїди – це великий клас органічних сполук, що мають багатогранний вплив на організм людини. В цьому і заключається їх важлива роль, яку вони відіграють в хімії в цілому і в повсякденному житті .

У.Домашнє завдання.

1. Деякі вчені відносять до алкалоїдів і такі нітрогеновмісні сполуки, які проявляють основні властивості і мають сильну фізіологічну дію, але не містять у собі гетероцикли. Прикладом таких алкалоїдів є алкалоїдп групи фенілетиламіну

С6Н5-СН2-СН2-NН2. Представником цієї групи є і адреналін. Спробуйте за матеріалами інтернету підготувати стисле повідомлення про адреналін.

( Формула :С6Н3(ОН)2– СН(ОН) – СН2 – NН(СН3) )

2. Складіть кросворд на тему «Алкалоїди».

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

30 Урок - подорож по країні «Алкалоїди» (18.0 KiB, Завантажень: 2)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 1,175sec