УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ

Завихрення – ушкодження організму електричним струмом, причинами якого є порушення техніки безпеки при поводженні з електроприладами в промисловості, у сільському господарстві, на транспорті й у побуті. Більше половини електротравм у населення трапляється через дотик чи наближення до обірваних або провислих дротів повітряних ліній електропередач, а також через ураження атмосферною електрикою (блискавка).

Електричний струм викликає місцеві й загальні порушення в організмі. Місцеві зміни проявляються в болючих відчуттях і опіках тканин. Загальні явища виражаються в розладі діяльності центральної нервової системи, органів дихання й кровообігу.

У осіб, уражених електричним струмом, спостерігаються непритомність, втрата свідомості, судоми, порушення дихання, а у важких випадках – шок і смерть.

Запобігання ураження електричним струмом

Для запобігання ураження електричним струмом слід дотримуватись відповідних правил поводження:

 • ніколи не користуйтеся електричними приладами поблизу води;
 • не використовуйте оголені електричні шнури;
  • якщо вдома є маленькі діти, переконайтеся, що ви надійно від них закрили електророзетки;
  • не можна не тільки торкатися, але й наближатися до обірваних дротів на відстань ближче ніж 8 метрів;
  • до електротравми може призвести навіть наближення на небезпечну відстань до дротів повітряних ліній при виконанні будівельних, сільськогосподарських робіт (скиртування соломи, сіна, дров тощо);
  • смертельно небезпечно проникати в електричні розподільчі пристрої, трансформаторні підстанції, електросилові щити та збірки (на всіх таких електричних пристроях нанесено спеціальні попереджувальні знаки електронебезпеки, і вони постійно знаходяться під напругою);
  • заборонено, без погодження з відповідними службами, проводити будь-які земельні роботи механізмами та ручним способом у місцях проходження підземної електричної кабельної мережі. При виявленні провислих чи обірваних дротів треба негайно організувати охорону місця пошкодження (небезпеки), огородити небезпечну зону, попередити присутніх про небезпеку наближення до місця пошкодження та негайно повідомити диспетчера районної (міської) електромережі або чергового райдержадміністрації, міськвиконкому. Ніколи не наближайтесь до постраждалого від електричного струму, якщо ви не впевнені, що джерело живлення відключене. Якщо оголений провід знаходиться на корпусі автомобіля, запропонуйте пасажирам залишатися в машині до приїзду фахівців.

Ураження блискавкою

Ураження блискавкою лікарі прирівнюють до дії на організм електричного струму високої напруги. Така травма руйнує нервову систему, розладнує дихання, серцеву діяльність. На шкірі потерпілих лишаються характерні сліди, так звані “знаки блискавки” — червоні смуги, опіки. 88—96 відсотків уражених спершу втрачають свідомість. При ураженні блискавкою, насамперед, постраждалого необхідно роздягнути, облити йому голову холодною водою та, за можливістю, обгорнути тіло мокрим холодним простирадлом. Якщо людина ще не отямилася, слід негайно розпочати проведення реанімаційних заходів та якнайшвидше викликати швидку медичну допомогу. Навіть якщо людина зовнішньо отямилася, у неї можуть виявитися серйозні ушкодження внутрішніх органів і вона потребує медичної допомоги.

Є така думка, що ураженого блискавкою потрібно швидко на декілька хвилин закопати в землю: мовляв, так електричний заряд із нього вийде і все обійдеться. Цей намір не просто марний, а ще й небезпечний. Мало того, що це затримує застосування справді адекватних засобів допомоги, але ще й можна просто заморити постраждалого, якщо він наковтається землі.

Пам ‘ятайте! Постраждалий від удару блискавки може мати переломи, навіть хребта, тому переміщати його необхідно дуже обережно.

Поради щодо поводження під час грози

Під час грози:

—    виключити радіоустановки й телевізори з антеною;

–    не можна ховатися під шатами дерев, особливо коли негода застає у полі, на відкритій місцевості (третина усіх потерпілих від блискавки уражена саме під деревами);

—    якщо ви плаваєте чи знаходитеся в човні, слід якнайшвидше вибратися на берег. Вода є провідником електрики;

–    у відкритому полі не слід переносити лопати, граблі, вила;

—    небезпечно наближатися за такої погоди й до телеграфних стовпів або опор ліній електропередач;

–    неприпустимо їздити на велосипеді, мотоциклі чи коні, працю вати на тракторі;

—    не можна в цей час лишатися на спортивних майданчиках, пляжах, на подвір’ї;

–    якщо гроза застала в поході, тримайтеся якомога далі від вершин гірських хребтів, особливо їхніх піків;

—    уникайте сусідства з водонапірними баштами, металевими трубами, дротами, залізними огорожами;

–    за винятком екстрених випадків намагайтеся не користуватися телефоном;

 • якщо гроза застала в автотранспорті, то слід лишатися на місці і ні в якому разі не виходити назовні. Якщо ж украй необхідно вибратись, треба уникати одночасного контакту з землею й металевим корпусом автомобіля – найкраще вистрибнути з машини;
 • знаходячись у будинку, тримайтеся далі від дверей, вікон, каміна, небезпечно також забиратися на горище;
 • не рекомендується приймати під час грози душ або ванну;
  • якщо ж сховатися ніде (скажімо, в чистім полі), треба лягати просто на землю.

Майте на увазі, що після спекотних днів дощі йдуть з грозами. Будьте обережними.

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,480sec