Унікальність моя та твоя

(тренінгове заняття)

Мета: формування усвідомлення власної неповторності, поваги до унікальності та самовираження інших людей.

Методичний коментар. Метою цього тренінгового заняття є не лише формування усвідомлення власної неповторності школярів, а, перш за все, виховання поваги до унікальності інших людей. Тому учитель повинен докласти максимум зусиль для того, щоб учні зрозуміли самоцінність кожного з них –  і дівчаток, і хлопчиків.

Хід проведення

Вправа 1. «Не хочу хвалитися, але я …».

Усі учасники тренінгу сідають у коло. Кожен з них по черзі називає своє ім’я та говорить фразу, яка починається словами «Не хочу хвалитися, але я …». Наприклад, «Не хочу хвалитися, але я гарно вишиваю», «Не хочу хвалитися, але я  добре граю на скрипці».

(Деяким дітям буває важко зорієнтуватися у своїх вміннях, тому важливо вчасно допомогти дитині.)

Вправа 2. «Намисто унікальності».

Учасники одержують одну частину листівки і знаходять свою пару (2 хв.). Кожна пара має створити і підписати значок «Любителі…» (те, що зазначено на листівці). Потрібно зробити стільки екземплярів свого значка, скільки учасників є в групі. Для цього тренер роздає кожній парі необхідну кількість прямокутних заготовок одного кольору розміром 5×7 см (бажано, щоб кожна пара робила значок певного кольору). Після цього кожна група стисло представляє свій значок, а далі всі значки викладаються на столі. Кожен з учасників вибирає собі не більше 5 значків, які йому сподобалися. Далі кожен учасник бере запропоновану тренером заготовку   білого   кольору   (прямокутник   розміром   5×7   см) і створює та підписує значок, присвячений власному захопленню,   якого немає серед запропонованих.   Потім   кожен кріпить усі  вибрані значки (їх має бути не більше шести – один власний та п’ять групових) на нитку, зв’язує кінці нитки й одягає «намисто» на шию. Учитель просить стати в коло і роздивитися «намиста» інших учасників.

                 Обговорення:

  • У кого є однакові «намиста»?
  • Про що це свідчить?
  • Чи  є такі, у кого в  «намистах»  один  чи  два значки однакові?
  • Які думки викликала у вас ця вправа?

Вправа 3. «Мій двійник».

Кожен учасник отримує аркуш паперу А4. Необхідно скласти аркуш вертикально навпіл, а потім тільки руками, «вирізати» фігурку  – силует людини. Це й буде «Мій двійник». Після цього кожен учасник пише на фігурці про свою мрію, захоплення, улюблену музику, улюблену страву та місце відпочинку. На наступному етапі учасники встають зі своїх місць, підходять один до одного, знаходять тих, з ким у однакові одна або кілька позицій

Після цього учні повертаються у коло.

                                    Запитання для обговорення:

– Чи є такі учасники, в яких однаковими є всі позиції? – У кого збіглася одна позиція?

– У кого збіглися декілька позицій? – Чи є учасники, в яких усі позиції різні? – Що ми можемо сказати, аналізуючи цю вправу?

Слово на  прощання 4. «Все залежить від тебе».

Колись давно у древньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий мандарин (знатний вельможа). Весь день його складався з примірок багатого вбрання та розмов з підданими про свій розум… Так минали дні за днями, роки за роками… Аж ось пройшов по всій країні поголос, що неподалік від кордону з’явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Дійшов той поголос і до нашого мандарина. Дуже розлютився він: хто може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною у світі!? Але виду про своє обурення не подав, а запросив мудреця до себе у палац. Сам же задумав обдурити ченця: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в руках – живе чи мертве. І якщо чернець скаже, що живе – я роздушу метелика, а якщо мертве – я випущу його…» І ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, всім хотілося послухати словесний поєдинок найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинилися, і до зали ввійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. І тоді, зло всміхаючись, мандарин проказав: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках – живе чи мертве?» Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «УСЕ В ТВОЇХ РУКАХ!» Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів на волю, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.

Отже, лише від вас залежить, яким бачать вас люди, як вони  сприймають вас, яким буде ваше життя. І зажди варто пам’ятати «Золоте правило моральності»: «Стався до оточуючих так, як хотів би, щоб ставилися до тебе».        

Вправа 5. «Ти не такий, як я, але…».

Кожен з учасників тренінгового заняття по черзі говорить фразу, яка починається словами «Ти не такий (така), як я, але…». Наприклад, «Ти не такий, як я, але ти мені подобаєшся  своїм оптимізмом», «Ти не така, як я, але ти мені подобаєшся своєю чарівністю».

( Цю вправу варто розпочати з психолога.)

Обговорення.

– Що саме сподобалося у сьогоднішньому занятті?

– Чи дізналися ви щось нове про своїх однокласників?

– Вам цікаво було відкрити нові риси характеру або здібності  у ваших однокласниках?

– Що заважало вам зробити це раніше?


 

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,319sec