УКРАЇНЦІ В РЕВОЛЮЦІЇ 1917 -1920 РОКІВ

ТЕМА: УКРАЇНЦІ В РЕВОЛЮЦІЇ 1917 -1920 РОКІВ.

Мета: охарактеризувати події на українських землях у 1917-1920 рр. як спробу українців відродити Українську державу; розвивати вміння працювати з історичними джерелами,вдосконалювати хронологічні навички; виховувати в учнів шанобливе ставлення до історичного минулого свого народу, його видатних представників.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, карта « Україна в період визвольних змагань», дошку оформлено гаслами революції: « Хліба! Миру! Геть самодержавство!»

Основні поняття: Перша світова війна, УСС, УЦР, Універсали, УНР.

Основні дати: 1914 – 1918 – Перша світова війна; 1917- створення УЦР; 1917 – проголошення УНР.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація і корекція опорних знань.
  3. У складі яких двох імперій перебували українські землі в XIX ст.?
  4. Назвіть та покажіть на карті українські землі обох імперій.
  5. Яким було становище українців у цих державах?
  6. Чим могло обернутися для українців перебування в цих імперіях?

III. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Повідомлення теми уроку та очікуваних результатів.
  2. Викладання нового матеріалу із залученням до співпраці учнів.

( У ході уроку учні виписують на картці по одній даті, про яку дізналися на уроці).

  1. Трагедія українських земель у Першій світовій війні.

Розповідь вчителя.

1914 рік став для народів світу справжньою бідою: спалахнула Перша світова війна, у яку були втягнуті і українці. У цьому великому світовому конфлікті українці опинилися в різних, ворожих одна одній, арміях. Чим можна пояснити цей факт? (думки учнів).

  1. Українські січові стрільці.

Робота з текстом документа.

“…Чорне страховисько Першої світової війни роздерло, пошматувало Україну-матір, розділений кордонами народ змушений був воювати в різних арміях за чужі інтереси – і плакали Карпати  над сплюндрованими містами і селами, над покинутими нивами. Тож встала під прапор юнь і краса галицької землі, утворивши легіон українських січових стрільців (усусів), пішла в бій за рідну землю, мріючи про вільну і об’єднану Україну…”?

 

Запитання:

  1. У чому полягала трагедія України у роки Першої світової війни?
  2. З кого складалися загони січовиків?
  3. З якою метою було створено загони січових стрільців?

Розповідь вчителя.

В серпні 1914 року у Львові оголошується набір в українські частини австрійської армії, які почали називатися українськими січовими стрільцями (УСС). Очолив легіон УСС Михайло Галущинський. Українські січові стрільці вкрили себе невмирущою славою. Про них німецькі офіцери казали: «Гордий це народ, що має таких лицарів!»

  1. Славний син Чемеровеччини.

В роки Першої світової війни особливо відзначився наш земляк – Пилип Коновал. Народився він у 1888 році в с. Кутківці Чемеровецького району в сім’ї каменотеса. Під час служби в армії виявив військові здібності, а також освоїв декілька професій. Після 5 років служби залишається в Сибіру лісорубом, потім виїжджає на роботу  до Канади.

З початком Першої світової війни стає добровольцем канадського легіону. Незабаром П.Коновал стає капралом. Військова частина, в якій воював П.Коновал, з жовтня 1915 по квітень року тримала оборону біля висоти Вімі-Рідж (Франція). Підрозділу П.Коновала було наказано заволодіти висотою. Завдання було успішно виконане, але П.Коновала, який особисто знищив 19 ворогів та захопив три ворожі гармати, було важко поранено. Незабаром відважний воїн був представлений до найвищої нагороди Великої Британії – «Хреста Вікторії». Король Георг V, вручаючи 15 жовтня 1917 року нагороду П.Коновалу, сказав: «Ваш подвиг є найсміливішим та найгероїчнішим у нашій армії. В честь цього прийміть мою подяку».

  1. Українська революція.

Учні записують визначення терміну «революція» у словничок.

Розповідь вчителя про основні події Української революції.

Робота з історичним джерелом.

«Віднині Україна стає Українською Народною Республікою і, зберігаючи єдність її, ми твердо станемо на нашій землі, щоб уся Російська Республіка стала Федерацією рівних і вільних народів. До Установчих Зборів України вся влада творити лад на наших землях, давати закони й правити належить нам, Українській Центральній Раді, і нашому уряду – Генеральному Секретаріатові України».

Запитання:

Чи погоджуєтесь ви з висловом «вся Російська Республіка стає Федерацією рівних народів?» Чому?

Гра « Вгадай дату»

Одна група запитує, інша – показує дати, потім – навпаки.

Вправа  «Абревіатура»

Що означають скорочення: УСС, УЦР, УНР, ЗУНР?

Гра  «Інтерв’ю»

Уявіть, що ви маєте можливість зустрітися з М. Грушевським. Про що б ви  хотіли його запитати?

  1. Рефлексія.

Метод « Мікрофон»

Запитання:

Чи досягнули ви очікуваних результатів?

VII. Підсумок уроку.

Учитель аналізує активність учнів протягом уроку і виставляє оцінки.

VIII. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника.

Скласти кросворд з теми «Українська революція».

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,374sec