Українська народна казка «Кирило Кожум’яка»

Урок 8

Тема. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка»

 

Мета: ознайомити дітей із поняттям «чарівна казка»; розширювати уявлення про структуру та зміст чарівних казок; виявити залежність мовної та інноваційної характеристики дійових осіб від їхньої ролі у творі; удосконалювати навички «розпилювання» тексту на частини, уміння будувати асоціативний кущ; виховувати бережливе ставлення, шану та любов до усноїнародної творчості.    

Обладнання: українська народна,казка «Кирило Кожум’яка» (серія малюнків-плакатів); різні ілюстровані видання казки «Кирило Кожум’яка»; виставка чарівних казок; малюнки перепелиної сім’ї; казки «Колосок», «Лисичка кума», «Сірко»; моделі циферблатів із годинниковими стрілками.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційна частина    

Лише дзвіночок забринить,

Стаєш серйозним в цю мить,

До роботи час, бо багато її в нас!

 

II.    Мотивація навчальної діяльності

1.    Розчитування,

У поданій таблиці прочитати лише ті склади, в яких є звук [о].

2.    Читання скоромовки.

Стриб-стриб-стриб –

підстрибує
    по стерні рідня    

    перепілка, перепел,

перепеленя.

1)    Прочитайте мовчки скоромовку.

— Про кого вона? (Про перепелину сім’ю)    

2)    Розповідь про перепілку. Огляд ілюстрацій..

Перепел звичайний виявлений у рівнинних районах. Угори річковими долинами проникає до 700-800 м над рівнем моря. Весною з’являється наприкінці квітня-початку травня. У кладці може бути в середньому 14 яєць. Живиться, комахами, всіма видами сарани. Значне місце в їжі займає рослинний корм — насіння бур’янів, зокрема курячого проса, зерна культурних злаків. Восени під час відкриття мисливського сезону перепели важать 130-150 г.

3)    Читання «швидкісним шосе».    

На дошку по черзі вчитель вивішує «очка» світлофора: червоний, жовтий, зелений. На червоне світло читання повільне, на жовте — помірне, а на зелене — швидкісне (чим швидше, тим краще).

4)    Читання скоромовки двома учнями на швидкість

 

3.Бесіда вчителя.    

—    Немає на цілій планеті такої дитини, яка б не любила казки. Та, напевне, крім дітей, казки люблять ще й дорослі. Своїм дітям вони читають тарозповідають найрізноманітніші оповіді: і про тварин, і про чарівників та фей, і про зміїв та безсмертних чаклунів. А скільки казок знають наші бабусі!
Вони — це справжня скарбниця! І ви, звичайно, пам’ятаєте їх.

 

4.Логічна вправа «Гімнастика для розуму».

Учитель зачитує уривки з раніше відомих казок, а учні їх розгадують.

Знайшов Півник колосок,

Змолотив борошна мішок.

Спік негайно у печі

Пиріжки та калачі.

Мишенят не пригощав,

Бо жоден з них не помагав. («Колосок»)

 

Ця кумася хитра й мила.

В глечик голову встромила.

Глечик виявився хитрющим,

В річку кумоньку, втелющив. («Лисичка кума»)

 

Ну й старий це був собака!

Не собака — неборака!

Чоловік його прогнав —

І шкуриночки не дав!

Вовк собаку врятував,

Знов господар його взяв.    

Про яку це мова казку?

Відгадайте всі, будь ласка! («Сірко»)

 

ІІІ.Опрацювання нового матеріалу

1.Повідомлення теми уроку

—    Сьогодні ми з вами вирушаємо у далеку мандрівку до країни Чарівних казок. Запитаєте, чому чарівних? Бо саме в них відбувається все найчарівніше та найнеймовірніше: живуть багатоголові змії, птахи, дерева,кущі, річки вміють розмовляти, а люди та тварини наділені надзвичайновеликою силою.

Із казкою, над якою ми сьогодні будемо працювати, ви знайомі вже давно. У загадці, яку я вам прочитаю, «заховані» слова-підказки.

    Де велика є вода,

над Дніпром-ярилом,

чоловік живтам один,

звався він Кирилом..

Мудрий, добрий чоловік,

з доброї родини,    

рятуватьжиття ішов

княжої дитини.

— Крім того, ми повинні навчитись виразно читати казку, вміти передаватиінтонацію настроїв героїв, вміти складати асоціативний кущ.

2.Робота з текстом

1) Читання кази

2) Словникова робота.

а).Пояснення значень слів. Вправа «Доберіть пару» (до поданих слів у лівій
колонці необхідно дібрати відповідні тлумачення з правої).

Леміш    — шановні люди похилого віку.

Урочище — люди, які жили у місті.
Городяни — міра ваги, близько 16 кг.
Пуд    — частина плуга, що розрізає землю.

Старшина — ділянка землі, яка чимось відрізняється від навколишньоїмісцевості.
Герой    — особа, яка виявляє відвагу, хоробрість у бою і труді.

б)    Читання слів у «Читайлику» (с. 19).

Урочище — ділянка; що відрізняється своїми властивостями від навколишньої місцевості, (наприклад, болото, ліс серед поля).

Набрякнути — збільшитись в об’ємі, наповнюючись вологою.

Благати — наполегливо просити.

Леміш — частина плуга, що розрізає землю.

Конопля — трав’яна рослина, зі стебла якої виготовляють волокно, а з насіння — олію.

3). Вибіркове читання.

4).Читання мовчки з метою виділення діалогів.

5).Вправа «З циферблатом я дружу — зразу відповідь скажу».

  • Скільки було дочок у київського князя?
  • Скільки вмів виробляти кожухів Кирило Кожум’яка?
  • Скільки попросив бочок смоли Кирило Кожум’яка?
  • Скільки попросив возів конопель?    
  • Якої ваги була булава?
  • Скільки голубів вигодувала князівна?

6).    Характеристика дійових осіб твору.    

Вправа «Мозкова атака».

До кожної букви в імені героя казки доберіть слова, які характеризують даного персонажа.

 

Красивий Красень     Красуня

Обдарований Ніжна

Роботящий

Жвавий

Яскрава

Умілий

Зосереджена

Лагідний Милосердний    Іскриста

Освічений

Яскравий

Волелюбна

Коректний

Наполеглива

Авторитетний

Акуратна

 

 

7).    «Розпилювання» тексту.

Складання плану казки.

Учні ділять текст на частини. До кожної придумують заголовок і записують у вигляді плану на дошці.

7.    Робота з прислів’ям.    

  • Дружба і геройство ведуть до перемоги.
  • Відважний помирає за честь.

• Зло кінчається прикрістю, а доброта — радістю.

•    Сила героя не в м’язах, а в серці.

ІV. Підсумок уроку

1.    Рефлексія.

  • Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
  • Чи досягли ми поставленої мети?
  • Що сподобалося вам найбільше?

    2.    Саморефлексія.

    (Декілька учнів повинні довести, що вони знають, вміють та цінують (на основі-даного уроку).)

     

    V.Домашнє завдання

    Читати та переказувати казку

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,369sec