Українська народна казка «Кривенька качечка»

Урок 9

Тема. Українська народна казка «Кривенька качечка»

 

Мета: удосконалювати знання про чарівні казки, уміння ділити текст на частини, Навички складання плану; вчити усвідомлено переказувати зміст твору; збагачувати словниковий запас учнів; об’єктивно оцінювати вчинки героїв, їх поведінку, голосом та інтонацією передавати настрій персонажів; виховувати шанобливе ставлення до чужого майна.

Обладнання: ілюстрації тварин (корова, джміль, комарик, кінь, пташенята, собака, гусак, півень); сюжетні малюнки до казки «Кривенька качечка»; літературні видання цієї казки; таблиці складів

ХІД УРОКУ

I.    Організація учнівдо уроку

Схилились голівки до праці мерщій.
    Ти всі перешкоди здолати зумій!

    Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб жодна хвилинка не втратилась марно.

II.    Удосконалення читацьких навичок

1. Гра «Хто як говорить?»

  • Як мукає корова?
  • Як дзижчить джміль?
  • Як співають комарики?
  • Як поганяють коня?
  • Як гарчить собака?
  • Як шипить гусак?
    • Як співає півень?

2. Вправа «Сходинки».

Зразок таблиці — в кожного учня на парті.

Мета: розширювати кут зору під час охоплення великого тексту.

 

А

0

У

и

І

Е

м

ма

мо

му

ми

мі

ме

н

на

но

ну

ни

ні

не

в

ва

во

ву

ви

ві

ве

л

ла

ло

лу

ли

лі

ле

с

са

со

су

си

сі

се

к

ка

ко

ку

ки

кі

ке

п

па

по

пу

пи

пі

пе

р

ра

ро

ру

ри

рі

ре

т

та

то

ту

ти

ті

те

д

да

до

ду

ди

ді

де

з

за

зо

зу

зи

зі

зе

б

ба.

бо

бу

би

бі

бе

г

га

го

гу

ги

гі

ге

г

га

го

гу

ги

гі

ге

ч

ча

чо

чу

чи

чі

че

x

ха

хо

ху

хи

хі

хе

 

3. Гра «Рими».

– До поданих слів дібрати рими.

дочка    в’язочка

змій    бочка

казочка    ключі

злива    слива

вночі    смій

 

III.    Мотивація навчальної діяльності

1.    Робота над розв’язанням поставленої проблеми.
Де відбуваються події? (В Києві)

Що означає слово столиця? (Це головне місто в країні. У столиці знаходиться уряд, живе президент. У столиці розв’язуються державні питання.)

•    Що ви знаєте про місто Київ? (Київ був названий на честь старшого бра та Кия.Спочатку це був невеликий укріплений замок)

•    Яка подія знаходиться в основі сюжету казки «Кирило Кожум’яка»?(Бій між печенізькими та руськими богатирями)

    Доведіть, що ця казка — чарівна. (Змій вигаданий персонаж, уособлення всього злого та жорстокого.)

2.    Інсценізація казки за поданим планом.

  1. Князівна в полоні у змія.

  1. Князь радиться зі старшиною.
  2. Двобій.

 

IV.Опрацювання нового матеріалу

  1. Повідомлення теми та мети уроку

—    Сьогодні урок поведе нас далі країною чарівних казок. Наступна дорога поведе нас до старенької хатини на околиці села, бо там сталася пригода…

2.    Робота над текстом

1).    Словникова робота.

—    У казці є деякі слова, значення яких, можливо, здаються вам незрозумілими. Зараз ми їх прочитаємо.

Починок — пряжа намотана на веретено.    

Кужілочка — частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу. Веретенце — дерев’яний пристрій для ручного прядіння.

2).    Вправа «Інформаційна пилка»

Робота в групах

Клас ділиться на чотири групи. Кожна група опрацьовує
певну частину тексту і називає її.    

 

4

3

1 частина


 

2 частина

 

3 частина

 

4 частина.

1

2

 

1

2

 

1

2

 

1

2

3

4

3

 


 

 

4


 

3

4

3). Складання плану.    

4). Розповідь казки за планом та малюнками.

 

5).Вибіркове читання.

 

6).Хвилина емоційного настрою.

Вчитель читає уривок із казки, учні показують малюнком його настрій.

7).    Складання портрету дівчинки-качечки.

 

Вчитель пропонує дітям скласти схему та підібрати характеристику даному героєві.

  1. Ім’я героя.
  2. Зовнішність.
  3. Вчинки.
  4. Стосунки з іншими персонажами.
  5. Моє ставлення до героя.

        

8).    Аналіз якості сприйнятого матеріалу.

  • Що знайшли дід з бабою в лісі?
  • Що вони зробили зі своєю знахідкою?
  • Що дивного побачили старенькі?
  • Як вони вчинили з гніздечком?
  • Як на це відреагувала дівчинка?
  • Чому вона заплакала?    
  • Як вчинила дівчинка з дідом і бабою?

    За що вони отримали таку кару?

     

    9.).Гра «За — проти» або «Зала суду».
    Робота в групах
    1 група — адвокати.

    Завдання: вибрати всі уривки з тексту, які характеризують героя (діда і бабу) з позитивної сторони.

    2 група — прокурори.

    Завдання: вибрати всі уривки з тексту, які характеризують цих же героїв із негативної точки зору.

    3 група — судді.

    Завдання: об’єктивно оцінити роботу груп, визначити, яка 3 них краще підготувалася, відшукала більше уривків, побачила більше рис характеру.

     

    10).    Робота з прислів’ями.

    Пояснити розуміння змісту прислів’їв.

    • Хто людям добра бажає, той і собі має.
    • Коли тебе добрі люди шанують, Шануйся й сам.
    • Добре діло далеко розходиться, а лихе — ще далі.
    • Робиш добро — не кайся, робиш зло — зла і сподівайся.
    • За добро добром платять.

     

     

    V.    Підсумок уроку.

    Рефлексія

    1.    Аналіз прочитаного.

    • Чому казку «Кривенька качечка» належить до чарівних?
    • Що чарівного є в ній?    

     

    VІ.Домашнє завдання

    Переказувати казку, намалювати малюнок.

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,335sec