УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ (1939-1945) ТА ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ (1941 – 1945) ВОЄН

ТЕМА: УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ (1939-1945) ТА ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ  (1941 – 1945) ВОЄН.

Мета: ознайомити учнів з основними подіями  Другої світової війни та місцем в ній України, розкрити й показати на прикладах героїчну боротьбу українського народу проти фашизму і сталінського тоталітарного режиму; розвивати вміння складати розповідь, встановлювати хронологічну послідовність;  виховувати в учнів почуття патріотизму, гордості за героїчне минуле свого народу, готовності до захисту своєї Вітчизни.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, карта « Україна в роки Другої світової війни», ілюстративний матеріал, книги, окраєць хліба, склянка з водою.

Основні поняття: Пакт про ненапад, Велика Вітчизняна війна, Друга світова війна, окупаційний режим, Рух Опору.

Основні дати: 23 серпня 1939р.  – укладання Пакту про ненапад між СРСР і Німеччиною, 1939-1945рр. – Друга світова війна, 22 червня 1941р. – напад Німеччини на СРСР, 1944р. – визволення України, 9 травня – День Перемоги.

  1. Організаційний момент.
  2. Мотивація навчальної діяльності.

До класної дошки прикріплений плакат:

«Чим більше любиш ти життя, тим більший

Твій борг перед тими, хто в землю ліг»

М. Шевченко

Біля стіни – викладка книг « Нам дороги ці забути не можна», виставка дитячих малюнків « Ми війні скажемо: «Ні!»

На вчительському столі – гільза від снаряду, в якій горить вогонь, склянка з водою, на ній – окраєць хліба.

III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

Вчитель.

Ви вже здогадались, що на сьогоднішньому уроці мова піде про трагічні та водночас і героїчні сторінки нашої історії. На урок ми запросили учасників та очевидців тих подій – ветеранів війни, вдів.

Дорогі діти, шановні ветерани, вдови! Мене наповнює тривожне трепетне почуття, хвилює згадка про ті страшні часи війни. Незабаром сімдесята  весна привітає всіх тих, хто пережив війну, привітає нас,  їхніх дітей, вас –  їхніх онуків та правнуків. І ви, шановні ветерани, вдови, мимоволі згадаєте  і початок війни, і важкі  атаки, і нескінченні кілометри доріг до такої жаданої Перемоги. Тож згадаємо пережите!

  1. Велика Вітчизняна війна як складова Другої світової війни.

1 вересня 1939 року розпочалася Друга світова війна. Їй передувала таємна угода керівників нацистської Німеччини і Радянського Союзу – А.Гітлера і Й.Сталіна, кожен з яких прагнув володарювати в світі. Криваві вожді на свій розсуд вирішили долю багатьох народів Європи. За їхньою згодою західноукраїнські землі відійшли до складу Радянського Союзу. Та мир, що тримався на таємній угоді, виявився нетривким. 22 червня 1941 року Німеччина розпочала війну проти Радянського Союзу.

 

  1. Україна в полум’ї воєнного лихоліття.

Територію України окупанти захопили повністю. На ній постійно точилися криваві бої, що призводили до страхітливих руйнувань і загибелі мирних жителів. За роки війни в Україні було зруйновано чи спалено 714 міст і містечок, 28 тисяч сіл, 10 мільйонів осіб залишилися без притулку, було знищено тисячі підприємств, шкіл, лікарень. Та найбільше лихо для України становили людські втрати. Мільйони українців гинули на фронті, мільйони – у нацистських таборах смерті, від пожеж і бомбардувань, від голоду й хвороб. Тільки в Києві, у Бабиному Яру, гітлерівці розстріляли понад 100 тисяч осіб.

З перших днів війни народ чинив опір нацистам. На окупованій території виникають партизанські загони, підпільні організації, Українська повстанська армія (УПА). День за днем народні месники наближали перемогу.

  1. Чемеровеччина в роки війни.

Територія нашого району була окупована загарбниками 9 липня 1941 року. На теренах краю незабаром виникає партизанський загін ім. Чапаєва (командир М.Т.Тоскалюк), в лавах якого незабаром воювало 111 наших земляків.

За роки Великої Вітчизняної війни окупанти розстріляли і замучили 508 мирних жителів Чемеровеччини, вивезли на примусові роботи до Німеччини 3125 чоловік.

Наш край було звільнено від окупантів 25 березня 1944 року військами 10-го Уральського добровольчого танкового корпусу.

У Чемеровецькій землі сплять вічним сном 1511 воїнів-визволителів. З війни до рідних домівок не повернулося 6125 наших земляків.

  1. Славна Перемога.

Успішні наступальні операції радянської армії у 1943-1944 роках принесли звільнення Україні. 6 листопада 1943 року Київ вітав своїх визволителів. 28 жовтня було звільнено від загарбників останній населений пункт України. Значний внесок у перемогу зробив український народ. Мільйони українців воювали на фронтах війни. Стільки ж віддали своє життя за Велику Перемогу. Пам’ятаймо, що наша свобода завойована великими зусиллями і не  менш великими втратами. Тож 9 травня – День Перемоги – завжди буде одним із найбільших свят нашого народу.

Свій урок ми продовжимо у музеї Бойової Слави (екскурсію в музеї проводять екскурсоводи – учні 9 – тих класів).

Вчитель.

Ідуть роки, все далі в глибину історії відходять події Великої Вітчизняної війни. Старіють ветерани, багато відійшло у небуття, в живих залишається їх з кожним роком все менше і менше, але пам’ять береже незабутні події.

Інтерв’ю із запрошеними на урок ветеранами  та вдовами.

Вчитель.

Низький уклін Вам за наше мирне життя, за те, що захистили Україну від фашизму та неволі. Вам, вдовам, сизим лебідкам війни, що пронесли свою вірність через довгі роки чекань, омитих гіркою вдовиною сльозою, які і сьогодні ще чекають дива, що весняного ранку постукає у вікно. Крізь дощі і сніги, крізь роки і лихоліття говорять з нами ті, хто не посміхнеться сьогодні, не зустріне цю весну. Вклонімось їм низько! Ми схиляємо голови перед пам’яттю дідів і прадідів, однополчан, друзів, рідних.

Ветерани в світлій сивині,

А на грудях сяють ордени.

Пам’ять серця…Пам’ять сивини…

Пам’ять тих, що не прийшли з війни…

Оголошується хвилина мовчання.

  1. Домашнє завдання:

Опрацювати відповідний параграф  підручника.

Скласти невелику розповідь  «Велика Вітчизняна війна у долі моєї родини».

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,783sec