У музичному театрі: балет

УРОК №27

Тема. У музичному театрі: балет

Мета:

  • на прикладі балету П. Чайковського «Лускунчик» розширювати уявлення учнів про роль лібрето в музичному мистецтві;
  • поглиблювати знання учнів про творчість П. Чайковського; розвивати вокально-хорові навички, чуття ритму та навички гри на елементарних музичних інструментах;
  • виховувати почуття краси і добра.

Музичний матеріал: П. Чайковський. Фрагменти з балету «Лускунчик» («Вальс квітів», «Вальс снігових пластівців », сцена битви Лускунчика з мишами).

Наочні посібники: портрет П. Чайковського, нотна хрестоматія. Обладнання: музичний інструмент, тзн, фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

Учні заходять до класу під музичний супровід («Вальс квітів» із балету «Лускунчик» П. Чайковського).

I.    Організаційний момент

II.    Мотивація навчальної діяльності

III.    Повідомлення теми і мети уроку

( Тему уроку написано на дошці.)


Чи знаєте ви, що існує ще один жанр музики, що також тісно пов’язаний із літературою? Якщо ви відгадаєте загадку, то зможете назвати цей жанр:

Він у мистецтві — принц прекрасний,

Душею виконаний злет,

Він — старовинний, Він — сучасний:

Класичний танець. Це — … (балет).

Так, цей жанр — балет, і зараз ми потрапимо до країни казкових образів.

IV. Актуалізація опорних знань

Але спочатку пригадаймо, якою була тема минулого уроку. Так, ішлося про оперу. Пропоную вам перевірити себе, як добре ви запам’ятали матеріал, і дати відповідь на запитання.

  1. Колектив співаків, які разом виконують якийсь вокальний твір з інструментальним супроводом чи без нього. (Хор)
  2. Колектив музикантів-інструменталістів, об’єднаних для спільного виконання різних за характером музичних творів. (Оркестр)
  3. Відомий австрійський композитор, автор опери «Чарівна флейта». (Моцарт)
  4. Відомий український композитор, автор опери «Тарас Бульба». (Лисенко)
  5. Оркестровий вступ до опери, балету, кантати чи кінофільму. (Увертюра)
  6. Ми в театрі на виставі,

    Закінчився перший акт.

    Глядачів все менше в залі,

    Починається… (антракт)!

  7. Установа, що здійснює сценічні вистави певним колективом артистів, і приміщення, у якому відбуваються вистави. (Театр)
  8. Людина, яка керує підготовкою твору до виконання та виконанням твору (диригує) оркестром, хором, ансамблем, у тому числі оперної чи балетної трупи. (Диригент)
  1. Літературна основа опери. (Лібрето)

    V. Вивчення нового матеріалу

    Неможливо уявити без музики такий театральний жанр, як балет, у якому музика (інтонація і танець) відіграє роль слова, відображає розвиток сюжету, розкриває характери та взаємини дійових осіб.

    Робота з словником

    Балет — музично-драматичний твір сценічної дії, зміст якого втілюється за допомогою хореографії (танцю).

    Отже, для створення балетного спектаклю також необхідно лібрето.

    Пригадайте зміст і персонажів казки «Лускунчик».

    Звісно, в балетах основним типом музики є танець. Проте, на відміну від звичайного танцю, кожен танець у балеті є характеристикою дійових осіб або відображенням подій літературного сюжету, що поєднався з музикою через лібрето. Завдяки такому чудовому поєднанню існує улюблений багатьма поціновувачами музичний жанр — балет.

    Казкова тема завжди приваблювала професійних композиторів, які у своїх творах засобами музичного мистецтва розкривали образи казкових персонажів, їх характери, почуття та переживання.

    Російський композитор Петро Чайковський створив балет «Лускунчик» за мотивами старовинної німецької казки «Лускунчик і Мишачий король».

    У балеті «Лускунчик» є багато музичних номерів і танців, однак особливо запам’ятовується «Вальс квітів».

    Прослухайте фрагмент і дайте відповідь на запитання:

  • Який характер має ця музика?

    Слухання музики «Вальс снігових пластівців».

    Прослухайте фрагмент і дайте відповідь на запитання:

  • Які виражальні засоби ми почули в цьому творі?

    Слухання музики «Вальс квітів».

  • Поміркуйте, що є спільного та відмінного між двома танцями.
  • Поміркуйте, яким є настрій двох прослуханих фрагментів.
    • Які персонажі казки-балету постають перед нами у цих двох фрагментах?
    • Чи вдалося авторові засобами музичного мистецтва передати характер балету?

      П. Чайковський «Лускунчик»

    Плавно, наспівно і дуже поетично звучить музика цього вальсу. Під його чарівні звуки танцюють «квіти» і радісно вітають Лускунчика і Клару.

    Перегляд фрагменту м/ф.

    Прослухайте фрагмент і дайте відповідь на запитання:

    • Яким є характер цього вальсу?

      Слухання музики

    Дівчинка Клара допомогла Лускунчикові, і той перетворився на прекрасного принца й запросив Клару до казкової країни — Царства солодощів. Фея Драже — це хазяйка казкової країни, її танець — «Танець феї Драже» — нагадує ніжно-сріблясте звучання дзвіночків. Чи, може, це легкий стукіт смачних різнобарвних горошинок-цукерок? Так звучить музичний інструмент челеста, що має форму маленького піаніно з металевими або скляними пластинками замість струн. Його тембр надзвичайно красивий, а звучання тихе й ніжне. Челесту сконструювали у Франції у XIX столітті. У симфонічному оркестрі її першим застосував П. Чайковський у балеті «Лускунчик». Послухайте цей танець і дайте відповідь на запитання:

    • Які засоби музичного мистецтва використав композитор для розкриття казкової теми?

      Слухання музики

  • Як у балеті поєднано образну мову музики та казки?
  • Яким є характер прослуханого вальсу?
    • Чим прослухані фрагменти відрізняються, а чим — подібні?


      Повторне прослухування «Танцю феї Драже» з використанням гри на металофонах

      Вокально-хорова робота

      Розспівування

      Слухання та розучування пісні.

    Вірші О.Вратарьова, музика О.Злотника «Школярі-школярики». Поміркуймо, про що ця пісня, які засоби музичної виразності найкраще розкривають її поетичний зміст.

    VI. Підсумок уроку.

    • Який інструмент П. І. Чайковський уперше використав у симфонічному оркестрі?
  • Чому композитор обрав саме його для зображення феї Драже?

    Домашнє завдання

    Пригадати музичні казки, а також їх авторів.

    Учні виходять із класу під музичний супровід («Вальс квітів» із балету «Лускунчик» П. Чайковського).

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,448sec