У музичному театрі: балет

УРОК № 28

Тема. У музичному театрі: балет

Мета:

  • на прикладі балету С. Прокоф’єва «Попелюшка» розширювати уявлення учнів про роль лібрето в музичному мистецтві;
  • поглиблювати знання учнів про творчість П. Чайковського;
  • розвивати вокально-хорові навички, чуття ритму та навички гри на елементарних музичних інструментах;
  • виховувати почуття краси і добра.

Музичний матеріал: О.Вратарьов, О.Злотник «Школярі-школярики» С. Прокоф’єв. Фрагменти з балету «Попелюшка» («Па-де-шаль», «Аморозо»);

Наочні посібники: портрети С. Прокоф’єва та кросворд, нотна хрестоматія. Обладнання: музичний інструмент, тзн, фонохрестоматія.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

Учні заходять до класу під музичний супровід (фрагмент з балету С.Прокоф’єва «Попелюшка»)

I.    Організаційний момент

II.    Мотивація навчальної діяльності

III.    Повідомлення теми і мети уроку

(Тему уроку написано па дошці.)

IV. Актуалізація опорних знань

Пригадаймо, якою була тема минулого уроку.

Балет — музично-драматичний твір сценічної дії, зміст якого втілюється за допомогою хореографії (танцю).

V. Вивчення нового матеріалу

Музика (інтонація і танець) відіграє велику роль у театральному жанрі, як балет, відображає розвиток сюжету, розкриває характери та взаємини дійових осіб.Отже, для створення балетного спектаклю також необхідно лібрето.

С. Прокоф’єв «Попелюшка»

На сюжет казки Шарля Перро «Попелюшка» відомий російський композитор Сергій Прокоф’єв створив однойменний балет.

♦ Пригадайте зміст і персонажів казки.

Сергія Прокоф’єва в сюжеті казки про Попелюшку найбільше приваблювала мрія про щастя, що перемагає всілякі перепони і розквітає світлим почуттям любові.

Сергій Прокоф’єв народився в українському селі Сонцівка на Донеччині. У рідній домівці музика оточувала його з раннього дитинства.Композитор значну увагу проділяв створенню творів для дітей. Музика Прокоф’єва втілює гармонійне, радісне відчуття життєвої краси та енергії.

Звісно, в балетах основним типом музики є танець. Проте, на відміну від звичайного танцю, кожен танець у балеті є характеристикою дійових осіб або відображенням подій літературного сюжету, що поєднався з музикою через лібрето. Завдяки такому чудовому поєднанню існує улюблений багатьма поціновувачами музичний жанр — балет.

Послухаймо, як музика двох контрастних за звучанням фрагментів із балету «Па-де-шаль» («Танець із шаллю») та «Аморозо» («Закохано») передає нам події відомого казкового сюжету.

«Па-де-шаль» — перша сцена з балету «Попелюшка». Дія відбувається в будинку батька Попелюшки. Сестри вишивають шаль, мачуха спостерігає за ними.Раптом сестри починають сваритися.

Прослухайте фрагмент і дайте відповідь на запитання:

– Який характер має ця музика? Слухання музики

Прослухаймо фрагмент «Аморозо» із балету «Попелюшка». Солов’їна ніч. Попелюшка і Принц знайшли одне одного. Серед пахощів квітів вони йдуть до великого, світлого й радісного щастя взаємного кохання. Прослухайте фрагмент і дайте відповідь на запитання:

– Які виражальні засоби ми почули в цьому творі? Слухання музики

  • Поміркуйте, що є спільного та відмінного між двома танцями.
  • Поміркуйте, яким є настрій двох прослуханих фрагментів.
    • Які персонажі казки-балету постають перед нами у цих двох фрагментах?
    • Чи вдалося авторові засобами музичного мистецтва передати характер балету?

    Вокально-хорова робота

    Розспівування

    Вірші О.Вратарьова, музика О.Злотника «Школярі-школярики»

    Поміркуймо, про що ця пісня, які засоби музичної виразності найкраще розкривають її поетичний зміст.

    Розучування пісні. Робота над диханням, чистотою інтонування мелодії.

    VI. Підсумок уроку

    • Чим можна доповнити схему?

      ЛІТЕРАТУРНИЙ ТВІР – ЛІБРЕТО – ОПЕРА- БАЛЕТ…

    Домашнє завдання:

    • Дивитись балети за власним вибором.
    • Придумати сюжет власного балету.

    Учні виходять із класу під музичний супровід («Аморозо» фрагмент з балету С.Прокоф’єва «Попелюшка»)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,311sec