ТИЖДЕНЬ ПСИХОЛОГІЇ У ШКОЛІ (варіант 6)

Процес культурно-освітнього відродження України зумовлює пошук нових підходів до вирішення проблем організації навчально-виховного процесу. Утверджувати нові форми життя здатне покоління всебічно розвиненої, творчої молоді, яка саме зараз здобуває освіту.

Оскільки одним з основних завдань, які стоять перед школою, є розвиток творчих здібностей, формування навичок самосвідомості та саморегуляції особистості, педагогічних колективів школи впроваджує різноманітні, нетрадиційні форми організації роботи. Уже стало доброю традицією проведення предметних тижнів, мета яких поглиблювати знання учнів, зацікавлювати у вивчені навчальних предметів, сприяти розвитку здібностей, схильностей, інтересів кожної дитини. Предметні тижні розпочинаються з тижня психології. І це не випадково, оскільки психологія пов’язана з усіма науками, вводить людину у цікавий світ явищ таємного внутрішнього життя особистості, стосунки з іншими людьми та оточуючим світом. Основна мета проведення тижня психології – психологізація всіх учасників навчально-виховного процесу. Проведення тижня – цікавий, творчий процес. Одному психологу дуже важко підготувати всі заходи, тому у підготовці заходів допомагали педагоги, учні. Кожен учень мав змогу проявити свої здібності, нахили, висловити свою точку зору і обґрунтувати її.

Висновки опитувань, свої думки з приводу заходів учнів могли естетично оформити і помістити в газету «Поради психолога». Наочність: плакат «Психологічні заповіді»; плакат «Девіз тижня психології»; емблеми – символи тижня психології (для вчителів та учнів); оголошення умов проведення конкурсів та участі в заходах.

Тиждень психології у школі

Понеділок

Відкриття тижня. Лінійка. Заняття «Пізнай себе»

Учні 1-4 класів

Вівторок

День спілкування (анкетування, тестування, інтерв’ю, «поштова скринька»). Година спілкування з батьками.

Учні 10-11 класів

Середа

День дружби й доброти.

Конкур «Подаруй ласкавинку»

Учні 5-7 класів

Четвер

День творчості, фантазії, розвитку здібностей (виставка робіт учнів, конкурс газет)

Учні 8-9 класів

П’ятниця

День самостійності. Акція «наші добрі справи». Заняття «Все в твоїх руках»

Учні 11 класів


 

Відкриття тижня психології відбулося на лінійці.

Тема: Пізнай себе.

Мета: Учити усвідомлювати свої переживання, розуміти іншого і самого себе як унікальну неповторну особистість, спонукати учнів до відвертості у стосунках; розвивати мислення, увагу, уяву, комунікативні навички; виховувати доброзичливе ставлення до людей.

Обладнання: Аркуш паперу, кольорові олівці, люстерка, релаксаційна музика.

Хід заняття

І. Оргмомент.

Вправа «Привітання».

Мета:
Розвивати навички групової взаємодії.

Учні стоять колом.

Завдання: привітатися один з одним різними способами, не повторюючись.

ІІ. Бесіда про настрій людини.

ІІІ. Гра «Чарівні слова».


Сьогодні я пропоную пограти вам у гру «Чарівні слова». Поміркуйте, будь ласка, і скажіть, які слова слід уживати, щоб почуватися добре, приємно? Відповіді учнів.

Гра в парах. «Хто більше назве».

Мета: поповнювати словниковий запас учнів, виховувати доброзичливе ставлення один до одного, розвивати комунікативні якості.

Учні по черзі називають один одному добрі, лагідні, привітні слова. Виграв той, хто назве слово останнім.

IV. Розминка «Прогноз погоди».

Мета. Психологічне розвантаження учнів.

Діти стають у коло один за одним. Покладіть руки на плечі товариша, що стоїть попереду. Зараз ми будемо робити один одному масаж, але так, щоб було відчутно бажання зробити товаришу щось приємне, поділитися теплом, гарним настроєм.

На вулиці чудова погода, сонечко торкається оточуючого ніжними, лагідними, теплими промінцями і все навкруги радіє йому —учні м’яко, лагідно погладжують один одного.

І раптом сонечко закрила невеличка хмарка і почав накрапати дощик — учні постукують один одного кінчиками пальців.

Пішов град — учні сильніше постукують кінчиками пальців.

Він супроводжувався блискавкою — учні ребром долоні труть по спині.

Тайфун — учні несильно стукають кулачками по спині.

Землетрус — учні трясуть один одного за плечі.

Потім усе заспокоїлося, з-за хмари з’явилося сонечко й почало зігрівати все навкруги ніжними, лагідними, теплими промінцями — учні м’яко, лагідно погладжують один ‘ одного. Потім учні повертаються, повторюють вправу, віддячуючи сусіду теплом, ніжністю. Залягання до учнів: «Чи приємно було відчувати масаж, який вам робили товариші? Чому? Що б ви хотіли сказати тому, хто робив вам масаж?»

Казка «Країна Теплого Пуху».

Колись давно існувала така собі Країна Теплого Пуху. Кожен мешканець цієї країни мав м’яку сумочку» у якій завжди знаходився теплий пух (учням демонструється сумочка з пухом). Пуху було дуже багато, його вистачало на всіх. Мешканці країни дарували його один одному, потрібно було тільки сказати: «Дайте мені, будь ласка, трішечки пуху!» Населяли цю країну добрі, щирі, дружні, веселі люди. Вони допомагали один одному, весело проводили вільний час, часто запрошували один одного в гості і здавалося, що так буде завжди…

Але поблизу в холодному, крижаному будинку мешкала дуже зла відьма, яка заздрила дружбі, доброзичливості цих людей, тому вирішила знищити Країну Теплого Пуху. Перетворившись на вродливу принцесу, вона одного чудового дня з’явилася в цій країні. Вона гуляла містом, вдивлялася в обличчя людей. Одна жінка, помітивши її пильний погляд, вирішила подарувати їй пух із сумочки. Відьма не могла взяти цей пух, бо зло не сумісне з добром, і, взявши його, вона одразу стала б доброю, тому вона вирішила обдурити жінку.

— Навіщо ви даруєте мені пух? Я чула, що він скоро закінчиться і зовсім зникне, — сказала вона жінці.

Жінка повірила їй, швидко заховала пух у сумочку і пішла геть. Це вона сказала багатьом мешканцям, і вони їй повірили. Відтоді люди припинили дарувати один одному теплий пух, життя в країні стало геть протилежним: ніхто не запрошував у гості, люди перестали допомагати один одному — вони стали холодними, злими, заздрісними і неввічливими, всі прагнули розбагатіти.

Якось до цієї країни приїхала одна добра сім’я, у якої зберігся теплий пух. Побачивши, що відбувається в країні, члени родини почали роздавати теплий пух усім мешканцям, його вистачило на всіх. Відтоді у країні панує щастя, доброта та добробут.

Запитання до учнів:

Як ви розумієте, що таке теплий пух?

Чи існує теплий пух у нашому житті?

Ми з вами часто говоримо про доброту, Про те, що потрібно бути чуйними, добрими, любити один одного і весь оточуючий світ. Давайте ми спробуємо уявити теплий пух, доброту, життя цієї країни…

Тематичний малюнок.

Вмикається музика. Учні уявляють і малюють країну Теплого Пуху.

Вправа «Добринка по колу».

Мета. Сприяти відчуттю єдності групи, позитивним емоціям.

Учні стають у коло і говорять один одному щось приємне, лагідне, добре («добринку»).

Давайте спробуємо, пам’ятаючи про країну Теплого Пуху, робити добро, щось приємне один одному, любити весь оточуючий світ!


ДЕНЬ ЗІЗНАННЯ ТА ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ Консультування учнів, батьків, учителів.

ДЕНЬ СПІЛКУВАННЯ У понеділок увечері біля кожного класу та біля учительської прикріплюються «поштові скриньки» (учні мають змогу привітати один одного з днем народження, зробити комплімент, подарувати «ласкавинку» (малюночок або привітання, доброзичлива листівка тощо). В кінці дня«скриньки» відкриваються і роздається «пошта».

– Проводиться анкетування «Наша школа».

– Учні старших класів за власним бажанням пишуть твір-роздум або твір-есе на тему: «Якби я був директором…»

– Учні старших класів проводили на перервах експрес-інтерв’ю на тему: «Наша школа», акцентували увагу на таких запитаннях:

1. Чи подобається вам життя школи?

2. Що вам подобається у школі (які заходи, форми роботи тощо)?

3. Що б ви хотіли змінити в шкільному житті? Яким чином (ваші пропозиції).

4. Якою ви уявляєте школу майбутнього?

Інтерв’ю намагалися брати у всіх учасників навчально-виховного процесу: учнів, учителів, батьків. Результати були відображені у шкільній стінгазеті «Поради психолога».

ЗАНЯТТЯ
ДЛЯ УЧНІВ

Тема. Подорож у Країну Спілкування.

Мета. Засвоїти поняття «спілкування», «толерантність»; визначити «бар’єри» спілкування, дослідити вплив позицій спілкування «а міжособистісне сприяти формувати вміння конструктивно будувати взаємовідносини з оточуючими; розвивати комунікативні якості; виховувати толерантне

ставлення до поглядів, думок, переконань інших.

Обладнання. Торбинка для вправи (наповнення: олівець, кулька, фантик, цукерка, ручка, люстерко, шпилька, гумка, фломастер, каблучка, ланцюжок тощо —- за кількістю учасників); аркуші паперу, фломастери, м’яч.

Хід заняття

I. Оргмомент
(налаштовування учнів на роботу).

Вправа «Торбинка».

Мета. Налаштувати учасників на роботу за темою, активізувати відчуття особистості.

Учасники, сидячи в колі, по черзі витягують із торбинки, не заглядаючи в неї, одну з речей, які там є (цукерка, олівець, ґудзик тощо). Після того, як усі отримали реві, кожен по черзі промовляє одну фразу, яка починається з «Я», презентуючи те, що дістав із торбинки. Наприклад: «Я — цукерка, я солоденька, смачненька, мене всі люблять…»

II.
Повідомлення теми, мети, завдань заняття.

III. Засвоєння навчального матеріалу.

Що ж таке спілкування?

Мозковий штурм «Спілкування — це…»
(на дошці фіксуються всі запропоновані варіанти).

Учні намагаються дати власне визначення поняття «спілкування» (пропонують свої варіанти).

Вправа з м’ячем «Закінчи фразу»

«Я почуваюся невпевнено, коли::»

– «Меж легко спілкуватися, коли…»

Учасники передають по колу м’яч і закінчують фрази, діляться думками щодо процесу спілкування.

Вправа «Засоби спілкування».

Учасникам пропонують привітатися невербальними засобам», не повторюючи один одного. Потім вербальними засобами.

Учасники міркують, які існують засоби спілкування; фіксують їх на дошці:

  • мова (слова, вирази, які використовуються при спілкуванні);
  • інтонація (емоційна виразність мови);
  • відстань, на якій відбувається процес спілкування;
  • міміка;
  • жести;
  • поза учасників процесу спілкування;
  • погляд;
  • настрій…

Робота в групах.

Мета, З’ясувати чинники, які гальмують спілкування і які сприяють продуктивному спілкуванню. .

Учасники розподіляються на дві групи (сонце й вода). Кожна група отримує завдання. І групі пропонується написати чинники, які заважають спілкуванню II групі пропонується написати якості, необхідні для конструктивного спілкування. Потім кожна група пропонує свої варіанти і робиться висновок.

Вправа «Вислухай—поверни».

Один з учасників розповідає про себе те, що вважає за потрібне (2—3 хвилини). Партнер слухає це і по закінченні повертає все, що почув, у формі «Я — висловлювання»: «Я почув, що ти…» Далі партнери міняються ролями.

Запитання для обговорення:

— Чи вистачило часу на розповідь?

— Що відчували, коли слухали й коли переказували?

— Чи повністю була відтворена інформація? *

— Чи зрозумів партнер, що ви хотіли сказати, ваші почута?

Гра «Чарівний стілець»

Потрібно представити себе так, щоб підкреслити свою неповторність, велику цінність. Стілець чарівний, він висвітлює позитивні якості, гідність людини.

Продовж фразу «Я хочу сказати своєму сусіду»

Мета. Сприяти почуттю єдності групи, зняти напругу і втому, створити гарний настрій.

Учасники продовжують фразу, можна застосовувати певні жести, рухи, міміку.

ГОДИНА СПІЛКУВАННЯ
З БАТЬКАМИ


Тема. Дитина-це цілий
СВІТ

Мета. Привернути увагу батьків до внутрішнього світу

дітей, проаналізувати стосунки батьків і дітей, обмеження й дозволи в сім’ї, з’ясувати чинники, які гальмують та сприяють налагодженню стосунків у сім’ї,, виявити найбільш ефективні методи спілкування з дітьми.

Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, анкети, кружечки, пам’ятка.

Попередня робота. Анкетування,
бесіди з учнями, складання колективного звернення до батьків.

Хід заняття

І. Оргмомент.

Вправа «Знайомство».

Мета. Знайомство з учасниками, презентація себе, налагодження контакту між учасниками, розширення відомостей про присутніх, позитивні емоції.

Учасники сидять колом. По черзі кожен розповідає про себе. У розповіді бажано звернути увагу на такі аспекти: представлення (як звуть), продовження фрази «Я цікава тому що…»


Повідомлення теми, мети й завдань заняття.

III. Мотивація діяльності, робота з теми.

Давайте спробуємо згадати себе у шкільні роки. Що ви пам’ятаєте про шкільне життя? Які випадки вам запам’яталися найбільше? (Учасники діляться враженнями про шкільні роки, згадують випадки зі шкільного життя…)

Наші діти написали вам колективний лист-звернення (зачитується лист).: Тож сьогодні ми спробуємо розібратися у складному світі сімейних відносин і відповісти на цей лист.

Вправа «Моя сім’я»

Мета: усвідомлення, аналіз взаємин та можливість зміни сформованих сімейних стереотипів.

Інструкція: візьміть кружечки й напишіть у них усіх членів вашої родини. Покладіть кружечок із вашим ім’ям посередині, потім розташуйте довкола себе членів своєї родини за мірою близькості з ними. Проведіть лінії від себе до них. Зверху від

лінії напишіть те, що вас зв’язує; знизу від лінії напишіть почуття, які відштовхують (гальмують) процес взаєморозуміння.

Як би ви хотіли змінити свої стосунки з членами родини? (Цікаво порівняти роботи членів однієї родини.)

Тепер, будь ласка, подивіться на кружечки «Я» і «Дитина». Подивіться, що ви написали над та під лінією, яка вас з’єднує. Спробуйте відповісти на запитання: «Якого кольору моя дитина? Чому?»

Вправа «Обмеження й дозволив».

Мета: проаналізувати обмеження й дозволи в родині.

Перед вами анкета* спробуйте заповнити перший аркуш. Запишіть, будь ласка, що вам забороняли ваші батьки і чим заохочували.

Тепер переверніть аркуш і запишіть, що ви забороняєте своїм дітям і чим заохочуєте. Тепер порівняйте аркуші і позначте пункти, які збігаються. Які ви зробили б висновки?

Рольова гра «Зверни увагу…».

Мета: звернути увагу на внутрішній світ дитини», Проаналізувати, як впливає «непорозуміння» батьків на емоційний стан дітей.

Для участі у грі запрошуються троє бажаючих. Один виконує роль батька, другий – роль матері; третій — роль дитини. Вони отримують завдання програти ситуацію: «Батько затримався на роботі, приходить додому пізніше, ніж звичайно. Мати, не з’ясовуючи причин затримки, починає дітей з батьком. Поруч стоїть дитина і спостерігає за тим, що відбувається…»

Потім учасники обговорюють, як вони почувалися, виконуючи ролі. Учаснику, який виконував роль дитини, надається можливість виразити свої почуття і звернутися до «батьків». Своїми враженнями; Діляться спостерігачі.

Рухлива гра «Дощик».

Мета: емоційне розвантаження, позитивні емоції.

Учасники стають у коло один за одним. Починають імітувати дощик. Спочатку починається вітер похитайте один одного. Потім починає накрапати дощик — постукування пальцями по спині. Потім дощик посилюється — постукування кулаками. Дощик переходить у зливу — енергійне прогладжування. Потім дощик поступово припиняється — постукування руками, пальцями. Учасники повертаються назад і віддячують тому, хто робив масаж, повторюючи вправу.

Обговорення ситуації.

Мета. Розвивати навички активного слухання, розуміння внутрішнього світу дитини, підтримки, співчуття.

Ситуація:

Дитина. Я не буду більше товаришувати з Ванею, він мене ображає.

Мати. А що сталося?

Дитина. Сьогодні я весь урок ліпив із пластиліну куточок природи, а він, проходячи, зачепив і все зламав.

Мати. Ти на нього дуже розсердився?

Дитина. Аякже…

Мати. Я розумію твої почуття, тобі дуже шкода. А може, він ненавмисно це зробив?

Дитина. Не знаю.

Мати. Спробуй завтра з ним поговорити.

Обговорення.

Батьки висловлюють власну думку з приводу ситуації.

Інформаційна довідка. Що
заважає активному слуханню?

Вправа «Порада»

Мета: привернути увагу до внутрішнього світу дитини, розвинути емпатію. Учасники розбиваються на групи (по 4 особи: один — батько, другий — мати, третій — дитина, четвертий—експерт). Завдання для груп: «Дитина звертаєтеся до батьків із проблемою. Батьки, вислухавши дитину повинні порадити їй, що робити й переконати, що все буде гаразд. Експерт спостерігає за тим що відбувається і ділиться враженнями. Потім учасники міняються ролями.

IV. Закріплення матеріалу.

Вправа «Закінчи речення»

Учасникам пропонується закінчити фразу: «Я хочу сказати своїй дитині…»

Вправа «Лист дитині».

Учасники колективно складають листа дитині, враховуючи сказане в попередній вправі.

˜ Пам’ятка для батьків ™

  1. Діти — основа сім’ї. У процесі виховання враховуйте індивідуальні особливості розвитку дитини.
  2. Не ображайте, не бийте й не принижуйте дитину. Пам’ятайте: навчання — це радість (негативні емоції не сприяють засвоєнню матеріалу, вбивають бажання вчитися). Криком ви нічого не зміните.

  3. Не виховуйте дитину безпосередньо у школі, знайдіть час для бесіди з нею. У процесі спілкування не реагуйте бурхливими емоціями, не засуджуйте дитину, а будьте тактовними, толерантними у вираженні своїх суджень, думок.

  4. Намагайтеся контролювати режим дня дитини.
  5. Пам’ятайте, що дитина — ваше відображення (грубість породжує грубість, крик — крик, а доброзичливість і взаєморозуміння — добро і злагоду в сім’ї). Запитайте себе: «Чи хочу я, щоб моя дитина була схожа на мене?»
  6. Якщо ви помітили, що в дитини «важкий» період, — підтримайте її, щоб вона не схибила, а пішла правильним шляхом.

  7. Дитина — це цілий світ, сприймайте її як цілісну особистість, дорослу людину, яка має свої права (на навчання, відпочинок тощо) і певні обов’язки (учитися, ввічливо ставитися до інших тощо).

  8. Не віддаляйте дитину від себе — знайдіть час поговорити, зрозуміти її, згадайте себе у цьому віці, допоможіть, якщо потрібно (лагідним, ніжним словом).

  9. Не шкодуйте ніжних слів будуючи стосунки з власною дитиною.

  10. Ви дали дитині життя, тож допоможіть дитині зорієнтуватись у бурхливому морі життєвих подій!


Тема. Пам’ять. Правила запам’ятовування.

Мета. Дати елементарне уявлення про пам’ять як один із психічних процесів, ознайомити з природою пам’яті та її видами, розвивати увагу,

мислення, формувати вміння запам’ятовувати матеріал.

Обладнання. Схема «Пам’ять», таблиця «Види пам’яті», картки для обстеження, «Правила запам’ятовування».

Хід заняття

І. Оргмомент.

Вправа «Долоньки».

Мета. Розвивати навички групової взаємодії, створювати настрій учасників на роботу, позитивні емоції.

Учасники підносять руки, повертають долоні до ведучого. Потім ведучий, рухаючись по колу, підходить до кожного і торкається своєю долонею, можна говорити при цьому приємні фрази. (Наприклад: «Ви сьогодні чудово виглядаєте!», «Який у вас сьогодні чудовий настрій!» тощо).

Вправа «Усмішка по колу».

Мета. Розвивати навички групової взаємодії, позитивні емоції.

Учасники повертаються по колу один до одного і дарують усмішку.

ІІ.
Мотивація навчальної діяльності.

Чи ставили ви собі коли-небудь запитання:

– Чи може існувати людина без пам’яті?

Якою ви уявляєте людину без пам’яті?

– Для чого потрібна пам’ять людині?

– Чи існують прийоми покращення пам’яті?

ІІІ. Засвоєння учнями навчального матеріалу.

Бесіда про пам’ять. Визначення пам’яті. Класифікація видів пам’яті.

1. На плакаті зображено 10 образів. Уважно подивіться на них, спробуйте запам’ятати (протягом ЗО секунд). Відтворіть образи, які ви запам’ятали.

2. Дослідження складається з 3-х серій.

Перша серія. Учням зачитуються 10 слів. Вони уважно слухають, намагаються запам’ятати й відтворити.

Друга та третя серії. Учні прослуховують десять цифр, потім відтворюють, що запам’ятали. 3. На маленьких аркушах паперу учні записують 10 слів. Потім аркуші забираються, а завдання учнів — відтворити слова, які записували.

Аналіз результатів.

1. Підраховується кількість відображених образів.

1–3 — низький рівень розвитку зорової пам’яті;

4—6 – — середній рівень розвитку зорової пам’яті;

більше 6 — високий рівень розвитку зорово? пам’яті.

2. Рівень розвитку слухової пам’яті визначається за формулою:

С=1с + 2с+3е :3 .

Чисельник — сума правильного відтвореного матеріалу за трьома серіями. Якщо піддослідний набрав більше балів — високий рівень розвитку слухової пам’яті; якщо менше б — недостатній рівень розвитку слухової пам’яті.

3. Підраховується кількість відтворених слів.

1—3 — низький рівень розвитку моторної пам’яті; , 4-нб «— середній рівень;

більше 6 — високий рівень розвитку моторної пам’яті.

Учні записують висновок: домінуючий тип пам’яті.

Увага учнів звертається на те, що в людини розвинені всі типи пам’яті, але один домінує. На уроках учителі намагаються залучити всі види пам’яті, використовуючи таблиці, схеми, опорні конспекти, пояснюючи матеріал.

Усі типи пам’яті можна тренувати. Для цього існують спеціальні прийоми і правила. Давайте знайомимося з ними.

Рекомендації з розвитку пам’яті

1. Учи з бажанням знати і пам’ятати.

2. Ретельно аналізуй і осмислюй весь матеріал, який запам’ятовуєш.

3. Використовуй під час запам’ятовування плани, схеми, смислові опори, проблемні ситуації тощо.

4. Запам’ятовуй матеріал частинами.

5. Краще вчити по одній годині сім днів, ніж сім годин за один день.

6. Після математики вчи історію, після фізики — літературу: краще запам’ятовується різноманітне.

7. Переказуй матеріал, став собі запитання і відповідай на них.

8. Чергуй види діяльності: складні завдання та прості, працю й відпочинок.

9. Якщо отримав завдання вівторок, а відповідати потрібно в п’ятницю, не чекай четверга: учи одразу, а в четвер тільки повтори.

10. Використовуй свої знання в діяльності.

11. Пам’ятай, що краще запам’ятовується початок і кінець, гірше — середина. Тож на середині уроку спробуй бути більш уважнішим.

12. Краще запам’ятовується логічно пов’язаний матеріал, ніж окремі слова.

Вправа «Чи пам’ятаєш ти…»

Мета. Розвивати спостережливість, привертати увагу до оточуючих.

Двоє бажаючих стають спиною один до одного. їм по черзі ставлять запитання:

— Якого кольору очі у партнера?

— Яка зачіска?

— У що одягнений партнер?

— Якого кольору взуття? тощо.


Вправа «Снігова куля».

Мета. Розвиток спостережливості, уваги, пам’яті.

Пригадайте, як збільшується куля, коли ви її качаєте для снігової баби. Правила гри прості. Я називаю слово-іменник, учень повторює моє слово й додає своє, наступний учень повторює два попередніх і додає своє і тощо.

Ви можете пограти в цю гру вдома та з однолітками.

Вправа «Усмішка по колу».

Усміхніться і побажайте один одному успіхів, гарного настрою аж до наступної зустрічі.

Психолого-педагогічний семінар

Тема. Сучасна школа: проблеми розвивального навчання.

Мета. Визначити поняття «педагогічна технологія»,

ознайомити з основними положеннями розвивального навчання, ознайомити з активними методами організації навчально-виховної діяльності.

План проведення

I. Що таке педагогічна технологія?

II. Концептуальні положення розвивального навчання.

III. Система розвивального навчання в шкільній практиці.

1. Розум і мислення в процесі розвивального навчання.

2. Живе знання — живе буття.

IV. Практична частина. Активні методи навчання.

Семінар проводиться за матеріалами газети «Завуч» № 20-21 (98-99), липень 2001 року.

Практична частина — демонстрація активних методів навчання.

Під час проведення цієї частини використані матеріали газети «Завуч» № 9 (87) за березень 2001 року та матеріали з модулів програми «Сприяння просвітницькій роботі «рівний — рівному» серед молоді України щодо здорового способу життя».


ДЕНЬ ТВОРЧОСТІ, ФАНТАЗІЙ,РОЗВИТКУ ЗДІБНОСТЕЙ

Вранці учні вивішують плакати, газети, малюнки на конкурс «Моя душа», «Дружба», «Доброта», також проводиться виставка робіт та зошитів із психолога.

Найкращі роботи відзначаються на лінійці грамотами та заохочувальними призами.

План-конспект заняття для учнів

Тема. Подорож у Країну Спілкування.

Мета. Продовжити знайомство з власною особистістю, засвоїти поняття «спілкування», розвивати комунікативні навички учнів, навчити слухати один одного, акцентувати увагу на позитивних почуттях, розвивати взаєморозуміння, мислення, логіку.

Обладнання. Зошит, кольорові олівці, музичні записи

Хід заняття

І.Оргмомент.

Вправа «Струм»,

Мета. Розшивати навички групової взаємодії.

Учасники стають у коло, беруться за руки й усмішкою вітають «сусшів» праворуч і ліворуч, передаючи «струм», стискаючи руки один одному,

//. Мотивація навчальної діяльності.

III.
Повідомлення теми, мети заняття.

IV.
Засвоєння начального матеріалу, робота з теми.

Слово психолога. Людина — істота соціальна, вона живе в оточенні людей, кожен день спілкується з оточуючими: батьками, родичами, однолітками… Люди, які оточують нас, різні. Одні подобаються нам, інші не дуже подобаються. Але ми спілкуємось і з тими, і з іншими, намагаємося налагоджувати стосунки з усіма.

Мозковий штурм.

Стажування — це розуміння, бесіда, уміння вислухати, ввічливість, доброта. .

Учні записують визначення.

Робота в групах

Мете. З’ясувати рівень обізнаності учнів із факторами, які заважають спілкуванню, та чинниками, які сприяють плідному спілкуванню, розвивати навички групової взаємодії.

Учасники розбиваються на дві групи. Завдання І групи — написати факторі, які заважають спілкуванню. Завдання II групи: написати фактори, які сприяють плідному спілкуванню. Потім учасники коментують фактори:

Медитаційні вправа «країна спілкування».

Мета. Психологічне розвантаження учнів, розвиток мислення, фантазії, уяви.

Учасники займають зручне положення, звучить музика, вони .уявляють»Країну Спілкування. По закінченню вправи діляться враженнями щодо уявленого.

Примітка. Ця вправа ще й діагностична. Потрібно звернути увагу на уявну картину та кольори якими розфарбовується оточуючий світ. Домінування темних кольорів, чорного говорить про проблеми у спілкуванні.

Вправа «Скарбничка прийомів гарного спілкування».

Учні записують на аркушах правила спілкування та вкидають у торбинку. Потім дістаються аркуші із скарбнички й коментуються. Психолог підсумовує матеріал «Порадами гарного співрозмовника».

Тематичний малюнок «Країна Спілкування».

Учні малюють Країну Спілкування, яку вони собі уявили. Потім показують малюнок і розповідають про уявну країну (за бажанням).


АКЦІЯ «НАШІ ДОБРІ СПРАВИ»

Основними показниками моральної вихованості завжди були конкретні вчинки і поведінка людини.

Мета. Продовжити роботу з усвідомлення та вміння виявляти почуття любові, добра, поваги до оточуючих, розвивати дбайливе, доброзичливе ставлення до інших людей, учити розуміти цінності свого житі та життя інших людей, спонукати учнів «Аморальних переживань щодо оточуючих, розвивати емпатію, удосконалювати навички спілкування.

Проходить протягом дня (підготовка до акції розпочалася оголошенням на лінійці в понеділок). До середи класні колективи визначилися, яку добру справу кожні клас може зробити, а в четвер—п’ятницю класні колективи розпочали реалізацію планів (прозвітували про роботу).

«Наші добрі справи».

1—3 класи — прибирали у класних кімнатах та розсаджували квіти по школі.

5 клас — допомога ветеранам та людям похилого віку (класний керівник був разом із учнями).

6 клас — проведення рухливих ігор на перервах з учнями початкових класів.

7 клас — допомога ветеранам та людям похилого віку.

8 клас — допомога ветеранам та престарілим людям

9 клас — виготовлення годівниць для птахів та розміщення на деревах.

10 клас — допомога ветеранам та людям похилого віку

11 клас — допомога в ремонті шкільних меблів (хлопці), допомога людям похилого віку та ветеранам (деякі хлопці та дівчата).

ЗАНЯТТЯ ДЛЯ УЧНІВ

Тема. «Все у твоїх руках!»

Мета. Усвідомити поняття «здоров’я», використовуючи активні форми роботи, проаналізувати стан власного здоров’я, з’ясувати чинники, які позитивно та негативно впливають на стан здоров’я, показати цінність здоров’я для особистості, розробити рекомендації стосовно збереження власного здоров’я, розвивати мислення, творчість, уяву та фантазію учнів, спонукати робити усвідомлений вибір.

Обладнання: плакат із зображенням сонечка (без промінців), сонячні промінці, хмаринки, білий папір, кольорові олівці, плакат із визначенням поняття «здоров’я», скотч, заготовки «Коло здоров’я».

Хід заняття

І. Оргмомент.

II. Повідомлення теми, мети, завдань заняття.

Ш. Засвоєння навчального
матеріалу.

Робота в групах.

Вправа «Коло здоров’я».

Учасники отримують заготовки «Коло здоров’я».

Учасники діляться на дві групи. Кожна група отримує завдання.

І етап (на виконання завдання дається 5 хвилин).

Завдання для першої групи: на «сонячних промінчиках» перелічити фактори, які допомагають людині бути здоровою.

Завдання для другої групи: на «хмарках» перелічити фактори, які негативно впливають на здоров’я людини

II етап (на виконання завдання дається 5 хвилин).

На дошці плакат із зображенням сонечка (без промінців). Перша група перелічує і коментує фактори, які допомагають людині бути здоровою, кріпить за допомогою скотча промінці до сонечка.

Учні другої групи перелічують і коментують фактори, які негативно впливають на здоров’я людини, кріплять на плакат «хмаринки» (але таким чином, щоб вони не затуляли сонечко).

Тож давайте спробуємо дати визначення поняттю «здоров’я».

Здоров’я — це… (мозковий
штурм). На дошці фіксуються всі запропоновані варіанти.

Тренер пропонує визначення поняття «здоров’я» (Всесвітньої організації охорони здоров’я).

Вправа « Чому потрібно бути здоровим…» (переваги
здорового способу життя), мозковий штурм (усі варіанти фіксуються).

Вирова «Модель здоров’я». Учні діляться враженнями, як вони уявляють модель здоров’я, і пояснюють, чому. Наприклад, модель здоров’я — веселка, кубик Рубік, пояснюють взаємозв’язок усіх сторін поняття «здоров’я».

Психолог узагальнює думки та робить висновок, використовуючи схему:





Вправа «Заповіді для зміцнення здоров’я».

Учням пропонується уявити себе мудрецями, які жили в давнину, і дати 10 настанов — заповідей для зміцнення здоров’я (записують їх у зошити). Потім по черзі записують запропоновані заповіді на дошці (фіксують усі варіанти й помічають ті, що повторюються). Потім учні роблять висновок, які заповіді найважливіші, на думку класу (акцент робиться на тих, що найбільше повторювалися). –

Прикінцеве слово «Все залежить від тебе».

Колись давно у давньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий мандарин. Весь день його складався з примірок багатого вбрання та розмов із підданими про свій розум і спогадів про давню зустріч з імператором. Так минали дні, роки… Аж ось пройшов «о всій країні поголос, що неподалік від кордону з’явився мудрець, розумніший за всіх на свої. Дійшов той поголос і до мандарина. Дуже розлютився він; хто може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною у світі!? Але незважаючи на це, запросив мудреця до себе у палац. Сам же задумав обдурити ченця: «Я візьму в долоні метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в долонях, — живе чи мертве? Якщо чернець скаже, що живе, — я стисну-долоню і розчавлю метелика, а якщо скаже, що мертве, я випущу його…» І ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, усім хотілось подивитися на двобій найрозумніших людей у світі, мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинились і до зали увійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. І тоді, зло всміхаючись, мандарин запитав: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках, — живе чи мертве?» Мудрець трохи подумав, усміхнувся й відповів: «ВСЕ У ТВОЇХ РУКАХ!»… І збентежений мандарин несподівано випустив метелика з долонь, і той полетів на волю, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.

Отже, я розповіла вам цю легенду невипадково: ваше здоров’я у ваших руках.

УІ. Конкурс «Допиши казку».

Завдання: зараз Ви прослухаєте початок казки, протягом 5 хвилин пофантазуєте й запропонуєте нам продовження. Отже, слухайте початок:

«У далекому царстві, на невідомому місці, яке не позначене на карті, жив собі Король. У нього було чотири доньки: Зима, Весна, Літо й Осінь. Усі вони були йому милі, але найбільше всіх люби» він доньку, яку звали Весна. Але як тільки вона наставала, люди не звертали на неї уваги, займалися власними справами (хоч вона ставилася до всіх із любов’ю і добротою). Раптом…»

Команди зачитують свої варіанти, журі оголошує результати конкурсу.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Тиждень 6 (158.0 KiB, Завантажень: 14)

завантаження...
WordPress: 23.11MB | MySQL:26 | 0,362sec