Типи темпераменту

Тема: Типи темпераменту

Мета: ознайомити учнів з вродженою особливістю організму людини-темпераментом; визначити переваги і недоліки свого темпераменту; навчитися розрізняти типи темпераментів оточуючих людей і розробляти відповідну стратегію поведінки.

Хід заняття

 

І. Організація класу.

Добрий день, дорогі діти! Сьогодні гарний сонячний день. У вас закінчилися уроки. На них ви мандрували в захоплюючий світ математики, географії, української літератури. А наше заняття поведе вас до світу власного таємничого «Я». Отож давайте налаштуємось на заняття.

 

  1. Вправа «Емоція по колу».

 

Мета: активізувати учнів до роботи на занятті, розвивати навички невербального спілкування.

 

Всі учасники заняття сідають у коло, кожен по черзі за допомогою міміки передають якусь емоцію, всі інші один за одним її повторюють. Гра закінчується, коли всі учасники передадуть свої емоції.

 

ІІ. Теоретичний блок.

Багато хто з вас бачив фільм або читав відомий роман Дюма «Три мушкетери». Згадайте його героїв. Усі вони сміливці, рицарі без страху і докору і в той же час помітно відрізняються один від одного, насамперед за темпераментом. Д’Артаньян – жвавий і енергійний, Портос – запальний, гарячкуватий, Атос – мовчазний і стриманий, Араміс – чуйний і м’який. Дійсно, за темпераментом

 

Д’Артаньян – сангвінік, Портос – холерик, Атос – флегматик, Араміс – меланхолік.

То, що ж таке темперамент і яка його характеристика, ми познайомимось сьогодні на нашому занятті.

Темпераменти вперше описав давньогрецький лікар Гіппократ (6 в. до н.е.). Він помітив природжені розбіжності в реагуванні людей на небезпеку, загрозу та в пристосуванні до життя в залежності від домінування в організмі одного з чотирьох «соків»: крові, жовчі, чорної жовчі та флегми.

Людина холеричного темпераменту неврівноважена, неспокійна, легко виходить з себе, зривається на крик, гарячкує. Але вона наполеглива у досягненні своєї мети і може організувати і повести за собою інших.

Людина сангвінічного темпераменту швидка, активна. Все у неї миттєво: думка, рішення, слово і дія. Вона миролюбива, не пам’ятає зла, щира, тому що впевнена в собі і розуміючи інших, чекає такого ж розуміння. Це товариська людина, легко сходиться з новими людьми і тому в неї широке коло знайомств. У стресовій ситуації виявляє «реакцію лева», тобто активно, обдумано захищає себе.

Людина флегматичного темпераменту повільна, мало розмовляє, тугодум. Вона дещо замкнута, проте миролюбна і надійна, відповідальна. Вона настирлива, але ця настирливість терпеливого, це капля, що точить камінь. Досягає бажаного неухильно, крок за кроком рухаючись до мети. Однолюб, має одного друга та надійного, так само неспішного. Міцно запам’ятовує все засвоєне, не здатний відмовитись від вироблених навичок і стереотипів, не любить змінювати звички, розпорядок життя, роботу, друзів.

Людина меланхолічного темпераменту може бути замкнутою, тривожною, боязливою. Разом з тим, може бути гарним трудівником, вміло справлятися з життєвими задачами. Меланхоліку важко на чомусь зосередитися, він нерішучий. Настрій дуже мінливий, але звичайно меланхолік намагається сховати, не виявляти зовні свої почуття, не розповідає про свої переживання, часто смутний, невпевнений. Однак, вони часто мають виражені художні й інтелектуальні здібності.

Давайте розглянемо реакції людей з різним темпераментом на одну й ту саму ситуацію.

 

 

Звичайно ж, вам цікаво дізнатися, до якого типу темпераменту належите ви. Вам пропонується тест, за яким ви оціните свій темперамент. Але майте на увазі, що в людини поєднуються риси всіх темпераментів, просто одні виражені більше, інші – менше. Тому один чи два у вас будуть головними.

 

ІІІ. Практична робота.

Спробуємо визначити свій тип темпераменту. Якщо ви погоджуєтесь із запитанням, дайте відповідь «так»; при не погодженні, дайте відповідь «ні». (Проводимо тест Айзенка)

 

Опитувач

1.Чи часто ти відчуваєш потребу в нових враженнях, бажання багато що змінити довкола себе?

2.Чи часто потрібна тобі підтримка надійного друга, готового допомогти, підбадьорити чи заспокоїти?

3.Ти вважаєш себе людиною безтурботною?

4.Чи відчуваєш ти утруднення, коли треба відповісти “ні”?

5.Перед тим, як щось зробити, чи обмірковуєш ти можливі наслідки, кінцевий результат?

 

6.Якщо ти пообіцяв щось зробити, чи завжди дотримуєш слова?

7.Чи часто у тебе змінюється настрій?

8. 3вичайно ти говориш та дієш швидко, не замислюючись?

9.Чи часто почуваєш себе пригніченим, розчарованим без будь-яких на це причин?

10. Чи можеш зробити будь-що, побившись об заклад?

11.Чи відчуваєш сором’язливість та збентеження, коли намагаєшся заговорити з незнайомою симпатичною людиною протилежної статі?

12.Чи втрачаєш часом самовладання, відчуваєш злість?

13.Чи часто чиниш (дієш) під впливом хвилинного настрою?

14.Чи часто відчуваєш муки сумління через те, що зробив або сказав щось таке, чого не слід було о?

15.Чи надаєш перевагу читанню книг, газет та журналів перед зустрічами з людьми?

16.Тебе легко образити?

17.Чи подобається тобі часто бувати у компаніях?

18.Чи спадає тобі на думку те, що ти не хотів би відкривати іншим?

19.Чи правда, що іноді все горить у тебе в руках, а чаcом настають нудьга та смуток?

20.Ти хочеш мати друзів небагато, але дуже близьких та відданих тобі?

21. Ти мрійник?

22. Якщо на тебе кричать, то чи відповідаєш ти у такий же спосіб?

23.Чи часто ти почуваєш свою провину?

24. Чи всі твої звички та захоплення тобі самому подобаються?

25. Чи попускаєш ти віжки своїм почуттям та відчуваєш бажання весело провести час у компанії?

26.Ти людина, яка легко збуджується?

27. Люди, які тебе знають, вважають, що ти людина компанійська та заводій?

28. Коли ти зробив щось важливе, то чи не замислювався, що міг би зробити це краще?

29.Ти вважаєш за краще менше говорити, коли перебуваєш у товаристві незнайомих?

30. Ти дозволяєш собі іноді побазікати?

31.Чи буває у тебе безсоння через різні думки?

32.Відповідь на питання, яке тебе цікавить, ти шукатимеш найімовірніше у книзі?

33.Чи відчуваєш ти часом посилене серцебиття?

34.Тобі подобається робота, яка потребує підвищеної уваги?

35.Чи бувають у тебе іноді напади тремтіння?

36. Коли ти знаєш, що контролю (перевірки) в автобусі не буде, чи обов’язково платиш за свій проїзд?

37.Ти байдуже ставишся до кепкування над тобою?

38.Ти дратівливий?

 

39.Чи цікаво тобі виконувати роботу, пов’язану з швидкістю трудових операцій?

40.Чекаючи неприємних подій, чи почуваєш ти хвилювання?

41. Ти найчастіше ходиш повільно?

42.Ти дозволяєш собі інколи кудись запізнюватись?

43.Чи часто тобі доводиться бачити “страшні” сни?

44.Ти любиш поговорити по-простому навіть з незнайомою людиною?

45.Чи страждаєш ти від якогось болю?

46.Чи пригнічують тебе неприємні почуття, коли ти тривалий час позбавлений можливості спілкуватися з людьми?

47.Чи вважаєш ти себе людиною нервовою?

48.Чи є серед твоїх знайомих люди, які тобі дуже не подобаються?

49.Ти дуже впевнена у собі людина?

50. Тебе легко образити, якщо вказати на помилки у твоїй поведінці?

51. Ти згодний з тим, що від тусовки дістати справжнє задоволення важко?

52.Чи дошкуляють тобі думки, що ти чимось гірший за інших?

53.Чи здатний ти внести пожвавлення в нудну компанію?

54.Чи робиш ти спроби розпочати розмову на тему, в якій не тямиш?

55.Тебе хвилює твоє здоров’я?

56.Ти часто кепкуєш з інших?

57.Ти страдаєш від безсоння?

(За допомогою «ключа» визначаємо тип темпераменту кожного учня).

 

Ось ви і визначили свій тип темпераменту. Майте на увазі, що немає темпераменту гіршого чи кращого, як немає хороших чи поганих кольорів.

Знаючи свій темперамент і темперамент інших людей, ви зможете долати свої недоліки і перетворювати їх на позитивні риси характеру.

 

  1. Вправа
    «Я – сонце».

На жаль наше заняття добігає кінця. Ви можете відчути себе вільніше, відкинутись на спинку стільця (зробіть це, будь ласка).

А тепер глибоко вдихніть і видихніть. Повільно заплющте очі й уявіть себе сонцем, від якого йде безліч промінчиків любові, доброти, ласки, ніжності, вміння зрозуміти іншого …

Ваші промінчики падають на землю – і ви бачите, як там виростають чудові квіти; падають на дерево – і розпускаються листочки, дерева зацвітають. Від їхнього ніжного дотику співають птахи.

 

 

Тож несіть своє «Я – сонце» у ваші домівки, сім’ї. Даруйте ці промінчики вашим батькам, родичам, друзям!

 

3. Обговорення заняття.

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,321sec