Творчі здібності дитини. Розвиток фантазії та уяви

Урок  32. Творчі здібності дитини. Розвиток фантазії та уяви.

 Мета.  Розвивати творчі здібності, фантазію та уяву; удосконалювати вміння знаходити нові нестандартні (креативні) вирішення завдань; формувати комунікативну, творчу, соціальну компетентність, виховувати взаємодопомогу, дружелюбність.

Хід    уроку

І. Організаційний  момент

Кожен учень в клас прийшов

І приніс сюди веселість та бадьорість.

За знаннями радісно зайшов,

Щезли втома, лінь, розмови і суворість.

Друзі, посміхнімося разом,

Навкруги все стане лагідним, приємним.

Дружно до роботи візьмемось –

І урок наш буде милим, теплим.

ІІ.  Актуалізація  опорних    знань

– Чи може існувати людина без пам’яті?

– Якою ви уявляєте людину без пам’яті?

– Для чого потрібна пам’ять людині?

– Чи існують прийоми покращення пам’яті?

А  що  таке  увага?

Чи  треба  запам’ятовувати  те,   що  вивчали  на    уроці?

Як  розвивати  свою  пам’ять?

ІІІ.  Повідомлення  теми  й   мети  уроку

ІV. Вивчення  нового  матеріалу

1.  Розповідь  вчителя  з  елементами  бесіди

Уява і фантазія – одна з найважливіших сторін нашого життя. Страшно уявити, що було б, якби людина не володіла фантазією. Світ втратив би майже всіх наукових відкриттів, безліч творів мистецтва, діти не почули б казок і не змогли б грати в багато ігор. А чи можна засвоїти шкільну програму без уяви? Адже будь-яке навчання пов’язано з необхідністю щось уявити, оперувати абстрактними образами і поняттями. Все це неможливо зробити без уяви чи

фантазії.

– Фантазія вміє перетворювати буденні речі на казкові: лиш торкнеться старого пенька своєю чарівною паличкою – і він стає кошлатим лісовиком; погляне на хмаринку в небі – і замість неї вже летить хвостатий дракон. А ще ця фея допомагає людям створювати прекрасні вірші, музику та картини. Фантазія дуже любить дітей. Сьогодні вона завітала до нашого класу і принесла з собою цікаві завдання.

– Фантазувати зовсім не соромно, це престижно і корисно особливо вам, дітям. Коли ви були маленькі, ви вчилися фантазувати, коли копіювали поведінку своєї мами або тата. Розповідали казки, так як читала вам їх бабуся. На уроках читання ми з вами перетворюємося на казкових героїв і виконуємо їх ролі – це також фантазія. Кожен із вас уявляв себе чи то принцесою, чи зайчиком, чи хмаринкою і т.д.

Вправа 1. «Збільшення – зменшення».

– В казках, оповіданнях є фантастичного росту герої – Дюймовочка, Хлопчик-мізинчик, Гулівер, ліліпути, гноми. Можна збільшувати або зменшувати практично все: геометричні розміри, багатство, швидкість, відстань.

– Фантазія дала покористуватися вам чарівною паличкою, вона може збільшувати або зменшувати все, що захочеш. Що б ви хотіли збільшити, а що зменшити?

(Приклади відповідей учнів):

– Хотів би зменшити уроки, а збільшити мій вільний час.

– Хотіла б зменшити домашні завдання.

– Хочу збільшити цукерку до розміру холодильника, щоб можна було відрізати шматки ножем.

– Хочу збільшити краплі дощу до розмірів кавуна.

Вправа 2 «Намальоване – оживи!». Зошит с. 38-39, завд.1.

– Уявіть. Ви отримали від Феї Фантазії чудовий дар, все що ви намалюєте – оживає! Намалюйте в зошитах те, що б ви хотіли щоб ожило. (Наприклад: великих людей, вимираючих тварин, нових тварин і рослин і т.д.)

– За допомогою фантазії можна перетворювати людину в іншу людину, або ж в тварини (птахів, звірів, комах, риб), в рослини, в неживі предмети. Це б стало основою для багатьох нових вигаданих казок.

Вправа 3 «Перевтілення». (завд.2)

– У ваших зошитах є різні малюнки істот і неістот. Пофантазуйте, перевтільтеся і подивіться на світ їхніми очима. Як би ви себе поводили?

– Пригадайте казка, в яких одні герої перевтілюються  в інших?

Вправа 4 «Машина часу». Усний опис однокласника. (завд.3)

– У вашому класі з’явилася машина часу! Ви можете подорожувати в близьке і далеке минуле будь-якої країни і бути там будь-який час. Але міняти там нічого не можна, можна тільки дивитися. Ось ви потрапили до свого міста і вирішили піти у гості до свого однокласника з яким ви дружите зараз. Знайшли його будинок, квартиру, подзвонили у дзвінок. Двері відчинилися і ви побачили свого товариша на 10 років старшого. Опишіть, яким він став, яким ви його уявляєте. У своєму описі ви можете використати слова-опори в зошитах. (Діти фантазують та розповідають)

– Намалюйте за описом свого однокласника через 10 років.

Вправа 5 «Дзеркало часу».

– Що б ви хотіли подивитися у минулому на машині часу?  (Якими були мама і бабуся, коли їм було стільки ж років, скільки мені зараз? – Як жили динозаври?)

2. Фізкультхвилинка

Трава низенька-низенька,

Дерева високі-високі,

Вітер колише, гойдає,

То вправо, то вліво нахиляє,

То вперед, то назад.

Пташки летять, відлітають,

А діти за парти сідають.

3.  Робота  з  підручником

V. Закріплення  та  осмислення  знань

1.  Робота  в  зошитах

2.  Розвивальні  ігри

СКРИНЬКА З КАЗКОЮ

Мета:  розвиток фантазії, зв’язного мовлення, творчого мислення.

Матеріал:   8—10 різних фігурок, коробочка.

Хід гри

Ведучий пропонує виймати довільно фігурки з коробки. Треба вигадувати, ким або чим цей предмет буде в казці. Після того як перший гравець сказав 2—3 речення, наступний виймає інший предмет і продовжує розповідь. Коли історія закінчилася, предмети збирають разом, і починається нова історія. Важливо, щоб кожного разу вийшла закінчена історія та щоб дитина в різних ситуаціях вигадувала різні варіанти дій із тим самим предметом.

ЧАРІВНА ТРУБА

Мета:  засвоєння дитиною протилежних якостей предметів; розвиток пізнавальної функції, уяви.

Матеріал:   журнал або аркуш паперу, згорнутий у трубочку.

Хід гри

Ведучий показує «чарівну трубу» і говорить, що якщо подивитися крізь неї на предмет, то він змінить свої властивості на протилежні. Ведучий просить малюків подивитися крізь трубу на предмети й розповісти, як вони змінилися.

ДОПОМОЖИ КОЛОБКУ

Мета:  розвиток   пізнавальної   уяви,   творчого   мислення, пам’яті, мовлення; визначення послідовності подій.

Матеріал:  картки із сюжетом із казки «Колобок» (виготовляють із двох книжок-маляток — по картці на кожний сюжет).

Хід гри

Ведучий нагадує дитині казку про Колобка, показує картки. Потім картинки змішують, дитина витягує кожну з них і продовжує розповідь із того місця, якому відповідає картинка.

Якщо дитина впоралася із завданням, запропонуйте їй розповісти казку в зворотному порядку, начебто плівка прокрутилася назад. Якщо є можливість, покажіть на відеомагнітофоні, що це означає.

ІV. Підсумок уроку

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,687sec