Творча особистість: формування і виховання, усвідомлення себе господарем

Творча особистість: формування і виховання, усвідомлення себе господарем

Заняття 23

“Поведінка – це дзеркало, в якому кожен показує своє обличчя”

Мета. Конкретизувати поняття ввічливість, показати необхідність дотримання правил культурної поведінки; дати уявлення про інтелігентність; учити співвідносити свої слова з нормами поведінки в суспільстві; розвивати пізнавальний інтерес; прищеплювати бажання жити в культурному середовищі.

Хід заняття.

1.Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми поговоримо про те, як поведінка впливає на виховання людини, чи може людина себе вважати вихованою, коли не вміє культурно поводитись.

2.Первинне сприйняття й усвідомлення матеріалу.

Бесіда з елементами розповіді.

–         Як ви розумієте вислів “Людина серед людей?”

–         Що таке вихованість?

–         Що таке добре вихована людина?

–         Якими рисами характеру вона наділена?

–         Від кого або від чого залежить виховання людини?

–         Що таке інтелігентна людина?

–         Чи повинна людина бити інтелігентною?

Дехто думає: інтелігентна людина – це той, хто багато вчився, читав, знає декілька іноземних мов.

Однак при всьому тому можна і не бути інтелігентною людиною. Інтелігентність  полягає не тільки в знаннях, а й в умінні відчути і зрозуміти іншу людину; в умінні з повагою ставитися до інших; під час суперечок уміти володіти собою; бути здатним допомогти іншій людині; скромно поводитись за столом; не смітити; розуміти, коли потрібно промовчати; берегти природу і спокій людей; бути милосердним і благородним.

Інтелігентність – це здатність до розуміння, правильного сприйняття навколишнього середовища, це ставлення до миру і людей.

2. Розповідь учителя.

Якщо людина ще змалечку не оволодіє головною наукою – бути людиною серед людей, то пізніше їй це навряд чи вдасться. Хоча перші уроки виховання дитина отримує у родині.

“Діточок виховати  – не курей перелічити”, – говорить народна мудрість. Дійсно,щоб дитина виросла вихованою, треба багато попрацювати і батькам , і вчителям,і самим дітям.

У чому ж проявляється вихованість учня, де і як її можна побачити?

3.Інтервю учнів  “Кого я вважаю вихованим”

4. Розкриття  нової теми                       

Вихована людина  насамперед показує себе своєю поведінкою, культурою спілкування з оточуючими. Не треба казати, що ти вихований, а по твоїх розмовах з друзями, старшими, по поведінці на уроках усе стане зрозумілим. Поведінка завжди відкривала справжнє обличчя людини, дитини, учня. В. Гете сказав, що поведінка – це дзеркало, в якому кожен відображає своє обличчя. І так би хотілось, щоб зовнішня краса вашого обличчя співпадала з його внутрішньою. Бо саме поведінка видає людину, показує її справжнє обличчя.

5. Розглядання життєвих ситуацій.

1 Школа вся гуділа від гучного сміху, розмов учнів. Саме булу перерва. Дівчатка 4 класу сиділи за партами, бо вони розглядали цікавий журнал. А хлопчики займались хто чим: одні готувались до уроку, а інші розмовляли на коридорі.

Тільки Мишкові було сумно. І от він вирішив трішки розважитись. Коли одна з дівчаток швиденько попрямувала до дверей, щоб вийти у коридор, бо от-от мала закінчитись перерва, хлопчик вправно підклав підніжку. Тетянка з усієї сили вдарилась об підлогу, але не розплакалась. Вона була сильною. А до того ніколи не звертала уваги на витівки невихованих учнів свого класу.

Мишко не тільки не вибачився, а ще розсміявся з побаченого. Ось таким чином він розвеселив себе на перерві…

2. П’ятий клас був завжди найкращим. Тут навчалось багато відповідальних учнів. Багато перемог приносили класу олімпіади, спортивні змагання, конкурси, свята. Варто  сказати, що у класі було дванадцять хлопчиків і стільки ж дівчаток. Важко було побачити колись, щоб хлопчики ображали дівчаток.

Одного разу діти готувались до уроку хімії. У цьому кабінеті стільці були окремо від парт. Їх можна було спокійно пересувати.

Розпочався урок і всі учні разом привітались з учителем, дружно вставши із-за парт. Оленка швидко відсунула ногою стілець свого сусіда по парті, чекаючи красивого і смішного фіналу.

Сашко, нічого не підозрюючи, поспішив сісти на своє місце. Та гучний стукіт заставив повернутись увесь клас. На велике розчарування Оленки, ніхто з однокласників не сміявся, тільки їй одній чомусь було так весело.

3.Марія Іванівна покликала мати Арсена до школи, оскільки хлопчик не вмів і ніяк не хотів себе культурно вести на уроці. Коли хтось відповідав, Арсен завжди викрикував, а то і не давав учням сказати ні слова.

Спілкуючись з мамою вчителька почула заперечуючі слова, що її син вихований, що він поважає старших, що він ніколи не перебиває старших, і взагалі, що він дуже спокійний.

Та яке було здивування у мами, коли під час її розмови Арсен вибіг з класу, мало того, що перебив розмову мами і вчительки, а ще вистрибнув їй прямо на плечі.

Здивована мати лише встигла сказати, що вона думала, що він пішов до школи і виправився…

4. У село з міста прямував переповнений автобус. Квиток коштував 10 гривень. А ще квитки треба було завчасно брати у касі, оскільки автобус ішов через декілька сіл і пасажирів було багато. Всі спішили швиденько сісти.

На ринок поїхала Люба зі своєю мамою . З повними пакунками вони попрямували до автобуса. Там ще було якраз два вільних місця. Дівчинка вагалась, чи її сідати чи ні, та мати наголосила на тому, що вона за Любу заплатила гроші і нехай вона сидить.

Люба сиділа поруч із мамою, але їй зовсім не було спокійно. Її мучило сумління, як це вона буде сидіти.

Та от на одній зупинці у салон автобуса зайшла жінка.  Вона була таких років як Любина мати. Дівчинка не витерпіла і звільнила їй місце, за що отримала докірливий погляд мами. Але на душі її стало спокійно…

5. Дівчатка шостого класу зібрались на день народження до подруги-однокласниці. Вони купили подарунки, квіти, цукерки.

В гостях їх зустріли гарно. Запросили до будинку. Іменинниця дала подругам роздивлятись альбоми, колекції марок ввімкнула музику. Всім було весело.

І от гостей запросили до столу. Скільки тут було наїдків і напитків! Смачні бутерброди, канапки, овочеві салати, риба, м’ясні страві – все дуже сподобалось дівчаткам.

Оля використала свої серветки, тобто ті які лежали біля її тарілки. Вона часто витирала руки і навколо рота. Бо вважала себе дуже культурною. І от її серветки скінчились. Вона не потрудилась, щоб  їй передали нові серветки, а чемно витерла руки в білу вишиту скатертину…

6.Систематизація та узагальнення знань.

Гарної поведінки ми вчимось протягом усього свого життя. Спочатку ми перебуваємо у колі рідної сім’ї, потім вчимось у школі, далі продовжуємо цю справу у вищих навчальних закладах. Протягом свого життя людині доводиться бувати скрізь. І трапляється так, що інколи не знаєш як поступити у тій чи іншій ситуації.  Що ж ми порадимо: перш ніж приймати рішення, треба добре подумати, зважити усе, з кимось проконсультуватись.

От як говорить про свою поведінку Петрик.

Поведінка, поведінка.

Каже вчитель, що мені

Зараз він поставить двійку.

Я ж нічого не робив,                    .

Тільки риночку розбив,

Потягнув за кіску Олю.

Відібрав альбом у Толі.

З’їв цукерочку Наталі,

Зошит пописав я Валі.

На уроці став кричати,

До Миколи розмовляти,

А вже потім на перерві прийшлось мені захищатись.

Кажуть всі, що поведінка

Моє обличчя показала.

А я скажу, що воно чисте

Блистить і сяє як намисто.

7.Запамятай і вивчи.

Вчасно йди завжди до школи

Та не спізнюйся ніколи.

Вчись раніше пробудитись,

Щоб до школи не спізнитись

Чемним будь, завжди вітайся,

І при цьому – посміхайся.

Всіх вітай: дітей. батьків,

Друзів і учителів.

Слухай вчителя уважно

І веди себе поважно.

Щоб чогось не пропустити

Те все добре зрозуміти.

На уроці не гукай,

Завжди руку піднімай.

Там, де шум і крик буває,

Працездатності немає.

На перерві в ігри грайся,

А не бігай, не штовхайся.

Як ведеш себе негоже –

Завжди травма бути може.

До порядку сам привчайся.

В роздягальні не штовхайся.

Одяг власний зберігай

І чужий не розкидай.

Школа – це твій рідний дім.

Будь господарем у нім.

Парти бережи і стіни,

Скрізь поводь себе відмінно.

Книжка всім знання дає.

В кожній щось цікаве є.

То на книжці не малюй

Та не рви її, не псуй.

В нашій школі – учень ти.

Скрізь дотримуйсь чистоти.

Слідкувати завжди треба,

Щоб порядок був у тебе.

У їдальні всі їдять,

Там не бігають – сидять.

Як їси не – поспішай,

Все прожуй, тоді ковтай.

В туалет йдуть за потреби,

Чистота там завжди треба.

Пам’ятай, що ти – людина

Й знати правила повинна.

Підвіконня, любі діти,

Не для того, щоб сидіти.

Там хай квіточки стоять.

Діти ж поруч постоять.

В школу з книжкою ідіть.

Зайві ж речі не беріть.

Ними можна травмувати.

Всім про це потрібно знати.

По перилах не з’їжджай.

В гру на східцях теж не грай.

Сходи це вже небезпека

Й до біди тут недалеко.

Наполегливо учися.

У житті це знадобиться.

Вчитись ти прийшов до школи –

Не забудь про це ніколи!

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,325sec