Твоє ім’я — твій друг

Мета: розповісти учням про значення імен у житті людей, кожен учень класу знайомиться зі значенням свого імені, з тим, які імена були поширені на різних етапах історії,

 

Вступне слово психолога. Імена мають свою історію. Одні прийшли до нас із сивої давнини, ще з періоду розквіту стародавніх Греції та Риму, інші виникли здавна на нашій землі, придумали їх наші предки — слов’яни. Деякі імена з’явилися зовсім недавно. Є імена популярні і непопулярні, поширені в усьому світі й тільки в деяких країнах. Значення багатьох імен ми можемо зрозуміти. Наприклад, Світлана — світла. Але існує багато імен іноземного походження. Наука про наші імена називається антропонімікою.

У давнину дуже часто людині давали ім’я того святого, у день якого вона народилася. Наприклад, на свято Миколая — називали Миколою, на Варвари — Варварою. У наш час це не є обов’язковим. Батьки обирають таке ім’я дитині, яке їм подобається.

Давайте познайомимось з історією імен учнів нашого класу.

Андрій — у перекладі з грецької означає «мужній, хоробрий». За православним християнським календарем 13 грудня відзначається свято Андрія. У давні часи саме на Андрія молодь починала збиратися на вечорниці.

Антон — у дитячому віці в нього виявляється схильність керувати й командувати. Навчання дається йому не без зусиль, він відповідальний, настійливий. Може отримати спеціальність учителя, лікаря. Має непогані організаторські здібності. Багато дівчаток йому симпатизують. У нього багато друзів. День ангела — 3 серпня.

Артем — у перекладі з грецької означає «здоровий», «свіжий». День ангела — 20 жовтня.

Володимир — ім’я надзвичайно популярне та приємне на слух, воно має слов’янські корені. Складається з двох слів: володіти миром. І в давнину, і тепер батьки охоче називають цим іменем своїх дітей. Це ім’я відоме в історії. Його носили князь Володимир Хреститель, князь Володимир Мономах, учений Володимир Вернадський, Володимир Ульянов-Ленін. 15 липня — день пам’яті святого Володимира Хрестителя.

Дмитро — мешканці Стародавньої Греції шанували легендарну сестру бога Зевса, яку звали Деметрою. Вона була богинею достатку і хліборобства. Саме її наймення і стало основою цього імені, яке в перекладі означає: той, хто належить Деметрі, або той, хто обробляє землю, хлібороб. За календарем православної церкви 8 листопада — день великомученика Димитрія Солунського.

Сергій — розшифровується як «високий», «вельмишановний». Це ім’я прийшло до нас з Італії і користується великою популярністю. День ангела — 7 жовтня.

Микола — це ім’я прийшло з Греції, воно перекладається як «переможець народів». Була в греків крилата богиня перемоги Ніка. Тому в російській мові це ім’я звучить як «Ніколай», а болгари та греки говорять «Нікола». 19 грудня — день святого Миколи.

Олександр — ім’я грецького походження: людина, яка захищає, або ж захисник людей. Багато відомих людей носили це ім’я: князь Олександр Невський, поет О. Пушкін. 23 листопада — день пам’яті князя Олександра Невського і день ангела для всіх Олександрів.

Анна (Ганна) — це ім’я одне з найпоширеніших у Європі. Слово «Ганна» у давній єврейській мові означало: «ласка», «дарунок», «врода». Анна має гарну зовнішність, дуже артистична. Уміє гарно одягатися, не переносить неохайності. Завжди обирає роботу, пов’язану з людьми: медичної сестри, вихователя, вчителя. Завжди готова прийти на допомогу хворим та нещасним.

Інна — означає бурхливий потік. Має важкуватий характер. Може викликати подив своїми оригінальними і сміливими думками. Може стати непоганим журналістом, перукарем, інженером. Вона дуже ревнива і любить дітей.

Катерина — з грецької перекладається як «морально чиста». Це ім’я в усі часи було популярним в Україні. 7 грудня в Катерини день ангела.

Леся — у білоруському варіанті «Олеся». Це ім’я носила українська поетеса Леся Українка. Завжди шукає для себе дуже рідкісну професію. Зовнішністю більше схожа на батька, а характер успадковує від матері.

Тетяна — ім’я грецького походження. Означає «володарка». Раніше це ім’я давали тільки дівчаткам з багатих сімей. Але згодом воно поширилося й серед простих людей і стало одним із найпопулярніших. День ангела для Тетяни — 25 січня. Тетяна була однією з перших християнок і постраждала за віру, її оголосили святою. Студенти Московського університету вважають святу Тетяну своєю покровителькою.

Юлія — це ім’я прийшло до нас зі Стародавнього Риму й означає «та, що з роду Юліїв». У Стародавньому Римі це був дуже великий, багатий і авторитетний рід. З нього походив відомий полководець і правитель Гай Юлій Цезар. День ангела для Юлії 16 липня.

Про значення деяких інших імен ви дізнаєтесь, послухавши вірш.

 

1-ша учениця.

Допитлива дівчинка наша
Наталка —

Її називають: Наталка-питалка.

Питає Наталка: «Чому я так звуся?

І чому Мариною зветься мамуся?

Найкраща подружка моя — Катерина,

А в класі у нас і Оксана, й Ірина,

І Зоя, і Соня, і Клара, й Галина,

Лариса, Олена та ще й Валентина».

 

2-га учениця. «Імення ці давні, — із Греції й Риму, із Заходу й Сходу Вони нам дістались від різних народів. А що вони значать, — послухай дитино:

Галина — спокійна, міцна — Валентина,

Наталія — рідна, морська — то Марина,

А Зоя — життя, чистота — Катерина…

Софія — премудра, а Клара — ясна

Ось що означають дівчат імена…

…Костя, наприклад, — це значить постійний,

Кирило — господар і мужній — Сашко,

Степан — це вінок, а бадьорий — Гришко.

А Петрик — то камінь, хоробрий — Андрій…»

(А.
Свашенко)

— Які ж імена давали дітям на різних етапах нашої історії?

 

1-й
учень.
Наші пращури давали дитині якесь незугарне наймення, що нібито затуляло людину від погляду злих духів, «поганих» очей. Наприклад: Поганка, Баран, Вовчий Зуб, Павук, Кобиляча Голова. Значну частину давніх імен становлять наймення, за основу яких узято прикмету чи рису вдачі людини. З нетерпінням очікуваного сина називали Жданом; а малюків із доброю вдачею — Любимами, Добринями, Веселиками; а примхливих, неспокійних та неслухняних — Брикунами, Безсонами, Досадами, Шумилами. На вибір наймення впливали й кольори волосся та очей. Так з’явилися імена, а згодом і прізвища: Білаш, Рижий, Рудий, Руденко, Чорний.

 

2-й
учень.
У Польщі та в інших католицьких країнах новонароджений у день хрещення діставав не одне власне ім’я, а два, три або й більше. В Іспанії та Португалії кількість імен дитини залежала від соціального становища й титулу батьків. Звичайному дворянинові — ідальго — дозволялося носити шість власних імен, дворянам — грандам — дванадцять, а найвищим сановникам — скільки захочуть. В Україні звичка давати по кілька імен дитині збереглася в Галичині. Наприклад, поет Антонич мав їх два: Богдан-Ігор. Три імені дістав під час хрещення і Максим Рильський.

 

3-й учень. Після революції 1917 року народилися нові, досить чудернацькі імена: Октябрина, Леніна, Сталіна, Індустрія, Тракторина, зустрічалося навіть таке ім’я, як Даздраперма (від «Да здравствует Первое мая!»), Електрифікація, Барикада, Шахта. На Алтаї ще й нині можна зустріти такі імена, як: Казет (газета), Щурнал (журнал), Салдат (солдат), Трахтир (трактор) і т. ін.

 

4-й учень. У світі з іменами трапляються різні кумедні випадки. Ось один із них. Коли наприкінці XIX ст. помер вождь одного з індіанських племен, не знайшлося жодного майстра, який би зміг на надгробному камені вмістити ім’я небіжчика, що було, мабуть, найдовшим ім’ям у світі. Ім’я померлого складалося зі 130 букв.

 

Психолог. Прошу всіх учнів бути дуже уважними, зараз почнеться цікава гра,
називається вона «Лічилки».

 

 

Лічилка 1

Ми раненько — я і Влас —

Йдемо вдвох в рідний клас

А за нами — дві Ярини,

А за ними — три Ірини.

Ось і Женя із Сашком,

Потім Лесик із Мишком,

А за ними ще дві Тасі.

Скільки нас уже у класі? (13.)

 

Лічилка 2

В нашім класі два Івани, Дві Тетяни, два Степани, Три Катрусі, три Галини, П’ять Андріїв, три Поліни, Вісім Тань, чотири Ніни, І ні одної Марини. І всього один Василь є. Скільки всіх ви налічили? (33.)

 

Психолог. Перевіримо, хто краще скаже скоромовку.

Ішов Прокіп — кипів окріп, Прийшов Прокіп — кипить окріп, Як при Прокопі, так і при Прокописі, Так і при Прокопенятах.

 

Конкурс на кращого знавця прислів’їв,
загадок, у яких зустрічаються імена

 

Прислів’я та приказки

 1. Держись, Хома, іде зима.
 2. До Миколи не сій гречки і не стрижи овечки.
 3. Для нашого Федота не страшна робота.
 4. Ваша Катерина нашій Орині двоюрідна сестра.
 5. Я свою вину на Івана зверну.
 6. Розказав Мирон рябої кобили сон.
 7. Хто про Хому, а він про Ярему.
 8. У всякої Федорки свої відговорки.
 9. Засмійсь, Матвійку, дам копійку.
 10. Маріє, звідки вітер віє?
 11. Казала Настя, як удасться.

   

  Загадки

 12. Довга Настя простяглася, якби встала, то б до неба дістала. (Дорога)
 13. Сидить Пахом на коні верхом, книги читає, а грамоти не знає. (Окуляри)
 14. Два брати Кіндрати через доріжку живуть і один одного не бачать. (Очі]

  4.    Чорний Іван, дерев’яний каптан, де носом проведе, там помітку кладе. (Олівець)

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:28 | 0,894sec