Твір-опис приміщення на основі особистих вражень у художньому стилі (усно)

Тема. Твір-опис приміщення на основі особистих вражень у художньому стилі (усно)

Мета: формувати в учнів текстотворчі вміння: вміння осмислювати тему, визначати межі теми та головну думку майбутнього тексту, добирати й систематизовувати матеріал для твору (виділяючи головне і менш важливе), складати план майбутнього висловлювання, заздалегідь вибирати найбільш доречний для розкриття теми основний тип мовлення та стиль висловлювання, реалізовувати задум на чернетці, добираючи адекватні змісту виражальні засоби мови; удосконалювати чорновий варіант твору; розвивати культуру писемного мовлення школярів, розвивати спостережливість, увагу до влучного і точного слова; сприяти збагаченню словника учнів та удосконаленню граматичного ладу їхнього мовлення.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

 

Хід уроку

Підготовка до усного твору.

Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.

  1. Які види описів ви знаєте?
  2. Назвіть особливості опису приміщення?

Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку.

Освоєння теми уроку.Виконання системи завдань.

Прочитати (прослухати) уривки. Дати відповіді на запитання:

  • Як автор (або персонаж твору) ставиться до описаного приміщення?
  • З чого зрозуміле його ставлення?
  • Назвати використані в уривку оцінні слова та художні засоби (порівняння, епітети, уособлення). Що зумовило їх добір?

 

Яка ж простота на перший погляд!  Кімната невелика, з двома вікнами.  Великий дерев’яний стіл, а побіч нього дерев’яне крісло, оббите чорним

сап’яном. Під стіною просте ліжко, вузьке, вкрите ведмежою шкурою. На стіні – одна ікона, а під нею – княжа шабля. В куті – боката присадкувата кахлева піч з комином, у якому горів безустанку вогонь, бо в мурах було холодно й сиро. Крім княжого крісла, не було нічого іншого, бо тим гостям, яких князь тут приймав, не вільно було в присутності князя сідати.

З тієї княжої кімнати, яка була заразом його спальнею, вели  двері до дальших кімнат, краще прибраних.

За А.Чайковським.

 

 

Вони увійшли в хату.  Покої були дуже старі: в них тхнуло трухлятиною. Син побачив, що в покоях нічого не змінилось од часу його дитячих літ. Світлиця з обдертими сволоками, з потьмянілими образами була така сама, як і кілька десятків років тому. В кімнаті стояла та сама зелена велика скриня, скляна шафа. Була та сама довга груба лежанка, те саме старезне ліжко. Оглядівши хату й сіни, син швидше вийшов у садок.

За І.Нечуєм-Левицьким.

 

Попід стінами й по кутках кабінету Василя Андрійовича Жуковського стояли античні статуї. На стінах висіли  чудові картини італійських майстрів. На столі височіли бюсти царя та його дружини. Впадали в око шафи з книжками, а ще – велетенське бюро горіхового дерева, турецький диван та м’які затишні крісла.

Сам господар був теж м’який, кругловидий. Враження м’якості й домашності підкреслював кабінет. Усе тут нагадувало, що гості – люди свої, тут кожному дозволено матися вільно, поводитися відповідно до своєї вдачі та нахилів.

За Ю.Мушкетиком.

 

Сплять у кімнаті речі. Що сниться дубовій плечистій шафі? Можливо, те, як була вона колись деревом, і в її тілі й досі звучить шерех тугого листя, живе пам’ять про одуда, що дудів у її гіллі, живе пам’ять про старий ліс, де тхне мурашниками й опалим хмизом… На етажерці стримлять стосики книг – як почуваються капітан Немо і Дерсу Узала, чи вгамувались хоч на хвилю компрачикоси, алхіміки, Пісаро, мушкетери?.. Сплетений із лози стілець ледь-ледь жовтіє, ніби місячний промінь присів на ньому спочити.

За Є.Гуцалом.

 Колективне складання плану твору-опису приміщення.

Орієнтовний план твору

  1. Призначення приміщення.
  2. Його розмір, форма, освітлення.
  3. У яких кольорах оздоблено інтер’єр.
  4. Наявні в приміщенні меблі та речі. (Де їх розташовано і які вони).
  5. Моє враження від приміщення.

 

«Мозаїка». Добір лексичного матеріалу до майбутнього усного твору: назв предметів, які є у вибраному для опису приміщенні (їдальні, читальному залі бібліотеки, вестибюлі, шкільній майстерні тощо), та означень, які характеризують ці предмети за розміром, формою, матеріалом, кольором тощо (записи робляться у чернетках).

 

Складання усного твору-опису котрогось із шкільних приміщень (за  планом, з використанням дібраного матеріалу).

Підсумок уроку.Рефлексія.

 

Домашнє завдання. Дібрати робочий матеріал для письмового твору- опису приміщення.Упорядкувати його за поданим планом.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,326sec