Ціннісно-орієнтаційний компонент особистості

Тема: Ціннісно-орієнтаційний компонент особистості

Мета: визначення структури ціннісних орієнтацій школяра; осмислення власної системи цінностей; створення умов для розширення системи цінностей.

 

 

Хід заняття

 

І. Організаційний момент.

1. Вправа «Не зіштовхнися!»

Вправа допомагає зняти напруження, виробите вільне, розкуте спілкування.

Клас поділяється на дві команди, обидві команди стають у потилицю один одному, тримаючись за плечі, і під музику починають рух «змійкою», причому одна команда рухається по діагоналі кабінету, а інша – по її периметру. При цьому вони повинні намагатися уникнути зіткнення.

 

ІІ. Теоретичний блок.

 

Підлітковий вік — важливий етап духовного розвитку. Це пора пошуку самого себе і свого місця у світі, усвідомлення життєвої місії, формування основоположних принципів і життєвих цінностей.

Цінності, в які ми віримо і які сповідуємо, є своєрідним компасом у прийнятті рішень. Подібно до магніту, вони пливають на нашу поведінку, формують характер, особисті якості, мораль і ставлення до світу.

Цінності впливають на нас, визначають нашу долю і життєвий шлях. Навіть якщо ти не докладеш до цього зусиль, твоя система цінностей сформується під впливом обставин і твого оточення: батьків, друзів, телебачення. Дехто цим і обмежується. Та подумай, чи не є ця сфера надто важливою, щоб дозволяти іншим людям чи обставинам вирішувати твою долю?

 

2.Вправа «Острів».

Мета: усвідомлення цінностей.

На дошці малюють шість островів з написами: «дружба», «любов», «здоров’я», «родина», «слава», «багатство». Учасники пишуть свої імена на клейких папірцях і «оселяються» на певному острові, пояснюючи свій

вибір

 

  • ЗЗапишіть 10 найважливіших для вас цінностей (діти працюють самостійно або згідно запропонованого психологом списку).

     

    • ППроранжуйте цінності за важливістю для вас.

 

 

 

 

 


 

 

  1. Читання притчі «Найважливіші речі».

     

    Найважливіші речі.

Один юнак постійно непокоївся з приводу свого життя і майбутнього. Якось, гуляючи берегом моря, зустрів він мудрого старця.

  • Що тебе тривожить, юначе? — запитав старець.
  • Здається, я не можу збагнути, що в житті для мене найважливіше, – відповів юнак.
  • Це дуже просто, – сказав старець. Він підняв із землі порожнього
    глечика і почав заповнювати його камінням завбільшки з кулак.

    Заповнивши глечик по вінця, запитав:

    • Цей глечик повний, чи не так?

       

    • Так, – погодився юнак.

    Старець мовчки кивнув, узяв жменю дрібних камінців, кинув їх у глечик і злегка потрусив. Камінці заповнили пустоти між великим камінням. Він усміхнувся і запитав:

    –    А тепер глечик повний?

    Юнак ствердно кивнув.

    Тоді старець узяв пригорщу піску і висипав його у глечик. Пісок заповнив пустоти, що залишилися.

    –    Ось відповідь на твоє запитання, – сказав старець. – Велике
    каміння – це найважливіші речі в житті: родина, кохана людина, твій
    духовний розвиток, мудрість. Якщо втратиш усе, крім цього, твоє життя все одно буде повним.

    Він хвильку помовчав, а відтак мовив:

    –    Дрібні камінці – це також важливі для тебе речі: робота, дім,
    матеріальний добробут. А пісок – дрібниці, які насправді не мають
    жодного значення.

    Юнак слухав дуже уважно, і старець продовжив:

    –    Деякі люди роблять помилку. Вони спочатку засипають у глечик пісок, і в ньому не лишається місця для каміння. Так і в житті. Якщо витрачати сили на дрібні й незначущі речі, у ньому не буде місця для найважливіших цінностей. Тому передусім подбай про велике каміння, не забувай і про дрібне. А пісок хвилі життя самі наб’ють у проміжки між ними.

     

     

     

     

     

     

     

  1. Обговорення притчі.

Поміркуйте над запитаннями:

  • Які життєві цінності схожі на велике каміння, які — на мале,
    а які — на пісок?
  • Як ви їх розрізняєте?

     

    • У якому порядку «наповнюєте глечик» на цьому етані свого
      життя?
  • Як можна більше дбати про «велике каміння»?

 

  1. Вправа «Я- ідеальний».

Уявіть собі, що ви стали такою людиною, якою хочете стати, досягли свого ідеалу. Запропонуйте цій людині описати життєві цінності, що для неї найбільш важливі. Уявіть собі, що ви берете аркуш з цими цінностями і читаєте його. Що там написано? Які цінності характерні для вас ідеального? Наскільки вони збігаються з цінностями вас реального?

 

 

  1. Вправа «Візуалізація».

    Мета: інтегрування знайдених на занятті цінностей, сприяння релаксації школярів.

Уявіть собі, що ви в компанії йдете густим лісом. У кожного з вас є свій ліс, у якому ви волієте бувати і з яким пов’язані приємні спогади. Навкруги дерева, під ногами – трава або сухі гілки… Ви озираєтеся навколо – стовбури дерев тягнуться високо вгору. Поступово дерева розступаються, і за ними з’являється велика галявина, посередині якої – лісове озеро, наповнене чистою, прозорою водою. Воно блищить, як коштовне каміння. Воно дуже спокійне і глибоке. А тепер уявіть, що ви перетворюєтеся на це озеро. Відчуйте свою глибину, спокій. Дозвольте собі побути якийсь час тихим лісовим озером, прихованим від людських очей у густому лісі. Якщо ви хочете, ви можете залишити собі це почуття. Воно є у вас і залишиться з вами стільки, скільки захочете.

 

 

  1. Обговорення заняття.
завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,351sec